Connect with us

Društvo

Da li je BiH izgubila bitku PROTIV PARADŽEMATA?

Najave po kojima će država da se obračuna sa paradžematima, a kojima smo svjedočili prije više od osam godina, nisu potpuno realizovane, jer ilegalni oblici vjerskog djelovanja u BiH i dalje postoje.

Rok koji je Islamska zajednica u BiH dala za zatvaranje svih paradžemata i njihovo uključivanje u njen okvir, istekao je krajem februara 2016. godine. Međutim…

“Očigledno mi i dalje u BiH imamo neželjena učenja, gdje prije svega mislim na paradžemate. Prema informacijama koje ja imam, trenutno na teritoriji BiH postoji 28 paradžemata. Evo, ako malo bolje pogledate, svi teroristički napadi koji su se desili u BiH imaju iza sebe upravo islamski vjerski fanatizam”, rekao je za “Nezavisne novine” Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.

Posljednji teroristički napad u BiH zabilježen je prošle sedmice u Bosanskoj Krupi, gdje je četrnaestogodišnjak, u lokalnoj policijskoj stanici, nožem ubio policajca Ozrena Marana, a izbo njegovog kolegu Avdu Hasanovića.

Taj slučaj otvorio je niz pitanja, a uslijedila je i policijska akcija u kojoj je u Unsko-sanskom kantonu (USK) uhapšeno više muškaraca, od kojih su neki, kako se tvrdi, vehabije.

Jedno od pitanja koje se nameće jeste i to da li je dječak, baš na dobnoj granici kada ne može krivično odgovarati, sam krenuo u pohod ili ga je neko posavjetovao, odnosno nagovarao da to uradi.

“Ja duboko vjerujem, iako nemam relevantne podatke, da je neko iskoristio i zloupotrijebio maloljetnika, savjetujući ga da ne može biti krivično odgovoran i da će dobiti relativno malu kaznu te da će eventualno u toj grupi kojoj pripada biti heroj. Samim tim treba da radimo prije svega na tome da otkrijemo ko je podstrekavao maloljetno lice na izvršenje ovakvog krivičnog djela i da sankcionišemo podstrekače”, rekao je Nešić.

I stručnjak za bezbjednost Radislav Jovičić, inače bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, kaže da maloljetnik sigurno ne bi iz svoje glave sam povukao takve poteze i uradio takvo gnusno djelo, a da nije imao razgovor sa nekim od autoriteta, ko na njega ima veliki uticaj.

“Ja bih napravio tu poveznicu i to je jedna indicija koja sigurno treba da se ispita”, istakao je Jovičić za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, još je i ranije govorio da je najveći problem u BiH prisustvo islamista iz afričkih i azijskih zemalja, koji su ovdje ostali “nama u amanet” nakon proteklog građanskog rata u BiH i dobili bh. državljanstvo.

“Država, ovakva kakva je, nema dobru saradnju sa vjerskim zajednicama. Očigledno nisu urodili plodom razgovori sa Rijasetom, da se utiče na ukidanje tih paradžemata. Ljudi koji se aktivno bave operativom sigurno znaju gdje su ti paradžemati, kako funkcionišu i ko pripada tim strukturama”, ističe Jovičić.

Podsjetimo, nakon zločina u Bosanskoj Krupi, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su u noćnim satima, 25. oktobra, na području te opštine, ali i Bihaća, pretresli stambene i pomoćne objekte i pokretne stvari na devet lokacija i zbog terorizma uhapsili sedam lica.

“Tokom pretresa otkriveni su i privremeno oduzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku. Od ukupno sedam uhapšenih, pripadnici SIPA će u dalju nadležnost postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH predati šest lica”, rečeno je iz SIPA.

Oglasili su se i iz Tužilaštva BiH, odakle su rekli da će u zakonskom roku od 24 sata, biti donesena odluka o prijedlogu za određivanje pritvora.

“Osumnjičeni su pod istragom i dovode se u direktnu vezu sa maloljetnim počiniocem terorističkog akta, kao i procesom njegove indoktrinacije u okviru djelovanja vaninstitucionalnih vjerskih udruženja u okviru kojih se kretao i osumnjičeni izvršilac”, rekli su iz Tužilaštva BiH.

Štaviše, prema dostupnim informacijama, maloljetnik, koji je ubio policajca, na društvenim mrežama napisao je razloge zašto to radi.

“Evo moj razlog zašto napadam policiju: podržavanje cionista, želja za EU, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo Jusufa Barčića. Nemoj mi više pisati, osim ako ne želiš policiju za svojim vratom”, napisao je maloljetnik jednom poznaniku.

Na društvenim mrežama osumnjičenog maloljetnika postoje brojni natpisi na arapskom jeziku. Na pozadinskoj fotografiji njegovog Facebook profila je fotografija militantne grupe i odjeljka zloglasne Al Kaide u Libanu. Nekoliko militantnih ilustracija nalazi se i na njegovog Instagram profilu, u čijem opisu piše: “Govori istinu, u ime Alaha, dok te ne ubiju; pa u firdevs sa Muamedom.”

Postoje i tvrdnje da je Hajrudin Šabić (48), zaposlenik Policijske stanice Bosanska Krupa, jedna od šest osoba koje je SIPA uhapsila zbog sumnje da se mogu dovesti u vezu sa terorističkim napadom na tu policijsku stanicu. Nije imao status policijskog službenika, već državnog službenika – namještenika.

Dok istražioci sklapaju kockice i prikupljaju dokaze protiv uhapšenih, maloljetnik je iza brave.

“Maloljetniku (14) koji je osumnjičen da je 24. oktobra napao Policijsku stanicu Bosanska Krupa te pritom ubio jednog i teško povrijedio drugog policajca, rješenjem Opštinskog suda u Bosanskoj Krupi određen je tridesetodnevni pritvor”, navelo je Kantonalno tužilaštvo USK.

Pronašli oko 140.000 maraka
Istražioci su u akciji koju su izveli na području Bosanske Krupe i Bihaća, a tokom koje su zbog terorizma uhapsili sedam osoba, pronašli oko 140.000 maraka, potvrdio je izvor “Nezavisnih novina”.

“Nađeno je oko 70.000 maraka i oko 35.000 evra”, precizirao je naš sagovornik.

Društvo

Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško

Na današnji dan 1993. godine, poginuli su Admira Ismić i Boško Bato Brkić, sarajevski Romeo i Julija.
Beskrajno su se voljeli, spremali vjenčanje, a nakon godinu dana od početka rata odlučili su napustiti Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.

Jedini izlaz iz Sarajeva bio je preko Vrbanja mosta. Tog kobnog 18. maja 1993. dvoje zaljubljenih krenuli su u slobodu, došavši oko 17 časova do mosta Vrbanja.
Snajperski metak je pogodio Boška i on je pao. Metak je bio smrtonosan. Drugi metak pogodio je Admiru. Smrtno ranjena, uspjela je dopuzati do Boška i zagrliti ga. Koji minut kasnije je izdahnula.

Njihova tijela su sedam dana ležala nasred mosta.

Nekoliko dana kasnije Admira Ismić i Boško Brkić su prvo sahranjeni na groblju u Lukavici. Poslije su njihova tijela prebačena u Sarajevo i sahranjena na groblju Lav. Istraga o ubistvu Admire i Boška nikada nije sprovedena, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.

Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.

Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.

Cijene kao u jeku ljeta

Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.

Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.

Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.

Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.

Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM

Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM

Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM

Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM

Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.

Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.

Nastavi čitati

Društvo

GDJE JE NESTALO PROLJEĆE? Polarni vrtlog stiže u region

DHMZ je  za veliki dio Hrvatske izdao upozorenje za potencijalno opasno vrijeme zbog grmljavinskog nevremena.

Prema njihovim prognozama, vjerovatnoća grmljavine je u pojedinim dijelovima veća od 65 odsto. Slično vrijeme će se nastaviti početkom sljedeće sedmice.

Na loše vrijeme u maju ukazuje i meteorolog hobista Dino Dundić na svojoj Fejsbuk stranici.

“Prošli smo polovinu maja i vrijeme bi trebalo biti sve toplije, kako i priliči drugoj polovini kasnog proljeća. No polarni vrtlog, koji je očigledno pun ledene snage i energije, ima – čini se – sasvim druge planove. Umjesto očekivanog otopljenja, suočavamo se s hladnim strujanjima sa sjeveroistoka i snijegom u planinama”, napisao je i dodao:

“Novi izlazi prognostičkih modela predviđaju hladnije vrijeme od svih klimatoloških prosjeka za maj, a prema svemu sudeći, tako će ostati sve do kraja mjeseca. Pred nama su dani u kojima ćemo se još nagledati hladnih i neugodnih strujanja iz samog Sibira prema našem dijelu Evrope. Takvi uslovi mogu donijeti štetu vegetaciji, kao i pčelama koje neće imati očekivane unose nektara – one, ali i kolege pčelari, planirali su nešto sasvim drugo…”

Za mjesec jun nije htio još uvijek ništa prognozirati.

Nastavi čitati

Aktuelno