Politika
DODIK O SASTANKU VLADAJUĆIH! “Žao mi je što su informacije PROCURILE U JAVNOST”
Na sastanku sa predstavnicima vlasti na nivou BiH, postignuta je saglasnost oko mnogih pitanja. Najvažnije je da se ono što je dogovoreno o Izbornom zakonu i implementira, rekao je Milorad Dodik predsjednik SNSD-a.
– Predloženo je da se u Domu naroda glasa protiv ovog predloženog zakona i da se isti vrati u redovnu proceduru. Takođe, predloženo je da cenzus iznosi četiri odsto za lokalne izbore, a za opšte da cenzus bude postavljen na pet odsto – istakao je Dodik.
Naveo je da mandat pripada stranci, da izborne liste budu zatvorene i da se ukidaju preferencije.
– Za one koji odu iz izvršne funkcije, mogu se vratiti u zakonodavne organe. Predloženo je obavezno glasanje svih državljana BiH, inače slijedi prekršajni nalog i novčana kazna, a od uplata na nivou entiteta da se formira fond s isključivom namjenom da se podrži obrazovanje – naglasio je Dodik.
Istakao je da se Interesorna grupa već dugo bavi izborima, tako da je “to već spremljeno i trebaju da se ugrade stvari o kojima smo razgovarali”.
Istakao je da su Elmedin Konaković i Nermin Nikšić korektno interpretirali rezultate dogovora.
– Žao mi je što je to procurilo u javnost. Јa sam kako je to uobičajeno sačinio pregled stavova i dostavio partnerima u FBiH. Nažalost, to se pojavilo kod njih u medijima i oni sad pokušavaju da to tematizuju ali kao što vidite, reakcije “trojke” su gotovo identične od svega toga što je rečeno – rekao je Dodik i zahvalio se na korektnom odnosu na sastanku.
– To je bio jedan od produktivnijih sastanaka i sada je potrebno da se implementira ono što je dogovoreno – rekao je Dodik, piše RTRS.
Podsjećamo, juče su predstavnici vlasti na nivou BiH održali sastanak na kojem su prisustvovali Milorad Dodik (SNSD), Radovan Višković (SNSD), Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska), Dragan Čović (HDZ BiH) i šefovi stranaka “trojke” Nermin Nikšić (SDP), Elmedin Konaković (NiP) i Edin Forto (NS).
RTRS
Politika
FBiH SLAVI “DAN DRŽAVNOSTI”, u Srpskoj običan radni dan
Kao i svih prethodnih godina “dan državnosti BiH” obijležen je samo u Federaciji BiH dok je u Republici Srpskoj to bio običan radni dan.
U Federaciji BiH brojne delegacije uglavnom bošnjačkih zvaničnika položile su cvijeće ispred Vječne vatre u Sarajevu te odali počast na Šehidskom mezarju Kovači.
Prethodno, obilježavanje “dana državnosti BiH” počelo je intoniranjem himne i podizanjem zastave BiH na brdu Hum iznad Sarajeva.
Ovaj datum u BIH se obilježava jer je prije 82 godine održano Prvo zasijedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH) u Mrkonjić gradu.
Zvaničnici koji dolaze iz Federacije BiH čestitali su stanovnicima BiH “praznik” navodeći da BiH nije obnovila i dobila državnost u Dejtonu 1995. godine, već da je to urađeno 1943. godine na prvom zasijedanju ZAVNOBiH-a.
S druge strane u Republici Srpskoj taj praznik ne priznaju i naglašavaju da se radi o još jednom provokaciji.
Siniša Karan, profesor ustavnog prava i novoizabrani predsjednik Republike Srpske rekao je da političko Sarajevo proslavom ovog dana direktno negira Dejtonski mirovni sporazum, ignorišući dejtonsku unutrašnju strukturu BiH, ravnopravnost naroda i Republiku Srpsku.
