Politika
Dodik: Ne želimo da oprostimo stradanje u “Oluji”, Srpska želi da vidi veliku i snažnu junačku Srbiju!
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik poručio je sa obilježavanja 30 godina od zločinačke akcije Oluja, da nije došlo do obilježavanja ovog pogroma, on bi se ponovio i poručio da ne želi oprostiti stradanje, ali da Krajišnici koji su ovo preživjeli daju snagu srpskom narodu.
– Vi koji ste preživeli golgotu, ostali živi i koji ste danas sa nama, treba da znate – malo je nedostajalo da vas sahranimo žive. Da nismo počeli da obilježavamo Dan stradanja, moglo se desiti da se o vama više i ne govori – rekao je Dodik.
Podsjetio je da je tog dana stradalo na hiljade ljudi, a 250.000 srpskih glava je proterano iz Hrvatske i Krajine.
– Nekoliko mjeseci prije toga, u “Bljesku” je protjerano 125.000 iz Slavonije. I da nije bilo Aleksandra Vučića, danas se, nažalost, ni ne bismo sjećali. Ovo što činimo iz godine u godinu – to nam vraća ljudsko lice. To nam daje lice srpskog naroda koji ne želi da zaboravi. I ja ne želim da oprostim, bez obzira što nas vjera uči drugačije – naglasio je Dodik.
Dodaje da sva stradanja koja nisu smjela da se dogode – dogodila su se samo zato što pripadamo srpskom narodu.
– O nama su pisali da nas treba skloniti. Kasnije su, u ustaškoj državi, promovisali politiku da nas svedu na trećinu. I to su radili strasno, uporno – ustaše su sve to činile. A ovo malo nas što je ostalo na prostoru Hrvatske, nisu ni na šta pustili. Nisu nam dozvolili ni da obeležavamo sopstveno stradanje – naglasio je Dodik.
Dodaje da je zvanična priča iz Hrvatske laž.
– Njihova priča je laž. Kada danas slušam jednog od potomaka koji kaže da su povjerovali Franji Tuđmanu, žao mi je – jer nisu znali da je Tuđman samo pet dana ranije, na Brionima, rekao: “Pobijte ih toliko da se nikada ne oporave.” To je bila isplanirana akcija, koju su podržale tadašnje američke vlasti – administracija Bila Klintona i njegovi saveznici, koji su taj prljavi posao predali hrvatskim vojnicima – naglasio je Dodik.
Ističe da je ta zločinačka akcija završila egzodusom.
– To su tadašnji Amerikanci želeli, a nama su prodavali priču da su “mirovnjaci”. A onda su, po završetku tih ratova, pokušali i nas u Republici Srpskoj da svedu na neku “trećinu” – na onu istu trećinu s kojom su želeli da se obračunaju. Srpski narod nije trećina. On voli Srbiju – i vezan je za Srbiju – naglasio je Dodik.
Dodaje da u čitavom stradanju srpskog naroda nosim dostojanstvo i cinici nas ne mogu povrijediti i uništiti živote. Nikada to neće uraditi.
– Ne možemo vaša svetosti da živimo sa onima koji uporno žele da nas smanje i eliminišu i da nas iz Srpske protjeraju. Moramo se okupiti Srpska želi da vidi veliku i snažnu junačku Srbiju – zaključio je Dodik i dodao – Mi moramo da preživimo, zato nema povlačenja. Uvijek kada smo oprostili zločin nad nama, to je bio početak novog zločina nad nama. Moramo da kažemo šta hoćemo, nosite se i vi i vaša vladavina prava, kakva vladavina prava? Pustite nas na miru, moramo da stanemo i da se narod konsoliduje, oko politika, BiH nije moja država, moja država je Srbija i Republika Srpska, i ne vrijeđam nikoga. Zašto vam to smeta što kažem? Navijam za Srbiju, ne navijam za BiH, hoćete da nas istjerate, niste nam ništa dali! – rekao je Dodik.
Politika
BORENOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU: Višesatna čekanja na granicama postala nepodnošljiva za građane
Višesatna čekanja na granicama postala su nepodnošljiva i ponižavajuća za građane!
Poručio je ovo Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
– Kilometarske kolone i višesatna čekanja na graničnim prelazima postali su nepodnošljivi i ponižavajući za građane, a nedopustivi za institucije koje su dužne da obezbijede efikasan protok ljudi i robe – rekao je Borenović.
Svakodnevno, nastavlja on, svjedočimo istim scenama – nervoza, izgubljeno vrijeme i ogromna šteta za građane, privredu, prevoznike i turizam.
– Dok ljudi satima stoje u kolonama na izlazu i ulazu u zemlju, institucije i dalje nemaju ozbiljan i sistemski odgovor na ovaj problem. Zato u parlamentarnu proceduru upućujem inicijativu kojom se traži od Savjeta ministara BiH da hitno preduzme konkretne mjere za smanjenje višesatnih zadržavanja i unapređenje graničnih procedura na međunarodnim graničnim prelazima – kaže on.
Borenović dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se primjenjuje novi Evropski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka putnika (EES), što dodatno usložnjava kontrole na spoljnim granicama Evropske unije.
-Zbog toga je neophodno da Savjet ministara BiH i Predsjedništvo BiH pokrenu zvanične diplomatske aktivnosti prema Evropskoj komisiji i državama članicama EU kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti brži i efikasniji protok putnika i robe. Istovremeno, tražimo uspostavljanje integrisanih graničnih prelaza sa Srbijom i Crnom Gorom po principu jedne kontrole dokumenata. Ako su Srbija i Sjeverna Makedonija na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce uspjele da uvedu sistem „One Stop Control“ i značajno ubrzaju protok ljudi i robe, nema nijednog razloga da isti model ne bude uspostavljen i na najfrekventnijim graničnim prelazima između BiH, Srbije i Crne Gore – rekao je Borenović.
Građanima, kaže on, nisu potrebna nova opravdanja, već konkretna rješenja.
– Neophodno je više graničnih službenika, bolja organizacija, modernizacija prelaza, integrisane kontrole sa Srbijom i Crnom Gorom i aktivnija diplomatska uloga institucija BiH prema Evropskoj uniji. Ovo nije pitanje politike, već pitanje normalnog života, ekonomije i poštovanja građana. Vrijeme je da granice budu mjesto prolaska, a ne simbol sporosti, neefikasnosti i višesatnog čekanja – zaključio je Borenović.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
-
Politika3 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika2 dana agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika2 dana agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Svijet3 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo3 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
