Connect with us

Društvo

DANAS SU BLAGOVIJESTI! Dan kada je dobro donijeti životnu odluku

Vjernici pravoslavne crkve danas proslavljaju jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika koji je podsjetnik na „blagu vijest“, kada je, arhanđel Gavrilo objavio Bogorodici da je Duh Sveti nju odabrao da bude majka Isusu Hristu.
Kada je arhanđel Gavrilo izgovorio riječi “Raduj se, Milostiva, Gospod je s tobom” počeo je preobražaj čovječanstva te početak narativa Novog Zavjeta. Sa blagoviješću arhanđela, „silaskom Svetog Duha na prečistu dijevu”, počeo je preobražaj.

Blagovijest je Bogorodičin praznik i objavom te vijesti počela i hrišćanska historija spasenja.

Prema izvjesnom broju teologa, riječi arhanđela Gavrila — „Raduj se, milostiva!“ — su prve “dobre” vijesti za čovječanstvo od pada Adama i Eve. U nekim tumačenjima evanđelja po Luki piše: “Pošto je Gospod rekao Evi: ‘s mukom ćeš rađati djecu’”, sada je ovaj bol razriješen radošću koja anđeo privodi Djevici govoreći: “Raduj se, milostiva!”.

Pošto je Eva bila prokleta, Mariji je sada rečeno: “Blagoslovljena si”.

Blagovijest je radosni hrišćanski praznik koji nagovještava početak proljeća: tada se po nekim predajama kaleme voćke ili počinje sjetva jarih žita.

Na dan poslije Blagovijesti, crkva slavi Svetog arhanđela Gavrila čija je dužnost donositi radosne vijesti.

Narodni običaji
Blagovijest broji mnoge narodne običaje, a obzirom da je praznik Bogorodičin, ženski, mnoge se žene na današnji dan mole Bogorodici za potomstvo. To je povezano i sa razmnožavanjem u prirodi jer od Blagovijesti kreće proljeće.

Na ovaj dan se čiste dvorišta i kuće, a obavezno se iznosi smeće koje se potom spaljuje.

Postoji i stari običaj “ranila” kada se ustaje u ranu zoru i dan se počinje sa pjesmom. Obično je to djevojačka pjesma koje sakupljaju grane od kojih će se zapaliti vatra.

Vatra je iskonski zaštitnik – u prirodi štiti od zmija ili gmizavaca koji se prema vjerovanju tada bude iz zimskog sna.

Prema starim legendama, postoji vjerovanje da se žene ne trebaju češljati, a preporučuje se umivanje u rijeci ili potoku.

Kaže se da je na Blagovijest dobro početi neki posao (možda čak biznis ili samo učenje), a posebno donijeti neku veću ili čak životno važnu odluku. Blagovijest je pravo vrijeme za to.

Hristos je vaskrsao trideset četiri godine kasnije, istog dana kada se vodio opisani razgovor između Božijeg glasnika i buduće Majke Božije.

Zato se 25. mart/ 7. April smatra autentičnim datumom Uskrsa, a rijetki slučajevi kada se Uskrs poklopi sa ovim nepokretnim praznikom nazivaju se “Kiriopaša”.

Blagovijest se u ikonologiji obično predstavlja bijelim golubom obasjan arhanđelskom svjetlošću.

Aplikacija anđela Gabrijela u Blagovijesti, stvara levitirajući osjećaj i upućuje prema daru iskrenog vjerovanja u Stvoritelja svjetova.

Društvo

VRELO LJETO NAGLO STALO Kiša i grmljavina ruše temperaturu u BiH, srijeda najhladniji dan!

Hladni front koji će donijeti kišu i značajan pad temperature stigao je na Balkan. U popodnevnim časovima u BiH se očekuje početak padavina koje će temperaturu spustiti za čak 10 stepeni.

Padavine počinju danas i trajaće narednih nekoliko dana. Maksimalnih 30 koliko se očekuje u ponedjeljak, zamijeniće 20 stepeni u srijedu.

Kiša će aktivirati i alarme sutra. Zbog grmljavine i veće količine kiše koja će pasti aktivni su narandžasti meteoalarmi. Sutra će maksimalna temperatura iznositi 26, a minimalna 15.

Najhladnije će biti u srijedu. Minimalna će iznositi 13 stepeni i tako će ostati skoro čitavu sedmicu, dok će maksimalna biti tek 20 stepeni.

Padavine bi trebalo da prestanu u petak kada dolazi do postepenog rasta temperature. Rast bi mogao tek sljedeće sedmice da dosegne vrhunce kada će temperatura preći 30 stepeni, prenosi ATV.

