Connect with us

Društvo

DOBRE VIJESTI! Banjalučanin Sergej Stupar iduće sedmice odlazi na liječenje u Moskvu

Prikupljeno je dovoljno novca za odlazak u Moskvu i nastavak liječenja dvadesetogodišnjeg Sergeja Stupara iz Banjaluke, koji je nakon saobraćajne nesreće pao u komu, i koji je ujedinio srca mnogih dobrih ljudi koji su na razne načine učestvovali u prikupljanju novčanih sredstava.

Potvrdila je to za “Nezavisne novine” Svjetlana Bednaš, Sergejeva majka, koja ističe da je plan da u utorak ili srijedu sljedeće sedmice Sergej krene put Moskve.

– Jednog od ta dva dana sigurno krenućemo iz Beograda za Moskvu, a Sergej će biti prebačen iz Gradiške do Beograda medicinskim helikopterom. Sergej je u dobrom stanju, sredstva su prikupljena, ostalo je tu možda još nešto sitno da se skupi, ali ja trenutno imam novac koji je meni potreban da mi odemo i da se to liječenje započne.

Iskreno se nadam da će od našeg dolaska u Moskvu sve ići nabolje i da ćemo se vrlo brzo vratiti normalnim avionom u Banjaluku – kazala je Bednaševa.

Napominje da Sergeja u Rusiji očekuje eksperimentalni vid liječenja.

– U pitanju su terapije matičnim ćelijama koje se rade samo u toj jednoj klinici u Moskvi i u još jednoj klinici u Kini. Radi se po principu da se uzimaju njegove matične ćelije, koje se potom ubrizgavaju u oštećena tkiva u mozgu. Terapija traje godinu dana, s tim da su meni ljekari iz te klinke rekli da bi se prvi rezultati mogli vidjeti čak i nakon dva mjeseca. Naravno, to se sve uzima sa dozom rezerve, jer ja sam u ovih jedanaest mjeseci naučila da tu nema nekih pretjeranih garancija, ali se rukovodim tim da je to klinika koja je pomogla malom Milošu Božoviću, a ja sam preko njegovih roditelja i saznala za tu kliniku. Oni su napravili veliki napredak, a s obzirom da je to dječak koji je skoro deset godina bio u komi i u mnogo gorem stanju od mog Sergeja, i iz te tačke gledišta kada posmatram situaciju, ja se za svog Sergeja nadam potpunom oporavku – objašnjava Bednaševa.

Prema njenim riječima, Sergej je fizički jako dobro, zdrav je i nema nikakvih problema.

– Što se tiče svijesti, on u zadnje vrijeme nama svima izgleda puno više prisutan, ali teško je to riječima objasniti. Nije to svijest u pravom smislu svijesti, ali mi smo sigurni da je on u nekim momentima više prisutan i više nas čuje i osjeti nego što je to bilo ranije. Čak su i njegove fizioterapeutkinje primijetile da je par puta dizao ruku na komandu, što je ogromna stvar, ali tu je jako nezahvalno pričati o bilo čemu. Zato ja jedva čekam da odemo u Moskvu i da ruski ljekari naprave pravu procjenu njegovog stanja i onda da se sa te tačke krene dalje – priča Sergejeva majka.

Drhtavim glasom ističe da, što se tiče pomoći grada Banjaluke i svih građana, o tome ne može da priča bez emocija.

– Čitav grad se digao da pomogne. Od srca hvala svima, ko god je učestvovao, okrenuo broj telefona, ko god je uplatio sredstva na žiro račun. Svim ljudima koji su organizovali masovne akcije, koje se i sad dešavaju, a znam i za akcije koje su planirane u narednom periodu. Ja sam svim tim ljudima zahvalna do kraja svog života i nikada se neću moći dovoljno zahvaliti svima koji su učestvovali i pomogli.

