Connect with us

Društvo

Danas je Đurđevdan, ovo su vjerovanja i običaji

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Braneći hrišćansku vjeru i protivjeći se progonima hrišćana, Dioklecijan je bacio Georgija u tamnicu i osudio ga na najteže muke.

Vidjevši da muke ne mogu da slome ni tijelo ni Georgijevu vjeru, Dioklecijan je odlučio da ga pomiluje pod uslovom da prinese žrtvu rimskim božanstvima.

Georgije je na kipu, kojem je trebalo da prinese žrtvu, načinio krsni znak, nakon čega se statua mnogobožačkog idola rasprsnula. Vidjevši ovo, Dioklecijanova žena Aleksandra je uzviknula: “I ja verujem u Georgijevog Boga!”, na šta Dioklecijan naredi da im bude odrubljena glava, što je i učinjeno.

Osim Đurđevdana, ovom svetitelju se čini pomen i 16. novembra – na Đurđic, dan prenosa moštiju u crkvu u Lidiji, Georgijevom rodnom mjestu.

Na ikonama Sveti Đorđe se predstavlja u vojvodskoj odeždi na konju Đurđevdan ili stojeći Đurđic, kako ubija aždaju, sa ženskim likom u pozadini.

Đurđevdan je u srpskom narodu praznik sa najviše običaja, koji se razlikuju po sadržini od regiona do regiona.

Mnogi se običaji vezuju za Đurđevdan, a domaćica već dan ranije priprema posebnu vodu za sutrašnje umivanje. Po vjerovanju, ona pomaže da privučemo zdravlje, ljubav i blagostanje. U nju stavlja razno proljećno bilje, a dobro je i dodati dren i zdravac. Na kraju se spušta i “čuvarkuća”, prvo ofarbano jaje od Uskrsa.

Vjerovanja i običaji

Ko ima baštu, valja se da posudu ostavi preko noći pod ružom. Ujutru se prvo ovom vodom umivaju djeca, da budu zdrava kao dren, pa djevojke da privuku ljubav. Domaćini se umivaju đurđevdanskom vodom sa željom da im dom bude zaštićen od svega i pun berićeta.

Običaji kažu da na Đurđevan ne valja spavati, a ako neko baš mora da odrijema, bilo bi dobro da i na Markovdan odspava na drugom mjestu. Narod priželjkuje da na ovaj dan bude vedro, jer to znači da će godina biti plodna.

Društvo

UMJESTO SNIJEGA MAGLA I KIŠA! Stabilno, ali bez zime naredne dvije sedmice

Do kraja sedmice u našem regionu dosta oblaka i kiša povremeno, za vikend i malo hladnije, prava zima se ne nazire….

Naime, u ovom momentu, do oko 23. decembra modeli nemaju ni nagoveštaj promjene sinoptike i dolazak prave zime, objavio je na svom fejsbuk profilu meteorolog amater Marko Čubrilo.

Danas i za dane vikedna, uz dosta oblaka, kiša povremeno, prije svega nad većim dijelom Srbije, Crne Gore, istoka Hrvatske i dijelova BiH. Danas relativno toplo uz maksimume od 6 do 16 stepeni Celzijusa, dok će za vikend biti malo hladnije uz maksimume od 4 do 9 stepeni Celzijusa. Počeće slab, sjeveroistočni vjetar.

Od sedmice slijedi jačanje anticiklona i pretežno stabilno vrijeme sve do oko 16. decembra, a izvesno je da bi ono moglo i duže potrajati. Sa stabilnim vremenom, slijedi povećanje vjerovatnoće za pojavu temperaturne inverzije, “lažne zime” i magle u nizijama, dok bi na planinama bilo sunčano i toplo.

Trenutno, na statističkim modelima sve do oko 23. decembra nema izmjene sinoptike koja bi nas uvela u pravu zimu, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, tmurno i uglavnom suvo vrijeme

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH sutra će biti oblačno, tmurno i uglavnom suvo vrijeme, a slaba kiša padaće samo ponegdje.

Na jugu se poslije podne očekuje djelimično razvedravanje, uz sunčane periode.

Duvaće slab i promjenljiv vjetar, a u Hercegovini slaba do umjerena bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od četiri do osam, na jugu oko 10, u višim predjelima od jedan stepen, a dnevna od sedam do 11, na jugu do 15, u višim predjelima od četiri stepena Celzijusova.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, u Republici Srpskoj i FBiH danas je pretežno oblačno vrijeme.

Temperatura vazduha izmjerena u 13.00 časova: Mrkonjić Grad četiri, Bijeljina, Doboj, Drinić, Kneževo, Ribnik i Rudo pet, Višegrad, Zvornik, Kalinovik, Mrakovica, Prijedor, Srbac i Foča šest, Novi Grad sedam, Banjaluka, Gacko i Sokolac osam, Sarajevo devet, Bileća i Srebrenica 10, Trebinje 12, te Mostar 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BUDIMO LJUDI! Pomozimo teško bolesnoj SAMOHRANOJ MAJCI IZ LAKTAŠA

Pokrenuta je humanitarna akcija za pomoć teško bolesnoj samohranoj majci Snježani Plavšić Đurović iz Mahovljana kod Laktaša, koja živi sama sa maloljetnim sinom, bez ikakvih redovnih primanja. Pored zdravstvenih problema, porodica živi u kući kojoj je hitno potrebna sanacija krova.

Za pomoć Snježani otvoren je humanitarni broj 1434, koji će biti aktivan do 28. februara 2026. godine.Građani mogu pomoći i uplatom na žiro-račun:

Snježana (Vitomir) Plavšić-Đurović

Broj računa: 5620 9980 8762 6239

IBAN: BA39 5620 9981 2103 3815

Adresa: Mahovljani, 78250 Laktaši
SWIFT/BIC: RAZZBBA22

Banka: NLB Banka a.d.

Organizatori akcije zahvaljuju svima koji će pomoći ovoj porodici u teškom životnom trenutku.

Nastavi čitati

Aktuelno