Connect with us

Svijet

DAN UOČI KONKLAVE: Kamere ugašene, garda na mjestima

Na području Vatikana od sutra će u potpunosti biti deaktivirana mobilna mreža, obavijestilo je vodstvo Vatikana zaposlenike i građane, a ovaj potez je predviđen povodom početka konklave.

Konklava predstavlja izbor novog pape, a sutra će sve oči biti uprte na Vatikan. U biranju novog pape učestvovaće 133 kardinala širom svijeta.

Sve njih, u Vatikanu su dočekali prvenstveno pripadnici Švajcarske garde, vojnici koji su se zakleli na vjernost papi i Vatikanu.

Konklava je najavljena za sutra poslijepodne, a kardinali koji će se tokom trajanja izbora nalaziti u Sikstinskoj kapeli neće imati apsolutno nikakvog dodira sa vanjskim svijetom.

Izbori će biti tajni i upravo zbog tog razloga jedan od poteza koji je Vatikan odlučio napraviti jeste i potpuno gašenje mobilne mreže. Prema najavama, prekid komunikacija započeće u 15 sati po lokalnom vremenu.

“Odluka je donesena kako bi se obezbijedila bezbjednost aktivnosti izbora pape. Signal će biti obnovljen tek nakon izbora”, naveli su iz Vatikana.

Među kardinalima je i Vinko Puljić. Kardinali će biti izolovani od ostatka svijeta i neće im biti dozvoljeno da otkrivaju o čemu se raspravljalo u Sikstinskoj kapeli.

Osim gašenja signala, tehničari u Vatikanu su već isključili i kamere kao i senzore koji se koriste na području Vatikana.

Potpuna diskrecija
Kardinali, službeni i pomoćno osoblje moraju se zakleti kako će poštovati potpunu diskreciju nad konklavom, a svako otkrivanje rasprava koje se tamo vode dovešće i do ekskomunikacije.

Tokom trajanja konklave, kardinali neće moći izlaziti iz područja gdje se glasa, a Vatikan je saopštio kako su obezbijeđeni smještaji za sve kardinale dvije zgrade – Casa Santa Marta i Casa Santa Vecchia koje su u suštini povezane jedna s drugom.

“Kardinalima nije zabranjeno da razgovaraju jedni s drugima tokom šetnje. Štaviše, papa Franjo je od početka svog pontifikata govorio o razgovoru s kardinalom Gianfrancom Ravasijem koji je odgodio njegov ulazak u Sikstinsku kapelu”, naveli su, prenosi Avaz.

Svijet

VELIKI OBRT NA POLITIČKOJ SCENI NJEMAČKE: Merc nije izabran za kancelara i jedno se desilo prvi put u istoriji

Fridrih Merc nije izabran za njemačkog kancelara.

Fridrih Merc nije uspio da osvoji parlamentarnu većinu potrebnu za imenovanje njemačkog kancelara. To je iznenadni i neočekivani poraz njegove nove koalicije sa socijaldemokratama lijevog centra.

Donji dom parlamenta, Bundestag, sada ima 14 dana da apsolutnom većinom odabere Merca ili drugog kandidata za kancelara, prenosi Rojters.

Ovo je prvi put u istoriji da kandidat za kancelara nije dobio potrebnu većinu u Bundestagu. Bilo mu je potrebno 316 glasova da bi bio izabran, ali je rezultat bio 310 za, 307 protiv i tri uzdržana. CDU/CSU (208) i SPD (120) zajedno imaju 328 mjesta, 12 više nego što je potrebno Mercu.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP PONOVO RAZLJUTIO SVIJET! Burne reakcije oko njegov nove reakcije

Najava američkog predsjednika Donalda Trampa da planira uvesti 100-postotnu carinu na filmove proizvedene izvan SAD izazvala je šok i zbunjenost širom evropske filmske industrije.

Još uvijek nije jasno na koje bi se produkcije tačno carine odnosile, ali postoji zabrinutost da bi njihovo uvođenje moglo ozbiljno uzdrmati, pa i uništiti, globalnu filmsku industriju koja počiva na međunarodnim podsticajima i snimanju na stranim lokacijama.

