Connect with us

Svijet

DUBOKA ZABRINUTOST RUSKE STRANE! NATO grubo krši povelju 1244 naoružavanjem Albanaca

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da EU ne želi, pa čak i ne može da natjera svoje štićenike iz Prištine da ispune dogovore o formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji, dok NATO isporučivanjem oružje Albancima i pomaganjem u stvaranju vojske grubo krši Povelje 1244 Savjeta bezbjednosti UN.

Lavrov je naveo da nastavak degradacije situacije na Kosovu i Metohiji izaziva duboku zabrinutost ruske strane.

– Cio svijet vidi kako se na Balkanu ponavlja tužna istorija Minskih sporazuma o Ukrajini koji su predviđali specijalan status republikama Donbasa i koje je Kijev otvoreno sabotirao uz podršku Zapada – istakao je Lavrov u autorskom članku o Poštovanje principa povelje UN.

Upoređujući situaciju sa istorijom Minskih sporazuma, Lavrov je skrenuo pažnju da je EU u oba slučaja bio garant dogovora.

– Sudeći po svemu, imaju istu sudbinu. Kakav garant, takav i rezultat – naveo je Lavrov.

On je ocijenio da svjetska zajednica ne želi da živi pod bilo čijim diktatom, već da ravnopravno postoji u okviru multipolarne arhitekture koju treba ojačati.

– Sve veći broj država svjetske zajednice teži jačanju suvereniteta i brani nacionalne interese, tradicije, kulturu i način života. Oni ne žele da žive pod bilo čijim diktatom, žele da gaje prijateljske odnose i trguju međusobno, kao i sa ostatkom svijeta, ali na ravnopravnoj i uzajamnoj korisnoj osnovi, u okviru multipolarne arhitekture koja se objektivno formira – rekao je Lavrov.

On je ukazao da je upravo takva atmosfera preovladala na sastancima najvišeg nivoa u okviru BRIKS-a, G20 i Istočnoazijskog foruma.

Lavrov je rekao da napori za reformu UN, koji moraju biti usmjereni na uspostavljanje prvenstva međunarodnog prava, treba da privuku potencijal novih tipova organizacija koje bi odražavale interese “globalnog juga”.

On je naveo da novi svjetski poredak treba da bude izgrađen na čvrstim temeljima, a to su principi Povelje UN, prenosi “Sputnjik”.

– Samo u slučaju poštovanja normi međunarodnog prava, utvrđenih u osnivačkom dokumentu UN, čovječanstvo će dobiti šansu da prebrodi štetno nasljeđe unipolarne ere. Koliko su svi spremni da shvate svoju i kolektivnu odgovornost za sudbinu svijeta, pokazaće pripreme za predstojeći `Samit budućnosti`, koji se održava sljedeće godine na incijativu generalnog sekretara UN – poručio je Lavrov.

On je ocijenio da su nedavne zajedničke vježbe SAD sa saveznicima iz NATO-a, koje su uključivale scenarije upotrebe nuklearnog oružja protiv Rusije, bez presedana od kraja ere hladnog rata.

Lavrov je optužio “neodgovorne političare” da su opsjednuti sopstvenom nekažnjivosti usred, kako je rekao, potpunog nedostatka osnovnog osjećaja za samoodržanjem nakon što su kao svoju misiju proglasili nanošenje strateškog poraza Rusiji.

On je podsjetio da su se uvjeravanja zapadnih lidera da se NATO neće širiti na istok pokazala kao obmana, prenio je TASS.

Srna

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno