Region
DIJELOVI SRBIJE POD DEBELIM SNIJEGOM, zavejani mnogi putevi

U Srbiju je danas stigla kiša, a u brdsko-planinskim predijelima i snijeg.
Prava snježna vejavica zahvatila je jugozapadni dio Srbije, ali i većinu planinskih predijela iznad 800-1000 metara nadmorske visine, dok snijeg na jugozapadu Srbije veje i u najnižim predijelima.
Zabijelili su se i Tara, Zlatar, Kopaonik.
Snijeg takođe ne prestaje da pada ni na Goliji, a bijele se Ivanjica i Guča.
Snijeg koji pada od ranih jutarnjih časova u višim dijelovima prijepoljske opštine dostigao je debljinu od petnaestak centimetara.
Nova Varoš je takođe “presvučena u bijelo”, a snijeg veje i na Zlataru.
Snijeg pada i na putevima u Novom Pazaru.
Prema kraju dana i večeri više padavina očekuje se u južnim, centralnim, jugozapadnim i istočnim predijelima. Najviše suvog vremena i najmanje padavina biće danas na sjeveru Vojvodine.
Putevi su danas veoma morki i klizavi i uz veće zadržavanje vode, dok u predijelima sa snijegom ima ugaženog snijega, a na putevima u brdsko-planinskim predijelima i formiranog snijega na putevima. Bez zimske opreme ne treba kretati na put.
Kako se danas očekuju nepovoljne vremenske prilike, potrebno je redovno pratiti državne i nadležne službe i ponašati se u skladu sa njihovim najavama, prenosi “Telegraf”.
Region
VUČIĆ O VOJNOM DEFILEU U BEOGRADU: “Građani će u subotu vidjeti SNAŽNU I MOĆNU srpsku armiju!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su u toku posljednje pripreme za vojni defile u Beogradu u subotu, kada će građani Srbije vidjeti snažnu i moćnu srpsku armiju.
“Živjela slobodna Srbija”, poručio je na “Instagramu” Vučić, koji se danas sastao sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem, načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalom Milanom Mojsilovićem i pomoćnikom ministra odbrane Nenadom Miloradovićem.
Vojna parada “Snaga jedinstva”, povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, biće održana u subotu, 20. septembra, od 11 časova na prostoru ispred Palate Srbija na Novom Beogradu prenosi RTRS.
Region
VRAĆA SE OBAVEZAN VOJNI ROK U SRBIJU: Evo ko mora da ga služi, a ko ne

Načelnik generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović potvrdio je nedavno da Vojska Srbije radi na pripremama za služenje obaveznog vojnog roka i da će on trajati 75 dana.
“Otpočeli smo sa nabavkom pojedinih materijalnih sredstava kao što je uniforma, kao što je naoružanje, proračuni, utroška, municija za tu aktivnost”, rekao je načelnik, dodajući da se samo čeka donošenje zakona koji će sve to i formalno potvrditi, pa da može da počne.
Za sada, pravna procedura, uključujući usvajanje zakona i rješavanje pitanja prigovora savjesti, nije završena. Ukoliko se obavezno služenje uvede, predviđeno je da bi se oni sa prigovorom savjesti opredjeljivali za civilno služenje bez oružja.
Obavezni vojni rok bi se odnosio na muškarce.
Za žene bi i dalje ostala opcija dobrovoljnog služenja.
Planira se i uvođenje specifičnih oblika služenja za mlade ljude sa tehničkim i tehnološkim znanjima, koji bi mogli da služe u jedinicama koje zahtijevaju takve vještine (npr. upravljanje dronovima).
Ko bi bio izuzet?
Na osnovu najava o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, kao i na osnovu ranijih zakonskih rješenja, mogu se izdvojiti sljedeće kategorije lica koja ne bi morala da služe:
Lica nesposobna za vojnu službu: Na osnovu ljekarskih i psiholoških pregleda koje sprovode vojne i civilne zdravstvene ustanove, utvrđuje se zdravstvena sposobnost regruta. Osobe koje budu ocijenjene kao “nesposobne” za vojnu službu ne bi morale da služe vojni rok. U obzir se uzimaju fizički i mentalni zdravstveni problemi, kao i određena fizička stanja.
Prigovor savjesti: Ovo je ustavno pravo. Osobe koje iz vjerskih, moralnih ili drugih razloga savjesti ne žele da služe vojni rok sa oružjem, mogu da podnesu zahtjev za civilno služenje. Iako detalji novog zakona nisu poznati, u ranijim rešenjima civilno služenje je trajalo duže od služenja sa oružjem, ali bez upotrebe oružja.
Jedini hranilac porodice: U ranijem periodu, lica koja su bila jedini hranitelji porodice mogla su da odlože ili da budu oslobođena služenja vojnog roka. Očekuje se da bi slične odredbe mogle biti ponovo usvojene.
Dvojni državljani: U zavisnosti od međunarodnih ugovora i zakonskih rješenja, lica sa dvojnim državljanstvom koja su regulisala vojnu obavezu u drugoj državi čiji su državljani, mogu biti oslobođena služenja u Srbiji, pod uslovom da ispune određene uslove.
Određene starosne grupe: Vojna obaveza prestaje za muškarce sa navršenih 60 godina života, a za žene sa 50 godina. Takođe, postoji mogućnost da se služenje vojnog roka odloži do navršavanja 27. godine života, piše “Telegraf”.
Region
ISTRAGA PADA NADSTREŠNICE: Podignuta optužnica protiv Gorana Vesića i još 12 osoba

Više javno tužilaštvu u Novom Sadu optužilo je 13 osoba, među kojima i Gorana Vesića, bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, povodom rušenja nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu prilikom čega je život izgubilo 16 osoba, a jedna osoba je teško povrijeđena.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obavještava javnost da je dana 16.9.2025. godine, u skladu sa zakonom, podiglo Optužnicu protiv trinaest optuženih zbog opravdane sumnje da su učinili krivična djela koja se pravno kvalifikuju kao teška djela protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika – saopšteno je iz Tužilaštva.
Dodaju da je u dopuni istražnog postupa u potpunosti postupilo po Odluci Vijeća Višeg suda u Novom Sadu br. KV. 1408/24 koja je dostavljena ovom tužilaštvu 11. aprila 2025. godine.
– Poslednja istražna radnja je preduzeta dana 12. septembra 2025. godine, nakon čega je dana 15. septembra 2025. godine donijeta Naredbu o završetku dopune istrage čime je okončan istražni postupak – dodaju.

Tokom istrage, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je, kako navode postupalo u okvirima svojih nadležnosti i u interesu istrage.
Dodaju da je optužnicom je obuhvaćeno trinaest optuženih G.V, bivši ministar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, J.T. bivši v.d. generalnog direktora “Infrastruktura železnice Srbije” a.d., A.D. bivši v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, N.Š. bivši generalni direktor “Infrastruktura železnice Srbije” a.d., S.N. odgovorni projektanta građevinske konstrukcije, M.J. glavni projektant idejnog projekta, Lj.M.M. glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvestilac Republičke revizione komisije, J.S.M. lice odgovorno za tehničku kontrolu projekta za građevinsku dozvolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovornih za stručni nadzor nad izvođenjem radova.
Na teren im se stavlja da su zbog krivičnih djela kojima je omogućena upotreba javnog objekta – stanične zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, krila B, iako su u toku bili građevinski radovi i za koji objekat nije izdata upotrebna dozvola, zbog krivičnog djela u vezi sa prethodnim neodržavanjem konstrukcije objekta stanične zgrade, zbog krivičnih djela u fazi projektovanja i izvođenja radova prilikom renoviranja stanične zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, prenosi Telegraf.
-
Svijet3 dana ago
SUZE NJEMAČKOG KANCELARA: “Želim da kažem koliko me je stid svega”
-
Politika2 dana ago
ŠULIĆ ZADOVOLJAN STANJEM?! Ministar tvrdi da se više kupuje
-
Hronika2 dana ago
U Banjaluci UHAPŠEN DIREKTOR poznate zdravstvene ustanove
-
Politika2 dana ago
BORCI ISMIJANI: Povećanje boračkog dodatka – svega 0,5 KM!
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP jača u svim opštinama Republike Srpske”
-
Politika3 dana ago
CRNADAK PORUČUJE: Vrijeme je da Dodik ode, Srpsku moramo povesti DRUGIM PUTEM
-
Politika12 sati ago
HAOS U SARAJEVU “Potpisao sam odluku, Amidžić KRIJE PEČAT”
-
Svijet3 dana ago
UN SE HITNO OGLASIO: “Izrael u Gazi sprovodi genocid nad Palestincima”