Connect with us

Politika

DRINIĆ SE PRIPREMA ZA NSRS “Treba priznati status roditelja njegovatelja koji je nezaposlen”

Uoči zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske, poslanik PDP-a Nebojša Drinić ponovio je da je roditelji njegovatelji nisu obuhvaćeni izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti RS, koje su na dnevnom redu.

-Dobio sam jako neobičan odgovor u skupštinskoj sali, a to je da se ta prava nisu počela gubiti, već da su nezakonito dodijeljena. To nije nikakav odgovor, zamislite dodijelite, pa oduzimate, što govori o neozbiljnom pristupu rješavanja ovog problema – istakao je Drinić za BHT1.

Smatra da se treba promijeniti starosna granica od 30 godina.

-Treba priznati status roditelja njegovatelja koji je nezaposlen, a čije dijete ima autizam ili trajni invaliditet ili za koga nema šanse da mu se promijeni zdravstveno stanje. To što dijete ima invaliditet, ne znači da ne treba odlaziti u društvene centre, školu ili slično, tako se pruža šansa i roditeljima da imaju vrijeme za sebe – navodi Drinić.

Govoreći o potrebi donošenja Zakona o majci, Drinić je ponovio da majke moraju imati poseban tretman u društvu čime će se pokazati želja da im se olakša svakodnevni život, pri čemu je podsjetio na slučaj smrti majke i sina koji su 10 dana bili mrtvi u svojoj porodičnooj kući.

-Postavlja se pitanje, kaže ko onda kontroliše Centre za socijalni rad. Ne smijemo da dopustimo da se desi više nijedan takav primjer. Svima su puna usta boraca, socijalnih kategorija studenata, onih koji pohađaju osnovno i srednje obrazovanje, a svim problemima se pristupa površno. Formiraju se određene komisije, pa nema dovoljno novca. Kod nas ima i previše komisija, onda se tu zagube osnovne stvari koje se lako mogu riješiti – istakao je Drinić za BHT1.

Politika

VUKOVIĆ OŠTRO: “Sve za šta je Dodik govorio da neće nikada uraditi – URADIO JE!”

Nenad Vuković, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) oštro je kritikovao saradnju HDZ-a i SNSD-a te izrazio sumnju u tajni dogovor Milorada Dodika sa američkom administracijom, koji se tiče institucija i imovine BiH.

Komentarišući aktuelnu političku situaciju, Vuković je istakao da se blokada koju provode SNSD i HDZ odražava na rad Parlamenta i donošenje zakona.

– I Dodik i Republika Srpska su zavisni sad od Amerikanaca… SDA i HDZ dugo vremena nisu imali bolju komunikaciju – mišljenja je Vuković.

On smatra da se Dodik povlačenjem zakona obavezao na mnogo više.

– Ono što nije objavljeno može da bude vezano za institucije Bosne i Hercegovine. Pojavile su se informacije da ne smiju blokirati institucije. Ne smiju zaustaviti rad institucija zbog stranačkih pitanja. Ne znamo jesu li se to obavezali, ali priča se da jesu. Priča se da su se dogovorili i oko imovine. Sve za šta je Dodik govorio da neće nikad uraditi – uradio je. Govorio je da ne postoji cijena da poništi zakone u Narodnoj skupštini Republike Srpske, pa šta se desilo. Zbog toga nas je strah šta je dogovorio sa Amerikancima – rekao je Vuković.

On naglašava da je američka administracija ozbiljna i da je “ruka pružena”, ali se boji da su usvojeni dogovori protiv interesa Republike Srpske.

– Dodik je povlačenjem zakona priznao Šmita, OHR, Sud Bosne i Hercegovine. Govorio je da je Šmit turista, a sad mu je dao legitimitet – naveo je Vuković u emisiji TV fejs.

On smatra da će na prijevremenim izborima za predsjendika pobijediti Branko Blanuša (SDS) za predsjednika Republike Srpske i da je to početak kraja Milorada Dodika.

Nastavi čitati

Politika

BIĆE BURNO! Poslanici Srpske sutra o zaduženju kod Svjetske banke i nuklearnom otpadu

Šesnaesta redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena sutra u 10 časova.

