Politika
DANAS NA SKUPŠTINI: Zakon o stranim agentima u RS krši sporazume BiH s EU

Prijedlog zakona o stranim agentima, kojim će biti propisano donošenje posebnog registra organizacija koje će biti proglašene agentima stranog uticaja, danas će se naći na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske.
Nezvanično, saznali smo da su vođeni intenzivni razgovori s predstavnicima Vlade RS o tome da se zakon povuče, međutim iz Ministarstva pravde RS nam je juče zvanično potvrđeno da će se zakon naći na dnevnom redu.
Ukoliko zakon bude usvojen u trenutnoj formi, on bi mogao donijeti probleme RS, ali i BiH, jer Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU, potpisan 2008, a koji je stupio na snagu 2015, osim obilnih finansijskih sredstava za BiH i njene entitete predviđa i prava i obaveze BiH prema EU. Ovaj sporazum je važan jer je obavezujući međunarodni ugovor na osnovu kojeg je BiH, pa samim time i RS, dobila milijarde evra evropskog novca za reforme, infrastrukturne projekte, budžetsku podršku i druge vidove grantova. Sporazum, međutim, ne predviđa samo dobijanje evropskog novca, već i obaveze BiH i drugih nivoa vlasti u njoj.
Primjera radi, član 112 ovog sporazuma predviđa da je dodjeljivanje novca i grantova organima u BiH uslovljeno poštovanjem demokratskih principa, posebno kad je riječ o slobodi govora, izražavanja i omogućavanja aktivizma i djelovanja civilnog sektora. To je istaknuto i u samoj preambuli dokumenta u kojem se ističe da BiH mora da se pridržava Kopenhaških kriterijuma, koji se odnose ne samo na demokratiju i temeljna ljudska prava, već i na ekonomske reforme i usvajanje pravne stečevine EU.
To bi značilo da bi EU, na osnovu ovog sporazuma, imala pravo da suspenduje finansijsku pomoć i podršku u RS, ako ne bude bilo pridržavanja odredaba ovog sporazuma. BiH je, inače, jedina zemlja u regionu koja je prema izvještaju Evropske komisije o napretku nazadovala po pitanju osnovnih ljudskih prava i sloboda.
BiH je podnijela kandidaturu za članstvo u EU, koja je odobrena i na osnovu koje su otvoreni pregovori upravo na temelju potpisanog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a u 14 ključnih evropskih prioriteta sloboda medija i aktivizam su posebno naglašeni kao neophodni uslovi koje BiH mora da ispuni. Osim toga, u Planu za rast EU, koji formalno još nije odobren za BiH jer je zemlja zakasnila sa slanjem liste reformi, finansijska podrška posebno je uslovljena poštovanjem temeljnih ljudskih prava i sloboda.
U Banjaluci je juče održano nekoliko okruglih stolova i tematskih radionica posvećenih medijima i civilnom aktivizmu povodom donošenja ovog zakona, a u organizaciji Demokratskog centra Igora Davidovića održana je debata “Civilno društvo i njegovi domašaji – izazovi slobode i prijetnji”, kojoj su prisustvovali novinari i aktivisti iz Republike Srpske i Srbije te Ferdinand Konig, portparol Kancelarije EU u BiH.
Dejan Lučka, pravnik i direktor Banjalučkog centra za ljudska prava, rekao je “Nezavisnim” da su EU, izvjestioci UN, Venecijanska komisija, Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju i druge relevantne organizacije dale negativne komentare vezano za ovaj zakon, ali da nijedna sugestija nije uvažena.
Tvrdi da zakon diskriminiše organizacije koje će biti označene kao agenti stranog uticaja od drugih neprofitnih organizacija, a ograničava i njihovo polje djelovanja. Pojasnio je da je poseban problem široko tumačenje pojma politička aktivnost, pa se, na primjer, može očekivati da će članovi organizacija koje su označene kao strani agenti biti spriječeni da učestvuju u javnim raspravama o zakonskim rješenjima.
“Stav civilnog sektora i većine međunarodnih organizacija je da je ovakav zakon nepotreban i da u cijelosti ne bi trebalo da bude usvojen jer je toliko loš da bi ga se teško moglo popraviti”, smatra on.
Politika
MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.
“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.
Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.
Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.
“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.
Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.
“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.
Politika
DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.
“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.
Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.
Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.
Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.
Politika
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.
Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.
Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.
Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.
Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka1 dan ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”