Connect with us

Politika

DODIKOVO RJEŠENJE ZA “VIJADUKT”: “Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je BiH sada formalno u problemu kada je riječ o slučaju “Vijadukt”, ali da Republika Srpska nudi način da se izađe iz toga.

“Mi sad čak možemo da se pravimo budale i kažemo `šta nas briga, što ste prihvatili tu arbitražu`. Ali ne kažemo, već nudimo način da izađemo iz toga. Imate 300 miliona KM na zajedničkim računima koji pripadaju Srpskoj, izdvojite taj novac i platite”, poručio je Dodik.

On je dodao da se nije trebalo doći do arbitraže u Vašingtonu, a kada već jeste, donesena je nepravedna odluka, jer “Vijadukt” nije imao nikakve troškove u BiH.

“Drugo bi bilo da su nešto izgradili pa im neko oduzeo koncesiju. Tu su se uplele neke advokatske kancelarije i nastavile da guraju tu priču. I oni su isposlovali da tu tužena strana bude BiH. Mi nismo mogli ništa, nismo bili faktor. A BiH nije htjela da se brani, jer je postojala namjera da bude izrečena što teža kazna”, naglasio je Dodik.

On je istakao da se nije morala dati koncesija, koja je data u vrijeme vlasti SDS-a i PDP-a, jer je bilo mnogo boljih prilika za sistem hidroelektrana na Vrbasu.

“Druga stvar, grad je bio protiv te koncesije, nije dao saglasnost i dalje se nije moglo postupati. Mi smo nudili poravnanje, ali je to odbijano, jer su htjeli da dođemo u ovakvu situaciju”, konstatovao je Dodik za “Glas Srpske”.

On je naveo da 300 miliona KM na zajedničkim računima, koji pripadaju Srpskoj, jeste veliki gubitak, ali je gubitak i da taj novac stoji neiskorišćen.

“Već pet godina tamo stoji, samo zbog inflacije je izgubljeno 50 miliona KM. I sada u Sarajevu kažu da ne žele da plate. Pa što ste učestvovali u predmetu? Što nije tužena Republika Srpska? Kako su Slovenci ušli u arbitražu za TE `Ugljevik` protiv Srpske, na istom tom sudu?”, upitao je Dodik.

On je naveo da je ogroman gubitak i zbog slučaja “Ugljevik”, koji seže iz bivše Jugoslavije, te da i tu ima mnogo nepravdi, a da Srpska mora da ih plaća.

Komentarišući moguću tužbu za RiTE “Gacko”, Dodik je rekao da se za to zanimaju Hrvati i prijete, ali da i Srpska ima mogućnost da ide u kontru u vezi sa hidroelektranom “Plat”.

“I to je sagrađeno u komunizmu, dok smo svi bili jedna država. Tokom rata je puštana voda iz akumulacije kod Trebinja, a nismo dobijali nikakvu struju. Tek krajem rata je nešto dogovoreno. I mi smo tu oštećena strana. I sada im nudimo da to prebijemo na račun ove priče sa RiTE `Gacko`, ali u Zagrebu nemaju snage da to urade”, rekao je Dodik.

Kada je riječ o javnom preduzeću “Šume Republike Srpske”, on je rekao da ovo preduzeće ide putem stabilizacije i da se popravljaju finansijski rezultati, te vjeruje da će za nekoliko mjeseci biti “na zelenoj grani”.

Govoreći o preduzeću “Elektroprivreda Republike Srpske”, Dodik je naveo da su problem dvije zastarjele termoelektrane koje je davno trebalo zatvoriti, ali su stalno remontovane.

“Ali kad imate remont, one staju i onda je potrebno da imate dovoljno vode da pokrijete taj nedostatak struje u proizvodnji… Ove padavine su omogućile da podignemo nivo akumulacije ne za 23, ali bar za 18 metara i situacija se stabilizovala, tako da smo počeli ponovo da izvozimo”, rekao je Dodik.

On je naveo da je stalno trajala borba da ne bude restrikcija i da je Srpska morala da pozajmljuje struju.

“Na srereću našli smo partnere koji su prihvatali da im to vratimo u neko dogledno vrijeme”, zaključio je Dodik.

Politika

DODIK NE ODUSTAJE: Novi ustav i vojna saradnja sa Srbijom i Mađarskom ključni ciljevi

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ne odstupa od novog ustava, kao ni od toga da bude dio vojnog saveza Srbije i Mađarske i da će ovih dana biti upućeno pismo povodom toga.

“U tom vojnom savezu vidimo i pitanje unutrašnje bezbjednosti. Mi imamo resurse i u tom pogledu možemo da sarađujemo i da imamo zajedničke vježbe sa policijama Mađarske i Srbije”, izjavio je Dodik za “Večernje novosti”.

