Connect with us

Društvo

Da li je BiH izgubila bitku PROTIV PARADŽEMATA?

Najave po kojima će država da se obračuna sa paradžematima, a kojima smo svjedočili prije više od osam godina, nisu potpuno realizovane, jer ilegalni oblici vjerskog djelovanja u BiH i dalje postoje.

Rok koji je Islamska zajednica u BiH dala za zatvaranje svih paradžemata i njihovo uključivanje u njen okvir, istekao je krajem februara 2016. godine. Međutim…

“Očigledno mi i dalje u BiH imamo neželjena učenja, gdje prije svega mislim na paradžemate. Prema informacijama koje ja imam, trenutno na teritoriji BiH postoji 28 paradžemata. Evo, ako malo bolje pogledate, svi teroristički napadi koji su se desili u BiH imaju iza sebe upravo islamski vjerski fanatizam”, rekao je za “Nezavisne novine” Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.

Posljednji teroristički napad u BiH zabilježen je prošle sedmice u Bosanskoj Krupi, gdje je četrnaestogodišnjak, u lokalnoj policijskoj stanici, nožem ubio policajca Ozrena Marana, a izbo njegovog kolegu Avdu Hasanovića.

Taj slučaj otvorio je niz pitanja, a uslijedila je i policijska akcija u kojoj je u Unsko-sanskom kantonu (USK) uhapšeno više muškaraca, od kojih su neki, kako se tvrdi, vehabije.

Jedno od pitanja koje se nameće jeste i to da li je dječak, baš na dobnoj granici kada ne može krivično odgovarati, sam krenuo u pohod ili ga je neko posavjetovao, odnosno nagovarao da to uradi.

“Ja duboko vjerujem, iako nemam relevantne podatke, da je neko iskoristio i zloupotrijebio maloljetnika, savjetujući ga da ne može biti krivično odgovoran i da će dobiti relativno malu kaznu te da će eventualno u toj grupi kojoj pripada biti heroj. Samim tim treba da radimo prije svega na tome da otkrijemo ko je podstrekavao maloljetno lice na izvršenje ovakvog krivičnog djela i da sankcionišemo podstrekače”, rekao je Nešić.

I stručnjak za bezbjednost Radislav Jovičić, inače bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, kaže da maloljetnik sigurno ne bi iz svoje glave sam povukao takve poteze i uradio takvo gnusno djelo, a da nije imao razgovor sa nekim od autoriteta, ko na njega ima veliki uticaj.

“Ja bih napravio tu poveznicu i to je jedna indicija koja sigurno treba da se ispita”, istakao je Jovičić za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, još je i ranije govorio da je najveći problem u BiH prisustvo islamista iz afričkih i azijskih zemalja, koji su ovdje ostali “nama u amanet” nakon proteklog građanskog rata u BiH i dobili bh. državljanstvo.

“Država, ovakva kakva je, nema dobru saradnju sa vjerskim zajednicama. Očigledno nisu urodili plodom razgovori sa Rijasetom, da se utiče na ukidanje tih paradžemata. Ljudi koji se aktivno bave operativom sigurno znaju gdje su ti paradžemati, kako funkcionišu i ko pripada tim strukturama”, ističe Jovičić.

Podsjetimo, nakon zločina u Bosanskoj Krupi, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su u noćnim satima, 25. oktobra, na području te opštine, ali i Bihaća, pretresli stambene i pomoćne objekte i pokretne stvari na devet lokacija i zbog terorizma uhapsili sedam lica.

“Tokom pretresa otkriveni su i privremeno oduzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku. Od ukupno sedam uhapšenih, pripadnici SIPA će u dalju nadležnost postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH predati šest lica”, rečeno je iz SIPA.

Oglasili su se i iz Tužilaštva BiH, odakle su rekli da će u zakonskom roku od 24 sata, biti donesena odluka o prijedlogu za određivanje pritvora.

“Osumnjičeni su pod istragom i dovode se u direktnu vezu sa maloljetnim počiniocem terorističkog akta, kao i procesom njegove indoktrinacije u okviru djelovanja vaninstitucionalnih vjerskih udruženja u okviru kojih se kretao i osumnjičeni izvršilac”, rekli su iz Tužilaštva BiH.

Štaviše, prema dostupnim informacijama, maloljetnik, koji je ubio policajca, na društvenim mrežama napisao je razloge zašto to radi.

