Politika
Đajić i Stanivuković, privatno: sukob dva politička koncepta
Vijest od četvrtka koja je ostala u zapećku, jer je skupštinsko zasjedanje, bilo malo preče, nije ni nova, ni nešto što stanovnici Republike Srpske, a pogotovo Banja Luke, nisu znali.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banja Luke, postavio je pitanje odgovornosti i političke kompaktibilnosti Vlade Đajića, visokog funkcionera SNSD-a i direktora Univerzitetsko – kliničkog centra Republike Srpske.
Stanivuković je rekao i povezao u cjelinu, ono što svi znamo. Noćne zabave u prostorijama SNSD-a koje Đajić, predsjednik Gradskog odbora stranke za Banja Luku, organizuje. Besplatno točenje alkohola podmlatku partije, besplatnu muziku, hodanje po zborovima, pjevanje pod šatorima…
Mnogo je naslova o veselom životu prvog čovjeka SNSD-a u Banja Luci. Da li je neko, ko je dobio povjerenje Banjalučana da vodi Grad, trebao tako nešto reći? Možda i budući predsjednik najveće opozicione stranke…
Politički, možda i ne. Na osnovu prenesenog sa konferencije za medije, ispalo je da se na osnovu privatnog života sudi nekome ko svoju funkciju obavlja, kako je obavlja. Privatno je ono što spada u dužnosti van radnog vremena i Đajić ima pravo da se u 15:01 popne na banderu i pjeva veliki hit Gocija i Žareta, spjevan samo za njega u vrijeme kampanje: niko nema od Đajića veći ili preči.
No, Stanivuković je, mimo onog prenesenog sa konferencije, opisao mnogo širu sliku društva i upozorio na problem koji gledamo u Banja Luci, ali ga vide i Trebinjci, ili žitelji Ravne Romanije. A to je – bahatost vlasti.
Jer, bilo bi sasvim ok da nam Đajić pjeva o popijeva sa bandere krajiške narodne, da nam klizište od parkinga ne postaje mobilno i ne silazi sa Paprikovca u centar grada. Da, predsjednik gradskog SNSD-a, može da pravi žurke, kako ih je sam i nazvao – bunga, bunga (po uzoru na kolegu iz Jagodine, prozaičnog nadimka Palma, optuženog za podvođenje maloljetnica) da u sve nije uključeno i besplatno opijanje omladine.
Da su nam uređene sale za porodilje u UKC RS, da se nove majke mogu nakon poroda istuširati kao ljudi, na novac koji se „skrka“ u turneje popularnih pjevača u prostorijama SNSD-a, niko ne bi ni reagovao. U redu bi bilo da Đajić sponzoriše večeri „krajiške muzike“, samo da bolesnici imaju flastere i zavoje, sve kako treba.
Bahatost jednog čovjeka nije problem. Problem nastaje kada cijeli sistem postane bahat. Da nije Đajića koji samo kopira Dodikovo zbližavanje sa glasačima, malo vulgarnije, ne bismo imali ni ispade u Skupštini Republike Srpske sa – halo, momak, nemoj da se obadaš ođe, da te ne izbacim napolje!
Populizam koji je započeo Milorad Dodik u ovdašnjoj politici, prenio se na sve. Ne samo na funkcionera SNSD-a, koji se obadaju, pjevaju i plešu, kupujući 666 boca alkohola za potrebe vrtića, nastavio se dalje. Prenio se na političku i društvenu scenu BiH. Nešto što je na početku bilo i zabavno sa pjevanjem ispod šatora Milorada Dodika, prešlo je u novu krajnost. Jer, nekada davno, savjetnici za medije i odnose sa javnošću predsjednika SNSD-a, kroz smijeh su pričali – ne možemo da mu otmemo mikrofon iz ruku kad dođe na narodni zbor. Uzme mikrofon, ponijela ga atmosfera i pjeva.
Ko ne zna privatno Milorada Dodika, možda bi i bilo čudno, ali ko ga zna – komično. Jer, on jeste „čovjek iz naroda“, kojeg „ponesu emocije“. Sve ostalo što je naišlo poslije, samo je sijenka i kopija suptilnosti koji Dodik ima.
Ono što je istog dana prošlo nezapaženo je druga vijest. Novi skandal na UKC-u : firma registrovana za uzgoj goveda i bivola nabavlja azot koji je medicinsko sredstvo!
