Connect with us

Banjaluka

Dr Snježana Gajić izabrana za „Banjalučanku godine“

Doktor Snježana Gajić pobjednica je izbora za „Banjalučanku godine“, koji su prvi put ove godine organizovali portal Srpskacafe i ELTA TV, uz podršku Grada Banje Luke.

Pobjednica ovogodišnjeg izbora Snježana Gajić zahvalila je organizatorima koji su uopšte došli na ideju da pokrenu ovu akciju, koja je skrenula pažnju na Banjalučanke i žene uopšte.

-Mnogo mi znači ovo priznanje i kao Banjalučanki. Svoju nagradu posvećujem s jedne strane svojoj kćerki Milani koja se već 15 godina stojički bori protiv Laforine bolesti, jer je ona istinska heroina koja se, uprkos agoniji kroz koju prolazi, i dalje bori za život. Drugi dio nagrade posvećujem svojoj kćerki Tatjani, koja je sa druge strane duge, i kojoj je Laforina bolest odsjekla krila u 15 godini života – poručila je Snježana Gajić.

Ona je zahvalila sugrađanima, koji i dalje prepoznaju borbu ove porodice za opšte dobro u smislu pronalaska lijeka za ovu bolest.

-Pokrenuli smo i našu malu biblioteku, koja je dostupna svim našim sugrađanima u poslijepodnevnim časovima i raduje me što nas djeca i mladi ljudi posjećuju, što je za mene i mog supruga duhovna hrana zbog naše Tatjane, koja je mnogo voljela da čita – zaključila je Gajićeva, te još jednom ponovila da je ponosna na sve sugrađane koji si uz njih sve ove godine.

Gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je u Domu omladine prisustvovao završnoj manifestaciji Izbora „Banjalučanke godine“, kazao je da je u saradnji  Grada Banje Luke i portala Srpskacafe i ELTA TV pokrenuta još jedna sjajna praksa – Izbor „Banjalučanka godine“.

-Ova akcija zasigurno će biti veliki podstrek svim našim damama da se trude i bore, jer će taj trud i rad zapravo i na ovaj način biti prepoznat i afirmisan – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

On je istakao da je izazovno među najboljima izabrati najbolje, ali da Snježana Gajić zasigurno zaslužuje ovo priznanje.

-Priča Snježane Gajić i njene porodice nije banjalučka, već planetarna priča. Priča o majci i ocu, koji svjesni da možda njihova djeca i neće dočekati pronalazak lijeka ipak se lavovski bore da nijedno drugo dijete ne doživi to što se dogodilo Tatjani i Milani. To je najveći stepen humanosti jer upravo su porodica Gajić i Republika Srpska najveći svjetski donatori za istraživanje ove bolesti – rekao je Stanivuković.

On je čestitao svim drugim damama, koje su ušle u uži izbor.

-Tu je i naša Bojana Mutić, koja bije svoje specifične životne bitke, ali istovremeno sa druge strane radi mnoge društveno korisne stvari. To su i naša Brankica, Gordana i doktorica Vesna. Iako djeluju u različitim oblastima, svaka od njih dala je svoj doprinos našoj zajednici – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Skupštine grada Banje Luke, Ljubo Ninković zahvalio je organizatorima koji su inicirali ovu ideju, rekavši da je ovo dobra prilika da pričamo o Banjalučankama i onome što su one postigle u ovom društvu.

-Ova akcija dokaz je da je među nama mnogo uspješnih žena koje mogu mnogo da doprinesu društvu, a ovom prilikom čestitam doktorici Gajić na ovoj nagradi, prvenstveno zbog borbe i svega onoga što je njihova porodica proživjela – rekao je Ninković.

Savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti i predsjednica žirija, Milada Šukalo, kazala je da zadatak žirija, koji je od pristiglih prijedloga trebalo da sačini uži izbor od pet kandidatkinja – nije bio nimalo lak.

-Banja Luka je grad snažnih i inspirativnih žena, žena koje pomijeraju planine i to su upravo ove žene koje smo večeras predstavili. Prošle godine smo odlučili da Osmi mart ne obilježavamo tako što ćemo pokloniti karanfile ili ruže, nego smo organizovali kampanju pod nazivom „Za život žena“, jer želimo da pošaljemo jednu snažnu poruku i predstavimo one najsnažnije i najinspirativnije žene među nama – poručila je ona.

Od sljedeće godine, kako je istakla – Grad će se još više uključiti u ovu kampanju i zajedno birati Banjalučkanu godine.

-Ovaj izbor je prvi i imali smo veliki broj prijava, ali ove dame koje večeras predstavljamo su nominovane više desetina puta od razaličitih sugrađana tako da je Komisija predložila njih pet za koje su sugrađani mogli da glasaju putem interneta – kazala je savjetnica Šukalo.

Jelena Bojanić, glavni i odgovorni urednik ELTA TV i portala Srpskacafe kazala je da je na ovogodišnji izbor pristiglo preko stotinu prijava i da će nastaviti sa ovom manifestacijom i narednih godina.

