Connect with us

Politika

DA LI JE NA POMOLU JOŠ JEDAN PRENOS NADLEŽNOSTI? Poslanici SNSD i NiP predlažu uvođenje novog zakona

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH sutra bi trebalo da raspravljaju o inicijativi za donošenje novog zakona o izradi obaveznih sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH.
Riječ je o inicijativi poslanika Mije Karamehić-Abazović iz NiP i Ljubice Miljanović iz SNSD kojom traže da se donese zakon o izradi obaveznih sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH, kao i da se uspostavi ekspertni tim za izradu sekundarnih preventivnih programa za rano otkrivanje nezaraznih bolesti u BiH.

One u svojoj inicijativi traže da parlament zaduži Savjet ministara i Ministarstvo civilnih poslova BiH da izrade prijedlog Odluke za uspostavljanje ekspertnog tima za izradu programa sekundarne prevencije nezaraznih bolesti u BiH koji bi činili istaknuli stručnjaci iz ove oblasti zdravstva.

Takođe, one traže i da parlament zaduži Savjet ministara BiH da izradi nacrt zakona o obveznim preventivnim programima na nivou BiH.

– Dok je primarna prevencija usmjerena na zdrave osobe, što uključuje edukovanje javnosti o zdravstvenim rizicima, uklanjanju rizika i unapređenju opšteg zdravstvenog stanja kako bi se spriječio nastanak bolesti, sekundama prevencija bolesti predstavlja prepoznavanje oboljelih u ranom stadiju bolesti, kako bi se pravovremenom intervencijom spriječio razvoj manifesne bolesti te tako zaustavilo njeno napredovanje i sačuvao životni vijek kao i kvaliteta života – navodi se u inicijativi koja će se sutra naći pred poslanicima.

Dodaje se da su nezarazne bolesti vodeći uzrok smrtnosti među ljudima, s preko 75 odsto zabilježenih smrtnih ishoda u razvijenom svijetu. Rizični faktori kao što su genetska predispozicija, način života i uticaj okoline u kojoj živi čovjek, mogu povećati vjerojatnost oboljenja od određene nezarazne bolesti.

– Očekuje se da će se do 2030. godine broj smrtnih slučajeva uzrokovanih hroničnim nezaraznim bolestima povećati na 52 miliona umrlih godišnje, dok će se, tokom istog perioda, broj umrlih od zaraznih bolesti, urođenih anomalija i neishranjenosti ili prehrambenih nedostataka smanjiti na 7 miliona godišnje. U BiH, osim sporadičnih i vremenski ograničenih akcija, bilo na entitetskom ili kantonalnom nivou, ne postoje sistematsko izrađeni preventivni programi kada je u pitanju sekundama prevencija hroničnih nezaraznih bolesti – stoji u inicijativi.

Glavni cilj predloženih akcija, kako se dodaje, jeste smanjenje broja prijevremenih smrtnih ishoda, smanjenje opterećenja hroničnim nezaraznim bolestima, poboljšanje kvalitete života i produženje očekivanog trajanja života za stanovnike BiH.

Komentarišući za Srpskainfo ovu inicijativu poslanika SNSDS i NiP, članica Predsjedništva SDS, Aleksandra Pandurević, kaže da je riječ o “najgrubljem udaru na nadležnosti entiteta”.

– Voljela bih da SNSD i gospođa Miljanović pokažu član Ustava BiH u kojem piše da je zdravstvo nadležnost BiH? Očekivano.je da NIP urušava entitetske nadležnosti, ali nije očekivano da to radi zajedno sa SNSD – ističe Pandurevićeva.

Ona dodaje da je traženi zakon posao Ministarstva zdravlja Republike Srpske i Ministarstva FBiH.

Uopšte nema prepreka, ističe Pandurevićeva, da se takva dva zakona donesu u entitetima, u identičnom tekstu, ali se to ne može raditi u PS BiH jer to nije njena nadležnost.

– Ovo što predlaže i poslanica SNSD je školski primjer prenosa nadležnosti. Ne znam šta je sljedeći korak SNSD – je li to Ministarstvo zdravlja na nivou BiH? – pita Pandurevićeva.

Politika

PDP NEĆE PRISUSTVOVATI OBRAĆANJU DODIKA! Crnadak: ovaj zakon je pucanj u demokratiju, SRPSKA KLIZI U DIKTATURU

Poslanici Partije demokratskog progresa neće učestvovati u raspravi o prvoj tački dnevnog reda današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, u okviru koje se obraća predsjednik SNSD-a, Milirad Dodik. Ovu odluku jednoglasno je donio Klub poslanika PDP, potvrdio je novinarima šef Kluba, Igor Crnadak.