Reakcije na ovo drugo što jeste problem, nema. Ali, ima na izjavu gradonačelnika. Nije trebao, šta hoće, mlad je… sramota!
Da, jeste mlad, i možda nije trebao. Ali, tom mladiću je povjerenje dalo desetine hiljada ljudi da u njihovo ime govori! I ma kakva bila njegova stranka, za PDP nikad nije ni bilo govora da opijaju omladinu za džabe ili pjevaju ispod šatora!
Zato, nije nimalo zabavno da koristimo duple aršine i mjere. Đajiću je primjereno da pjeva, Stanivukovića valja „spržiti za 15 sekundi“ jer je rekao? Nešto, ali je rekao…
Ovo nije lični sukob. Ovo je sukob dva pristupa politici. Stari – Đajićev i novi – Stanivukovićev.
I da, da ne budemo potpuno licemjeri. Sve dok je porodica Stanivuković tema za priču iz jutarnju kafu u Banja Luci, dotle je i predsjednik Gradskog odbora Đajić, jednako zanimljiva tema. Jer, kriminal i korupcija direktora UKC-a RS, kao u četvrtak o uzgoju goveda i azotu, nema daljnjeg teksta!
N. Diklić
Politika
LAŽNO SE PREDSTAVLJAJUĆI Dodik ZLOUPOTRIJEBIO komemorativni skup povodom genocida u Jasenovcu
Neizbježno je konstatovati da je Milorad Dodik i ovaj put zloupotrijebio komemorativni skup u Donjoj Gradini, lažno se predstavljajući i obmanjući prisutne kao da je idalje predsjednik Republike Srpske. Čak zloupotrebu mogli smo čuti i od protokola i organizatora skupa.
Podsjetimo da je Milorad Dodik u prvom mandatu predsjednika Vlade Republike Srpske kada je bio svježi dašak vjetra na Balkanu, kako ga je nazvala tadašnja državna sekretarka Madlen Olbrajt, predao jasenovačku građu Vašingtonu, odakle je ona dopremljena u Hrvatsku. Predaja “Jasenovačke građe” je urađena bez znanja ostalih struktura vlasti u Srpskoj, a o tome da su vojnici SFOR-a kaminoima iz Banjaluke odvezli jasenovačku građu prvi je objavio Tanjug, što je jedno vrijeme Milorad Dodik poricao, dok drugi o tome nisu bili ni obaviješteni.
Anketna komisija Narodne skupštine za ispitivanje okolnosti pod kojim uslovima je Jasenovačka građa predata mogla je samo da konstatuje da je učinjena šteta i da je to učinjeno na osnovu sporazuma vlada Republike Srpske i Hrvatske i da nije moguće da bude vraćena u originalu Republici Srpskoj.
Da je Dodik često radio za Hrvate na štetu Srba potvrdio je nedavno i hrvatski predsjednik Zoran Milanović, koji je rekao da je “Dodik hrvatski saveznik u Bosni i Hercegovi, shvatimo to i tako se ponašajmo”.
(BN)
Politika
SRBIJA ĆE OBEZBIJEDITI NOVAC! Vučić najavio gradnju memorijalnog centra u Donjoj Gradini
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas, 19.aprila, da će Srbija u narednom periodu učestvovati, zajedno sa Republikom Srpskom u finasiranju, kako je rekao, velelepnog centra posvećenom stradanju u Donjoj Gradini.
On je na ceremoniji obilježavanja Dana sjećanja u Donjoj Gradini podsjetio da se prošle godine zavjetovao da će Srbija izgraditi memorijalni centar u Donjoj Gradini.
“Pokušali su u prethodnih godinu dana da sruše Srbiju, pokušali su u prethodnih godinu dana, uz ogroman novac spolja, da sruše našu otadžbinu. Јedan od razloga je bio i taj da ne govorimo o svojoj prošlosti otvoreno, da ne negujemo i ne gajimo kulturu sećanja, a ja vam obećavam da neće proći ni jedan dan i da ću svake nedelje imati sastanke dok ovde, našim novcem, iz Srbije, koliko može, da u tome učestvuje i pomogne i Republika Srpska, ali mi ćemo to svojim novcem da finansiramo, da nikne velelepni Memorijalni centar u koji nikada nikome neće biti zabranjeno da dođe, kao što nam je danas zabranjeno da odemo u Јasenovac, Kameni cvet da vidimo i položimo vence i cveće. Biće otvoreno za sve ljude, da svi saznaju na kojem mestu su se događali najmonstruozniji zločini”, rekao je Vučić.