-Sve su to jake žene i one koje su stub društva i koje biju različite životne bitke – poručila je ona.

Uz dr Gajić u užem izboru za laskavu titulu „Banjalučanka godine“, bile su: Bojana Mutić, Gordana Pejčinović, Vesna Lučić Samardžija i Brankica Raković.  Naime, građani su na Fejsbuk stranici portala Srpskacafe i mogli da glasaju za jednu od ovih pet kandidatkinja, koje su ušle u uži izbor za „Banjalučanku godine“.

(Grad Banja Luka)

Banjaluka

NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć

Desetogodišnji Ognjen Drljača iz Banjaluke već pet godina bori se sa teškim oblikom epilepsije.

Očekuje novi odlazak na Kliniku za neurologiju u Lionu u Francuskoj. Fond solidarnosti Republike Srpske pokrio je troškove liječenja, ali su neophodna dodatna sredstva i što je još važnije, krov nad glavom, piše RTRS.

Ognjen bi uskoro trebalo da ponovo ode na neurološku kliniku u Lionu gdje će ljekari pokušati da utvrde tačan uzrok njegovih zdravstvenih problema povezanih sa hromozomom 18. Zbog toga je ranije imao epileptične napade, a sada otežan govor i poteškoće u razvoju.

– Otišli smo na Kliniku u Lion gdje su mu dijagnostifikovali hromozom 18, a sada su potrebne detaljne analize i treći lijek da bi Ogi bio funkcionalan kao i sva druga djeca – rekla je Željka Drljača, Ognjenova majka.

Ognjen pohađa vaspitno-obrazovnu ustanovu za djecu sa poteškoćama intelektualnog funkcionisanja, a dodatnu neizvjesnost za njegove roditelje je to što nemaju krov nad glavom jer su podstanari. Njegov otac, borac Vojske Republike Srpske, kaže da ne očekuje da mu neko pokloni kuću ili stan, ali bio bi zahvalan kada bi dobio plac da izgradi kuću.

– Ja sam to tražio i od grada i od gradonačelnika, barem plac, ne mora biti Banjaluka, ali okolina, i uvijek sam dobio negativan odgovor i što se tiče placa i privremenog smještaja – navodi Ognjenov otac Borislav.

Fond solidarnosti “Duša djece” pokrio je troškove liječenja, što je porodici Drljača velika olakšica. Roditelji imaju samo jednu želju – da njihov Ogi ozdravi i da mu pruže sigurnu budućnost.

– Zahvaljujem Fondu solidarnosti za sve što je učinio za Ogija, ali imamo problem i sa dodatnim finansijama jer nam trebaju i za odlazak u Beograd, a to je sedam, osam puta godišnje – dodao je Ognjenov otac.

Majka Željka navela je da je njihova jedina želja da Ogi ima kuću, da jednom kada njih ne bude, on ima svoje.

Porodica Drljača zahvaljuje svim dobrim ljudima na dosadašnjoj podršci u nadi da će Ognjen, kada se drugi put vrati iz Liona, dobiti novi lijek i priliku za ozdravljenje.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC O PRIJEDLOGU BUDŽETA! Dokument koji je sadržajan i razvojni, nastavljamo sa projektima i besplatnim politikama

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je kako je Prijedlog budžeta, koji je predat u skupštinsku proceduru prije svega razvojan, te da kao takav nastavlja sa svim onim politikama koje je uvela ova gradska administracija.

To prije svega podrazumijeva besplatne udžbenike, besplatnu legalizaciju, građevinske dozvole, te sufinansiranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama.

-Ovaj Prijedlog budžeta se mijenjao zbor protoka vremena, jer je već polovina maja i sasvim je logično da su se sa pola godine zakašnjenja desile mnogobrojne promjene. Budžetski oktvir iznosi 267 milona KM, a napominjem da mnoge druge lokalne zajednice uveliko spremaju i predlažu Rebalans budžeta. Veliki dio našeg Budžeta čine mjere u kojima je Banja Luka pionir i koje su nam primarne da ih nastavimo i u ovoj godini – od besplatnih udžbenika, preko subvencija za porodilje, besplatne mature, legalizacije, građevinske dozvole i još mnogo toga – poručila je Savić – Banjac.

Savić-Banjac je istakla i to kako i ove godine ovaj dokument sadrži mnoštvo projekata koji se tiču prvenstveno saobraćajne i komunalne infrastrukture.

-Potrebno je naglasiti i to da smo u proteklom perodu izgradili veliki broj novih sadržaja, dječijih igrališta i parkova za koje je neophodno kvalitetno i redovno održavanje, kao i sve veće potrebe kvalitetnijeg održavanja saobraćajnica i higijene. Ne odustajemo ni od novih projekata – sanacije pješačke staze prema izletištu Trešnjik, nastavak uređenja obala Vrbasa, Kastela, amfiteatra kod Pravnog fakulteta, ali i novih kružnih raskrsnica i saobraćajnih rješenja – kazala je ona.

