Banjaluka
Otkrivena spomen – bista profesoru Predragu Gugi Lazareviću
Na platou ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske otkrivena je spomen – bista profesoru Predragu Gugi Lazareviću. Bistu su otkrili gradonačelnik Draško Stanivuković i kćerka profesora Lazarevića, Nadežda Lazarević Kovačević.
-Prof Lazarević je danas i zvanično postao bezvremenski, što je uvijek i bio. Stoji stameno i gleda u svoj grad i siguran sam da će gledati kako se on čvrsto i sigurno razvija – kazao je gradonačelnik.
Banja Luka je danas otkrivanjem ove biste, kako je istakao – otišla u budućnost, ali vezujući se za svoje korijene, one istinske Banjalučane koji su ostavili neizbrisiv trag.
-U ime Banje Luke i u svoj lično ime hvala porodici Lazarević koja vijekovima krasi i oblikuje naš grad i ovo je najmanje što smo mogli uraditi, ali opet sa porukom da se naša snaga, naša odvažnost da gradimo ovaj grad i idemo u budućnost mjeri po tome koliko se sjećamo najboljih među nama koliko ih i danas vidimo kao svjetionike i putokaz – poručio je gradonačelnik.
Kćerka profesora Lazarevića, Nadežda Lazarević Kovačević kazala je da je ovaj događaj za nju veoma emotivan.
-Sigurna sam da bi tata mogao da bira mjesto gdje bi bila bista postavljena, da bi to bilo uparvo ovdje ispred Narodnog pozorišta republike Srpske jer sva njegova široka interesovanja na neki način bila su sublimirana u toj oblasti teatrologije i to mu je bilo ne samo intresovanje, nego i velika ljubav – kazala je ona.
Istakla je da bistu uradio akademski vajar Stevan Čegar, dugogodišnji prijatelj profesora Lazarevića, još 1999. godine i to po njegovoj želji i da je ta bista sve donedavno bila u njihovoj kući, odnosno do usvajanja inicijative za podizanje spomen-biste.
Profesor Filološkog fakulteta u Banjoj Luci, Duško Pevulja, priređivač više knjiga Predraga Lazarevića i dobrog poznavaoca njegovog opusa, kazao je da je radostan što je danas otkrivena bista jednom od onih ljudi iz našeg grada, koji je obilježio drugu polovinu 20 vijeka radeći na brojnim poslovima u našem gradu kao profesor, jedno vrijeme kao upravnik Narodnog pozorišta i Narodne biblioteke „Petar Kočić“, čovjek koji je u posljednjim decenijma svog života u dramatičnim istorjiskim okolonostima devedesetih godina smatrajući da kao nacionalno orijentisan intelektualac nema pravo na ćutanje- uključio se i u politiku i trag tog njegovo rada su dvije knjige pod naslovom „Bez prava na ćutanje“.
-Prilika je da se ovdje kaže da su neke ideje prof. Lazarevića iz tih knjiga i neka vrsta putokaza i nama danas ovdje – kazao je prof. Pevulja.
Kako je istakao, po svojim brojnim poslovima prof. Lazarević je jedna od najistaknutijih ličnosti ne samo našeg grada, nego našeg vremena.
-Priznat je duž čitavog nekadašnjeg jugoslovenskog prostora, gdje je u književnosti, pozorišnoj umjetnosti, u nauci o književnosti ostavio znatan i zapažen trag – kazao je on.
Njegovo visoko preosveštenstva vladika pakračko-slavonski gospodin Jovan kazao je da je prof. Lazarević smatrao da je škola ta koja treba da objedini naš narod.
-Sam prof. Lazarević imao je duboke korijene, ali on sam je bio duboko ukorijenjen u svom gradu gdje je ostvario svoju glavnu pedagošku misao, a to je da smo dužni korijenima, ali da ne može opravdati te korijene ako iz njih ne izniknemo da zakrilimo čitav svijet i kosmos – poručio je vladika.
Inicijativu za postavljanje spomen – biste profesoru Lazareviću pokrenuo je, početkom ove godine, odbornik u Skupštini grada Banje Luke, Dragan Milanović koji je izrazio zadovoljstvo time što je uspješno okončana ova inicijativa.
-Početkom godine nastala je inicijativa za podizanje spomen-biste i to u Banskom dvoru, na mjestu gdje su prof. Lazarević i njegova porodica sačuvali jednu značajnu zbirku eksponata izmđeu dva rata iz perioda banovine. Tada smo dogovorili mjesto gdje bi on volio da se bista nalazi i evo danas uspješno realizovali tu inicijativu – kazao je Milanović.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić kazao je da je Gugo Lazarević obilježio nešto što je vezano za mnogo veći prostor od Banje Luke, a Banju Luku je posebno volio.
-U tom širem prostoru bio je rodonačelnik buđenja srpske ideje, koju su u to vrijeme budili kako Jovan Rašković, tako kasnije i Koljević, i Karadžić. Ono što je radio je uvijek bilo iskreno i svi smo se okoristili od te njegove iskrenosti – kazao je Stevandić.
Biografija prof. Predraga Guge Lazarevića
PREDRAG LAZAREVIĆ rođen je28. maja 1929. godine u Banjaluci. U rodnom gradu se i upokojio 23. septembra 2014. godine. Bio je profesor, istoričar i teoretičar književnosti, književni, likovni i pozorišni kritičar. U rodnom gradu završio je četiri razreda osnovne i prvi razred gimnazije. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, u izbjeglištvu u Beogradu, u Trećoj muškoj gimnaziji nastavlja školovanje i do okončanja rata (1945) završava još četiri razreda. Nakon povratka u Banjaluku, od 1945. do 1948. godine, okončava gimnazijsko školovanje. Cijeli radni vijek proveo je u Banjaluci. Bio je profesor Gimnazije (1954–1956) i Učiteljske škole (1956–1958), upravnik Narodnog pozorišta Bosanske Krajine (1958 – 1964), profesor na Pedagoškoj akademiji (1966–1989) te direktor Narodne i univerzitetske biblioteke „Petar Kočić“ (1989–1999). Jedan je od pokretača banjalučkog časopisa za književnost i kulturu Putevi (1960) te pokretač i dugogodišnji urednik stručnog glasila Prilozi nastavi srpskohrvatskog jezika i književnosti (1966–1980). Bio je počasni doktor Univerziteta u Banjaluci, član Senata i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (1996–1998). Bio je počasni doktor Univerziteta u Banjaluci i dobitnik uglednih književnih priznanja.
Banjaluka
DRINIĆ DANAS NA LITURGIJI u hramu Presvete Bogorodice u Zelencima
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Drinić prisustvovao je danas liturgiji u hramu Presvete Bogorodice u Zelencima.
– Sa ljudima vjere u molitvu za duše naših predaka i stradalih u poplavama, izjavio je Drinić.
Dodao je da je u crkvenoj sali danas postavljena nova stolarija koju su donirali on i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
– Često idem u Zelence, Kola i rado se vraćam na ovaj kraj. Mnogo smo uradili zajedno sa našim narodom; rasvjeta, izgradili put do crkve, legalizovali ovu i sve crkve na teritoriji grada Banja Luke. U Zelencima se svako osjeća kao da je svoj na svome. Crkva je ovome mnogo doprinijela. Duboko vjerujem da je crkva štit nacionalnog identiteta srpskog naroda – napisao je Drinić na društvenoj mreži Fejsbuk.
SrpskaCafe
Banjaluka
POČELI RADOVI na mjestu nekadašnje tržnice u LAZAREVU
Počela je izgradnja Centra kulturnih i kreativnih industrija Banjaluke, koji će se nalaziti na mjestu nekadašnje tržnice u naselju Lazarevo.
Mario Milanović, jedan od koordinatora na ovom projektu, naglasio je da je ovo centar za proizvodnju novog kulturnog sadržaja.
– Hvala na razumijevanju i podršci Evropskoj uniji za ovaj projekat, kao i gradu. Ovaj centar je namijenjen za produkciju i proizvodnju novog kulturnog i kreativnog sadržaja, za razvoj muzičke industrije koji će zapošljavati veliki broj umjetnika, muzičara, audio-inženjera i producenata. Imaćemo studio za video-produkciju, salu za ples, auditorijum sa više od 300 mjesta za sjedenje i slično – pojasnio je Milanović i dodao da će biti i sala za edukaciju i mentorske programe.
Savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo dodala je da se nada da će Banjaluka ovim projektom i svime što je urađeno u proteklih nekoliko godina biti na mapi velikih centara kulturnih i kreativnih industrija.
– Napravili smo veliki broj kontakata sa regionom, ali i svijetom kada su u pitanju ovi projekti, a kruna svega je ova pijaca u Lazarevu, koja je stajala kao neugledno mjesto – istakla je Šukalova.
Kako navodi, to je bilo ruglo, gdje su prilikom obilaska pronašli veliki broj špriceva i boca od alkohola, što predstavlja problem, jer se nalazi u blizini škole.
– Ovo će sada biti mjesto gdje će se okupljati omladina koja je spremna da se bavi kreativnim radom – zaključila je ona.
Iz Gradske uprave navode da je ovo višemilionski projekat od tri etaže koji je podržala Evropska unija.
Banjaluka
UŽIVAJTE U NOVOM AMBIJENTU: Jeste li već posjetili “Kuću Milanovića”?
Nedavno obnovljena Kuća Milanovića već živi punim plućima.
Već su održane brojne promocije i koncerti, a bogat program pripremljen je i za ovaj mjesec.
Period od 12. do 15. oktobra rezervisan za „Art fest“, a kompletan program za oktoba pogledajte OVDJE.
Posjeta kulturnim događajima je ujedno prilika da pogledate kako sve to izgleda unutra nakon renoviranja. Riječ o jednom veoma vrijednom objektu u Banjaluci, koji je postao novi centar kulture.
-
Sport2 dana ago
AKO STE BILI NA ISTOKU NE BACAJTE KARTU! Borac sprema poklone za vjerne navijače!
-
Svijet2 dana ago
IZRAELSKA AVIJACIJA ZASULA BEJRUT: Meta nasljednik vođe Hezbolaha
-
Svijet3 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO CENTAR BEJRUTA: Poginulo najmanje šest osoba
-
Svijet2 dana ago
MOGUĆE DA SE I NE DODIJELI: Ko su favoriti za Nobelovu nagradu za mir?
-
Hronika2 dana ago
UDES STVORIO GUŽVU: Na raskrsnici kod auto salona “Kramar” došlo je do teške saobraćajne nesreće
-
Hronika2 dana ago
ALARMANTNO STANJE U JABLANICI: Ima povrijeđenih i nestalih, nema ni mobilnog signala
-
Svijet3 dana ago
NOVI IZRAELSKI SMRTONOSNI UDAR: Ubijen šef Hamasove vlade
-
Svijet2 dana ago
NEŠTO SE GADNO SPREMA! Rusija počela evakuaciju svojih građana iz Libana