Connect with us

Društvo

CRNE STATISTIKE: Na putevima BiH godišnje gine više od 250 ljudi

Saobraćajke godišnje odnesu 251 život u BiH

Na putevima u Bosni i Hercegovini su se u periodu od 2018. do 2022. godine dogodile 162.453 saobraćajne nezgode, što je prosječno više oko 32.490 godišnje, a u njima je život izgubilo 1.259 ljudi, što je, ponovo prateći petogodišnji prosjek, 251 osoba godišnje.

Ovako zabrinjavajući podaci dodatno dobijaju na težini kada se uporede sa zvaničnim evropskim, koji govore da je broj smrtno stradalih u saobraćajnim nezgodama u BiH gotovo 80 odsto veći od prosjeka u zemljama Evropske unije (EU).

Naime, podaci CARE, odnosno zvanične statistike EU kada su u pitanju smrtni slučajevi u saobraćajkama, a koji se računaju na milion stanovnika, govore da u državama koje su članice Evropske unije godišnje u prosjeku strada 46 osoba.

S druge strane, u BiH je, samo u 2022. godini, broj stradalih u saobraćajnim nesrećama na milion stanovnika bio 81.

Ono što je vidljivo iz podataka Sektora za informisanje i dokumentaciju BIHAMK-a jeste da se broj smrtno stradalih na putevima u BiH evidentno smanjuje na godišnjem nivou, što je svakako dobar podatak.

Međutim, činjenica je da je i dalje broj poginulih iznad 220 godišnje, a i broj težih ili lakših saobraćajnih nezgoda premašuje 30.000.

Nikola Ćopić, inžinjer za bezbjednost saobraćaja, kaže da Bosna i Hercegovina ima najveći saobraćajni i javni rizik od nastanka nezgoda.

On smatra da se nedovoljno pažnje posvećuje ovako zabrinjavajućoj statistici, ali i da se na terenu radi još manje.

“Korijen problema je u nedostatku pravovremene i kontinuirane edukacije, kako za lica koja su najizloženija ovoj problematici, a to su osobe od 18 do 21 godine, te od 21 do 30 godina, tako i za starija lica, koja imaju preko 60 godina. Vidjeli smo u posljednje vrijeme da smo imali nekoliko saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovala starija lica, a vozili su u suprotnom smjeru, pa treba ozbiljno razmisliti o tome da se oni na neki način dodatno edukuju”, ističe Ćopić.

On podvlači još jedan veliki problem koji BiH ima.

“Republika Srpska, odnosno BiH, ima najstariji vozni park u Evropi. To svakako doprinosi u određenom broju saobraćajnih nezgoda”, dodaje Ćopić.

Sa druge strane, vozači smatraju da presudnu ulogu u broju saobraćajnih nezgoda u BiH ne igra starost vozila.

“Bez obzira na činjenicu da naši građani u prosjeku voze najstarija vozila, mišljenja sam da starost vozila nije presudna za ovoliki broj saobraćajnih nezgoda. Složićemo se da mladi vozači, pa i sami početnici danas i ne voze tako stare automobile, ali ipak su oni najveći učesnici saobraćajnih nezgoda. Smatram da je razlog tome neprilagođena brzina i ‘jače’ vozilo sa puno nekakvih displeja i vizuelnih stvari za koje neiskusni vozači nisu svjesni da su ‘tempirana bomba'”, smatra Nevena iz Banjaluke.

Pored neiskustva, brzina i česte nepažnje, kobni za vozače su često i putevi u BiH, koji su, kako navodi, na nekim dionicama potpuno neprilagođeni današnjim vozilima i broju učesnika u saobraćaju.

“Tamo gdje se ponavljaju saobraćajne nezgode potrebna je kompletna analiza saobraćajnice, a ne samo radari, jer drakonske kazne očigledno nisu dale željeni rezultat”, kaže Nevena.

Slaviša M., vozač iz Banjaluke, rekao je da je potrebno da i sami vozači shvate koliko bi u određenim okolnostima bilo dobro da idu na edukacije, prenose Nezavisne.

