Region
DOČEKAO GA VUČIĆ! Erdogan stigao u BEOGRAD (FOTO)
Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan doputovao je večeras u Beograd, gde ga je na aerodromu “Nikola Tesla” dočekao predsejdnik Srbije Aleksandar Vučić.
Predsjednik Vučić će biti domaćin predsjedniku Erdoganu tokom njegove zvanične posjete Beogradu, koja će trajati danas i sutra.
Prema programu posjete, sutra u 11.00 sati biće priređena ceremonija svečanog dočeka ispred Palate Srbija, a zatim u 11.20 slijedi sastanak dvojice predsjednika.
U 12.05 biće održana četvrta sjednica Visokog savjeta za saradnju između Republike Srbije i Republike Turske predvođena predsjednicima Vučićem i Erdoganom.
Ceremonija potpisivanja sporazuma uz prisustvo dvojice predsjednika biće održana u 13 sati, a potom su u 13.10 predviđene izjave za medije predsjednika Srbije i Turske.
View this post on Instagram
U hotelu Hajat u 16 časova biće organizovan poslovni forum Srbija-Turska, a učestvovaće i predsednici Vučić i Erdogan.
Forum će okupiti predstavnike kompanija iz sektora saobraćaja i infrastrukture, energetike, turizma, finansija, tekstilne industrije, najavila je Privredna komora Srbije.
Učesnicima foruma obratiće se, pored predsjednika Vučića i Erdogana, predsjednik PKS Marko Čadež i predsjednik Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom Turske Nail Olpak, a nakon plenarnog dijela foruma predviđeni su bilateralni razgovori privrednika.
Turska je, prema raspoloživim podacima Republičkog zavoda za statistiku, četvrti uvozni partner Srbije i 14. izvozni partner u prvom polugodištu ove godine.
U prvom polugodištu 2024. godine ukupna spoljnotrgovinska razmjena u robi sa Turskom iznosila je 1.391,7 miliona evra.
U tom periodu izvoz je iznosio 416,9 miliona evra, što je povećanje od 61,6 odsto u odnosu na isti period 2023., a uvoz je dostigao 974,9 miliona evra i bilježi povećanje od 10,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Podaci iz 2023. pokazuju da sa Turskom posluje 6.965 privrednih subjekta u Srbiji, a prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano 820 aktivnih privrednih subjekta čiji su većinski vlasnici državljani Turske, odnosno pravna lica registrovana u Turskoj.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su prilivi po osnovu turskih ulaganja u Srbiju iznosili oko 344,1 milion evra od 2010. zaključno sa drugim kvartalom 2024. godine.
Vučić i Erdogan sastali su se posljednji put u septembru na marginama zasijedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.
Erdogan je Srbiju posjetio posljednji put u septembru 2022. godine, a prije toga u oktobru 2019. godine, kada je obilježeno 140 godina diplomatskih odnosa dvije zemlje. Predsjednik Turske Srbiju je posjetio i 2017. godine, kada je sa predsjednikom Vučićem posetio i Novi Pazar.
Vučić je u posjeti Turskoj boravio 2018, 2021 i 2022. godine.
Erdogan u Srbiju stiže iz Albanije, gdje se sastao sa premijerom te zemlje Edijem Ramom.
Region
NEPRIJATNO IZNENAĐENJE NA ODMORU: Meduze preplavile Jadran (VIDEO)
More u Istri puno je meduza, a stručnjaci kupače mole na oprez.
U moru na zapadnoj obali Istre neugodno iznenađenje. Veći broj kompas meduza pomutio je planove kupača.
“Bojim se da”, rekla je Danica iz Pule, prenosi Dnevnik.hr.
I to s razlogom. Jer svojim dugim pipcima prepunih žarnjaka može opeći, izazvati bol, crvenilo i otok.
“Meduza ako peče može biti problem, ali za sada ništa”, rekao je Silvio iz Pule.
Puno ih je more, ali i sami su ih kupači izbacili na obalu. Ali i tu valja biti na oprezu. Mogu opeći i tada, pa ih je najbolje izbjegavati u širokom luku.
Razlog
“Sve meduze se pojavljuju u ciklusima. Razlog tome je povećana temperatura u ovo proljeće, ali izrazito povećana temperatura, zatim imamo sigurno puno više hrane s kojom se hrane”, rekla je Milena Mičić iz Aquariuma Pula.
Ova situacija s ovako velikim brojem opasnih meduza, napominje, ne bi trebala dugo trajati.
Do ozbiljnije sezone kupanja i gužva u plićaku one će se povući zbog završetka životnog ciklusa.
“Mislim da se ne moramo bojati da će ostati, one će otići za jednu dvije sedmice. Kompas meduza mislim da neće biti”, nadodaje Mičić.
Rebraši
Uz njih pojavile su se i veće nakupine rebraša.
Invazivne vrste koja je balastnim vodama stigla u naše hrvatsko more i tu pronašla idealne uslove za život i razmnožavanje. Za očekivati je, kažu naučnici da ćemo se s njima u moru susretati cijelo ljeto.
