Društvo
Da li će slučaj “Sara” POKRENUTI PRAVOSUĐE?

Odluka Okružnog javnog tužilaštva (OJT) Banjaluka da formira predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarnom filmu Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) “Gdje je Sara?”, jedan je od rijetkih slučajeva da pravosuđe u BiH pokrene istragu po službenoj dužnosti, a na osnovu medijskog izvještavanja.
Ovo bi, prema riječima sagovornika “Nezavisnih novina”, mogla da bude prekretnica kada je u pitanju saradnja pravosudnih institucija i medija, jer se dosad rijetko dešavalo da informacije, dokazi i tvrdnje koje novinari plasiraju u javnost, a koji su nedvosmisleno od opšteg javnog interesa, naiđu na zainteresovanost u pravosuđu.
Kako još kažu naši sagovornici, to što je pravosuđe do sada često ignorisalo neke očigledne tvrdnje, (bar javno nisu saopštili da su ih provjerili) može se gledati iz dva ugla: tužilaštva namjerno ignorišu pisanja medija ili se tužioci boje da otvore istrage.
Pozitivan primjer kako mediji mogu da pokrenu lavinu jeste afera “Respiratori/Srebrena malina” u Federaciji BiH. Tada je Tužilaštvo Kantona Sarajevo otvorilo predmet nakon pisanja novinarke Semire Degirmendžić da je Vlada FBiH, posredstvom Federalne uprave civilne zaštite, uplatila 10,5 miliona KM za nabavku 80 respiratora iz Kine na račun firme “FH Srebrena malina”, koja se bavi uzgojem i preradom voća i povrća.
Nakon što je tužilaštvo formiralo predmet, istragu je pokrenula i SIPA, a sve je završeno time da je Sud BiH osudio Fadila Novalića, bivšeg premijera FBiH, Fahrudina Solaka, direktora Federalne uprave civilne zaštite i Fikreta Hodžića, vlasnika firme “Srebrena malina” na ukupno 15 godina zatvora zbog zloupotreba.
Ovom temom, pored ostalih, bavila se i Balkanska istraživačka mreža (BIRN), iz koje za “Nezavisne novine” poručuju da taj slučaj, kao i sve što je objavio CIN u vezi sa nestankom/smrću male Sare iz Banjaluke, treba da pokaže kako uticaj medija u BiH i te kako postoji i da na to treba da se naviknu i javnost i pravosuđe.
“Ne smijemo pristajati na ono u što političari žele da nas ubijede da ne vrijedi ništa ni otkrivati, jer se ništa neće desiti. Ni pravosuđe ni političari još ne osjećaju pritisak javnosti da počnu preuzimati odgovornost”, kaže Semir Mujkić, urednik BIRN-a.
Povodom slučaja “Sara”, navodi da je veoma dobro to što je banjalučko tužilaštvo ponovo pokrenulo istragu, ali da sada treba nastaviti pratiti šta će tužioci uraditi.
“I treba ih stalno podsjećati na to. Takođe, ovdje vidim problem izbjegavanja odgovornosti. Kako je moguće da tužioci nisu uradili posao koji su sami morali da rade roditelji i novinari i ko će odgovarati za to? Sve dokaze koje vidimo u filmu trebalo je da prikupe tužioci, a ne da mediji moraju da rade njihov posao. Ne smijemo se čuditi da tužioci rade istrage na osnovu medijskih istraživanja”, dodaje Mujkić.
Novinari koji godinama rade istraživačke priče podsjećaju da je zakonska obaveza tužilaštava da po službenoj dužnosti reaguju na informacije koje se pojave.
“Nekada se čini da naši tužioci nemaju pristup internetu, ne slušaju vijesti i ne čitaju štampu. Moralo je doći do ovakvog jednog slučaja da oni to urade i naravno da medijska zajednica to pozdravlja, ali se nadamo da je ovo početak buđenja i da će se, kada novinari objave neke informacije, neko zainteresovati i pokušati doći do zakonskih dokaza i pokrenuti istragu, kako bi imalo smisla i ovo što rade novinari, ali i za građane”, navodi Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.
Možda i najbolji primjer gdje pravosudne institucije nisu našle za shodno da reaguju jesu međusobne optužbe političara za ozbiljna krivična djela. Gotovo nijedna sjednica Narodne skupštine RS ne može proći a da se ne čuju optužbe, poput toga da su neki tražili milione za prelazak iz jedne stranke u drugu, da se sabotiraju institucije, da poslodavci ne poštuju prava radnika, da su namještani tenderi…
“Imali smo i slučaj da Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, kaže da Vlado Đajić stoji iza podmetanja bombe u Gradsku upravu, a onda da direktor najveće zdravstvene ustanove to kaže za njega. To je u najmanju ruku uznemiravanje javnosti, što je takođe krivično djelo. Ili njih dvojica imaju dokaze za to ili su obojica lagali. Pravosuđe ništa nije uradilo u vezi s ovim pitanjem. Takođe, ono što čujemo u Narodnoj skupštini RS, što čujemo u javnim nastupima, TV emisijama, što govore političari, funkcioneri, vodi nas do toga da ovdje zapravo nema nikakve odgovornosti za javnu riječ”, navodi Vukelić za “Nezavisne novine”.
Novinar portala Gerila Vladimir Kovačević smatra da je nevjerovatno koliko tužilaštvo lako ignoriše sve što se izrekne na javnoj sceni. Navodi još jedan primjer:
“Imali smo situaciju u kojoj je Milorad Dodik prošle godine prilikom posjete UKC Republike Srpske rekao kako on ima saznanja da se medicinska oprema UKC koristi u privatnoj praksi. Dodik nikada na okolnosti te izjave nije saslušan od strane OJT Banjaluka, što je prosto nevjerovatno. Ja sam tražio odgovore od Tužilaštva, ali nisam dobio nikakav suvisao odgovor. Jasno je da se tužioci plaše”, pojašnjava Kovačević.
On podsjeća i da tužilaštvo nikada nije ispitalo ni navode Dodika, ali i bivšeg ministra unutrašnjih poslova RS Dragana Lukača da napad na njega 2018. godine nije bio politički motivisan.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz povremenu kišu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili lokalnim pljuskom, te temperaturom vazduha do 17 Celzijusovih stepeni.
Ujutro će biti oblačno uz povremenu kišu. Zatim slijedi djelimično razvedravanje uz sunčane periode u većini predjela, osim na istoku gdje ostaje oblačno i hladnije sa slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne biće promjenljivo vrijeme uz prolaznu kišu koja će se premještati od istoka ka ostalim predjelima.
Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena bura.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od četiri do 10, u višim predjelima od jedan, a dnevna od 10 na istoku do 17 na sjeverozapadu i jugu, u višim predjelima od šest Celzijusovih stepeni.
Društvo
NOVI PROBLEMI ZA BiH! Zatvara se naš vazdušni prostor?