“Nekako imam osjećaj da svi negdje žure, a tako se i dešavaju saobraćajne nesreće. Vozači danas nemaju vremena ni za šta, samo da dođu do mjesta gdje trebaju. Takođe, veliku ulogu imaju i gužve u saobraćaju, posebno u Banjaluci. Mora se biti i 120 odsto oprezan kako ne bi došlo do nesreće”, kaže ovaj Banjalučanin.

Na pitanje smatra li da je problem i starost vozila u BiH, on odgovara da jeste i to, ali i neodržavanje automobila.

“I ako je vozilo staro, kada se redovno održava i kada se urade svi servisi, biće sigurnije”, dodao je Slaviša.

Društvo

„MOLIMO SE ZA MIR U CIJELOM SVIJETU“ Patrijarh Porfirije: Crkva sa zabrinutošću prati dešavanja u društvu

Patrijarh srpski Porfirije služio je danas Liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog arhangela Mihaila u Beogradu nakon koje je poručio da Crkva sa dubokom zabrinutošću prati sve što se dešava u našem narodu i društvu, da prati rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, mogu da se prošire i da može da bude zaista i velikog broja žrtava.

U saopštenju Srpske pravoslavne crkve navodi se da je patrijarh Porfirije istakao da rastuće podjele objektivno ugrožavaju dostojanstvo i slobodu ljudske ličnosti kao i jedinstvo našeg naroda.

„To su središnje vrednosti hrišćanskog shvatanja temelja sabornosti. Žao nam je što mnogi to ne razumeju, a neki možda i ne žele da razumeju prirodu Crkve, njenu misiju, njeno poslanje koje nam se i u ove predbožićne praznike otkriva isključivo i samo kao mirotvorstvo“, rekao je srpski patrijarh.

Prema njegovim riječima mada idemo u susret prazniku rođenja Hristovog, koji je praznik mira, već duže vrijeme smo kao narod zahvaćeni raznim nemirima, naročito u poslednje dane kada smo suočeni sa nemirom koji je posljedica velike tragedije u Novom Sadu.

„Kao verni narod, razumljivo je, najpre se molimo za sve žrtve kao i za njihove bližnje. Molimo se pojedinačno i saborno, kao što se molimo za čitav svet, za mir u celom svetu, a kao ljudi podrazumeva se da očekujemo da svi vinovnici nesreće odgovaraju adekvatno pred zakonom“, rekao je patrijarh srpski Porfirije.

Zajedno sa patrijarhom liturgiju su služili i vikarni episkopi hvostanski Aleksej i novobrdski Ilarion, arhimandrit Danilo (Ljubotina), protojerej Bogoljub Ostojić, starešina Saborne crkve Svetog arhangela Mihaila, protojereji-stavrofori Branko Topalović i Petar Lukić, protojerej Slaviša Popović, jereji Arsen Milovanović i Radovan Radovanović (iz Eparhije britansko-irske), protođakoni Radomir Vrućinić i Damjan Božić, kao i đakoni Nikolaj Vuković i Vasilije Perić.

Nastavi čitati

Društvo

SVE VEĆI BROJ DJECE SA POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU Fond u Srpskoj uvodi osam novih usluga

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od naredne godine počinje da finansira osam novih usluga u centrima za metalno zdravlje pri domovima zdravlja koje se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju.

Podaci Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske ukazuju na nepovoljne trendove, jer je trenutno oko 1.600 djece u osnovnim školama sa smetnjama u razvoju.

Iz Fonda su pojasnili da je ovo konkretna finansijska i preventivna mjera Fonda, koji je prepoznao značaj zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja, posebno kada je riječ o ranoj dijagnostici, budući da je sve veći broj djece sa poteškoćama u razvoju. Time se, dodaju, unapređuje dostupnost, ali i kvalitet zdravstvene zaštite djece sa ovim poteškoćama. Riječ je o uslugama iz oblasti audiologije, fonijatrije i defektologije, kao i rehabilitacije slušanja i govora.

“Između ostalog, to su vježbe slobodne verbalne komunikacije, terapijom igrom – funkcionalna, igre mašte i opažanja, vježbe slušanja govora muzičkim stimulacijama, ritmičko-govorne stimulacije, razvoj slušne lingvističke slike“, rečeno je iz Fonda, prenosi Srna.

Izmjenom i dopunom cjenovnika za 2025. godinu, kojim su uvedene nove usluge i koji će biti u primjeni od 3. januara, Fond je nastavio sa praksom uvođenja i finansiranja usluga čiji je cilj jačanje prevencije i zaštite zdravlja na primarnom nivou zdravstvene zaštite.

Nove usluge u fokus stavljaju ranu detekciju kako bi se pravovremeno moglo djelovati, s obzirom na podatke Ministarstva prosvjete i kulture koji potvrđuju potrebu za sveobuhvatnim pristupom u podršci ovoj populaciji, što je Fond zdravstvenog osiguranja Srpske prepoznao.

Takođe, uvođenje ovih usluga i na primarnom nivou zdravstvene zaštite omogućava roditeljima i djeci da dobiju potrebnu konkretnu zdravstvenu podršku bliže svom mjestu stanovanja. Istovremeno, širokim spektrom usluga obezbjeđuje se multidisciplinarni pristup koji odgovara različitim potrebama djece.

“Proširene usluge za primarni nivo zdravstvene zaštite, koja se odnosi na logopedsko-defektološke usluge tretmana u okviru rane intervencije, značajno će unaprijediti rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju u ranom uzrastu“, navedeno je u saopštenju Fonda. Usluge senzorne integracije, kojom se putem pomagala i materijala ciljano podstiče interakcija djeteta sa okolinom, značiće mnogo roditeljima i djeci koja zbog poteškoća u razvoju ne mogu da ostvare prirodnu reakciju sa okolinom.

“Djeci sa poteškoćama u razvoju, pružanjem ovih novih usluga koje finansira Fond, trebalo bi da bude osiguran kontinuitet u tretmanu prema standardima pružanja ovih usluga, što će znatno poboljšati moguće zdravstvene ishode i unapređenje kvaliteta života djece sa ovim poteškoćama u razvoju“, rečeno je iz Fonda.

Nastavi čitati

Društvo

Republika Srpska nakon Srbije uspostavlja sistem “PRONAĐI ME”

U Republici Srpskoj sutra će biti pušten u rad Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica “Pronađi me”, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Istog dana biće održana i promocija Sistema u okviru koje će ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan potpisati sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.
Sporazumi će biti potpisani i sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i “m:tela” Jelenom Trivan.
Do kraja godine Republika Srpska bi trebalo da uspostavi sistem “Pronađi me” za hitno obavještavanje javnosti o nestanku maloljetnog lica.- Zahvalan sam Vladi Republike Srpske i posebno ministru unutrašnjih poslova Siniši Karanu na naporima da ovaj sistem profunkcioniše. Radna grupa uz podršku pripadnika MUP-a uradili su veoma značajnu stvar, i Republika Srpska će biti druga zemlja u regionu nakon Srbije koja će imati ovaj sistem – rekao je predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije iz Novog Sada Igor Jurić za RTRS.

Jurić je govorio o funkcionisanju sistema, jer treba znati da se on ne pokreće za svaki prijavljeni nestanak djeteta.

– Kada se ispune kriterijumi za pokretanje sistema, kao građanin ćete dobiti SMS poruku da je nestalo dijete. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka na svakih pola sata daju obavijesti o nestanku djeteta, a do 48 časova na svakih sat vremena. Na autoputevima će biti obavještenja da je dijete nestalo, na autobuskim i željezničkim stanicama biće obavještavani putnici o nestanku. U prevodu to znači da će građani Republike Srpske veoma brzo dobiti informaciju o nestanku – naveo je Jurić.

On je istakao da bi ovakav sistem treba da ima cijeli region.

– Vjerujem da će i ostatak BiH uskoro dobiti sistem “Pronađi me”. Ovo je bila hrabra odluka rukovodstva Repuvblike Srpske, i ja sam ponosan na sve to. Srbija i Republika Srpska imaju gotovo identične kriterijume, ako je dijete u životnoj opasnosti, ako je mlađe od sedam godina, ako je dijete žrtva otmice. U Srbiji se pokrenuo dva puta u godini na izmaku. Nadam se da ga vi u Srpskoj nećete nikada pokrenuti, ali zlu ne trebalo, ovo je korak u sprečavanju velikih tragedija. Nadam se da će građani Republike Srpske, a posebno djeca vidjeti benefite od ovog sistema – dodao je Jurić.

Nastavi čitati

Aktuelno