On je podsjetio na riječi vladike Nikolaja Velimirovića koji je bio zatvorenik 117027 u logoru u Dahau, koji je napisao “svaki grijeh protiv čovjeka ili mržnje je najdirektniji nož u sopstveno srce. Ko mrzi izvršio je samoubistvo svoje duše” i za koga je rekao da je odlično znao šta je sustem istrebljenja u Donjoj Gradini i Јasenovcu.
“Znao je da opiše prirodu zla i svetskog sunovrata. Klanjajući se sa posebnim pijetetom pred žrtvama ustaških zločina moramo se setiti upozorenja Bertolda Brehta koji je rekao misleći na nacizam “utroba iz koje je ovo puzalo i dalje je plodna”, rekao je Vučić, prenosi RTRS.
Politika
JERKIĆ PORUČIO “Ovo je prekretnica, kraj dvodecenijske vlasti SNSD-a u Zvorniku”
Nakon što je u subotu u Zvorniku održan Sabor Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska, član Predsjedništva PDP i član Izvršnog odbora PSS Željko Jerkić poručio je da formiranje PSS u Zvorniku predstavlja, kako navodi, ključnu prekretnicu u političkom životu ovog grada.
On ističe da Zvornik, prema njegovim riječima, konačno dobija „pobjedničku tačku okupljanja“ oko lidera Draška Stanivukovića.
„Formiranje Pokreta Sigurna Srpska u Zvorniku predstavlja najznačajniju prekretnicu u političkom životu grada na Drini u posljednje dvije decenije. Zvornik konačno dobija pobjedničku tačku okupljanja svih onih koji žele da doprinesu zdravim promjenama i razvoju grada Zvornika i Republike Srpske“, poručio je Jerkić.
On je pozvao građane Zvornika da budu dio, kako kaže, promjena i da podrže nastojanja da se okonča višedecenijska vlast SNSD-a i Milorada Dodika u ovom gradu.
U svom obraćanju Jerkić je kritikovao dosadašnje rukovođenje gradom, navodeći da je „štetočinska vlast Zorana Stevanovića“ ostavila ozbiljne posljedice po lokalnu zajednicu.
„Štetocinska vlast Zorana Stevanovića u gradu Zvorniku razorila je Aluminu, a Zvornik je pretvoren u političke taoce“, izjavio je Jerkić.
On je istakao i potrebu da se pokrene zvanična istraga u vezi sa privatizacijom „Alumine“ 2023. godine, u kojoj je, prema njegovim riječima, učestvovao i aktuelni ministar Zoran Stevanović.
Prema njegovim tvrdnjama, nakon tih procesa uslijedila su masovna otpuštanja radnika, problemi u radu fabrike i pad proizvodnje, dok je godišnja dobit „Alumine“ sa nekadašnjih 40 miliona KM svedena na ispod jednog miliona konvertibilnih maraka.
-
Uncategorized18 sati agoDODIK PREDAO JASENOVAČKU GRAĐU, a danas u Gradini drži lekcije o sjećanju nad nevinim kostima onih koje je PRODAO!
-
Politika3 dana agoREVIZORI ANALIZIRALI DODIKOV BUDŽET! Više od 60 miliona KM potrošeno ne može se objasniti gdje?!
-
Politika3 dana agoKRESOJEVIĆ: Izvinjavamo se Savi Miniću što smo mu završili karijeru!
-
Društvo3 dana agoHOĆE LI BITI LIJEPO VRIJEME? Kada kreće temperaturni pad i šta nas očekuje za 1. maja?
-
Društvo2 dana agoPOZNATO STANJE RATKA MLADIĆA! Stigla medicinska dokumentacija iz Haga
-
Svijet2 dana agoLUKAŠENKO: “Ako Amerikanci nisu mogli da se nose sa Iranom, nemojte se PETLJATI SA KINOM!”
-
Zanimljivosti2 dana agoUDAJE SE ZA VIKEND! Evo ko je novi muž Meline Džinović
-
Svijet3 dana agoVELIKA PLJAČKA U ITALIJI: Lopovi bili maskirani u filmske likove
