Banjaluka
DOČEK NA OTVORENOM GLAVNI MAGNET! Turisti iz regiona preplavili Banjaluku za novogodišnje praznike
Smještajni kapaciteti u Banjaluci gotovo su u potpunosti popunjeni, što potvrđuje veliku zainteresovanost gostiju za proslavu novogodišnjih praznika, rečeno je Srni u banjalučkoj Turističkoj organizaciji.
Samostalni stručni saradnik Milica Radović rekla je Srni da Banjaluka raspolaže sa 2.321 ležajem hotelskog tipa, kao i sa više od 500 registrovanih smještajnih jedinica u privatnom smještaju, popularno poznatih kao “stan na dan”.
– Cijene smještaja variraju u zavisnosti od tipa i kategorije – od luksuznih objekata do pristupačnijih opcija. Prema trenutno dostupnim podacima, za smještaj koji je još slobodan, cijene za dvije osobe za dva novogodišnja noćenja su u rasponu od 150 do 600 evra – rekla je Radovićeva.
Ona je navela da je tradicionalno za novogodišnjih proslavu praznika u Banjaluci izraženo interesovanje turista iz regiona, a glavni razlozi dolaska su bogat zabavni program i koncerti sa posebnim akcentom na organizovani doček Nove godine na otvorenom, koji je postao jedan od najprepoznatljivijih prazničnih sadržaja grada.
– Upravo taj događaj, uz nastupe popularnih regionalnih muzičkih izvođača, predstavlja snažan `magnet` za posjetioce – rekla je Radovićeva.
Radovićeva je rekla da turiste privlači i cjelokupna praznična atmosfera grada, koju upotpunjuju zimski market, klizalište, kao i raznovrstan program u okviru manifestacija “Banjalučka zima” i “Zimzobal”, koji se realizuju u Parku “Petar Kočić” i na Trgu Krajine.
– Posebno interesovanje bilježi i gastronomska ponuda, među kojom se izdvaja banjalučki ćevap, kao i noćni život u kafićima, restoranima i noćnim klubovima – rekla je Radovićeva.
U poređenju sa većim gradovima u regionu i Evropi, Banjaluka je, kaže Radovićeva i dalje cjenovno konkurentna destinacija, i kada je riječ o smještaju, tako i o ponudi hrane i zabave.
– Pored zabavnih sadržaja, gosti pokazuju interesovanje za obilazak užeg centra grada, Tvrđave Kastel, Muzeja, Hrama Hrista Spasitelja i Banskog dvora, kao i za kraće izlete u okolinu – poput posjete samostanu Trapista `Marija Zvijezda`, Krupi na Vrbasu, Etno-selu `Ljubačke doline` i drugim atraktivnim lokalitetima, posebno u okviru organizovanih grupnih posjeta – navela je Radovićeva.
Evidentno je, dodala je, da Banjaluka kao destinacija bilježi kontinuiran rast broja dolazaka i noćenja, kako na mjesečnom, tako i na godišnjem nivou, pa se očekuje da se pozitivan trend nastavi i u 2026. godini, sa projekcijom ostvarenja istorijskog maksimuma od više od 200.000 turističkih noćenja.
Banjaluku je za 10 mjeseci ove godine posjetilo 109.559 turista ili osam odsto više nego u prošloj godini, kada je u istom periodu zabilježeno 101.457 dolazaka.
Za 10 mjeseci evidentirano je 168.758 noćenja što je za devet odsto noćenja više nego lani, kada je zabilježeno 155.009 noćenja.
U tom periodu Banjaluku su posjetila 76.373 strana turista, koja su ostvarila 168.758 noćenja, te 33.186 domaćih turista sa 46.599 noćenja.
Banjaluka
Evo koje ULICE ĆE BITI ZATVORENE zbog dočeka Pravoslavne nove godine u Banjaluci
Zbog obilježavanja Pravoslavne nove godine u Banjaluci će u noći sa utorka na srijedu od 20 časova do 00.30 iza ponoći biti obustavljen saobraćaj u Srpskoj ulici na dijelu od Ulice Kralja Petra I Karađorđevića do Ulice Ivana Franje Jukić.
“Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način od strane pripadnika službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske”, navode iz Gradske uprave Banjaluka.
