Connect with us

Društvo

DOBRE VIJESTI! U Srpskoj pomjerena starosna granica za besplatnu HPV vakcinu

U Republici Srpskoj vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV), glavnog uzročnika raka grlića materice, besplatna je za uzrast od devet do 18 godina, odnosno do punih 18 godina, dok je ranije bila besplatna do 14. godine.

Naime, kako su za “Nezavisne novine” rekli iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, otkako je započela vakcinacija u Srpskoj krajem marta 2023. godine pa do 21. marta ove godine HPV vakcinu – prvu dozu primilo je 3.087 djece uzrasta od 11 do 15 godina, dok ih je drugom dozom vakcinisano 2.074.

“Kada govorimo o komercijalnoj vakcini, prvu dozu primilo je 595, drugu 336, dok je treću primila 21 osoba. Najstarija osoba je imala 65, a najmlađe su u uzrastu od 10 do 15 godina”, kazali su iz Instituta.

Dodali su da je od 18. marta na snagu stupio izmijenjeni Program mjera za sprečavanje i suzbijanje, eliminaciju i eradikaciju zaraznih bolesti u skladu sa kojim se preporučena vakcinacija protiv HPV-a sprovodi kod djevojčica i dječaka uzrasta od devet do 17 godina (do punih 18 godina) i za ovaj uzrast je besplatna.

Vesna Ćurić, ginekolog u Zdravstvenoj ustanovi “Medico-S”, ističe da je jako dobra odluka da se poveća starosna granica za besplatnu HPV vakcinu.

“Osobe starosti od 16 godina pa naviše češće stupaju u seksualne odnose i sve češće samostalno donose odluke o zaštiti i očuvanju svog zdravlja. Zreliji su, informisaniji i svjesniji rizika, uključujući i HPV. Zato smatram da je pomjeranje starosne granice za besplatnu HPV vakcinaciju dobra i opravdana odluka”, kazala je Ćurićeva.

Dodala je da se u Hrvatskoj vakcina besplatno prima do 25. godine, dok je u Srbiji dostupna do 19. godine, a za studente i do 26. godine.

“Praksa drugih zemalja pokazuje da proširenje dostupnosti doprinosi boljoj zaštiti i manjoj stopi obolijevanja”, istakla je Ćurićeva za “Nezavisne novine”.

Ona kaže da je u opštoj javnosti, putem sredstava javnog informisanja, potrebno podizati svijest o posljedicama koje izazivaju invazivni HPV-ovi i opasnostima od nastanka raka.

“Uvijek je dobro naglasiti da postoje zemlje koje su uz pravovremeni skrining i vakcinaciju skoro iskorijenile HPV, dok smo mi jedna od vodećih zemalja u Evropi kad je u pitanju broj oboljelih”, kaže ona za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o statistici, doktorica Ćurić ističe da je, prema procjenama iz ranijih godina, broj novih slučajeva raka materice u Bosni i Hercegovini bio između 300 i 400 godišnje, dok je broj smrtnih slučajeva povezanih s rakom materice takođe visok, s procjenama od oko 100 smrtnih slučajeva godišnje.

“Veliki procenat slučajeva raka materice je povezan s infekcijama visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa. Edukacija i informisanje su ključni za smanjenje broja oboljelih i podizanje svijesti o važnosti prevencije kroz vakcinaciju i redovne ginekološke preglede”, zaključuje Ćurićeva.

Pojasnila je da je prva HPV vakcina u svijetu uvedena 2006. godine u Australiji, a prva zemlja u Evropi bila je Velika Britanija 2008. godine.

Podsjetimo, kako je ranije za “Nezavisne novine” rekla Arnela Cerić Banićević, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS (UKC RS) i šef banjalučkog porodilišta, karcinom grlića materice je jedan od rijetkih tumora za koje se zna uzrok, jer je on skoro u 100 odsto slučajeva uzrokovan HPV-om.

“Vakcinacija je apsolutna prevencija protiv te bolesti, a dokaz za to su zemlje koje su uvele tu vakcinaciju te smanjile incidencu karcinoma grlića materice”, kazala je Cerić Banićevićeva.

Lokacije

Iz Instituta za javno zdravstvo Srpske kazali su da, kada su u pitanju lokacije na kojima se mogu primiti besplatne vakcine, djeca i mladi se vakcinišu u pripadajućim domovima zdravlja, odnosno vakcinalnim centrima.