On je ukazao da opozicija u Srpskoj ne učestvuje u donošenju novog ustava jer sluša Sarajevo i podsjetio da Republika Srpska po Dejtonu i Ustavu ima pravo na vojsku i graničnu policiju.

“Ništa novo ne tražimo. Bitan zahtjev je da se prije usvajanja Ustava ide na referendum i to će biti razmotreno”, naveo je Dodik.

On je dodao da postoji zanimljiv prijedlog sa javnih rasprava da referendum treba održati 9. januara i naglasio da će to biti razmotreno.

Odgovarajući na pitanje kako porodica Dodik slavi Vaskrs, Dodik je rekao da su vaskršnji praznici veoma bitni i da im se svi raduju.

“Želimo da se vaskršnji praznici provedu u miru. Neće me uhapsiti! Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik i želim da se naš narod okupi u crkvama. Hristos vaskrse!”, poručio je predsjednik Srpske.

(Srna)

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA SINDIKATA SIPA-e: Nećemo dozvoliti kriminalizaciju policijskih službenika

Uvažavajući iznesene činjenice, Sindikat SIPA-e smatra da je nedopustivo da nosilac bilo koje političke/javne funkcije etiketira bilo koga od zaposlenih u Agenciji, a pogotovo pripadnike Agencije iz reda nekog od konstitutivnih naroda.

“Upravo toj vrsti etketiranja i prijetnjama pripadnicima SIPA-e iz reda srpskog naroda svjedočimo u posljednje vrijeme, a zbog čega smatramo da su ugroženi njihova bezbjednost i bezbjednost njihovih porodica, lični integritet, ali i prava iz radnog odnosa.

Prijetnje krivičnim progonom i konfiskacijom imovine naših članova, ali i ostalih zaposlenih su apsolutno neprihvatljive. Tvrdnje da zaposleni u SIPA-i rade protiv interesa bilo kog entiteta (u ovom slučaju Republike Srpske), političkog subjekta ili pojedinca potpuno su neosnovane. Pri tom, Sindikat posebno podsjeća na činjenicu da, među zaposlenima u SIPA-i, ima i veći broj boraca Vojske Republike Srpske, kao i članova njihovih porodica”, upozorili su

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!

Partija koja se poziva na stručnost i reforme, ponovo je briljirala, ovoga puta ustavno. Socijalistička partija Srpske, poznata i po kadrovima koji često pucaju od titula, ali ne i od kredibiliteta, predložila je da se u Ustav unese odredba po kojoj predsjednik Republike ne može biti mlađi od 35 godina.

„Sjajan pokušaj da se Ustav koristi kao sredstvo političke eliminacije, kad već nemate snage da nekoga pobijedite na izborima. I to samo zato što se bojite jednog imena – Draška Stanivukovića“, poručila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP-a.

Ona je istakla ironiju situacije.

„Kada Draško Stanivuković napuni 35, pomjeriće granicu na 40. Ako već kreirate ustavne norme po mjeri sopstvenog straha, predlažem da odmah unesete i odredbu da kandidat ne smije imati plavu kosu, ne smije biti rođen u maju, niti prethodno obavljati funkciju gradonačelnika Banjaluke“, navodi ona.

Savić Banjac je dodala da bi bilo daleko korisnije da se u Ustav unese nešto što zaista ima smisla.

„Na primjer, da se zabrani bilo kome s lažnom diplomom da obavlja bilo kakvu javnu funkciju. Da je Ustavom jasno propisano – obrazovanje mora biti stvarno, a ne pečatirano na pumpi. To bi bilo u interesu građana, ali bi vjerovatno značilo kraj političke karijere za dobar dio funkcionera SPS-a“, kaže ona.

Istakla je da je apsolutna ironija to što iz partije u kojoj su afere s lažnim doktoratima redovna pojava, dolaze prijedlozi koji bi trebalo da definišu ko može da vodi Republiku Srpsku.

„O kakvoj odgovornosti govori stranka čiji lider važi za jednog od najspornijih nosilaca akademskih titula u regionu? Ali, kad vas uhvati panika zbog jednog imena, onda je granica zdravog razuma prva koja padne“, poručila je Savić Banjac.

Ona je na kraju naglasila da ovakvi prijedlozi, osim što su politički prozirni i neodgovorni, štete i svim drugim mladim ljudima u Republici Srpskoj, koji teže ka tome da mogu nešto promijeniti.

„Želja da iz trke izbacite jednog čovjeka, zasljepljuje vas do te mjere da ne vidite da gazite sve ostale“, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno