Connect with us

Društvo

DONOSIMO VAM DETALJNU VREMENSKU prognozu za jun! Temperature idu preko 30!

Tokom većeg dijela mjeseca biće toplije od uobičajenog vremena na jugu, istočnoj srednjoj i sjevernoj Evropi, dok se na sjeverozapadu očekuje nestabilnije vrijeme, prognoza je Severe Weather Europe (SWE).

Prema SWE-u, očekuje se da će iznad srednje Evrope biti tranzit niskog pritiska, ali istok i zapad biće pod anomalijama visokog pritiska.
Iznad Skandinavije i sjeveroistoka postoji jaka topla anomalija, budući da zapadni i jugozapadni vjetrovi donose topliju vazdušnu masu od normalne u regionu.
Hladna anomalija je iznad Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i dijelova zapadne i srednje Europe. To je zbog blage atlantske vazdušne mase koja ulazi u region.

Što se tiče temperatura koje možemo očekivati sljedeće nedjelje, SWE navodi da će do Skandinavije biti temperature od 20-ak stupnjava, a blaga atlantska vazdušna masa održava temperature ispod 20°C iznad zapadne i srednje Evrope.

U prvoj nedjelji juna temperature će na jugoistoku prelaziti 30 stepeni, a u Španiji i Portugaliji počeće da rastu iznad 30 stepeni.

Gledajući prognozu padavina, postoji povećan potencijal za padavine nad sjevernom i dijelovima centralne Evrope. Manje padavina prognozira se nad Velikom Britanijom, Irskom, zapadnom i južnom Evropom.

Sličan vremenski obrazac očekuje se i u drugoj nedjelji juna. Osnovna razlika je jači stepen visokog pritiska nad centralnom i istočnom Evropom. Nad sjeverozapadnom Evropom ostaje oblast niskog pritiska.

Blaža atlantska vazdušna masa drži temperaturu pod kontrolom nad Islandom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Irskom i dijelovima Skandinavije i Zapadne Evrope. Toplija vazdušna masa širiće se ka srednjoj, južnoj i istočnoj Evropi.

U istočnoj i centralnoj Evropi i jugoistoku kontinenta očekuju se temperature od 30°C, u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj od 12-16°C, dok će u sjevernoj Njemačkoj i Francuskoj biti nešto iznad 20°C.

Prognoza pokazuje više padavina u regionima sa nižim temperaturnim anomalijama, uključujući Veliku Britaniju, Irsku i dijelove Skandinavije i zapadne i centralne Evrope. Povećane količine padavina u regionima sa temperaturama iznad normalnih, kao što je Poljska, na primer, mogu ukazivati na pojačane grmljavine i jake vremenske aktivnosti. Manje padavina i sušniji uslovi prognoziraju se za južnu polovinu Evrope.

Prognoza za treću nedjelju juna pokazuje anomaliju niskog pritiska koja se kreće na jug, direktno iznad Velike Britanije i Irske, dok se polje visokog pritiska diže dalje na sjever i sa još jednim područjem visokog pritiska iznad južne Evrope.

Prognoza padavina pokazuje pomjeranje u oblasti niskog pritiska i ukazuje na više padavina u toplijem istočnom dijelu pojasa niskog pritiska iznad sjeverozapadne Evrope i centralnih delova sjeverno od Alpa. Manje padavina predviđa se za južnu, istočnu i sjevernu Evropu pod anomalijom visokog pritiska.

Padavine takođe zavise od vlage i oblaka, koje je mnogo teže predvidjeti od temperaturnih obrazaca. Dakle, iz tog razloga, prognoza padavina pokazuje opadajući signal kako ide dalje.

Za posljednju nedjelju juna, najnovija vremenska prognoza pokazuje da se oblast niskog pritiska kreće na sjever, sa koritom koja se proteže na zapad. Nad južnim i istočnim dijelovima zemlje ostaje anomalija visokog pritiska.

Nad sjeverozapadnom i sjevernom Evropom oko područja niskog pritiska i ispod zapadnog toka očekuju se normalne do hladnije temperature. Ali većina južne, istočne i dijelova centralne Evrope doživljavaće temperature iznad normalnih, piše N1.