“Najviše ih ima da u tom sjevernom djelu, do Cresa, tamo u južnom Jadranu ih nema. Vidimo ih preko zime i ljeta i od toga zavisi koliko će biti hrane, ako ima više fitoplanktona oni više filtriraju i više rastu i brže se razmnožavaju i takođe temperature”, rekla je Daniela Marić Pfannkuchen iz rovinjskog Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković.
Nisu opasni za ljude, ali mute vodu ekosistemu.
“Zato jer koriste isti izvor hrane kao mala plava riba i ostali naši domaći poželjni organizmi. Oni su u jednoj kompeticiji”, nadodaje Marić Pfannkuchen.
Panici mjesta nema, ali kad je u pitanju kompas meduza oprez je nužan. Barem još ovo kraće vrijeme za koje se pretpostavlja da će remetiti kupanje.
Hronika
TRAGEDIJA KOD BIJELOG POLJA: Poginuo načelnik granične policije
Načelnik granične policije pri Policijskoj upravi Prijepolje Danilo Femić poginuo je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć kod Bijelog Polja.
“Nesreća se dogodila u mestu Bijelo Polje, na putnom pravcu od Gubavča prema Bistrici. U ovoj tragediji, kako se nezvanično saznaje, život su izgubile dve osobe, među kojima je i Danilo Femić. Okolnosti pod kojima je došlo do nesreće za sada nisu zvanično saopštene, a nadležni organi sprovode istragu koja bi trebalo da utvrdi sve detalje ovog tragičnog događaj”, kaže izvor upoznat sa slučajem za RINU.
Femić je nedavno postavljen na dužnost načelnika granične policije pri Policijskoj upravi Prijepolje. Tokom svoje karijere važio je za profesionalnog, odgovornog i posvećenog policijskog službenika koji je uživao veliko poverenje kolega i pretpostavljenih.
Njegove kolege opisuju ga kao čestitog i poštenog čoveka, odanog službi i uvek spremnog da pomogne drugima. Upravo zbog takvog odnosa prema poslu i ljudima bio je cenjen i poštovan među saradnicima.
Nezavisne
Hronika
SPRJEČENA LIKVIDACIJA? Zagrebačka policija uhapsila državljanina Srbije
Policija u Zagrebu uhapsila je državljanina Srbije (25) jer je planirao ubistvo muškarca u glavnom gradu Hrvatske.
Kako je saopšteno iz Policijske uprave zagrebačke srpski državljanin uhapšen je u srijedu 27. maja na Trešnjevci u hotelskoj sobi.
Šta je policija pronašla prilikom hapšenja?
Kod sebe je imao napunjen pištolj, navode iz Policijske uprave zagrebačke i dodaju da je tako spriječena planirana likvidacija.
“U srijedu u popodnevnim satima, na području Trešnjevke u hotelskoj sobi, policijski su službenici na osnovu operativnog rada ciljano pronašli muškarca bez dokumenata. Izjavio je da je 25-godišnji državljanin Srbije te da je u Hrvatsku ušao ilegalno prije nekoliko dana”, objašnjavaju iz Policijske uprave zagrebačke da je u pištolju u okviru bilo sedam metaka, te da je sa oružje uklonjen fabrički broj.
Šta je pokazala istraga?
Dalje navode da je istragom utvrđena sumnja da je državčjanin Srbije došao u Zagreb kako bi, prema prethodnom dogovoru putem komunikacijske aplikacije, organizovao ubistva muškarca.
“Navedeno oružje je pribavio protivno odredbama Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, pa je tako neovlašteno posjedovao oružje, streljivo i dijelove oružja čije je posjedovanje građanima zabranjeno. Po dovršenom kriminalističkom istraživanju osumnjičeni je, uz krivičnu prijavu, u zakonskom roku, predan pritvorskom nadzorniku”, navode iz Policijske uprave zagrebačke.
Nezavisne
-
Politika3 dana agoITALIJAN PREDLOŽEN PIC-u za visokog predstavnika u BiH
-
Politika2 dana agoPETROVIĆ I PANDUREVIĆEVA KOŠTALI SDS OVJERE: Zbog neplaćenih kazni prijava odbijena
-
Politika3 dana agoSAVIĆ-BANJAC ODGOVORILA MARIČIĆU: Jedan mjesec mu smeta što se ne radi, drugi što se radi
-
Društvo3 dana agoBOLESNI U ZAČARANOM KRUGU: Umjesto penzije, PIO ih ponovo šalje na liječenje
-
Politika3 dana agoNAKON BANJALUKE, CIVILNI ROK I U BIJELJINI? „Ako želimo zdravo društvo, moramo se baviti mladima“
-
Region3 dana agoSVE IZRAŽENIJE NEZADOVOLJSTVO: Evo kako se kreću cijene ljetovanja u Hrvatskoj
-
Hronika2 dana agoOBRT U ISTRAZI: Grafite „Ubij balije“ i „VRS“ ispisao maloljetni Bošnjak
-
Politika3 dana agoZADUŽENJE ZA ZADUŽENJEM: Vlada RS planira novu emisiju vrijednu 50 miliona KM