Podsjećamo, za sve one koji požele u centru Banjaluke dočekati Pravoslavnu novu godinu, nastupiće poznati srpski i svjetski muzičar Slobodan Trkulja, etno grupa “Dar” i mladi pjevač Danilo Milosavljević.
“Bogat program obilježavanja Nove godine po julijanskom kalendaru počinje od 21 čas na lokaciji u tzv. Parkiću, odnosno šetalištu kod Hrama Hrista Spasitelja. Tako će ljubitelji etno zvuka i jedinstvenog spoja tradicionalne i moderne muzike imati priliku da uživaju u prepoznatljivom stilu ovog izuzetnog umjetnika i njegovog benda Balkanopolis”, ističu oni.
Nakon programa kod Hrama, u ponoć je predviđen moleban povodom Pravoslavne nove godine.
Banjaluka
SPEKTAKL ZA LJUBITELJE ETNO ZVUKA! Slobodan Trkulja na dočeku pravoslavne Nove godine u Banjaluci
Poznati srpski i svjetski muzičar, multiinstrumentalista i kompozitor Slobodan Trkulja nastupiće sutra na dočeku pravoslavne Nove godine u Banjaluci.
“Ljubitelji etno-zvuka i jedinstvenog spoja tradicionalne i moderne muzike imaće priliku da uživaju u prepoznatljivom stilu ovog izuzetnog umjetnika i njegovog benda `Balkanopolis`”, saopšteno je iz banjalučke Gradske uprave.
Uz Trkulju, u najvećem gradu u Republici Srpskoj nastupiće etno-grupa “Dar” i mladi pjevač iz Banjaluke Danilo Milosavljević.
Bogat program dočeka pravoslavne Nove godine počinje sutra od 21.00 čas na šetalištu kod Hrama Hrista Spasitelja.
“Baš kao i prethodnih godina, svi naši sugrađani i gosti imaće priliku i da pravoslavnu Novu godinu u našem gradu dočekaju u sjajnoj atmosferi i u duhu tradicije”, poručili su iz Gradske uprave Banjaluke.
Nakon programa kod Hrama, u ponoć je predviđen moleban povodom pravoslavne Nove godine.
Banjaluka
POMOĆ IM JE HITNO POTREBNA! Banjalučanku koja brine o 14 maca udario automobil (FOTO)
Banjalučanku Dadu koja brine o 14 maca juče, 11. januara, na pješačkom prelazu kod “Euroherca” udario je automobil, a iz Udruženja “WagWag” uputili su apel za pomoć.
“Iako moramo da vjerujemo da će ovoj divnoj ženi univerzum da vrati sve dobro što je ona pružala bićima oko sebe i da će se potpuno oporaviti, mace trenutno nemaju nikoga. Potreban je hitan smještaj ili dom za 14 maca”, naveli su oni.
Kako dodaju, trenutno im je jedina opcija ulica.
“Ukoliko ste u mogućnosti da pomognete, javite se u inbox da bi vas povezali sa volonterima koji su zajedno sa teta Dadom spašavali mace zadnjih godina”, napisali su iz “WagWaga”.
Povrijeđena žena, inače, nakon udesa prevezena je na liječenje u Univerzitetski kliničkom centar (UKC RS), pišu Nezavisne novine.
-
Politika3 dana agoSKANDAL NEVIĐENIH RAZMJERA! Svakom stanovniku Gradiške po 1.000 KM – ALI JE VLAST IZABRALA TAJKUNE!
-
Društvo3 dana agoNOVA ATRAKCIJA BANJALUKE Sutra se otvara Ski park Manjača
-
Hronika2 dana agoMLADIĆ UMRO NAKON PRELOMA NOGE! Doktori se smijali dok je vrištao od bolova?
-
Politika3 dana agoDRINIĆ “Vlast patriotizam mjeri kovanicama, a NESPOSOBNOST NAGRAĐUJU STOTINAMA MARAKA”
-
Zanimljivosti2 dana agoELEK NA ČELU Antikorupcionog tima Vlade Srpske?
-
Svijet2 dana agoTRAMP “Danci su stigli brodom na Grenland prije 500 godina. TO NE ZNAČI DA JE NJIHOV”
-
Svijet2 dana agoTramp o mogućem hapšenju Putina – EVO ŠTA JE ODGOVORIO!
-
Politika2 dana agoRADOJIČIĆ O HELEZU “Negativan odnos FBiH prema SRPSKOJ eskalirao tokom praznika!”
