Connect with us

Banjaluka

Drama u Banjaluci: Starac prijetio da će skočiti sa mosta, spasila ga policija

Policija u Banjalicu spasila je život 85-godišnjem starcu koji je jutros prijetio da će se baciti u Vrbas sa Gradskog mosta u ovom gradu.

Drama se odigrala oko 10 časova kada je starac stao na most, što su uočili prolaznici koji su o tome obavijestili policiju. Sve raspoložive patrole odmah su upućene na lice mjesta.

– Starac je govorio da mu je život dosadio i da više nema razloga da živi. Ipak policajci su uspjeli da ga umire i odgovore od namjere da skoči u vodu – rekao je za UNA jedan od svjedoka drame.

Glas Srpske

Banjaluka

PANIKA U BANJALUCI! Građani traže pomoć zbog zmija

Zmije su u posljednjih nekoliko dana sve češće nerado viđeni “gosti” kako u blizini šetališta pokraj rijeke Vrbas tako i na gradilištima, ali i na mnogim drugim lokacijama što je uznemirilo brojne sugrađane.

Tako su društvene mreže preplavljene fotografijama, ali i komentarima zabrinutih građana koji upozoravaju da se zmije mogu uočiti na mjestima gdje ih do sada nije bilo. Jedna Banjalučanka tvrdi da je njen pas uginuo nakon što ga je ugrizla zmija nadomak centra grada.

Uplašeni građani bliski susret sa ovim gmizavcima prijavljuju i nadležnima, a kako su nam potvrdili iz “Eko-bela” građani ih svakodnevno zovu i govore da su uočili zmije.

– “Eko-bel” će ove godine raditi na suzbijanju zmija koje su zbog preuranjenih toplih dana izašle iz hibernacije – rekao je ovo za “Glas Srpske” direktor ovog preduzeća Vladimir Šušnjar.

Prema njegovim riječima, početkom naredne sedmice počinju preventivno suzbijanje ovih gmizavaca.

– Sve ostale aktivnosti intervencija radiće se po pozivu ukoliko pripadaju gradu. To se odnosi na javne ustanove, škole, vrtiće te sve zelene površine gdje boravi veoma mnogo ljudi – pojasnio je Šušnjar.

Dodao je da u ovo doba godine zmije presvlače kožu, zbog čega izlaze na površinu tako da u narednih od 15 do 20 dana očekuju da se broj prijava poveća.

– Banjaluka u 99 odsto slučajeva ima neotrovne zmije. U posljednjih 25 godina pratimo situaciju te smo par puta uočili šarku ili poskoka u nekim prigradskim naseljima ili park šumama. Na sreću, to je vrlo rijetko, uglavnom se radi o smuku – objasnio je Šušnjar i dodao da u odnosu na prošlu godinu za isti period ima više prijava.

Iz Doma zdravlja Banjaluka pojasnili su kako reagovati ukoliko dođe do ujeda zmije te kako pružiti prvu pomoć, ali i da raspolažu sa dovoljnom količinom ampula seruma antiviperinum protiv ujeda zmija.

– Prilikom pružanja prve pomoći ujedeni ekstremitet, najčešće mjesto ujeda, se mora imobilisati. Takođe, potrebno je skinuti nakit kako otok ne bi doveo do dodatnih komplikacija – rekli su iz Doma zdravlja i naveli da se potom pacijent, što prije, mora transportovati u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Kako su pojasnili, stepen hitnoće kod ujeda zmije zavisi od mnogo aspekata.

– Mjesto ujeda zmije, da li je to krvni sud ili neki drugi dio, reakcije organizma kod ujedene osobe, vrsta zmije i količine ubrizganog otrova i slično – naveli su iz ove zdravstvene institucije.

Podsjetimo, neuobičajeno toplo vrijeme izmamilo je sredinom februara zmije koje su izašle iz svojih skrovišta, a jedna je viđena na Banj brdu i to ni manje ni više nego poskok.

Tokom šetnje u rekreativnoj zoni jedan sugrađanin je “okom kamere” uhvatio neobičnog “prolaznika”, a fotografiju ovog nimalo omiljenog gmizavca objavio je na društvenim mrežama.

Poskok

Član društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Jovica Sjeničić rekao je za “Glas Srpske” da na području Banjaluke ima šest vrsta zmija koje se najčešće pojavljuju.

– Otrovnica koja se najčešće viđa je poskok, dok šarku i bosanskog šargana na području Banjaluke i okoline teško možemo uočiti – pojasnio je Sjeničić.

Istakao je da su najvažnije karakteristike za prepoznavanje poskoka to što je kraći od ostalih zmija, ima deblje tijelo, trokutastu glavu, cik-cak prugu duž tijela i rog na vrhu nosa.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Mi ćemo braniti Dejtonski sporazum, ako neko želi da ga prepravi MORA OČEKIVATI NAŠ ODGOVOR”

Republika Srpska ima pravo po Dejtonskom mirovnom sporazumu na svoj Izborni zakon, i ja sam za to da Republika Srpska iskoristi sva svoja prava”, rekao je Stanivuković.

Gradonačelnik Banjaluke je dodao da je upoznat s tekstom koji treba da usvoji Narodna skupština i da upravo u tom tekstu stoji da Republika Srpska ima pravo da sprovodi lokalne izbore.

“Mi smo sinoć dobili taj tekst i ono što je važno je da taj tekst bude usklađen sa svim višim pravnim aktima. Mi imamo pravo da sprovodimo lokalne izbore, republičke, ali onaj treći krov mora biti usklađen sa Ustavom i višim pravnim aktima i vidjećemo da li taj zakon ispunjava to. Ja nisam protiv toga”, poručio je Stanivuković.

Gradonačelnik je dodao da je Republika Srpska kroz Dejtonski mirovni sporazum trajna i neupitna.

“Ja nisam protiv donošenja Izbornog zakona. Ja sam rekao da želimo da poštujemo Dejtonski mirovni sporazum i Republika Srpska je kroz Dejton trajna i neupitna i u njemu je rečeno da entiteti imaju pravo da sprovode izbore. I taj zakon je za mene kao gradonačelnika neupitan”, naglasio je Stanivuković.

Dodaje da će nastaviti braniti Dejtonski mirovni sporazum, te da ako neko želi da ga prepravi, svakako može očekivati odgovor.

“Mi ćemo braniti Dejtonski mirovni sporazum i ako neko želi da ga prepravi, naravno da mora očekivati naš odgovor”, zaključio je Stanivuković.

U svom obraćanju se osvrnuo i na glasanje u Savjetu Evrope po pitanju članstva tzv Kosova.

“Mi treba da vidimo šta se dešava u Savjetu Evrope i da uradimo šta možemo. Treba da pokažemo krik svijetu i da svaka lokalna samouprava uloži novac kako bi se naša istina o našem stradanju čula u svijetu. Banjaluka radi na projektu prvog vizuelnog arhiva srpskog naroda koji će svjedočiti o borbi za slobodu na ovim prostorima”, zaključio je Stanivuković.

VIŠE NA WEBU

Nastavi čitati

Banjaluka

ZNATNO POJAČANE MJERE BEZBJEDNOSTI povodom skupa “Srpska te zove”

Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske preduzima pojačane mjere bezbjednosti povodom održavanja javnog skupa “Srpska te zove” koji je planiran za sutra u Banjaluci, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Održavanje skupa je prijavila Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica na Trgu Krajine sa početkom u 18 časova.

U cilju preduzimanja bezbjednosnih mjera i radnji povodom održavanja ovog javnog skupa, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izdao je naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju na području Republike Srpske za sutra od 0 do 24 časa na području cijele Republike Srpske.

Ministarstvo u sjedištu, policijske uprave i policijske stanice za navedeni period neće izdavati odobrenja za prevoz eksplozivnih materija.

Naredbom o zabrani saobraćaja zabranjen je saobraćaj za sva motorna vozila iznad 3,5 tona ukupne mase, osim teretnih vozila javnih i kumunalnih službi i vozila koja će biti angažovana u aktivnostima povodom održavanja javnog skupa, sutra u od 15 do 0 časova na teritoriji Banjaluke, Laktaša, Prnjavora, Čelinca, Kotor Varoši i Kneževa.

Iz Ministarstva savjetuju da građani poštuju naredbe policijskih službenika na terenu, te da sa sobom ne nose pirotehnička sredstva i druge opasne predmete.

– Savjet građanima je da zbog lakšeg kretanja i izbjegavanja stvaranja gužvi, sa sobom ne nose ruksake i torbe, te da svakako uz sebe imaju neki identifikacioni dokument – napomenuli su iz MUP-a Srpske.

Iz ovog ministarstva su pozvali predstavnike medijskih kuća, druge subjekte i građane podsjetili da je u cilju bezbjednosti zabranjena upotreba dronova, te novinare koji će pratiti navedeni događaj da na sebi imaju jasno istaknutu novinarsku akreditaciju organizatora događaja.

SRNA

Nastavi čitati

Aktuelno