Odazvale su se mnogobrojne osnovne i srednje škole, kao i Sergejeva osnovna škola, koja je prikupljala sredstva u dva ili tri navrata, i srednja takođe, vjerujte da nemam riječi. Mislim da nema institucije u gradu koja se nije uključila u pomoć i hvala im – kazala je Sergejeva majka.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nakon paklenih vrućina u BiH stiže ozbiljna promjena

Nakon paklenih vrućina, kojim smo izloženi već sedmicama, u narednoj sedmici očekuje nas osvježenje, pa će, recimo, u srijedu, maksimalna temperatura biti do 26 stepeni, a već sutra, u ponedjeljak, moguć je i grad, s tim što će biti i vjetra.

Federalni hidrometeorološki zavod saopštio je da u ponedjeljak, 7. jula, sa zapada pristiže nestabilna vazdušna masa koja će uslovljavati pljuskove sa grmljavinom.

“Lokalno je moguća i pojava grada. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 20, na jugu zemlje do 24, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 30 i 37 stepeni”, naveo je Federalni hidrometeorološki zavod.
U utorak će biti nekoliko stepeni svježije, a očekuje se i kiša, te je ponegdje, takođe, moguć grad.

“U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa jačim pljuskovima. Lokalno je moguća i pojava grada. Vjetar umjerene jačine, prije podne jugo. U drugom dijelu dana vjetar mijenja smjer na sjever i sjeverozapad.

Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 20, na jugu zemlje do 23, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 22 i 33 stepena”, ističe Federalni hidrometeorološki zavod, pišu Nezavisne.
Linker
A u srijedu – dodatno osvježenje.

“U srijedu će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom, uglavnom u jutarnjim satima i prije podne. Tokom dana, očekuje se postepen prestanak padavina i smanjenje oblačnosti. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 12 i 18, na jugu zemlje do 20, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 20 i 26 stepeni”, navodi Federalni hidrometeorološki zavod.

“Weatherradar” navodi da u BiH konačno stiže pauza od vrućina, a izdali su i upozorenje na moguće nevrijeme.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA KIŠE, NEMA RODA! Suša pritisla najplodniji kraj Srpske!

Visoke temperture poslednjih dana prže semberske njive. Ugrožene su sve biljke, najviše kukuruz. Hoće li ta žitarice kojom je zasijan najveći broj parcela uspjeti da preživi dok željno očekuje kapi kiše i da li će se, zbog sve ekstremnijih vremenskih prilika, poljoprivrednici odlučiti da svoje njive zasiju nekim drugim kulturama?
Poljoprivreda u Srpskoj je ponovo na koljenima. Sunce prži, kiše nema ni na vidiku više od mjesec dana, a kako stvari stoje, neće je, bar one ozbiljnije, uskoro ni biti. Pate svi, ali najviše biljke: povrće, voće i žitarice. Zalijevanje, kažu poljoprivredni proizvođać iz Donjeg Crnjelova kod Bijeljine, Drago Tomić.

“Dok se navodnjava, biljka se malo osvježi, ali se zemlja brzo osuši, suv je vazduh. Biljke treba da oprašuju cvjetove, a kad je vazduh suv, oplodnja je smanjena, maltene je nema. Zbog toga će i prinosi biti smanjeni”, objašnjava Tomić. Biljke koje se u Semberiji gaje na otvorenom teško podnose visoke temperature, kaže Tomić. Dodaje da se lubenice i dinje drže malo bolje ali ovakva suša, koja prijeti da će potrajati, nije dobra ni za njih. “Mogu da podnesu neke kraće intervale suše i kad nastupi normalnije vrijeme, ponovo se regenerišu, donose normalno plodove, ali ovo ako potraje neće biti dobro. Ono može da uspije je da se, eventualno, radi sa nekim orošivačima, da se postigne mikroklima, ali sve to proizvodi dodatne troškove”, navodi Tomić.

Najugroženiji su proljećni usjevi, kukuruz i soja. Rast kukuruza je već usporen, a listovi se uvrću zbog nedostatka vlage, dodaje Živko Marković, poljoprivredni proizvođač iz Ljeskovca kod Bijeljine. “Prošle godine kukuruz je u ovo doba bio u mnogo boljem stanju zato što je imao kišu, imao je mnogo bolji sklop. Sad je kukuruz kasnije posijan, tako da nema sklop da zadrži vlagu. To je tako tamo gdje je struktura zemljišta takva da je zemljište teško pa brzo otpušta vlagu”, kaže Marković.