Izuzetak su zapadna i centralna Evropa pod uticajem korita, koji može povećati potencijal oluje nad srednjom Evropom. To možemo vidjeti u oblasti sa povećanim padavinama u srednjoj Evropi oko Alpa. Inače, vidimo povećane padavine nad sjevernom Evropom i sušnije uslove u južnim i istočnim dijelovima pod anomalijom visokog pritiska.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.

Nastavi čitati

Društvo

KOLAPS U GRADIŠCI! Evo šta je izvazvalo kvar na granici BiH i Hrvatske

Na graničnom prelazu Stara Gradiška obustavljen je sav saobraćaj, a vozila se preusmjeravaju na najbliže dostupne granične prelaze, saopštila je hrvatska policija, javljaju tamošnji mediji.

Prelaz je zatvoren nakon što je došlo do prekida u komunikacijskim vezama na području Policijske uprave brodsko-posavske, tačnije Policijske stanice Okučani, Stanice granične policije Stara Gradiška i samog graničnog prelaza Stara Gradiška.

Prema informacijama iz policije, do problema je došlo danas oko 13.15 zbog oštećenja optičkog kabla u mjestu Mašić, što je izazvalo potpuni prekid telefonskih i internet veza.
Ovlaštene ekipe za otklanjanje tehničkih kvarova odmah su upućene na teren, a radovi na sanaciji oštećenog kabla su u toku.

Nakon što se komunikacija uspostavi i kvar bude otklonjen, javnost će biti pravovremeno obaviještena, poručili su iz policije, prenosi Index.

Nastavi čitati

Društvo

KLIZIŠTE UGROZILO IZGRADNJU “HE Bistrica”! Za sanaciju potrebno više od šest miliona maraka

Na gradilištu elektroenergetskog sistema „HE Bistrica“ pojavilo se klizište za čiju sanaciju biti potrebno više od šest miliona maraka.

Ovaj projekat obuhvata gradnju tri hidrocentrale, a klizište se pojavilo na pregradnom mjestu centrale B2 i pristupnom putu.

Ugovor o sanacije je nedavno potpisan sa firmom „Bossil“ iz Viteza koja je bila najpovoljnija na tenderu sa ponudom od 4,99 miliona KM bez PDV-a, odnosno 5,84 milona KM kada se obračuna porez.
U ovu cijenu ulaze zemljani i betonski radovi te sanaciju klizišta šipovima i sidrima.

Takođe, u toku je i tender za uslugu tehničkog nadzora, čija je procijenjena vrijednost 300.000 KM bez PDV-a, odnosno 351.000 KM sa ovim porezom.

Do objave teksta nismo uspjeli stupiti u kontakt sa direktorom preduzeća „HE Bistrica“ Dejanom Pavlovićem kako bi dobili više informacija.
Linker
On je krajem prošle godine za „Nezavisne novine“ izjavio da je urađeno 40 odsto posla na ovom projektu te da će objekti biti na mreži u prvoj polovini 2027. godine.

U Centru za životnu sredinu Banjaluka napominju da je Studija uticaja na životnu sredinu nekvalitetna.

„Sama studija je rekla da će sve proći u najboljem redu, a sada vidimo da se javljaju problemi na terenu“, kazali su oni.

Podsjećamo, ugovor o izgradnji ovih elektrana potpisan je 2019. godine sa kineskom firmom AVIC-ENG, a radovi na projektu vrijednom preko 100 miliona evra su počeli 2021. godine.

Početku radova prethodio je nesvakidašnji dogovor između Elektroprivrede Republike Srpske i laktaškog biznismena Milenka Čičića.
Naime, Srpska je Čičiću, odnosno njegovom preduzeću “Kaldera” prije 17 godina za 6,8 miliona maraka prodala kocesiono preduzeće “HE Bistrica”.

Iako na gradnji hidrocentrala nije uradio ništa, Republika Srpska, odnosno „Elektroprivreda RS“ je 2019. godine kupila preduzeće i po tom osnovu mu isplatila preko 21 milion maraka.

Hidroelektane se grade u donjem toku rijeke Bistrice, uz magistralni put Foča-Sarajevo, a svaka će se sastojati od brane, dovodnog tunela, cjevovoda i mašinske zgrade, prenosi Capital.

Ukupna instalisana snaga ovog sistema je 39 megavata sa ukupnom godišnjom proizvodnjom 152 gigavat časa električne energije.

Nastavi čitati

Aktuelno