Trenutno se sve, od niskobudžetnih nezavisnih filmova do holivudskih blockbustera, snima u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj i Mađarskoj. Čak i Mel Gibson, jedan od trojice posebnih holivudskih izaslanika koje je Tramp imenovao (uz Sylvestera Stallonea i Jona Voighta), planira snimiti nastavak filma “Pasija” u Italiji.

Britanci najglasniji: “Potpuno besmisleno”
U Velikoj Britaniji, gdje se snima velik broj američkih filmova, reakcije su bile najžešće.

“Ovo nema nikakvog smisla”, izjavio je jedan britanski producent za Variety.

“Znači li to da američki filmovi moraju biti snimani isključivo u SAD? Harry Potter, Gospodar prstenova, Schindlerova lista, Nemoguća misija, Gladijator, Avatar – sve su to američki filmovi snimani u inostranstvu iz opravdanih razloga. Ova objava je apsurdna i pokazuje potpuno nerazumijevanje kreativnog procesa.”

Drugi britanski producent dodao je: “Čak i nezaposleni Amerikanci kažu da je ovo ludost, i to ljudi čije su karijere zaista stradale zbog preseljenja produkcija u Evropu.”

Treći londonski producent istakao je: “Ako se ovo provede, uništiće industriju. Ali produkcija se ne može samo zaustaviti. Šta je s filmovima u pretprodukciji, snimanju ili montaži? Hoće li se njihovi troškovi udvostručiti? Ništa nije jasno. Treba pričekati i vidjeti detalje.”

Produkcija u SAD već je u padu
Nakon što su riješeni štrajkovi glumaca i scenarista, produkcija u SAD je i dalje 40% niža nego prije, a neki veliki naslovi, poput novih Osvetnika, već su prebačeni u Ujedinjeno Kraljevstvo i druge evropske gradove. Iako mnoge američke savezne države, poput Džordžije i Njujorka, nude izdašne filmske podsticaje, mnogi u Hollywoodu smatraju da SAD treba uvesti nacionalni sistem podsticaja kako bi zadržao produkcije. Tramp, čini se, bira pristup kažnjavanja carinama.

Prema izvorima, Jon Voight i njegov menadžer Steven Paul sastaju se s raznim cehovima i udruženjima kako bi prikupili informacije o stanju industrije i savjetovali predsjednika.

Francuzi: “Gube svi, uključujući američku industriju”
Već prije Trumpove objave, Gaeten Bruel, predsjednik francuskog Nacionalnog filmskog centra, izrazio je zabrinutost da bi Trampova administracija mogla krenuti u napad na filmsku i audio-vizuelnu industriju.

“Svi će izgubiti, počevši od američke industrije”, rekao je Bruel.

“Evropa, a posebno Francuska, veliko je tržište za američke filmove, oni čine oko 60% sadržaja koji se konzumira u Europi.”

Jedan vodeći francuski producent istakao je: “Tehnički gledano, filmovi su usluga, a ne roba, pa na njih ne bi trebalo moći naplaćivati carine. Ovo bi moglo završiti na sudu i trajati mjesecima.”

Italija: “Kulturna razmjena mora biti dvosmjerna”

U Italiji, gdje Gibson planira u septembru početi snimanje nastavka Pasije, studio Cinecittà reagovao je smireno.

“Pažljivo pratimo situaciju jer je SAD važno tržište. U kulturnim industrijama, poput audio-vizuelne, razmjena između zemalja mora biti uzajamna i kružna”, poručila je direktorica Manuela Cacciamani.

Dodala je i da američke produkcije ne dolaze u Italiju samo zbog poreskih olakšica, već i zbog lokacija, klime, kulture i znanja koje drugdje ne mogu pronaći.

Marco Valerio Pugini, producent iz Italije, izjavio je: “Američki studiji i dalje će snimati u inostranstvu kada budu željeli egzotične lokacije. Neće valjda početi snimati Jamesa Bonda u Detroitu.”