Nastavi čitati

Društvo

SIPA IGNORIŠE ZABRANU! Uprkos zakonima Republike Srpske, akcije se nastavljaju širom Banjaluke!

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je Prednacrt programa rada za 2026. godinu, iz kojeg se može zaključiti da oni nastavljaju sa svim svojim aktivnosima u Republici Srpskoj, pa su nabrojani i zadaci svih regionalnih kancelarija, uključujući i onu koja se nalazi u banjalučkom naselju Rebrovac.

Iako je Narodna skupština Republike Srpske, još u februaru, usvojila četiri zakona po hitnom postupku, kojima se, između ostalog, zabranjuje i djelovanje SIPA na području Srpske, akcije ove agencije, kojima smo svjedočili u proteklim mjesecima, ukazuju na to da su ta zakonska rješenja zapravo samo mrtvo slovo na papiru.

U prilog tome govori i upravo objavljeni Prednacrt programa rada Državne agencije za istrage i zaštitu za 2026. godinu, gdje se nijednom riječju ne spominje da će SIPA redukovati svoje aktivnosti u Srpskoj.

Štaviše, u ovom dokumentu, koji je u procesu konsultacija, navodi se da će aktivnosti biti rađene po naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, čije je djelovanje u Republici Srpskoj takođe “zabranila” Narodna skupština Republike Srpske.

Za narednu godinu u planu je, kako je, između ostalog, istaknuto, “sprovođenje zakonom propisanih aktivnosti, u skladu sa naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, na otkrivanju krivičnih djela organizovanog kriminala, kriminala u vezi sa trgovinom ljudima, opojnim drogama i ostalim krivičnim djelima”.

Nosilac tih aktivnosti, navedeno je, biće Kriminalističko-istražno odjeljenje, odnosno regionalne kancelarije Banjaluka, Mostar, Sarajevo i Tuzla.

Jedan od ciljeva SIPA za narednu godinu je i povećati broj i kvalitet prikupljenih informacija i obavještajnih podataka, za šta će biti zadužene brojne organizacione jedinice ove agencije, uključujući i sve četiri regionalne kancelarije, gdje spada i ona u Banjaluci.

Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, podsjeća da se i raniji zakoni, koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, ne poštuju niti sprovode te je naveo i primjer.

“Čini mi se da je sve počelo zakonom kojim je predviđeno formiranje agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske. Taj zakon je i usvojen, a onda je vladajuća stranka na kraju dobila rukovodeće mjesto u postojećoj agenciji na nivou BiH. Dakle, iako je taj zakon usvojen, agencija na nivou Republike Srpske nikad nije formirana”, rekao je Ožegović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Sudeći prema njegovim riječima, mnogo toga govore i policijske akcije koje je SIPA izvodila širom Republike Srpske, a nakon usvajanja zakona kojim joj se zabranjuje djelovanje u Srpskoj.

“Očigledno je da pripadnici SIPA nisu spriječeni u tim akacijama. Štaviše, u tome su im pomagale institucije i agencije za sprovođenje zakona u Republici Srpskoj. Tako da je ovaj zakon samo mrtvo slovo na papiru”, naglasio je Ožegović.

Nije iznenađen ni Darko Babalj, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, koji ističe da je očekivano da će SIPA nastaviti aktivnosti u Srpskoj.

“Čemu onda služi zakon koji je usvojen? Služi u dnevnoj politici, u dizanju tenzija u BiH, jer nema se rješenja u Republici Srpskoj za pitanja privrede, školstva, zdravstva, odlaska stanovništva itd. Onda političari koji su na vlasti u zadnjih 20 godina izmišljaju teme da bi se bavili njima, umjesto stvarnim problemima”, kaže Babalj.

Prema njegovim riječima, očekuje se da će SIPA i naredne godine raditi isto što i prethodnih.

“Ona radi danas, radila je juče i radiće i sutra. S tim da moram podvući da je Zakon o SIPA donijela vladajuća garnitura te da je prvi direktor SIPA bio Sredoje Nović”, naglašava Babalj u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Društvo

Bez većih zastoja na putevima RS i FBiH! Radovi usporavaju saobraćaj, oprez zbog klizišta i deminerskih radova!

Posebnih ograničenja i zastoja jutros nema na putevima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, osim na dionicama na kojima se izvode radovi, gdje su mogući kraći zastoji i usporeno kretanje, saopšteno je iz Auto-moto saveza (AMS) Srpske.

Na graničnim prelazima Velika Kladuša sa Hrvatskom i Zupci sa Crnom Gorom pojačana je frekvencija vozila na izlazu iz BiH, a na ostalim prelazima nema dužih zadržavanja.

O stanju na graničnim prelazima vozači se mogu informisati putem veb kamera AMS-a.

Zbog visoke dnevne teperature vozačima se savjetuje da putovanja planiraju u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim i večernjim časovima, te da prave češće pauze tokom putovanja.

Izmjenjen je režim u odvijanju saobraćaja na auto-putu “9. januar” u lijevoj kolovoznoj traci od Kladara kod Doboja prema Banja Luci.

Zbog rekonstrukcije raskrsnice, izmijenjen je saobraćaj na magistralnom putu Prijedor-Kozarac, u naselju Orlovci. Za vrijeme radova, saobraćaj će se odvijati naizmjenično, jednom trakom.

Jednom kolovoznom trakom vozi se na dionici Brod na Drini-Hum od 7.00 do 19.00 časova zbog završnih radova na asfaltiranju kolovoza.

Usporeno se vozi i uz kratkotrajne zastoje na magistralnom putu magistralnom putu Laktaši-Klašnice, u mjestu Jakupovci.

Izmjene u saobraćaju su, zbog radova, na dionici magistalnog puta Dobro Polje-Miljevina na lokalitetu male hidroelektrane B-3, dok povremeno do zastoja dolazi na istom putnom pravcu ali na lokalitetu Sijeračke stijene gdje je u toku sanacija klizišta.

U Kostajnici kod Doboja u toku su radovi u kamenolomu “Grapska-Kostajnica” zbog čega svakodnevno od 10.00 do 16.00 časova dolazi do privremenih obustava saobraćaja na regionalnom putu Doboj-Modriča.

Radovi se izvode na putnim pravcima na području Prijedora, na dionicama Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina, Brodar-Višegrad gdje je u toku postavljanje rasvjete u tunelima, te na dionicama Brod na Drini-Hum /Šćepan Polje, Srbac-Derventa, Gradiška-Nova Topola-Klašnice.

Zbog izgradnje auto-puteva izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnih puteva Prijedor-Kozarac, Crkvina-Modriča i Rudanka-Doboj.

Deminerski radovi se izvode na regionalnom putu Doboj-Maglaj u mjestu Trbuk, zbog čega će dolaziti do obustave saobraćaja od 11.00 do 16.00 časova, maksimalno 15 minuta u toku jednog dana.

Takođe, deminerski radovi se izbode i u opštini Novo Goražde zbog čega će dolaziti do povremene polučasovne obustave saobraćaja na dionici magistralnog puta Ustiprača–Novo Goražde, svaki radni dan od 8.00 do 15.00 časova.

Na magistralnom putu Podromanija-Mokro-Sumbulovac-Rogoušići-Donja Ljubogošta, u mjestu Rogoušići zbog izvođenja minerskih radova dolazi do povremene obustave saobraćaja svaki radni dan od 12.00 do 16.00 časova.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćajnom trakom, brzina kretanja vozila ograničena je na 30 kilometara na čas. Preko mosta zabranjen je saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 30 tona.

Zbog aktiviranog klizišta, u prekidu je saobraćaj na regionalnom putu Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik Selo, dok je otežan na magistralnom putu Gacko-Tjentište između tunela Čemerno i Surdup, te Foča-Dobro Polje u mjestu Tuhalji.

Na regionalnom putu Kozarac-Mrakovica zabranjen je saobraćaj za teretna vozila, nosivosti iznad 7,5 tona, zbog klizišta, a jednom trakom u dužini od 50 metara vozi se regionalnim putem Prnjavor-Ukrina, u mjestu Vijačani.

Jednom trakom u dužini od 40 metara vozi se regionalnim putem Karanovac-Kneževo, u mjestu LJubačevo. Od 9.00 do 15.00 časova dolaziće do povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10-15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake.

Na putu Rudanka-Stanari u LJeskovim vodama saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

U FBiH Obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Jablanica-Blidinje.

Radovi su aktuelni na auto-putu Podlugovi-Sarajevo sjever, kao i na magistralnim putnim pravcima Zenica-Žepče u Topčić Polju, Kladanj-Vlasenice u Vitalju, Tuzla-Šićki Brod /skretanje za Lipnicu/, Ustikolina-Goražde u mjestu Mravinjac, Sarajevo-Pale i Vrhpolje-Ključ.

Granični prelaz sa Hrvatskom u Brčkom otvoren je za putnička vozila do tri i po tone.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati preko graničnog prelaza Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.

Nastavi čitati

Aktuelno