Connect with us

Društvo

DANAS MEĐUNARODNI DAN NESTALE DJECE! Svake dvije minute nestane po jedan mališan

Svake dvije minute u Evropi nestane jedno dijete. Međunarodni dan nestale djece obilježava se od 1983. godine svakog 25. maja, čime se skreće pažnja te senzibilizira javnost na problematiku nestale i zlostavljane djece. Ovaj Međunarodni dan iniciran je u znak sjećanja na američkog dječaka Etana Patza koji je nestao 25. maja 1979., kada je imao šest godina. Patz je nestao dok je hodao prema autobuskoj stanici, dva bloka zgrada od svog doma. Prema medijskim izvještajima iz tog vremena, to je bio prvi put da su mu roditelji dozvolili da sam ide u školu. Nikada nije pronađen.

Međunarodni dan nestale djece je dan koji nas sve podsjeća na djecu koja još nisu u svom domu, u sigurnom okruženju svojih najmilijih, prenosi Avaz

Pojavni oblici nestanka djece i maloljetnih osoba su višestruki. Posljedica je udaljavanje iz porodičnih domova ili odgojnih ustanova.

Društvo

RODITELJI OBRATITE PAŽNJU! Zašto i kada djeca počinju da lažu

Neslaganje djece sa roditeljima nije nikakva novost, niti je čudno. Štaviše, to je prilično česta pojava. Većina djece, pogotovo tokom puberteta, odnosno čuvenih “kritičnih” godina, smatra da ih niko ne razumije, a nemaju utisak ni da uživaju podršku.

Nažalost, upravo u tom periodu ona, kako bi uradila ono što su namjerila, bez obzira na to što znaju da roditelji to ne odobravaju, počinju da lažu. Dakle, kako bi izbjegli negodovanje ili to da budu spriječeni u svojim namjerama, koriste se nečim čime ne bi trebalo da se koriste ni odrasli, a kamoli djeca.
Brojne studije kažu da, baš kao što sve potiče iz ranog djetinjstva, odatle dolazi i “talenat” za laganje. Ovo se ne odnosi na to kada dijete nekoliko puta slaže, ali se odnosi na to kada laganje pređe u naviku.

Ta navika može da se zadrži, pa da jednostavno prerastemo u lažove.

Najvažnija uloga

U odrastanju djeteta i formiranju njegovog karaktera, roditelji, logično, igraju najvažniju ulogu. Iako mnogi od nas toga nisu svjesni, djeca prihvataju model ponašanja koji imaju pred sobom, odnosno od nas.

Djeci nikada nemojte davati lažna obećanja. Ma koliko vama to bezazleno djelovalo, ona sve to pamte i usvajaju kao model ponašanja. Primjera radi, ukoliko mu obećate da će dobiti igračku ako pojede sve iz tanjira, igračku mu obavezno i kupite.

Kada je taj prelomni trenutak kad počnu da nas lažu i koja djeca imaju veće predispozicije da izrastu u lažove? Stav psihologa je da strogi roditelji često izazivaju kontraefekat i stvaraju lažove od svoje djece. Njihov sistem zabranjivanja se pokazao kao prilično loš. Djeca koja se boje da kažu istinu i pribjegavaju laganju, imaju velike šanse da vremenom postanu sve bolji lažovi i da im to postane praksa u životu kad god treba izbeći nešto loše ili ukloniti krivicu sa sebe.

Roditeljstvo je kompleksno

U određenom periodu je karakteristično za djecu da lažu, ali to su uglavnom nemoguće stvari i vremenom, kako sazrijevaju, to prolazi. Ukoliko vaše dijete uporno laže, čak i za neke ozbiljnije stvari, problem može da bude nešto u porodičnoj svakodnevici što ga na to podstiče.

Roditeljstvo je jako kompleksno. Vaš tretman strogoće i kažnjavanja ga je naučio da ćete vi biti srećniji i zadovoljniji ukoliko čujete ono što želite, a on će istovremeno izbjeći kaznu. Bježanje od realnosti će napraviti pravog malog uvježbanog lažova kojem će to postati svakodnevnica i normalna pojava.