“Evo moj razlog zašto napadam policiju: podržavanje cionista, želja za EU, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo Jusufa Barčića. Nemoj mi više pisati, osim ako ne želiš policiju za svojim vratom”, napisao je maloljetnik jednom poznaniku.

Na društvenim mrežama osumnjičenog maloljetnika postoje brojni natpisi na arapskom jeziku. Na pozadinskoj fotografiji njegovog Facebook profila je fotografija militantne grupe i odjeljka zloglasne Al Kaide u Libanu. Nekoliko militantnih ilustracija nalazi se i na njegovog Instagram profilu, u čijem opisu piše: “Govori istinu, u ime Alaha, dok te ne ubiju; pa u firdevs sa Muamedom.”

Postoje i tvrdnje da je Hajrudin Šabić (48), zaposlenik Policijske stanice Bosanska Krupa, jedna od šest osoba koje je SIPA uhapsila zbog sumnje da se mogu dovesti u vezu sa terorističkim napadom na tu policijsku stanicu. Nije imao status policijskog službenika, već državnog službenika – namještenika.

Dok istražioci sklapaju kockice i prikupljaju dokaze protiv uhapšenih, maloljetnik je iza brave.

“Maloljetniku (14) koji je osumnjičen da je 24. oktobra napao Policijsku stanicu Bosanska Krupa te pritom ubio jednog i teško povrijedio drugog policajca, rješenjem Opštinskog suda u Bosanskoj Krupi određen je tridesetodnevni pritvor”, navelo je Kantonalno tužilaštvo USK.

Pronašli oko 140.000 maraka
Istražioci su u akciji koju su izveli na području Bosanske Krupe i Bihaća, a tokom koje su zbog terorizma uhapsili sedam osoba, pronašli oko 140.000 maraka, potvrdio je izvor “Nezavisnih novina”.

“Nađeno je oko 70.000 maraka i oko 35.000 evra”, precizirao je naš sagovornik.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.

S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.

Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.

Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

U ZNAK SJEĆANJA! Dan žalosti u Republici Srpskoj 5. jula

Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak kojim se 5. jul 2025. godine proglašava Danom žalosti u Republici Srpskoj povodom obilježavanja godišnjice Muslimanskog zločina nad Srbima u Srednjem Podrinju i Birču 1992-1995, kao znak sjećanja i solidarnosti sa porodicama nastradalih.

Na dan 5. jula 2025. godine, na svim institucijama Republike Srpske zastave će biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti, navedeno je u saopštenju Vlade Srpske

Nastavi čitati

Društvo

U RAZBOJU PROMOVISANA MONOGRAFIJA O SELU “Razboj” Dragana Đurđevića

U prepunoj sali Društvenog doma u Razboju Ljevčanskom sinoć je svečano promovisana knjiga „Razboj“, autora Dragana Đurđevića – stručno i sveobuhvatno djelo koje na 512 stranica oslikava istoriju, prirodu i društveni život ovog sela kroz vjekove.

O knjizi su, osim autora, govorili arhimandrit Teofil (Dimitrić), direktor Zavičajnog muzeja Gradiška Bojan Vujčić i profesorica Radana Stanišljević, ističući njen značaj ne samo za Razboj, već i za čitavu regiju koja u ovakvim djelima dobija temelj svog identiteta i sjećanja.

– Knjiga je rezultat višegodišnjeg, predanog rada. Korišćeni su brojni izvori od arhivske građe, starih mapa i fotografija, do usmenih svjedočenja i terenskih istraživanja. Pisana je s ljubavlju i naučnom preciznošću – rekao je Đurđević obraćajući se prisutnima.

Publika je s velikim interesovanjem pratila izlaganja, a promotori su posebno istakli da knjiga obuhvata sve segmente života u Razboju – od geografskih osobina i prirodnih resursa, preko privrednog i društvenog razvoja, do kulturnih i istorijskih mijena koje su obilježile ovo mjesto.

Kroz stranice knjige vodi nas priča o naseljima na ušću Vrbasa u Savu još iz praistorije, zatim o razvoju sela kroz srednji vijek, osmanski i austrougarski period, pa sve do savremenog doba.

Ovo je druga knjiga Dragana Đurđevića, koji je ranije objavio monografiju o svom rodnom selu Kladari. Novo djelo „Razboj“ dočekano je s velikom pažnjom i već sada se smatra kapitalnim doprinosom očuvanju zavičajne istorije i identiteta Lijevča polja.

Nastavi čitati

Aktuelno