Zabrinuti su i Srednji istok i Indija
U Dubaiju, savjetnik za medije Hans Fraikin rekao je da će cijela industrija međunarodnih produkcijskih usluga biti pogođena: “Niko trenutno ne zna kako postupiti.”

Navodi primjer indijske države koja planira gradnju filmskog grada sa studijima, a to je projekt koji zavisi od holivudske produkcije.

“Nisam još razgovarao s njima, ali sigurno su zabrinuti.”

Fraikin smatra da bi posljedice mogle biti negativne i za SAD: “Povećani troškovi produkcije u Americi neće dugoročno značajno povećati broj poslova, vjerovatnije je da će studiji više koristiti vještačku inteligenciju.”

U Španiji, agent prodaje filmova iz Madrida kaže: “Ovo doživljavamo kao još jedan Trampov ispad. Nema jasnog datuma početka, nema pravilnika, još ništa nije konkretno. Ali ako druge zemlje odgovore recipročnim carinama, američki filmovi bi mogli izgubiti tržište.”

Češka: “Američke produkcije obogatile su i nas i njih”
U Češkoj, filmska povjerenica Pavlína Žipková podsjetila je na dugu tradiciju američkih produkcija u Evropi: “Od 1950-ih američki filmovi ovdje obogaćuju obje strane okeana.”

“Trampova izjava postavlja više pitanja nego što daje odgovora”, rekla je Žipková, koja se, poput mnogih u industriji, priprema za filmski festival u Cannesu gdje će se razgovarati i o ovim temama.

“To nas neće usporiti”, zaključila je, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Svijet

Ko je “rumunski Tramp”!? Simion želi dijelove Moldavije i Ukrajine, kritičan prema Rusiji

Nacionalistički kandidat George Simion (Đorđe Simion) osigurao je više nego uvjerljivu pobjedu u prvom krugu ponovljenih predsjedničkih izbora u Rumuniji. Osvojio je 40,5 posto glasova. Drugo mjesto zauzeo je gradonačelnik Bukurešta Nicusor Dan (Nikušor Dan) s 20,89 posto glasova, a treći je završio zajednički kandidat vladajuće koalicije, Crin Antonescu (Krin Antonesku), s 20,34 posto glasova.

U unaprijed snimljenom govoru, Simion, 38-godišnji vođa Alijanse za jedinstvo Rumuna (AUR), poručio je da su se Rumuni “uzdigli” i da ima samo jedan cilj ako bude izabran: “vratiti rumunskom narodu ono što mu je oduzeto”.

Kako bi se shvatilo šta to znači, potrebno je baciti bliži pogled na Simiona kao osobu te njegovu gotovo idolizaciju američkog predsjednika Donalda Trampa i pokreta Make America Great Again (MAGA), piše AFP. Simion često nosi crvenu kapu MAGA i hvali se svojom direktnom vezom s Vašingtonom.

Prije šest godina osnovao stranku
Stranku AUR osnovao je 2019. godine. U samo šest kratkih godina, stranka, koja je započela kao marginalna antivakserska grupa tokom pandemije koronavirusa, izrasla je u drugu najveću rumunsku stranku, privlačeći dijasporu i mlade birače, iskoristivši bijes naroda usmjeren prema mainstream političarima.

Kao konzervativni hrišćanin, podržao je neuspješni referendum 2018. o promjeni rumunskog ustava kako bi se istospolni parovi spriječili da ikada sklope brak. Mnogi politički stavovi AUR-a podudaraju se s onima Trampovog pokreta MAGA, od konzervativizma u društvenim pitanjima do zaustavljanja vojne pomoći Ukrajini.

Izborna tijela trenutno istražuju finansiranje njegove kampanje nakon što je prijavio nula sredstava potrošenih na online promociju. Takođe je pod istragom zbog navodnog podsticanja ljudi na nasilje nakon što je rekao da bi izborne zvaničnike trebalo “oderati” jer su zabranili kandidaturu Calinu Georgescuu (Kalin Đorđesku). Kasnije je rekao da nije mislio ozbiljno.