Morate malo da popustite i pokušati da ostvarite prijateljski odnos sa djetetom, tako da se ipak zna ko je roditelj, ali i da ima osećaj da uvijek sve može da vam kaže. I zapamtite, mala djeca su veliki psiholozi.

24sedam

Nastavi čitati

Društvo

NA DJELU ZAGAĐENJE ZEMLJIŠTA I PODZEMNIH VODA: Sokolac od proljeća zatrpan tonama smeća (VIDEO)

Odgovorni radnici JKP „Sokolac“, radeći pod veoma teškim uslovima u urbanom dijelu tokom Vaskršnjih praznika, uklonili su veće količine otpada.
Iako je krajem aprila realizovana velika akcija čišćenja i uređenja gradskog naselja, situacija se ponavlja na Romaniji. Sistemskog rješenja nema niti je na vidiku.

Divlje deponije ponovo niču kao pečurke pored putnog pravca prema Sarajevu, Knežini i okolnim selima. Ono što su danas zabilježili i vidjeli slučajni prolaznici i turisti na samo nekoliko lokacija graniči se sa zdravim razumom. Na pojedinim deponijama, mašina odguruje otpad od kontejnera na rub šume, a potom taj isti otpad neodgovorna lica spaljuju na otvorenom.

Sve se ovo dešava u zoni sanitarne zaštite izvorišta Bioštice. Ovo područje je od javnog interesa i ima prioritet u zaštiti izvorišta vode za piće.

Isti oni koji su do juče kritikovali i najmanje sitnice danas ćute kao zaliveni. Sokolac gori, a načelnik se češlja, ne nudeći bilo kakva rješenja za goruće probleme građana. Nažalost, šta smo tražili, to smo i dobili.

@sokolacsrceromanije НА ДЈЕЛУ ЗАГАЂЕЊЕ ЗЕМЉИШТА И ПОДЗЕМНИХ ВОДА: Соколац од прољетос затрпан тонама смећа #sokolac #romanija #smece #voda ♬ original sound – Sokolac-srce Romanije

Nastavi čitati

Društvo

MED ĆE BITI SKUP KAO SUVO ZLATO! Suša odnijela na hiljade košnica

Proizvođači meda širom Srpske, od Trebinja do Banjaluke, suočavaju se sa ozbiljnim gubicima. Do masovnog pomora doveo je niz faktora, a kao jedan od ključnih uzroka je prošlogodišnja suša, izjavio je predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Darko Marković.

“Nažalost, precizne podatke još nemamo. Prema našim procjenama, stradalo je između 30 i 50 odsto pčelinjih društava, a ima slučajeva gdje je uništeno i do 90 odsto košnica”, istakao je Marković za “Novosti”.

Zima iza nas bila je kobna za pčelare Udruženja “Roj” iz Istočnog Sarajeva, koje je zabilježilo najveće gubitke od osnivanja 2004. godine.
Kako je izjavio predsjednik udruženja Nemanja Dragičević, čak 62 člana prijavila su gubitak 660 košnica, što je oko 25 odsto svih pčelinjih društava.

“Veliki broj pčelara ostao je bez 25 do 35 društava, dok je jedan član izgubio čak 45 košnica. Direktna šteta se procjenjuje na oko 140.000 KM, ali je indirektna šteta – smanjeni prinos meda, gubitak mladih rojeva i ostalih proizvoda – daleko veća”, istakao je Dragičević.

Ovakvi gubici nisu izolovani slučaj. I pčelari iz drugih dijelova RS suočili su se sa sličnim problemima. U Hercegovini su zabilježeni gubici u rasponu od 20 odsto u Trebinju do čak 35 odsto u Ljubinju.

Pčelarstvo u Srpskoj, kako upozoravaju stručnjaci, suočeno je sa sve ozbiljnijim izazovima – od ekstremnih klimatskih uslova i bolesti koje napadaju pčelinje zajednice, do uvoza patvorenog meda nepoznatog porijekla koji se prodaje po nižim cijenama, čineći domaći proizvod manje konkurentnim.

Nastavi čitati

Aktuelno