Crnadak je istakao da PDP ne želi da učestvuje u, kako je rekao, političkom performansu vladajuće stranke, jer je ključni razlog za današnju sjednicu – druga tačka dnevnog reda, nacrt Zakona o finansiranju političkih partija, neprihvatljiv i opasan po demokratski poredak u Republici Srpskoj.

„Ovaj zakon je pucanj na demokratiju. Pripremljen je u kabinetima SNSD-a, a njegov cilj je da uguši slobodu govora, slobodu mišljenja i pravo na kritiku. Republika Srpska ne može postojati bez slobodnih ljudi, bez otvorenog društva, bez mogućnosti da se javno i slobodno govori o problemima. A ovaj zakon pokušava upravo to da ugasi“, rekao je Crnadak dodajući da Srpska klizi u diktaturu.

On je naglasio da PDP neće nijemo posmatrati pokušaje da se institucije pretvore u sredstva kontrole, a ne predstavničkog odlučivanja.

„Mi ćemo se boriti svim političkim i demokratskim sredstvima da spriječimo ovaj nasrtaj na slobodu“, poručio je Crnadak.

Zakon o finansiranju političkih partija izazvao je burne reakcije i unutar drugih opozicionih stranaka.

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA IZ LJUBINJA: “Mazalica svjesno obmanjuje građane”

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Načelnik opštine Ljubinje, Stevo Drapuć oštro je reagovao na izjave SNSD-ovog poslanika Srđana Mazalice u NSRS.

“Sa velikim ogorčenjem i razočaranjem reagujem na istup narodnog poslanika SNSD-a, Srđana Mazalice, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u kojem sam prozvan zbog prijema članova Predsjedništva BiH, Željka Komšića i Šefika Džaferovića, u aprilu 2022. godine”, navedeno je u saopštenju.

Drapić podsjeća javnost da se ta posjeta dogodila 23. aprila 2022. godine, samo dan nakon razornog zemljotresa koji je pogodio našu opštinu i nanio velike materijalne štete.

“Kao odgovoran čovjek i načelnik, u interesu građana Ljubinja, primio sam ih u zvaničnoj posjeti. Uradio sam to tada, a uradio bih isto i danas.

Rezultat te posjete bila je direktna finansijska podrška našoj opštini u iznosu od milion konvertibilnih maraka – pomoć koja je došla onda kada je bila najpotrebnija.

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Vrata Ljubinja su i biće otvorena za sve dobronamjerne ljude, kako navodi,. bez obzira na njihovu političku ili nacionalnu pripadnost.

“Dobrodošli su oni koji dolaze s poštovanjem i željom da pomognu, a ne oni koji po kafanama smišljaju stranačke strategije i ignorišu potrebe naroda.

Gospodine Mazalica, kod nas u Hercegovini i dalje se zna da se čovjek procjenjuje i po svojim precima. Ja sam sin Slobodana Drapića, unuk Steve Drapića i potomak Nikole Drapića – raspitajte se ko su bili ti ljudi.

Svjedok sam i rata i mira, i svoj patriotizam sam dokazao djelima, ne riječima. Ljubinjci to znaju a jedino je njihovo mišljenje meni važno. Vi, gospodine Mazalica, to pravo da mi sudite – nemate.

Nemate i zbog još jednog razloga, a to je što ste Vi očigledno nasljednik one ideologije koja je nanijela mnogo zla mom narodu i mojim precima. Vi određivati ko je patriota – nećete!”, ističe se u saopštenju.

Nećemo, kako navode, dozvoliti da se sitnostranačke agende i prazne političke parole stave ispred interesa građana Ljubinja.

“Nećemo ćutati pred pokušajima omalovažavanja našeg rada – rada koji se temelji na poštenju, transparentnosti i borbi za opšte dobro. I nećemo Vam dozvoliti da zatvorite vrata Ljubinja, kao što zatvarate vrata Republike Srpske”, stoji u reaovanju načelnika opštine Ljubinje.

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK: Neću prisustvovati Dodikovom govoru u NSRS

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da neće prisustvovati današnjem govoru predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtona.

“Zbog namjere vladajuće većine da se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma”, napisao je Crnadak na Fejsbuku.

Pomenuti zakon je, kaže, “silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima”.

“Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom”, kaže.

Ovim zakonom se, ističe Crnadak, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

“Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam”, kaže na kraju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Posebna sjednica je počela sinoć kada su poslanici usvojili dnevni red, a nastavak je zakazan za danas u 10 časova.

Predsjednik Srpske će se obratiti u okviru prve tačke dnevnog reda, a nakon toga nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.

Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija po hitnom postupku, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i njegovog zamjenika na prijedlog predsjednika Republike.

Nastavi čitati

Aktuelno