Simion je najavio da mu je u slučaju pobjede “jedna od opcija” imenovati Georgescua za premijera. Opisujući sebe kao “umjerenijeg” od Georgescua, Simion je više puta insistirao na rumunskom “suverenitetu”.

Pozvao je da Rumunija vrati dijelove teritorije od Moldavije i Ukrajine, a trenutno mu je zabranjen ulazak u obje zemlje. Dok ga Ukrajina optužuje za “sistematske antiukrajinske aktivnosti”, Moldavija tvrdi da ugrožava nacionalnu bezbjednost.

Simion oštro kritikuje Evropsku uniju te je zaprijetio da će prekršiti bilo koji zakon iz Brisela s kojim se ne slaže. Ipak, smatra da Rumunija treba ostati članica.

U oštroj suprotnosti s Georgescuom, Simion je često osuđivao Rusiju, istovremeno napadajući Bruxelles i okrećući se prema Sjedinjenim Državama.

“Mi smo sigurno jedini koji imamo odnose sa State Departmentom i drugim dijelovima američke vlade”, izjavio je.

Meloni nazvao svojim političkim herojem
Simion je rekao da želi uspostaviti savez zemalja u duhu MAGA unutar Evropske unije.

Poput Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE), savjetodavnog tijela Trampove administracije koje navodno prati prevare i rasipničko trošenje u američkim javnim institucijama, Simion želi da smanji broj radnih mjesta u nastojanju da “uloži u odbranu”.

Obećao je da će gotovo udvostručiti vojni budžet Rumunije, zemlje članice NATO-a koja graniči s ratom razorenom Ukrajinom, na četiri posto BDP-a u sljedećih pet godina.

Italijansku premijerku Giorgiju Meloni nazvao je svojim političkim herojem, pozvavši na “melonizaciju” Europe. “Vjerujte mi, bit će i ‘simionizacije’”, rekao je za Politico prošlog studenog, neposredno prije poništenih predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, na kojima je osvojio četvrto mjesto.

U mjesecima otkako su ti izborni rezultati poništeni, njegova popularnost naglo je počela rasti. Žestoko je osudio poništenje prošlogodišnjih izbora, naglasivši da je u tijeku bitka za “demokraciju, volju naroda, vladavinu prava i ustavni poredak”.

Na televizijskoj debati predsjedničkih kandidata prošlog mjeseca, pojavio se s buketom cvijeća za Elenu Lasconi, kandidatkinju desnog centra koja je bila druga na prošlogodišnjem poništenom glasovanju, prije nego što je izašao u znak protesta zbog poništenih izbora.

Uticaj izbora
Ishod drugog kruga predsjedničkih izbora u Rumuniji s nestrpljenjem će se očekivati u evropskim prestonicama, Vašingtonu, Kijevu i Moskvi. Rumunija je važna tranzitna ruta za slanje oružja u Ukrajinu. Zemlja ima američki raketni štit u Deveseluu i tri glavne vazduhoplovne baze iz kojih NATO provodi misije vazdušnog nadzora do granice Ukrajine i Moldavije te preko Crnog mora.

Ukrajina izvozi 70% svog žita niz obalu Crnog mora, kroz rumunske teritorijalne vode, prema Istanbulu. Rumunska mornarica razminira te vode, a rumunsko vazduhoplovstvo obučava ukrajinske pilote za letenje F-16. Trampova administracija preispituje svoje odnose s Rumunijom. Sporazum o ukidanju viza naglo je otkazan uoči izbora.

Kao čelnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost, rumunski predsjednik može staviti veto na bilo koju odluku i ima snažan uticaj na bezbjednosnu politiku. Simion je u razgovoru za BBC jasno dao do znanja kako smatra da je “Rusija najveća opasnost za Rumuniju, Poljsku i baltičke države”.

Međutim, uvjeren je da rat u Ukrajini “ne vodi nikuda”. Izjavio je kako se nada da će mirovni pregovori koje je organizovala Trampova administracija rezultovati prekidom vatre i mirovnim pregovorima. Javno ogorčenje zbog rumunske finansijske podrške ukrajinskim izbjeglicama bila je jedna od centralnih tačaka njegove kampanje, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno