Uncategorized
DIPLOMATSKI SKANDAL U ŠTUTGARTU! Grant njemačke Vlade bivši konzul BiH POTROŠIO na rad fiktivne bošnjačke škole

Novi skandal u režiji diplomata iz BiH odjeknuo je u Štutgartu, gdje je otkriveno da je Generalni konzulat BiH u tom njemačkom gradu, dok je njim rukovodio Began Muhić kadar SDA, dobio grant od Vlade pokrajine Baden Virtemberg koji je, ni manje ni više, potrošen za navodni rad fiktivne bošnjačke dopunske škole.
Sve te malverzacije otkrivene su kada je za generalnog konzula u Štutgartu imenovana Vera Sajić koja je, nakon što je tamo došla, zatražila izvještaj o radu dopunskih bošnjačkih škola u Štutgartu.
Na osnovu dobijenih informacija, utvrđeno je nenamjensko trošenje novca koje je ministarstvo za kulturu, mlade i sport pokrajine Baden Virtemberg uplaćivalo Generalnom konzulatu za rad dopunskih škola za 2020/2021. godinu.
Sajićeva je, kako saznaje “Glas”, o svemu obavijestila i članove Predsjedništva BiH te zatražila od njih instrukcije, jer bi do 15. decembra trebalo da o daljim potezima izvijesti nadležno ministarstvo pokrajine Baden Virtemerg koje traži i da im grant od 32.000 evra sa kamatom bude vraćen.
Njemačko ministarstvo najavilo je i da će u sve uključiti nadležne pravne institucije kako bi bilo utvrđeno gdje je novac završio.
U informaciji koju je Sajićeva proslijedila Predsjedništvu, u koju je Glas imao uvid, bespovratni novac uplaćivan je Generalnom konzulatu u Štutgartu koji je ministarstvu za kulturu, mlade i sport Baden Virtemberga dostavljao podatke o broju škola, djece i nastavnika.
Konzulat je, nakon što bi dobio taj novac, dalje ga prosljeđivao na račun Saveza dopunskih škola, koje je osnovao i vodio upravo konzul Began Muhić.
Sve malverzacije otkrivene su u oktobru 2022. kada se ministarstvo za kulturu, mlade i sport obratilo Generalnom konzulatu u Štutgartu sa navodima da su zaprimili žalbe na nenamjensko trošenje novca za 2020, odnosno naveli su da su prikazane lažne škole i nastavnici.

Na sastanku nadležnih iz njemačkog ministarstva sa Muhićem ponovljene su sumnje da je novac nenamjenski trošen i da su dokazi koje je dostavio konzulat od Saveza dopunskih škola fiktivni.
Nadležno njemačko ministarstvo je i nakon tog insistiralo da im se obrazloži utrošak doznačenog novca. Nakon toga, Mujić se pravdao da nema informacija o načinu i kriterijumima raspodjele novca i da je sve u nadležnosti Saveza dopunskih škola, koji je nakon tog dostavio izvještaj o utrošku novca koji se bitno razlikovao od prvobitnog.
Njemačko ministarstvo traži povrat novca
I nakon toga, ministarstvo za kulturu, sport i mlade tražilo je da im se dostavi uvjerenje za svaku školu te izvještaji i izjave nastavnika.
– Te podatke Savez dopunskih škola nije dostavio. Takođe, na adresu konzulata stigla je zamolnica da im pojasnimo kako je u prvom izvještaju o utrošku sredstava bilo 43 škole-kursa, da bi kasnije bilo 31 – stoji u dopisu koji je otišao ka Predsjedništvu.
Sva priča tu se ne završava pa je u novembru ove godine stiglo novo pismo na adresu konzulata u kojem je nadležno njemačko ministarstvo navelo da su dodatnim provjerama utvrdili da je od 31 prijavljenog kursa održano svega sedam.
Tada su naveli i da zbog svih uočenih malverzacija traže povrat 31.920 evra sa kamatom, ali i da će o svemu obavijestiti državno tužilaštvo.
Generalni konzulat trebalo bi da do 15. decembra o ovom pitanju odgovori nadležnom ministarstvu.
Dodatna mrlja ponovo je bačena na Generalni konzulat BiH u Štutgartu i početkom ove godine kada je ministarstvo za kulturu, mlade i sport zatražilo da im se dostave informacije o broju škola.
Nakon što je to urađeno, konzulat je ubrzo dobio povratnu informaciju u kojoj je bilo navedeno da nije tačna informacija da Savez dopunskih škola ima tri škole – kursa kako je navedeno, već dvije, te da broj đaka nije 44 već 25.
– Ponovo se dostavljaju netačni podaci Saveza dopunskih škola. Zbog svega navedenog ne želim sarađivati i učestvovati u radu dopunskih škola. Sve informacije u radu dopunskih škola narušile su dignitet Generalnog konzulata u Štutgartu i nanijele veliku štetu ugledu BiH – stoji u dopisu koji je otišao ka Predsjedništvu, a koji potpisuje Sajićeva.
Takođe, u istom dokumentu stoji da su nastavnici u bošnjačkim dopunskim školama radili bez fakulteta.
– Profil nastavnika je sporan, kao i ko ih je angažovao i na koji način. Dopunske škole organizuju udruženja ili džemati, koji zaposle nastavnike koje finansiraju. U nekim slučajevima za te namjene prikupljaju novac i od roditelja. Konzulat nema nadležnost da kontroliše rad udruženja ili takozvanih nastavnika – navedeno je u dokumentu.
Do zaključenja ovog teksta “Glas” nije uspio da stupi u kontakt sa Beganom Muhićem.
Region
UŽAS! Mladiće napali na plaži u Šibeniku, dočekale ih psovke i prijetnje

