Politika
Vučić: Ogromno je krajiško srce, a u njemu najviše ljubavi za Srbiju!
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić poručio je sa obilježavanja 30 godina od zločinačke akcije “Oluja” da je srce Krajišnika veliko te se zahvalio narodu koji je došao u Srbiju i na ljubavi koju je pružio Srbiji.
Podsjetio je da je narod došao u Srbiju što je morao, ali da je dolaskom doprinio napretku Srbije.
– Govorim o nepravdi i svemu što su nam učinili u prethodnih 30 i više godina. Uništili su nam Јugoslaviju, govoreći: “Zašto bi Srbi živeli u jednoj državi?” Pa su rekli: “Morate se s tim složiti.” Onda su izmislili “zaštićene zone”, pravili planove i zavjere da sruše Krajinu. Slaba Srbija, svijet nepravedan. Niko više nikada nije ni pomenuo te “zaštićene zone”. Nije ih briga bila za bezbjednost Srba. Nikada nisu o tome govorili, kao da je bilo veličanstveno pobiti i protjerati ljude. Teško je bilo Srbinu da to gleda, ali natjerali su nas da ćutimo. Govorili su nam: “Gledajte u budućnost, ratova više neće biti, sve će biti mirno” – rekao je Vučić.
Podsjeća da su dobili obećanje da neće dirati Kosovo i Republiku Srpsku.
– A onda su rekli: “Ne može ni Kosovo.” Oteli su 14 odsto teritorije Srbije. Bombardovali nas bez odluke Ujedinjenih nacija. Nije ih briga bila za Povelju UN. Zašto? Pa – može im se. Istovremeno su vodili najžešću propagandu – da smo mi varvari i zlikovci. A onda, dok su nas bombardovali, rekli su nam: “Promijenite vlast – i Kosovo je vaše”. Kad smo, po ko zna koji put, povjerovali – rekli su: “Ne može ni Crna Gora da ostane s vama”. Dvije godine kasnije – uzeli su 14 odsto teritorije. Oteli su Kosovo i Metohiju. I ni tada im nije bilo dosta – naglasio je Vučić.
Podsjetio je sve okupljene na presudu koja je donesena protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika.
– Pogledajte danas sudbinu predsjednika Dodika. Ne daju mu da na miru završi mandat. Pogledajte kako su se odnosili prema Karadžiću. Šta su obećavali Biljani Plavšić. I šta danas rade predsedniku Dodiku – sve pod izgovorom „vladavine prava“. Imam 55 godina. Za politiku to nije mnogo, ali se osjećam kao veteran. Sit sam njihovih laži. Srce i duša mi ne daju da trpim te laži – poručio je Vučić.
Upitao je šta bi se desilo da neko u Srbiji nekoga osudi zbog verbalnog delikta.
– Vladavina prava? Zamislite da mi u Srbiji nekoga, zbog verbalnog delikta ili drugačijeg mišljenja, osudimo – pa makar na jedan dan zatvora, a kamoli predsjednika Republike! Rekli bi da kršimo sve međunarodne norme. Zato vas molim – nemojte nam vređati inteligenciju. Kad vam kažem da ne razumijete šta se zbiva u duši srpskog naroda – ne razumijete. Nikada nisu rekli da su pogriješili. Krive nas – nas male, koji nećemo da budemo sluge i podanici – rekao je Vučić.
Naglašava da Srbin nikada neće biti sluga ni podanik.
– Srbin neće da bude sluga. Ni podanik. Slobodu voli više od svega. I naučite to – već jednom. Garantujem vam u ime Srbije, biće i živjeće Republika Srpska – zaključio je Vučić.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Politika
PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku
Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.
Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.
„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.
Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.
Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.
Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.
„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:
„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.
Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.
Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.
„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.
Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.
Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.
„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.
Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:
„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.
Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.
Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.
„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.
Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.
Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.
„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.
Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.
-
Politika3 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika2 dana agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika2 dana agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Svijet3 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo3 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