“Svi oni koji imaju preko 18 godina vakcinišu se u Institutu za javno zdravstvo, odnosno našim regionalnim centrima u drugim dijelovima Srpske, s tim da djeca koja su započela vakcinaciju u Institutu u ranijem periodu kada je vakcinacija bila besplatna do 14. godine – oni će i drugu dozu primiti u Institutu”, pojasnili su iz ove zdravstvene ustanove.

Društvo

PADAVINE KONAČNO STAJU! U nekim dijelovima Srpske, danas sunačno i toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će u većini krajeva biti oblačno sa slabim padavinama.

Padaće slaba do umjerena kiša, u višim predjelima slab snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na krajnjem sjeveru i jugu biće i sunčanih perioda.

Kasnije popodne padavine će jačati na istoku, a uveče i u narednoj noći će se prjemeštati ka zapadu i sjeveru.

Vjetar će ujutru biti slab, zatim umjeren do pojačan sjeverni, a na jugu Hercegovine mogući su i olujni udari bure.

Najviša temperatura vazduha biće od sedam do 12, na jugu do 16 stepeni Celzijusovih.

Temperatura vazduha izmjerena u 7.00 časova: Han Pijesak i Kupres jedan, Bjelašnica dva, Sokolac četiri, Mrkonjić Grad, Bugojno i Drvar pet, Sarajevo, Bihać i Zenica šest, Banjaluka, Prijedor, Ribnik i Sanski Most sedam, Novi Grad, Doboj, Rudo i Tuzla osam, Bijeljina devet, Trebinje 10, Mostar i Neum 12 stepeni Celzijusovih.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

APSURD MINIMALCA! Ako gledamo plate, radnici u Srpskoj su POLUPISMENI!

Kada je Vlada Republike Srpske, krajem januara, odlučila da minimalna plata za 2025. godinu bude od 900 do 1.300 KM, u zavisnosti od stručne spreme radnika, u mnogim preduzećima su se bacili u lov na “rupe u zakonu”, kako bi legalno zakinuli radnike.

Tako tvrde brojni sindiklaci i poznavaoci lokalnih ekonomskih prilika, a da u ovom narativu ima istine potvrđuju statitstike o obrazovnoj strukturi radnika u Srpskoj, te o platama nakon što je povećan minimalac.

Podaci koje je iznio Savez Sindikata RS potvrđuju da prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u februaru 2025. godine iznosi 1.475 KM i veća je za 41,00 KM ili samo 2,9 % nominalno, odnosno za 2,0% realno, u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u januaru 2025.

I tu ne bi bilo ništa čudno, da se u januaru, u pravilu, nisu uplaćivale decembarske plate, dakle plate koje su obračunavane “po starom minimalcu”, a u februaru smo imali isplate januarskih plata, gdje je minimalna plata morala biti u skladu sa Olukom Vlade RS.

Po “novom” minimalac za nekvalifikovane radnike iznosi 900 KM, za kvalifikovane 950 KM, za one sa završenom četvorogodišnjom srednjom školom 1.000 KM, a za radnike za višom školom ili fakultetom 1.300 KM.

Dakle, porast plata je mora biti mnogo značajniji od mršavih 2,9 %, osim… ako je većina zaposlenih u Srpskoj neškolovana i polupismena.

A da li je baš tako? Evo šta o tome kažu podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.

Prema najnovijim podacima Zavoda, onima iz posljednjeg kvartala 2024. godine, U Republici Srpskoj je u poslovnim subjektima RS bilo 246.001 zaposlenih radnika.

Ubjedljivo najbrojniji među njima su radnici za završenom srednjom školom: ima ih 120.509, što će reći malo više od 50 odsto. Drugi po brojnosti su zaposleni ljudi za završenom višom i visokom školom, njih ima ukupno 75.727, što bi bilo skoro 31 % zaposlenih u Srpskoj.

U strukturi zaposlenih radnika najmanje je nekvalifikovanih i polukvalifikovanih, dakle onih kojima sleduje minimalac od 900 KM. Takvih radnika ima ukupno 13.960 ili nešto manje od 6 %.

Kako je onda moguće da je porastom minimalca za visokoobrazovane, sa 900 na 1.300 KM, odnosno za najbrojnije “srednjoškolce” sa 900 na 1.000 KM, prosječna plata porasla za manje od 3 odsto?