“Zbog ovakvog postupanja bošnjačke političke elite BiH je u tridesetogodišnjem ustavnopravnom i političkom haosu, jer uporno pokušavaju stvoriti vještački kontinuitet BiH, kojem nema je rse SR BiH raspala i stvorena je nova dejtonska BiH od Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda”, naveo je Karan.
I Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a rekao je da će smatrati provokacijom bilo šta da urade u Republici Srpskoj povodom 25. novembra.
“Oni koji Srbima pokušavaju da zabrane da slave Dan Republike, nemaju pravo da nam nameću postojeće praznike. I misle da je to u redu. Naravno da nije, u redu”, naveo je Dodik, na društvenoj mreži X.
Politika
Maja Dragojević Stojić “Potpuno ćutanje Komore doktora medicine Republike Srpske o SLUČAJU ĐAJIĆ”
Član Predsjedništva Pokreta Sigurna Srpska i internista-kardiolog, dr Maja Dragojević Stojić, uputila je pismo Komori doktora medicine Republike Srpske povodom posljednjih dešavanja na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske i spornog snimka, ističući da je riječ o jednom od najvećih udara na medicinsku struku.
„Svjedoci smo skandaloznih dešavanja na UKC-u koje su uznemirile i javnost i nas, zdravstvene radnike. Snimak na kojem se vidi naš kolega, profesor dr Vlado Đajić, sa većom količinom nedozvoljene supstance, i to u radnoj uniformi i na radnom mjestu, predstavlja apsolutno nedopustivo ponašanje“, ističe dr Dragojević Stojić.
Ona naglašava da je medicinska profesija u Republici Srpskoj već godinama izložena kontinuiranoj degradaciji, a da je ovaj slučaj „kap koja je prelila čašu“.
„Ono što posebno zabrinjava jeste potpuno ćutanje Komore doktora medicine Republike Srpske, kao i akademske zajednice. Njihova reakcija je neophodna. U cilju zaštite medicinske struke, odbrane časti i dostojanstva svih zdravstvenih radnika, kao i u ime naše Hipokratove zakletve, nadam se da ćete imati pravovremenu i adekvatnu reakciju, kao i sankcionisanje istog“, dodaje ona.
Politika
“NAROD GA NEĆE”: Bodiroga o Stevandiću i njegovoj funkciji
Ajde čovječe, ne brukaj se više! Nenad Stevandić je čovjek koji je, kao nosilac liste na posljednjim lokalnim izborima, imao 1.777 glasova u Banjaluci!
Poručio je ovo Ognjen Bodiroga, šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske, nakon što je predsjednik NS RS Nenad Stevandić izjavio da je “operacija Šmit osujećena na izborima”.
– Zamislite koliko vrijedi taj čovjek koji je imao od mogućih 100.000 glasova 1.777, a što je najgore, trenutno je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske! On nema legitimitet da bi obavljao tu funkciju, jer broj glasova govori da ga narod neće. Ujedno je promijenio 5-6 političkih partija i biće upoznat kao najgori predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske – kaže Bodiroga.
Bodiroga kaže da Stevandić, “kao neko ko živi neki svoj svijet i ko je umislio da je nešto bitan”, povremeno ima tragikomične javne nastupe, a jedan od tih nastupa je bio kada je, kaže, izmislio “neku operaciju Šmit”.
-Taj lažni patriota je istinski predstavnik anomalije ovog društva, gramziv, odan nakaradnom sistemu, a svoj kompleks liječi tako što naruči auto marke audi za svoje potrebe kao predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske koji je koštao između 150.000 i 200.000 KM. Nenade Stevandiću, izbori su pokazali da vas narod neće, idi u političku penziju i ne pokušavaj da nam se približiš, jer mi nemamo isti sistem vrijednosti – kategoričan je Bodiroga.
-
Politika17 sati agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika1 dan agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika2 dana agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika4 sata agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika6 sati agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika2 dana agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
-
Politika1 dan agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
-
Politika18 sati agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