Vazdušni prostor iznad Bosne i Hercegovine suočen je s potencijalnim zatvaranjem ili ponovnim preuzimanjem od strane Hrvatske i Srbije.
Ova mogućnost pojavila se nakon što je Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) zamrznula sva plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Sve se dešava nakon sudskog zahtjeva slovenačke kompanije Viaduct koja je pokrenula arbitražni postupak protiv BiH zbog duga.
– Kao rezultat naloga za zapljenu od strane treće strane koji je izdao belgijski sud za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je trenutno dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH – kazali su iz EUROCONTROL-a za RSE.
BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon sertifikovanja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema.
Do tad su nebo kontrolisale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, zavisno o dijlu teritorija i visini leta.
– BHANSA je dobila na koncesiju nebo iznad BiH. Avioni plaćaju EUROCONTROL-u u Briselu prelet preko BiH, BHANSA dobija pare direktno od EUROCONTROL-a, polaže račune EUROCONTROL-u i nema nikakve finansijske veze sa BiH – kazao je za Radio Slobodna Evropa Omer Kulić, bivši predsjednik Savjeta BHANSA-e.
Kulić kaže da bi zamrzavanje sredstava koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA značilo zatvaranje ove agencije i da tad postoje samo dvije mogućnosti.
– Prva je da avioni više ne bi letjeli iznad BiH, što aviokompanijama ne bi odgovaralo, jer bi onda letjeli dužim rutama. Druga je da bismo se vratili na prethodno stanje da Srbija i Hrvatska kontrolišu nebo iznad BiH i da oni to naplaćuju – pojasnio je Kulić.
Iz BHANSA nisu odgovorili na upit o zamrzavanju sredstava i mogućim rješenjima. Ranije su iz ove agencije saopštili da su o svom problemu upoznali institucije BiH, Evropsku komisiju i zemlje članice EUROCONTROL-a.
Upozorili su da je ova agencija, kao i sve druge takve agencije u Evropi, neprofitna organizacija i da se prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje troškova.
– Sigurno i neprekidno odvijanje vazdušnog saobraćaja u BiH je pod neposrednom prijetnjom. Postoji mogućnost potpunog zatvaranja vazdušnog prostora BiH, što bi izazvalo domino efekt na regionalni vazušni promet i rad aerodroma – naveli su iz BHANSA.
RSE
Društvo
ZNATE LI TAJNI KAFANSKI JEZIK? Kako konobari prenose poruke o gostima

U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih znakova i kodova.
Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na šta bi kao gost trebalo da obratite pažnju.
Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun, zaposleni obično nemaju drugog izbora nego da međusobno komuniciraju neverbalno. To je takođe veoma važno kako bi posao tekao glatko.
Ako dobro obratite pažnju na znakove rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati da li govore o vama.
Konobarica podiže ruku i pravi znak “V”? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). U malo drugačijoj varijanti, pobednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe može označavati VIP gosta, prenosi Fenix magazin.
Slavite rođendan? Cijeli servisni tim u dobrim restoranima će u trenutku znati šta se dešava. Kako konobar to pokazuje kolegama? Pokazuje na svoj pupak – i osoblje odmah zna da je za vašim stolom rođendanska proslava.
Slično je i s vjenčanjima ili godišnjicama. Pogled na domali prst konobara signal je ostatku tima da se radi o nekoj romantičnoj prilici.
Ako je u restoranu gužva, ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To znači da mu je potrebna pomoć ili da stvari postaju naporne, piše internet magazin wmn.
Posebno zanimljivo: Ako čujete osoblje kako pominje “sto 17”, to znači da neko od konobara hitno mora do toaleta.
Konobari širom svijeta koriste skrivene gestove i kodove za komunikaciju s gostima.
U Velikoj Britaniji, ako ste bili posebno ljubazni pri telefonskoj rezervaciji, pored vašeg imena može biti napisana oznaka “VNP” – što znači “Vrlo fina osoba” i predstavlja kompliment osoblja.
Ipak, u britanskim restoranima treba obratiti pažnju na šifru “Change the Tetley’s” – to ne znači da se mijenja burence piva, već da je osoblje pozvalo policiju.
U američkim restoranima, konobari koriste poseban izraz za goste koji dugo sjede za stolom – nazivaju ih “kamperima” i tada ih kolege podstiču da krenu kući, jer su već predugo zauzeli mjesto, prenosi Krstarica.
Nezavisne novine
-
Hronika3 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika3 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika2 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?