Naglasila je to kako projekat Sokolskog doma takođe ide predviđenom dinamikom, te je iskoristila priliku da napomene i ostale projekte koji će biti realizovani.

-Kada je riječ o Sokolskom domu napomenuću da je su načienjena dva najvažnija koraka: jedan da je Sokolski dom konačno pripao Gradu i da smo ga spasili od, činilo se, vrlo izvjesnog otuđivanja gradske imovine, a drugi da je sportsko odjeljenje zaživjelo zahvaljujući naporima Grada. Na nama je još da dobije svoj prostor upravo u okviru Sokolskog doma. Tu je i izgradnja mosta u naselju Dolac, izgradnja Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima, te most u naselju Česma koji mora da bude završen. Napominjem i da je veliki izazov sve ovo raditi bez budžeta u maju, uz značajno smanjenje prihoda zbog izmjene zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Osvrćući se na nedavne izjave, gradski menadžer je još jednom podsjetila na to da je Banja Luka u kratkom vremenskom periodu ostala bez mnogo prihoda po raznim osnovama.

-Jasno je da su potrebe sve veće, a da su Banjoj Luci ukinuti prihodi koji sve to trebaju da prate. Ipak, mi ostajemo posvećeni i sigurni smo da ćemo do kraja ove godine realizovati sve što smo planirali, u najboljem interesu svih građana Banje Luke.

Nastavi čitati

Banjaluka

MALIŠANI I RODITELJI UŽIVALI Najveća “Kasperijada” do sada u parku kod Delte, prisustvovao i gradonačelnik

Poligon zabave, druženja i sportskih aktivnosti okupio je veliki broj mališana i njihovih porodica.
Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako je gradskoj administraciji porodica u fokusu djelovanje, te da je od velikog značaja da se jedan ovakav projekat realizuje već neko vrijeme.

-Najveća istina jeste da sve ono što radimo, radimo za našu djecu. Kakva nam djeca budu danas, sutra i u budućnosti, takva će biti i Banja Luka i Republika Srpska. Ovo je samo jedan u nizu događaja koji u toku godine podržavamo, prepoznajemo i koji ima podršku Gradske uprave i našeg Odjeljenja koje smo osnovali. Dokaz kako Banja Luka gleda na porodicu jeste upravo to – da smo osnovali Odjeljenje koje je zaduženo za brigu i porodicu ali i demografiju – rekao je gradonačelnik.
Podsjetio je i na sve one besplatne politike koje Grad realizuje kako bi ojačao porodicu.

-Dijete kada se rodi dobije podršku svog grada. Podršku pružamo i kroz sufinansiranje vantjelesne oplodnje, kroz podršku za vrtić, prevoz, knjige za školu – to su samo neke od stvari koje podržavamo. „Kasperijada“ i Međunarodni dan porodice je poseban ove godine jer se dešava u jednom od naših najvećih projekata, koji mnogi nisu prepoznali, nisu znali šta znače parkovi u gradu. Drago mi je da je ovaj događaj baš ovdje. Dan je ispunjen sa puno sportskih radionica, ali i radionica crtanja, slikanja i slično. Važan je ovo događaj i čestitam svima Međunarodni dan porodice. Želim da porodica ostane stub društva, a mi to ne govorimo samo riječima nego djelima – rekao je Stanivuković.
Filip Babić, osnivač i trener u škola sporta „Kasper“ zahvalio je Gradu na nesebičnoj podršci, te je iskoristio priliku da naglasi značaj ove manifestacije.

-„Kasperijadu“ realizujemo četvrtu godinu zaredom. Do sada je bila na nekoliko lokacija, a sada smo se preselili ovdje u gradski park, jer je prošle godine ispred arene u Parku „Mladen Stojanović“ prostor bio nedovoljan za broj učesnika. Ovaj gradski park se pokazao kao idelano mjesto za okupljanje velikig broja ljudi. Ove godine je sigurno više učesnika nego prethodne. Zahvaljjuem se Gradu koji je prepoznao značaj ove manifestacije i nadam se da će naredne godine biti još više sadržaja. Ovo je najveće okupljanje djece i porodica u cijeloj BiH – rekao je on.

Predsjednik Udruženja „Četiri plus“ Jovan Radovanović istakao je kako je za višečlane porodice svaki dan Međunarodni dan porodice.

-Treba da damo do znanja da je porodica najbitnija u cijelom društvu i da na tome treba konstantno da radimo – rekao je on.

Podsjećamo, sportski karavan „Kasperijada“ služi tome da se skrene pažnja javnosti na važnost bavljenja sportom kod djece predškolskog i školskog uzrasta, te da se ranije i pokazala potrebu za ovakvom vrstom događaja koja okuplja cijele porodice

Nastavi čitati

Aktuelno