Connect with us

Društvo

DONIRANA HRANA NE STIŽE GLADNIMA! Iako oslobođena PDV-a, javne kuhinje prazne, a gladni čekaju uzalud!

Donacije hrane oslobođene plaćanja PDV-a i dalje ne stižu u dovoljnoj mjeri na adrese javnih kuhinja i udruženja u BiH, a većinom je doniraju firme koje su i ranije bile poznate po humanitarnim aktivnostima.

Tako je, prema podacima organizacije “Pomozi.ba”, od oktobra 2024. do ovog mjeseca putem platforme Nikogladan.ba donirana hrana u vrijednosti od skoro 100.000 KM, što svi mogu provjeriti na navedenoj platformi (ko je donirao, kome i šta je donirano).

Iz “Pomozi.ba” su pojasnili da su nakon izmjene Zakon o PDV-u, kojim je donirana hrana pred istek roka oslobođena plaćanja PDV-a, nastavili raditi na implementaciji ove važne izmjene kroz osnivanje digitalne banke hrane Nikogladan.ba.

“Iako u Evropi postoje zakonski okviri za podsticanje donacija hrane – poput francuskog Zakona o borbi protiv bacanja hrane i italijanskog Zakona o donacijama hrane i lijekova – Nikogladan.ba predstavlja jedinstvenu digitalnu banku hrane koja u realnom vremenu povezuje donatore s javnim kuhinjama i humanitarnim udruženjima. Takvo rješenje, u ovom obliku, još ne postoji ni u regiji niti šire”, naveli su.

Trenutno je, dodaju, u digitalnoj banci hrane registrovano 27 kompanija, i više od 60 posrednika u doniranju, a to su javne kuhinje i udruženja.

“Kompaniji treba par minuta da objavi šta ima za doniranje i ima mogućnost da izabere kome želi donirati ili samo objaviti, pa će se jedno od udruženja ili javnih kuhinja javiti za preuzimanje donacije. Cilj nam je da ova platforma zaživi, jer to pomaže da hrana dolazi i do onih ljudi koji su u udaljenijim krajevima BiH i imaju manje mogućnosti za dobijanje donacija”, dodali su.

Miroslav Subašić, predsjednik Udruženje građana “Mozaik prijateljstva”, za “Nezavisne novine” kaže da je od prvog dana u toj priči, ali da i dalje nije uključeno dovoljno firmi koje žele donirati hranu oslobođenu plaćanja PDV-a.

“Bio sam u Sarajevu i Banjaluci na svim mogućim sastancima, i tada sam morao reći da tu nešto nije uredno. Jer, ako je donesen zakon da se firmama koje to doniraju vrati PDV, zar ne bi trebalo da u svim javnim kuhinjama bude puno hrane? Ali u praksi nije tako. Veoma slabo ta hrana dolazi, odnosno donose je ljudi koje poznajemo i kojima sugerišemo na taj zakon, i njima je to dobrodošlo, jer nam svakako pomažu, a na ovaj način njima se vraća PDV”, rekao je Subašić.

Ističe da u Banjaluci ima pet javnih kuhinja, a na nivou BiH 88.

“Samo u Republici Srpskoj ih ima više od 30. Mali je broj firmi koje doniraju, npr. ‘Perutnina Ptuj’, ‘Bakina tajna’, pekara ‘Zlatno zrno’ i sl.”, dodao je Subašić.

Kaže da sarađuju sa Udruženjem “Pomozi.ba”, te ističe da oni na nivou BiH imaju donacije, koje preusmjeravaju u FBiH i RS.

“Na primjer, donirani su šleperi jogurta, sokova, mlijeka”, ističe on.

Naime, Nikola Špirić, predsjedavajući Doma naroda, u četvrtak je, tokom izlaganja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, komentarišući Prijedlog zakona o dopuni Zakona o PDV, koji podrazumijeva uvođenje nulte i diferencirane stope PDV-a na osnovne životne namirnice, a koji je usvojen, podsjetio na prethodne izmjene Zakona o PDV-u na doniranu hranu, navodeći da su dnevne uštede ovim izmjenama 0,003 feninga.

“Bilo bi dobro da kada ulazimo u rasprave o PDV-u, otvorimo ozbiljnu raspravu i uključimo sve one koji su bitni i koji po zakonu moraju biti uključeni”, rekao je Špirić.

Društvo

GNJEV POLJOPRIVREDNIKA! Ministarstvo ih ostavilo na cjedilu u ključnom trenutku, prijeti li propast?

Žetva ječma na semberskim poljima privodi se kraju, a kombajni će za koji dan ući u polja pšenice. Rod je dobar, kažu poljoprivrednici, ali je problem i ove godine u Vladi Republike Srpske, odnosno Ministarstvu poljoprivrede, koji još nisu isplatili podsticaje ni odredili otkupne cijene.

Vremenski uslovi ove godine su uglavnom išli na ruku semberskim ratarima, pa je rod ječma, koji se kreće od 5 do 6 tona po hektaru, zadovoljavajući.

Njegova žetva, koja je počela sredinom prošle sedmice, završava se za dva do tri dana, kada bi trebalo da počne žetva pšenice. Dakle, što je do poljoprivrednika, to je urađeno.

Sada je na potezu država, koja za ječam ne daje nikakve podsticaje, a one koje daje za pšenicu, u iznosu od 500 maraka, još nije isplatila, rekao je Darko Živković, poljoprivrednik iz Ostojićeva.

“Podsticaji nam nisu isplaćeni, a i da su isplaćeni, to je milostinja. Ne može se živjeti samo od podsticaja. Treba da se napravi neka realna cijena pšenice. Na 40 feninga po kilogramu je samo pokrivanje troškova, a sve ispod je totalni minus. Pogledajte cijenu sjemenske pšenice – bila 130 maraka, pa cijena đubriva i cijena goriva. Gorivo je i sad 3 marke, a mi treba da naspemo danas 500 litara u kombajn da bismo krenuli u žetvu”, kaže Živković.

Da cijena o kojoj se ovih dana govori, od 35 maraka za tonu ječma, nije zadovoljavajuća, kaže i Srbo Trišić, višegodišnji proizvođač ove kulture.

“Prije godinu dana cijena je bila 38 maraka, a sada je 35. A kada odeš u Bijeljinu, u grad, da prodaješ, možda možeš da prodaš i 45 ili čak 50 maraka. Poljoprivrednik je totalno na nuli. Tražio sam gorivo od države, pošto sam registrovan, pitaju me za prihod. Ja, pošto nisam bio upućen, kažem koliko sam imao ukupno novca poslije žetve, a sad kada sam pravio, rekao sam da sam na nuli. Jer kad posijem, ovršem i vratim svima, nema para ni onih lanjskih. Manje imam”, kaže Trišić.

Otkupna cijena pšenice, koja je prošle godine, poslije brojnih negodovanja poljoprivrednika, iznosila 35 KM, ove godine ni izbliza nije dovoljna, kaže Slaviša Marković, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

“S ozirom da je prošle godine, u vrijeme vršaja, cijena nafti bila oko 2 KM po litru, a s obzirom da je danas na pumpama i dalje oko 3 KM po litru, što znači da je poskupjela za 50% i to kada pretopite na ovu otkupnu cijenu od 38 feninga, znači, neka realna cijena bi trebala da bude preko 50 feninga, čime bi i poljoprivrednici bili zadovoljni. Ono što je jako loše da se Vlada po ovom pitanju još nije izjasnila, a mislim da trebaju da se aktivno uključe u pitanje određivanja otkupne cijene“, kaže Marković.

Odnos aktuelne vlasti prema poljoprivrednim proizvođečima je u najmanju ruku neodgovoran, kaže Marković i dodaje, da dok oni koji prolivaju znoj na njivama, čekaju otkupnu cijenu, dio odgovornih lica iz Ministarstva poljoprivrede već uživa na moru.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

UPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!

Toplotni talas. Lokacija: Cijela Republika Srpska. Vrijeme: Do 26. juna. To je, ukratko, prognoza za naredne dane.

Udanima pred nama klima će biti najbolji drug. Po prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se vrlo toplo vrijeme.

To znači temperature i do 37 stepeni. I sparno vrijeme. –Od ponedeljka do srijede vrlo toplo i sparno. Na istoku i jugu nestabilno uz povremene lokalne pljuskove sa grmljavinom. U utorak i srijedu temperature od 28 do 33 stepena, na jugu toplije, do 37 – podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda. A od četvrtak sve toplije.

U svakom slučaju, izbjegavajte boravak na direktnom suncu u periodu od 11 do 17 časova. Unosite velike količine tečnosti i izbjegavajte tešku hranu, piše Srpskainfo.

Hronični bolesnici i meteoropate trebaju strogo pratiti svoje zdravstveno stanje i terapiju. Srećno svima.

Nastavi čitati

Društvo

KRAJ VIŠEGODIŠNJEG ČEKANJA! Granični prelaz u Kozarskoj Dubici dobio trajni status

Granični prelaz Kozarska Dubica – Hrvatska Dubica dobio je stalni status međunarodnog graničnog prelaza, čime je nakon višegodišnjeg privremenog režima trajno riješeno pitanje njegovog statusa, potvrdio je načelnik opštine Kozarska Dubica Igor Savković.

Savković je istakao da ova odluka predstavlja potvrdu značaja ovog graničnog prelaza za građane, privredu i institucije sa obje strane granice, ali i važan korak ka daljem razvoju opštine.

“Nakon godina privremenih rješenja i neizvjesnosti, danas možemo reći da je jedno važno pitanje za Kozarsku Dubicu konačno riješeno. Stalni status međunarodnog graničnog prelaza nije samo administrativna odluka, već potvrda da naša opština ima važnu ulogu u povezivanju ljudi, privrede i institucija sa obje strane granice”, rekao je Savković novinarima u Kozarskoj Dubici. Prema njegovim riječima, time se otvara prostor za snažniji privredni razvoj, lakši protok robe i putnika, te veće mogućnosti za investicije i kvalitetniju prekograničnu saradnju.

“Zahvaljujem svima koji su učestvovali u ovom procesu i doprinijeli da dođemo do rješenja koje će dugoročno koristiti našim građanima”, naveo je Savković.

On je posebno naglasio značaj zajedničkih aktivnosti na uređenju mosta između Kozarske Dubice i Hrvatske Dubice, ističući da je riječ o investiciji koja dodatno potvrđuje opredijeljenost obje lokalne zajednice za jačanje međusobne povezanosti. Međunarodni granični prelaz podrazumijeva granični prelaz namijenjen međunarodnom saobraćaju koji mogu koristiti državljani svih zemalja, u skladu sa važećim propisima BiH, Hrvatske i Evropske unije.

Takav status omogućava nesmetaniji protok putnika, unapređuje povezanost pograničnih područja i doprinosi razvoju privredne, turističke i institucionalne saradnje između dvije države.

Nastavi čitati

Aktuelno