Društvo
DECENIJAMA PROKIŠNJAVA: Muzej RS proslavio 93. rođendan s LAVORIMA KAO STALNOM POSTAVKOM
Muzej Republike Srpske prokišnjava. Čim počne kiša, postavljaju se lavori.
Kada su ove, u najmanju ruku tužne scene, prije nekoliko mjeseci isplivale u javnosti, kada su se fotografije dijelile društvenim mrežama, a mediji o tome govorili, do danas se ništa nije promijenilo.
Da je stanje isto nedavno je podsjetio odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nemanja Kondić. On je posjetio Muzej, uvjerio se u kakvom se stanju nalazi i to objavio na društvenim mrežama. Na tom videu jasno se vide plastične posude i lavori postavljeni na više mjesta po Muzeju, tragovi curenja vode po zidovima, najlonom prekriveni eksponati.
Prije samo nekoliko dana, Muzej Republike Srpske proslavio je 93 godine od osnivanja. Na današnjoj adresi u Domu solidarnosti (nekada Dom radničke solidarnosti) je od 1982. godine. U objektu koji nije namjenski za obavljanje muzejske djelatnosti, kažu u ovoj ustanovi.
– Nastao entuzijazmom bana Tise Milosavljevića i Spiridona Špire Bocarića, kao mjesto u kojem će se čuvati materijalni dokazi našeg istorijskog identiteta i razvoja, već godinama je zapostavljen od nadležnih. Svaka kiša izaziva slijevanje vode kroz bušan krov. Eksponati su ugroženi. Plastični lavori postali su sastavni dio muzejske postavke – navodi Kondić.
Muzej RS nalazi se u istom objektu sa Narodnom i univerzitetskom bibliotekom RS i Dječjim pozorištem RS. Ovaj objekat izgrađen je poslije razornog zemljotresa koji je pogodio Banjaluku i nije namjenski za obavljanje muzejske djelatnosti.
Prokišnjavanje krova zgrade je višedecenijski problem s obzirom da arhitektonsko rješenje objekta nije prilagođeno ovdašnjim klimatskim uslovima. U pitanju je zgrada sa ravnim krovom, kakve se obično grade u mediteranskim područjima, Poznato je da Banjaluka ima veliki broj kišnih dana i obilne padavine tokom godine, što neminovno dovodi do prokišnjavanja. Globalne klimatske promjene praćene povećanim količinama padavina, čestim pljuskovima i nevremenom samo su povećali ovaj hronični problem – ističu iz Muzeja RS za Srpskainfo.
Tokom prethodnih decenija, u više navrata se, uz podršku republičkih i gradskih vlasti, ulagalo u sanaciju zgrade, ali parcijalne intervenciju nisu donijele dugoročnije rješenje.
U Muzeju RS kažu da je Strategijom razvoja kulture RS predviđeno da se za smještaj Muzeja RS, kao centralne institucije za zaštitu pokretnih kulturnih dobara, izgradi adekvatna zgrada koja bi ispunila sve uslove za smještaj i prezentaciju muzejske građe. Kada će to biti, ne zna se.
– I pored objektivnih poteškoća, Muzej RS živi i radi, dosljedno i posvećeno obavljajući svoju djelatnost. U proteklom periodu pripremljen je i javnosti prezentovan niz tematskih izložbi iz različitih oblasti, čiji su autori stručni radnici Muzeja RS. Kolektiv Muzeja preduzima sve raspoložive mjere kako prokišnjavanje ne bi ugrozilo vrijedne eksponate – ističu oni.
Odbornik Kondić pita da li su intelektualci mogli potpisati neku peticiju i zatražiti zaštitu i rekonstrukciju Muzeja, a istoričari dići svoj glas.
– Da li je istorija Srba na ovim prostorima toliko nebitna nadležnima da na ovo već duže od decenije ne obraćaju pažnju? Ovo su stvari na kojima treba dokazivati svoj patriotizam. I jedna istorijska činjenica za kraj. Ban Tisa bio je pripadnik vlasti, a Špiro Bocarić pripadnik opozicije. Banu nije smetalo da političkog protivnika stavi na čelo novoosnovane institucije, jer je Bocarić bio čovjek iz struke – istakao je on.
Akademski slikar Špiro Bocarić bio je prvi imenovani direktor. Uz etnološku, tokom prve decenije postojanja, s vremenom nastaju istorijska, arheološka i prirodnjačka zbirka.
Za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske (1941-1945) direktor Muzeja je ubijen, a Muzej je dobio „čisto“ hrvatska obilježja, od samog naziva (Hrvatski državni etnografski muzej, pa zatim Hrvatski državni muzej) do potpune promjene stalne postavke. Poslije oslobođenja 1945. godine, Muzej je nazvan Državni etnografski muzej Bosanske krajine. Godine 1953. objedinjen je s Muzejom narodnog oslobođenja (osnovan 1947. godine) i od tada nosi naziv Narodni muzej u Banjaluci. Godine 1962. preimenovan je u Muzej Bosanske Krajine u Banjaluci.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano i toplo
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz prolaznu oblačnost, te dnevnu temperaturu vazduha do 16 stepeni Celzijusovih.
Ujutro će biti pretežno sunčano uz oblačne periode, oko rijeka i po kotlinama moguća je magla ili niska oblačnost koja će se ponegdje i duže zadržati uz hladnije vrijeme, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana preovladavaće sunčano, toplo i uglavnom suvo vrijeme, uz prolaznu oblačnost.
Jutarnja temperatura vazduha biće od jedan do pet, na jugu do osam, u višim predjelima od minus jedan stepen, a dnevna od 10 do 16, u višim krajevima i mjestima sa maglom od sedam stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, a u Krajini na momente i pojačan južnog smjera, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
KO PROFITIRA OD DOGOVORA? Gas RES za Comsar daje oko 100 miliona KM?
Vlada Republike Srpske na posebnoj sjednici odlučila je da da saglasnost preduzeću za gasne projekte “Gas RES” da otpočne pregovore sa kiparskom kompanijom Comsar Energy Group Limited, a u vezi sa otkupom udjela u “Comsar Energy Republika Srpska” (CERS), međutim o cijeni koja će biti plaćena nije govorila.
Nezvanične informacije do kojih smo došli govore da bi Republika Srpska, odnosno Gas RES udio u CERS-u mogla platiti od 88 do 100 miliona KM.
Zanimljivo je da je predsjednik Nadzornog odbora Gas RES Duško Perović koji je upravljački povezan i sa firmama iz grupacije Comsar.
Inače kompanija CERS prvobitno je osnovana kao zajedničko preduzeće firmi Comsar Energy Limited iza koje stoji Rašid Serdarov i RiTE Ugljevik, u kojem je Comsar sa osnivačkim kapitalom od 10,5 miliona KM imao 90 posto vlasništva, a RiTE koji je u novu firmu unio zemljište za gradnju i 100.000 KM imao 10 posto vlasništva.
Kasnije, odnosno 2013. godine Serdarov “Comsar Energy Group” ulaže u zajedničku firmu dodatnih 53 miliona KM i time vlasnički udio države, tačnije RiTE Ugljevik u zajedničkoj firmi smanjuje na svega 1,8 posto.
U ovom trenutku CERS ima u vlasništvu koncesiju za ležište Ugljevik Istok II u kojem se prema procjenama nalazi oko 50 miliona tona uglja, a bez kojeg RiTE Ugljevik u ovom trenutku ne može održati stabilnu proizvodnju.
Nezavisne novine
Društvo
Prijetnje bombama došle i u više škola u FBiH, NASTAVA OBUSTAVLJENA!
Zbog dojave o postavljenim bombama jutros je prekinuta nastava u nekoliko srednjih škola u Jablanici, Konjicu i Mostaru.
Prijetnje bombama došle su mailom na adrese Srednje politehničke škole Mostar, Srednje mješovite škole Konjic, Srednje škole Jablanica, Ekonomske škole Konak Mostar, Srednje mašinsko-saobraćajne škole Mostar, Gimnazije Mostar i Srednje medicinske škole Sjeverni logor Mostar.
Kako je kazao Ljudevit Marić, portparol MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, nastava je u tim školama prekinuta, a policija je trenutno na terenu i postupa u skladu sa zakonskim propisima.
-
Hronika14 sati ago
SUD ODLUČIO! Nešić ostaje iza rešetaka JOŠ DVA MJESECA!
-
Banjaluka14 sati ago
“ODANA JE GRADU I IMA OGROMNO ISKUSTVO” Stanivuković: Savić-Banjac je najbolji mogući izbor za Banjaluku!
-
Banjaluka13 sati ago
ZBOG PRIJETEĆE PORUKE! Srednje škole u Banjaluci do kraja dana bez nastave!
-
Uncategorized14 sati ago
“SVI STE ISTI, SVIJET TREBA OČISTITI” Evo šta piše u prijetnji bombom koja je stigla na mejl adrese škola!
-
Hronika2 dana ago
UŽAS U BANJALUCI! U krugu preduzeća GP “Krajina” pronađeno je tijelo muškarca
-
Svijet14 sati ago
“PAMETAN JE MOMAK” Tramp želi sastanak sa Kim Džong Unom!
-
Svijet3 dana ago
UVEŠĆU NOVE SANKCIJE RUSIJI AKO… Evo šta je Tramp poručio Putinu!
-
Banjaluka2 dana ago
MILANOVIĆ “Danas je SNSD rekao ono što mi pričamo sve vrijeme, A TO JE DA SU MOGLI VEĆINU FORMIRATI PUNO RANIJE”