Connect with us

Društvo

DODIK I VRH SRPSKE POD ISTRAGOM! Tužilaštvo BiH ih tereti za napad na ustavni poredak – ONI ODBIJAJU SASLUŠANJE!

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izdalo je saopštenje u kojem se navodi da od decembra provode istražne radnje zbog osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo napad na ustavni poredak BiH.

“Tužilaštvo BiH radi i djeluje u punom kapacitetu. U vezi aktuelnih dešavanja obavještavamo vas da Tužilaštvo BiH od decembra 2024. godine provodi istražne radnje, zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo –Napad na ustavni poredak iz člana 156. Krivičnog zakona BiH”,poručeno je iz Tužilaštva BiH.

Kako za sada stvari stoje, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik NSRS Nenad Stevandić i premijer Radovan Višković dobili su pozive na saslušanje u Tužilaštvo BiH.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio juče u Beogradu da mu je Tužilaštvo BiH uputilo poziv za danas u 11 časova zbog “nepoštovanja ustavnog poretka”.

“Dobili su pozive i premijer Republike Srpske i predsjednik NSRS. Ovo je dokaz da je Tužilaštvo instrumentalizovano. Nećemo sarađivati sa njima” poručio je Dodik.

On je i ranije na X-u potvrdio da je osumnjičeni za ovo krivično djelo.

Kasnije je u intervjuu za RTRS rekao kako su pozive dobili i neki ministri iz Vlade RS.

Kako je danas objavio Raport, ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović navodno je odbio da da izjavu u Tužilaštvu BiH, kao i ministrica uprave i lokalne samouprave Senka Jujić. Navodno poziv je upućen i ministru unutrašnjih poslova RS Siniši Karanu. Kako navodi ovaj medij, ministri su trebali biti saslušani u svojstvu svjedoka.

Podsjetimo, ukazi koje je preksinoć potpisao predsjednik Republik Srpske Milorad Dodik, a prema kojima je državnim institucijama zabranjen rad na području entiteta, objavljeni su iste večeri u Službenom glasniku, a njihova puna primjena kreće danas. To znači je na teritoriji RS ( prema ovim zakonima) ukinuta nadležnost Suda BiH, Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV). Osim ovih zakona, objavljeni su i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, te Zakon o dopuni Krivičnog zakonika RS.

Ovi zakoni dolaze samo nekoliko dana nakon što je Sud BiH izrekao presudu Miloradu Dodiku, kojom mu se određuje kazna od godinu dana zatvora i zabrana obavljanja funkcije predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina. Ovakav razvoj događaja dodatno je produbio političku krizu i stvorio pravnu nesigurnost.

BUKA

Društvo

ODLUKA VLADE SRPSKE! Ovo su neradni dani za prvomajske praznike

Neradni dani u Republici Srpskoj biće četvrtak i petak, 1, 2. maj, kao i petak, 9. maj, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.

U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, 1. i 2. maj su neradni dani povodom Međunarodnog praznika rada, a 9. maj povodom obilježavanja republičkog praznika – Dana pobjede nad fašizmom.

Iz Ministarstva navode da u dane praznika neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnik opštine, odnosno gradonačelnik, odrediće koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužni da rade i u dane praznika Republike i u kom obimu radi zadovoljenja potreba građana.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Uživajte u danu, očekuje se ugodnih 27 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano i još malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 27 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti svježe i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok je uveče na istoku moguće prolazno naoblačenje.

Duvaće slab sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha biće od četiri do devet, na jugu do 13, a maksimalna temperatura od 22 do 27 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

I TO JE MOGUĆE: Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz nje uvozi

Mada na prvu zvuči nevjerovatno, Republika Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz te zemlje uvozi.

Ova država je, međutim, tek jedna od rijetkih u kojima Srpska bilježi pobjedu u spoljnotrgovinskoj razmjeni, o čemu svjedoči i podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem je u prvom kvartalu ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosio 587.005.000 KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila tek 68 odsto.

“Od januara do marta ove godine obim robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom iznosio je 3.086.891.000 KM, od čega se na izvoz odnosilo 1.249.943.000 KM, a na uvoz 1.836.948.000 KM”, precizirali su iz Republičkog zavoda za statistiku.

Kada je u pitanju 20 zemalja sa najvećim učešćem u obimu razmjene sa Republikom Srpskom, u samo sedam država izvoz je veći od uvoza.

U pitanju su Švajcarska (pokrivenost uvoza izvozom iznosi 346,9 odsto), Crna Gora (255,7 odsto), Rumunija (246 odsto), Slovačka (216,7 odsto), Hrvatska (202,2 odsto), Austrija (154,7 odsto), te Slovenija (135,7 odsto).

Konkretno, u prvom kvartalu ove godine izvoz Republike Srpske u Švajcarsku iznosio je oko 20,6 miliona KM, a uvoz je bio tek oko 5,9 miliona maraka.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, ističe da je švajcarsko tržište atraktivno jer je riječ o državi sa jednim od najviših standarda u Evropi.

“Firme koje tamo posluju zbog visokih primanja i svih drugih troškova koji čine poslovanje privrednog društva veoma teško mogu da izvoze na inostrana tržišta, a naročito u Republiku Srpsku. S druge strane, to je veoma atraktivno tržište za sva privredna društva iz Srpske, tako da se mnogi odlučuju da pokušaju pronaći partnere u Švajcarskoj”, rekao je Škrebić za “Nezavisne novine”.

Međutim, svaka medalja ima dvije strane, pa tako i ova: Švajcarci i te kako paze šta im stiže u državu.

“Oni zaista imaju visoku kontrolu kvaliteta proizvoda, te veoma jako udruženje potrošača, koje veoma brzo reaguje i prijavljuje sve nepravilnosti. Takva je potrošačka kultura na tom tržištu. Dakle, sve one kompanije koje imaju visok kvalitet proizvoda lako nađu partnere na tom tržištu. Ali ovo je i potvrda da mi sigurno možemo ispuniti visoke standarde”, naglasio je Škrebić.

Pošteno govoreći, izvoz iz Republike Srpske u Švajcarsku je od januara do marta iznosio tek 1,6 odsto u odnosu na ukupan izvozni kolač, dok je na prvom mjestu Hrvatska (18,4 odsto), na drugom Srbija (16,2 odsto), a na trećem Slovenija (10,9). U Privrednoj komori Republike Srpske kažu da je bitno rasti na onim tržištima gdje se količinski i finansijski bilježe najveći uspjesi, ali, svakako, pozdravljaju rezultate koji stižu iz Švajcarske.

“To na prvi mah fino izgleda, ali kad se uđe u suštinu vidi se da to nije veliki izvoz. Ipak, činjenica da se nešto radi na tom tržištu je svakako povoljna. Ja imam informacije da smo iz oblasti metalne industrije i mašinoprerade dobili određene poslove u Švajcarskoj. To je sigurno dalo taj rezultat da se stvori takva slika. Međutim, mi moramo gledati one zemlje gdje je procenat izvoza najveći”, rekao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.

U svakom slučaju, kako je naglasio, bilo kakav pomak daje nadu.

“Mi imamo preduzeća koja su u posljednjih desetak godina i te kako investirala u nove tehnologije, koje su garant da možemo dati kvalitetne proizvode po nižoj, konkurentnoj cijeni”, istakao je Ćorić u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno