Politika
DRINIĆ NA TRADICIONALNOM DRUŽENJU LOVACA! “Podrška časnim ljudima uvijek je prioritet”

Lovci iz Borkovića okupili su se na tradicionalnom druženju, a jedan od gostiju bio je i odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, koji je istakao zahvalnost što ga ovi časni ljudi prepoznaju kao iskrenog prijatelja i podržavaju njegov rad.
“Zahvalan sam što me doživljavaju kao iskrenog prijatelja, podržavaju u radu i pozivaju na ovakve susrete. Topla dobrodošlica i ugodni razgovori sa čestitim ljudima ugrijali su mi dušu,” poručio je Drinić nakon druženja.
Naglasio je značaj prijateljstva kao temelja zajedništva, navodeći da je to snaga i investicija u koju uvijek vrijedi ulagati.
Lovci su ovom prilikom još jednom pokazali ne samo svoju povezanost s prirodom, već i međusobnu solidarnost i gostoprimstvo koje ih čini pravim primjerom zajedništva.
Politika
VREMEŠNI ŠPIRIĆ PORUČUJE “Srpska štiti DEJTON i poziva na dijalog”

Republika Srpska svojim djelovanjem štiti Dejtonski mirovni sporazum, a u BiH ne postoji bezbjednosna, nego politička kriza, istakao je danas predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić na sastanku u Sarajevu sa delegacijom Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta.
Špirić je na sastanku, kojem su prisustvovali evropski parlamentarci Ondrej Kolar, Tineke Strik i Antonio Tanger Korea, iznio stav Republike Srpske da je kršenjem Dejtonskog sporazuma izvršena centralizacija BiH i da zato Srpska poziva na razgovor o unutrašnjim pitanjima.
On je dodao da zakoni koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske nisu u koliziji sa Dejtonskim mirovnim sporzumom.
“Mi 30 godina nakon Dejtonskog sporazuma imamo Kancelariju visokog predstavnika i pravo nekog pojedinca da u BiH bude nadparlament, nadpredsjedništvo, nadsavjet ministara… Taj pojedinac može da suspenduje Ustav na jedan dan da mijenja Krivični zakon i da suzbije demokratske tokove u ovoj zemlji. Upravo to je donijelo veliku dozu političkog parazitizma i pristup jednog naroda – `država to smo mi`, jer ne žele razgovor, čekajući rješenje izvana”, naglasio je Špirić.
Dodao je da je drugi problem Ustavni sud BiH koji ima tri stranca i nakon 30 godina od Dejtonskog sporazuma.
“Uz tri stranca oni u tom sudu kreiraju nova rješenja, a ne tumače Ustav. Ministarstvo inostranih poslova govori glasom jednog čovjeka, što je potpuno neustavno. Političko nezadovoljstvo prisutno je i kod ravnopravnosti konstitutivnih naroda pa Hrvati traže izmjene Izbornog zakona. Sve ove skupštinske sale su svaki dan prazne jer niko ne želi da razgovara. Zato ja podržavam poziv Republike Srpske da se razgovara”, rekao je Špirić.
On je naglasio da su potezi institucija Republike Srpske poziv na razgovor, a ne kako to neki vide poziv na secesiju jer i nema argumente za to niti je iko relevantan ocijenio da postoji bezbjednosna opasnost, pa čak ni u izvještajima Misije “Altea”.
“Mi smo iz Republike Srpske uvijek ovdje tražili sagovornika, a ne na drugim adresama i poziv iz Banjaluke nije poziv na secesiju ni rušenje teritorijalnog integriteta nego je mnogo državotvorniji od onih što ne znaju šta je rješenje”, dodao je Špirić.
On je poručio evropskim parlamentarcima da je njihova misija da osnaže dijalog unutar zemlje, te da ne postoji idelano rješenje izvan BiH.
Na najave osnivanja nove koalicije na nivou BiH sa opozicionim strankama iz Republike Srpske kako bi se navodno ubrzao EU put, Špirić je rekao da ne postoji ni izborna volja ni poslovničko uporište za to.
“Sve evropske zakone u ovom parlamentu predložili su i podržali kadrovi HDZ-a i SNSD-a. Od 12 zakona oni koji su opozicija bili su protiv deset, odjednom se evropejstvo probudlo na ulasku u vlast pa su glasali za dva na kraju”, rekao je Špirić.
Na konstataciju Strikove da je potrebno da se EUFOR uključi kao podrška domaćim institucijama, kao i da će dati punu podršku novoj koaliciji sa opozicionim strankama iz Republike Srpske, Špirić je rekao da onaj ko misli da podrži novu, neustavnu i neposlovničku koaliciju, mora da preuzme odgovornost, te poručio da bi trebalo dati priliku unutrašnjem dogovoru, a ne stajati iza nekog.
Kolar, koji je izvjestilac za BiH, zahvalio je za iskrenost i otvoren razgovor i saglasio se da je neophodan unutrašnji dijalog.
Sastanku, na kome je bilo riječi o izvještaju o napretku BiH u svjetlu aktuelne političke situacije, prisustvovali su i predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić i zamjenik predsjedavajućeg Doma Naroda parlamenta BiH Kemal Ademović, saopšteno je iz kabineta predsjedavajućeg Doma naroda.
Politika
OGLASILA SE EVROPSKA KOMISIJA “Dodik i Srpska vuku BiH unazad”

Portparolka Evropske komisije za unutrašnje poslove i migracije Anita Hiper izjavila je da su nedavni pravni akti koji su usvojeni u Republici Srpskoj potkopavaju ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine, kao i funkcionalnost državnih institucija.
Dodala je da to ugrožava osnovne slobode građana i da navedene aktivnosti su takođe u suprotnosti s obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na svom putu ka Evropskoj uniji. Dotakla se i predsjednika RS Milorada Dodika koji je, podsjećamo osumnjičen za napad na ustavni poredak.
– Kada je riječ o Miloradu Dodiku, takođe smo se jasno izrazili, naglasili smo suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine, koji moraju biti poštovani. Svaka radnja protiv tih principa će imati posljedice – rekla je Hiper.
Ona se dotakla i misiji visoke predstavnice EU za inostranu politiku i bezbjednost (HRVP) Kaje Kalas odnosno šta je ključna poruka za BiH.
– Kada govorimo o misiji visoke predstavnice EU za inostranu politiku i bezbjednost (HRVP) Kaje Kalas u tri zemlje Zapadnog Balkana, uključujući Bosnu i Hercegovinu, jedna ključna poruka je da je integritet EU najbolja garancija za prosperitet i stabilnost u Bosni i Hercegovini.
EU je posvećena evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, njenoj stabilnosti i bezbjednosti. Dakle, to je vrlo važna poruka koju ćemo prenijeti. Evropska unija je takođe u potpunosti posvećena podršci vladavini prava i jačanju funkcionalnosti institucija Bosne i Hercegovine, što je neophodno i za njenu budućnost u EU – navela je Hiper.
Dvije reforme su ključne
Gijom Mersije, portparol Evropske komisije je ponovio ranije stavove iz EU da BiH mora napraviti relevantne korake koji su navedeni u preporuci Evropske komisije iz oktobra 2022. godine.
– Za sve zemlje, pristupanje Evropskoj uniji je proces zasnovan na zaslugama, i svaka kandidatkinja se procjenjuje na osnovu sopstvenog napretka u ispunjavanju svih kriterija. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, zemlja treba nastaviti svoje napore kako bi poduzela sve relevantne korake navedene u preporuci Komisije iz oktobra 2022. godine, kako bi Savjet bio u poziciji da usvoji pregovarački okvir.
Između preporuke Komisije o otvaranju pregovora iz novembra 2023. i izvještaja Komisije iz marta 2024, BiH je uspjela ostvariti konkretne rezultate. To otvara put za odluku Savjeta o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Sada je Komisija u procesu pripreme pregovaračkog okvira, ali da bi se to desilo, potrebno je da BiH preduzme sve relevantne korake navedene u preporuci Komisije iz 2022. godine. Dakle, sada ohrabrujemo BiH da se vrati toj pozitivnoj dinamici – istakao je Mersije.
Dvije reforme su ključne, naglasio je on.
– Istakao bih dvije ključne reforme: usvajanje zakona o sudovima i zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.
Takođe smo zatražili da BiH imenuje glavnog operativnog pregovarača i pregovarački tim, jer nam je veoma važno da BiH može govoriti jednim glasom u kontekstu daljih pregovora o pristupanju EU. Također očekujemo da BiH imenuje nacionalnog IPA koordinatora i finalizira nacionalni program za usvajanje pravne stečevine (acquis) – objasnio je Mercier.
BiH je upućen još jedan poziv da dostavi svoj reformski program te da Evropska komisija, kako je naglasio Mercier ostaje dostupna za pružanje tehničke, finansijske i političke podrške BiH uz pomoć da BiH napreduje na svom evropskom putu.
N1
Politika
MILADA ŠUKALO O RUDNICIMA “Majevica nije ničije privatno vlasništvo – TO JE SRCE NARODA KOJI TAMO ŽIVI I DIŠE”

Ponosna sam na hrabrost svih koji su ustali protiv eksploatacije litijuma i drugih mineralnih sirovina-poručila je Šukalo.
Ne rudnicima – da životu! Zaštita prirodnih bogatstava, zdravlja i budućnosti svih nas nema cijenu.
Riječi su ovo kojima je član GrO PDP-a Banjaluka Milada Šukalo podržala borbu građana Semberije i Majevice protiv izgradnje rudnika litijuma.
-Majevica nije ničije privatno vlasništvo – to je srce naroda koji tamo živi i diše. Ponosna sam na hrabrost svih koji su ustali protiv eksploatacije litijuma i drugih mineralnih sirovina-kaže ona i dodaje:
-Nažalost zbog privatnih obaveza nisam mogla prisustvovati jučerašnjem skupu u Bijeljini, kao građanin. Želim ovim putem da poručim da iskreno i snažno podržavam borbu građana Semberije i Majevice.
-
Politika3 dana ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Region2 dana ago
PRONAĐENI DUKS I RANAC: U potragu za dječakom biće uključeni i dronovi, DJED OTKRIO DETALJE
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”
-
Politika1 dan ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Svijet3 dana ago
OGLASILA SE ANA LIRMAN: Dodik PRIJETIO NASILJEM i protjerivanjem iz Banjaluke (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK NAJVEĆA OPASNOST ZA REPUBLIKU SRPSKU: „Spreman je sve žrtvovati i sa sobom povući u ambis“
-
Sport2 dana ago
BRAVO MOMCI! Rukometaši Borca upisali uvjerljiv trijumf u Zenici
-
Politika2 dana ago
VUKANOVIĆ U ČUDU: Ludak je napravio diplomatski skandal!