Nekoliko mladića došlo je juče popodne na kupanje u Šparadiće kod Grebaštice, u Šibeniku, ali ih tamo nisu dočekali ni mir ni sunce, već prijetnje, psovke, zamahivanje metalnom šipkom i polivanje vodom iz baštenskog crijeva.
Kako navode, stigli su do betonskog mola gdje su ostavili stvari, ali ubrzo su ih napala dvojica starijih muškaraca koji su tvrdili da se nalaze na “privatnoj plaži”, piše Šibenik.in.
Cijeli incident snimljen je mobilnim telefonom, a na snimku se vidi jedan muškarac kako zamahuje metalnom šipkom, dok drugi mladiće i njihove stvari poliva vodom.
Mladići su izjavili da nisu zvali policiju jer su se muškarci nakon kratkog vremena primirili i povukli u kuću.
“Shvatili su da nisu u pravu i povukli se. Mi smo ostali da se kupamo, naravno, ali koristili su strašne riječi, nazivali nas četnicima koji im kvare mir”, izjavili su za Šibenik.in, prenosi Index.
Dodaju da im je čitava situacija istovremeno bila i smiješna i tužna, te da je žalosno što je u Šparadićima obala gotovo u potpunosti zauzeta, puna je betonskih molova i uređenih plaža.
“Prirodne stijene ovdje gotovo da i ne postoje”, napominju.
Prema hrvatskom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, sve plaže, molovi i morska obala spadaju u pomorsko dobro, što znači da su u vlasništvu Republike Hrvatske i dostupni svim građanima.
“Pomorsko dobro je opšte dobro u vlasništvu države i svi građani imaju pravo slobodnog korišćenja”, navodi se u članovima 11. i 12. Zakona.
Ni vlasnici kuća uz obalu nemaju pravo da ograničavaju pristup plaži, osim ukoliko nemaju važeću koncesiju, a čak i tada su dužni omogućiti pristup u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju u Šparadićima, nije bilo nikakvih oznaka, zabrana ni dokaza da koncesija postoji.
Društvo
SAMO ZA HRABRE! Gradina dobija viseći čelični most, 140 metara straha i adrenalina!

Avanturistički kompleks na lokalitetu Gradina, nadomak Bosanske Krupe, uskoro će dobiti još jedan adrenalinski sadržaj, a radi se o prekrasnom visećem mostu iznad kanjona rijeke Une.
Implementator ovog projekta je Klub adrenalinskih sportova iz Bosanske Krupe, a zahtjevan posao povezivanja dvije litice čeličnim sajlama i nogostupima, na visini od oko 100 metara, izvode članovi Kluba ekstremnih sportova “Škorpio” iz Zenice.
Ovaj klub se bavi izgradnjom ovakvih elemenata planinarske infrastrukture, pa su tako sličan viseći most nedavno izgradili i na planini Mulež, nadomak Sanskog Mosta.
“Na pomolu je nešto zaista posebno, a radi se o 140 metara dugom visećem ferata mostu. Idejni začetnik Denis Džajić, osnivač i voditelj Kluba adrenalinskih sportova Bosanska Krupa, zaslužuje sve čestitke, prije svega na hrabrosti da se upusti u ovakve izazove, a potom i na istrajnosti i da ih realizuje, uz svesrdnu pomoć prijatelja i probrane ekipe koja zajedničkim snagama, idejom i voljom ostvaruje rezultate vrijedne divljenja”, navode iz zeničkog kluba.
Dodaju kako su ovaj projekat i njegova atraktivnost prava rijetkost, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i šire, te da im je kao izvođačima čast i ponos biti dio ovako divne priče.
Završetak radova na ovome megamostu, kako navode, očekuje se do polovine ljeta.
Inače, treba istaći kako je prije dvije godine na istom lokalitetu izgrađen i jedan od najatraktivnijih zip lajna u Bosni i Hercegovini.
Sa strmim nagibom od gotovo 12 posto i dužinom od 230 metara, ovaj zip lajn nudi nevjerovatnu brzinu i do 65 kilometara na sat, te jedinstven adrenalinski doživljaj.
Društvo
NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.
Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.
“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.
“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.
Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.
“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.
“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.
Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.
“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.
I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.
“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.
“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.
Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.
“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.
Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.
“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Region21 sat ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Region2 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”