Preostale tačke dnevnog reda sjednice su Izvještaji Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, Izvještaj o radu Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske za 2024. godinu, kao i Izvještaj o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske za 2024. godinu.

Poslanici Narodne skupštine Srpske raspravljaće i o Informaciji o aktivnostima institucija Republike Srpske i predstavnika iz Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH u vezi sa namjerama Republike Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora i o Prijedlogu odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Svjetske banke.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Eko toplane treba da bolje lože i da griju, da se i oni malo probude, JER I NJIMA SADA ŠALJEMO INSPEKCIJU!”

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, kazao je danas da je saglasan sa “Eko toplanama” da treba da se više ulaže u distributivnu mrežu za grijanje, koja je na nekim mjestima stara više od pola vijeka, ali da s druge strane nije zadovoljan kakvo je grijanje u gradu, te da će zbog toga poslati inspekciju u “Eko toplane”.

Odgovarajući na poruku iz “Eko toplana” da bi grad trebalo da ulaže više sredstava u distributivnu mrežu, kao i da finansira popravke kvarova koji se dese u zgradama, gradonačelnik je podsjetio da su već nekoliko puta javno predlagali da se uloži nekoliko miliona KM u mrežu, ali da te odluke nikad nisu sprovedene od strane skupštinske većine.

“Apsolutno sam saglasan da treba da se ulaže više. Problem je što su te cijevi stare po 50-70 godina i to apsolutno nije održivo. Ali, pitajte ‘Eko toplane’ je li to istina da sam ja predložio tri puta na Skupštini da uložimo tri-četiri odluke po tri-četiri miliona i da uložimo u distributivnu mrežu, ali da odluke nisu prošle skupštinsku proceduru. Pitajte ih i da li smo jednom u budžetu spremili dva miliona za to, a oni su tu odluku skinuli iz budžeta”, kazao je Stanivuković.

Istakao je i da očekuje da grijanje koje distribuišu “Eko toplane” bude bolje.

“Treba da bolje lože i da griju, da se i oni malo probude, jer i njima sad šaljemo inspekciju jer nismo zadovoljni kako rade svoj posao”, najavio je Stanivuković.

Budžet dostavljen, sjednice nema
Stanivuković je kazao da su prije 15 dana dostavili dokument budžeta za 2026. godinu, da su prikupili potpise 11 odbornika za održavanje sjednice Skupštine grada, ali da i dalje nema odgovora od strane skupštinskog rukovodstva.

“Bila je julska pauza, pa avgust, septembar, oktobar, novembar. Je li to normalno? Dostavili smo budžet, opet ništa. Neće ništa, nema redovnih sjednica. U Tesliću nedavno 11. redovna, Derventi 12, Prijedoru isto, a mi jednu održali. Deset puta manje. I Draško je sada loš, oni dobri, a mi blokiramo”, kazao je Stanivuković.

O javnom prevozu
Na pitanje kako komentariše pritužbe građana koje se odnose na kašnjenje autobuskih linija u javnom prevozu, posebno večernjih, te kada će biti vraćene određene linije koje su ranije najavljene, Stanivuković je poručio da će se uvesti red gdje god postoje problemi, prenose Nezavisne.

“Evo neka načelnik koji se time bavi tu napravi red. Neka provjeri. Ja sam protiv toga da se kasni, protiv toga da bilo koji prevoznik mulja. Redovne linije moraju biti takve kakve su propisane ugovorom, ukoliko se kasni, javnost će biti informisana”, rekao je gradonačelnik.

Nema kriminala u Banjaluci
Upitan da prokomentariše da li će tražiti da se ispita i kriminal u Gradskoj upravi Banjaluka, za koji i vlast i opozicija tvrdi da postoji, poput slučaja javne rasvjete, Stanivuković je rekao da će se odazvati bilo kojem tužilaštvu da se to ispita.

“Zamislite da vrh države crta na javnom servisu koliko se krade u Banjaluci. Ja znam svoje poštenje, znam da novac ulažem iz moje kuće, za svaku kampanju”, kazao je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Aktuelno