Priključak za navodnjavanje je sada besplatan za one koji mogu da priušte potrebnu opremu pa oni mogu sa zalivaju kukuruz. Ali, Marković ističe da se stari način zalivanja pumpom i cijevima koji troši gorivo uopšte ne isplati. “Prošle godine smo navodnjavali dio Ljeskovca, Patkovaču, Golo Brdo, dio do Amajlija. Sve što smo više zalivali kukuruz, više ga je hvatala neka bolest, crvenilo. Sve što je kukuruz bio svježiji više ga cikada uhvatila, obolio je. Više smo imali od kukuruza koji nismo zalivali od onog koji jesmo.” Zbog sve ekstemnijih temperatura, naglašava Marković, poljoprivredni proizvođači će početi da odustaju od sjetve kukuruza.

“Sijaće se uljana repica, ječam, ozimi usjevi, pšenica, suncokret možda. Ova godina je presudna da vidimo kako će biti. Ja imam nekih 10do 15 hektara pod kukuruzom. Da sam znao da će biti ovakva suša, ne bih posijao ni hektara, kamo li više”, kategoričan je Marković. Povrtari će takođe u borbi sa skupom proizvodnjom ostati prepušteni sami sebi. Kažu da razumiju negodovanje građana zbog visokih cijena ali podsjećaju da između njih kao proizvođača i krajnjih potrošača postoje razni preprodavci i nakupci koji svoju nemalu zaradu ugrađuju u cijenu njihovih proizvoda.

Ovogodišnja suša će očigledno koštati sve, a najviše građane.
BN

Nastavi čitati

Društvo

STRAHINJA I STEFAN KREĆU BICIKLIMA DO HILANDARA za pomoć mladoj majci

Paljani Strahinja Erić i Stefan Lopatić krenuće u utorak, 8. jula biciklima na pokloničko humanitarno putavanje na Svetu Goru, kako bi prikupili pomoć za nastavak liječenja teško oboljele Tanje Prodanović iz Zvornika.
Erić je naveo da vožnja duga hiljadu kilometara, preko planina i granica, nije samo lični izazov, već i put vjere, solidarnosti i humanosti.

Kako je pojasnio, u saradnji sa humanitarnim udruženjima “Mali Anđeo” iz Banjaluke i “Poklonici manastira Hilandar i Svete Gore Atonske” iz Istočnog Sarajeva, kreću na put koji će trajati pet dana.

“Dolazak u luku Uranopolis, ulaznu kapiju Svete Gore, planiran je u subotu, 12. jula u popodnevnim časovima. Ovo je naše pokloničko putovanje, ali ima humanitarni karakter”, rekao je Erić Srni.

On je dodao da za svakoga ko iskreno pristupa humanitarnom radu, to nije samo čin, nego osjećaj, posebna emocija koja povezuje ljude.

Prema njegovim riječima, ovo putovanje za njih dvojicu nije samo običan put, jer čine nešto vrijedno, dobro djelo i na svoj način pružaju nadu Tanji.

“To daje našem putu pravi smisao i čini ga posebnim”, poručio je Erić.

Erić kaže da pored želje da se poklone svetinjama Svete Gore i prime blagoslov Hilandara, žele da svojim podvigom skrenu pažnju javnosti i pozovu sve ljude dobre volje da podrže liječenje Tanje Prodanović, mlade majke dvoje djece, koja boluje od karcinoma.

Erić je pozvao sve da pozivom na humanitarni broj 17117, daruju dvije KM za nastavak liječenja Prodanovićeve iz Zvornika.

Na put do Svete Gore, Erić i Lopatić će krenuti ispred Crkve Uspenja Presvete Bogorodice na Palama.

Nastavi čitati

Aktuelno