Pri tome, ne treba da nas zavara ukupna prosječna plata od 1.475 KM, jer je ona daleko veća od “medijalne”, odnosno one plate koju prima većina zaposlenih. Prosjek popravlja manjina najplaćenijih u finansijskom sektoru, gdje je februarski prosjek iznosi 1.896 KM.

S druge strane, prema podacima Saveza sindikata RS, najmanji rast plata je zabilježen tamo gdje radi veliki broj radnika, pa i veliki broj onih koji primaju minimalac. Tako je u prerađivačkoj industriji plata porasla za manje od pola procenta, svega 0,4 %.

– Isto tako, u trgovini prosječna neto plata u februar 2025. godine u odnosu na januar 2025. godine veća za svega 27 KM ili 1,3% – navode u Savezu sindikata.

Viša stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radomir kaže da navedeni statistički podaci potvrđuju da odluka o diferenciranoj najnižoj plati nije doprinijela značajnijem rastu plata.

–  I dalje postoji zloupotreba instituta najniže plate od strane poslodavca. Javljali su nam se radnici koji nisu članovi sindikata, sa žalbama da se mijenjaju sistematizacije, kako bi se radnicima smanjila prava, odnosno kako bi im mogli isplaćivati manju minimalnu platu. Koliko je ta praksa raširena, ne mogu vam tačno reći, još uvijek nemamo podataka o tome -kaže Božana Radomir.

Ona dodaje da bi rješenje bilo propisivanje platnih razreda, ali i standarda, po kojima bi se odredilo ko može obavljati koji posao.

– Jasno je da rukovalac teškim mašinama ne može biti nekvalifikovani radnik, ali ima slučajeva da oni primaju minimalne plate propisane za NK radnike – kaže Božana Radomir.

Nekoliko čitalaca je za Srpskainfo svjedočilo da su im, nakon povećanja minimalca za radnike sa srednjom, višom i visokom školom, odmah ponudeni ugovori po kojima pristaju da rade sa manjim obrazovanjem od onog koji imaju, i to po principu “uzmi ili ostavi”.

– Taman sam se obradovao da ću imati sigurnih 1.300 KM osnovne plate, međutim uslijedio je hladan tuš. Šefovi su mi rekle da ono što ja radim, može raditi i tehničar i ponudili mi da potpišem ugovor sa srednjom školom – svjedoči jedan iskusni inženjer sa višom školskom spremom.

Razlika u obrazovanju je samo 1 stapen, ali razlika u minimalcu je ne baš malih 300 KM.

Vlada omogućila zloupotrebe

Pravnici sa kojima smo razgovarali kažu da je, svjesno ili nesvjesno, Vlada RS prilikom donošenja Odluke o najnižoj plati, ostavila “odškrinuta vrata” za moguće zloupotrebe.

Naime, u Odluci se navodi da “najniža plata za poslove za čije obavljanje se zahtijeva NAJMANJE stečeno više obrazovanje iznosi 1.300 KM neto”. Isti princip, dakle sa ključnom riječju “najmanje” propisan je i za minimalac za kvalifikovane radnike i “srednjoškolce”. Dakle, poslodavcu je ostavljena mogućnost da svojim aktima propiše da je za posao koji, na primjer, obavlja radnik sa fakultetskom diplomom, dovoljna “najmanje srednja škola”.

Nastavi čitati

Društvo

STABILIZUJE SE SITUACIJA Vodostaji u opadanju, voda se povlači

Stabilizuje se situacija u Srpskoj izazvana padavinama i poplavama.

U Prijedoru je ukinuto stanje vanredne odbrane od poplava nakon što se stanje na poplavljenim područjima počelo stabilizovati i voda povlačiti.

Ipak, stotine objekata u potkozarskim opštinama i dalje su pod vodom. Najteža situacija je u prijedorskim prigradskim naseljima Gomjenica i Tukovi.

Vodostaj Sane je niži za pola metra, a Gomjenice za više od metar.

I dalje je na snazi preporuka iz gradskog Vodovoda da je vodu prije upotrebe za piće neophodno prokuvati. U Kozarskoj Dubici i Novom Gradu pod vodom je po deset objekata, a u Kostajnici šest.

U Kozarskoj Dubici vodostaji se smanjuju i stagniraju.

Ukinute su vanredne mjere odbrane od poplava u Kostajnici i Kozarskoj Dubici, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Aktuelno