Politika
DUBOKO UKORIJENJENA KORUPCIJA Ograničiti mandat (grado)načelnika na 2

Rijetke su lokalne zajednice u BiH u kojima se (grado)načelnik mijenja nakon svakih izbora (četiri godine), a praksa je pokazala da uzastopno osvojeni mandati te ljude znaju pretvoriti u neprikosnovene “lokalne šerife”, koji se uz pomoć stranke/stanaka koje čine vlast, te lokalnih moćnika, pitaju za sve.
Jedan od primjera dogodio se početkom ove sedmice u opštini Trnovo u FBiH, gdje su pripadnici SIPA, MUP KS, OSA BiH i Kabineta za borbu protiv korupcije KS uhapsili više osoba zbog zloupotrebe položaja i ovlašćenja, te pranja novca, među kojima i načelnika ove opštine Ibro Berilo.
Ovo je navelo predstavnike stranke Narod i pravda da iznesu ideju da se zbog sumnji da su čelni ljudi lokalnih zajednica radili nezakonito i netransparentno mandati načelnika moraju ograničiti, i to na najviše dva uzastopna mandata.
– Hapšenje načelnika Trnova, kao i ranije hapšenje i podizanje optužnice protiv načelnika Starog Grada Ibrahima Hadžibajrića, pokazuju da se mandati načelnika u BiH moraju ograničiti. Demokratski svijet uglavnom ograničava obavljanje određenih funkcija na dva uzastopna mandata, odnosno na osam ili deset godina – naveli su iz NiP, podsjećajući da članovi Predsjedništva BiH mogu da se kandiduju najviše dva uzastopna puta na tu funkciju.
Načelnička funkcija, shodno važećim propisima, kažu iz NiP, ne poznaje ograničenje trajanja mandata te u pojedinim opštinama isti načelnik funkciju obavlja više od 20 godina.
– Mi ćemo se nadovezati činjenicom da će i na predstojećim lokalnim izborima biti kandidati koji žele da ostanu u fotelji treći, četvrti ili čak i peti uzastopni put – rekli su iz NiP.
Neograničavanje mandata načelnicima, kažu iz NiP, uglavnom se pokazalo kao anomalija koja pogoduje rađanju lokalnih moćnika i šerifa.
– Iskustvo iz Starog Grada i Trnova pokazuje kako ti lokalni šerifi nakon određenog vremena provedenog na načelničkoj poziciji izgube bilo kakav dodir sa građanima i njihovim problemima. Istovremeno, javnu imovinu koja pripada svim građanima na različite načine privatizuju i zloupotrebljavaju – tvrde iz ove stranke, te napominju da će se zalagati da dođe do izmjene Izbornog zakona BiH kojim će se ovo riješiti.
“Šerifovanje” starosjedilaca u lošem smislu ne važi za sve opštine/gradove u BiH, jer ukoliko su tokom svojih mandata uradili nešto dobro za tu sredinu, građani su to znali nagraditi.
Upravo zato, novinar Elvir Padalović smatra da je teško izvoditi bilo kakve zaključke na osnovu dva ili tri loša primjera, te sumnja da je namjera NiP isključivo u predizborne svrhe.
– Ali, u svakom slučaju podržavam sve što bi trebalo voditi ka smanjenju nivoa korupcije u zemlji, jer smo zaglibili poprilično – ističe Padalović i dodaje:
– Postoji i teza da što su više godina na funkciji, manja je vjerovatnoća da će biti podložni korupciji, međutim kod nas je to upitno.
Da je tačna činjenica da izborni i politički sistem u BiH pogoduje pojavi “lokalnih šerifa”, saglasan je i Danijel Vidović, politikolog. Međutim, ukoliko bi uopšte došlo do realizacije ove ideje, on ističe da ograničavanje mandata ne bi trebalo da se odnosi samo na čelne ljude lokalnih zajednica, kako to najavljuje Narod i pravda.
– Ne bi li to s druge strane dovelo do diskriminacije i narušavanja temeljnog demokratskog postulata: birati i biti biran? Pitanje je svakako vrijedno pažnje i sveobuhvatne analize, ali ne samo za lokalni nivo vlasti, nego za sve nivoe vlasti u BiH. Takođe, ovo je razlog više da se u BiH pristupi ozbiljnoj i potpunoj reformi izbornog zakonodavstva kojom bi se, umjesto parcijalnim i “ad hoc” rješenjima, sistemski i na demokratski način zaključila sva otvorena pitanja koja već dugo opterećuju politički život u BiH. U kontekstu izbornog zakona, tu prije svega mislim na obvezu da se sprovedu presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH vezano za Izborni zakon – naglasio je Vidović.
To što pojedini načelnici u BiH godinama ostaju na vlasti, iz “Transparency Internationala” u BiH gledaju dvojako. S jedne strane kažu da ti načelnici svakako imaju podršku građana. Ali, s druge strane, ističu da je većina primjera te dugogodišnje vladavine vezana za to da je opštinska kasa puna i da lokalna zajednica ima značajne vlastite prihode, a to će, kako kažu, rijetko ko propustiti.
– Taj fenomen je rezultat sistema izgradnje klijentelističke mreže u kojem se resursi, usluge ili povlastice distribuišu od strane tih načelnika prema određenim pojedincima ili grupama u zamjenu za političku podršku ili lojalnost. Tako funkcioniše sve, od podjele tendera podobnim firmama, do podjele grantova podobnim udruženjima i štimanja regulacionih planova podobnim investitorima. To mnogima daje značajnu prednost na izborima u odnosu na konkurenciju, a i tamo gdje dođe do promjene vlasti taj sistem i mrežu je teško demontirati – kaže Srđan Traljić, pišu Nezavisne novine.
Resursi kojima raspolažu, navodi Traljić, najčešće se koriste u periodu izborne kampanje, kako bi se dobila podrška birača za novi mandat. A izborna kampanja je pred vratima.
Politika
ČAMPARA PODNIO OSTAVKU! Više nije tužilac

Dugogodišnji tužilac Tužilaštva BiH Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu BiH, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.
Čamparina ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.
On je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv rukovodstva Srpske, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
Odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen u odjeljenje za borbu protiv terorizma.
Čampara je rođen u Dubrovniku 1976. godine, a na Pravnom fakultetu u Sarajevu je diplomirao 1999, dok je pravosudni ispit položio 2001.
Ranije je radio kao tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo od 2005. do 2009. a onda je imenovan za tužioca Tužilaštva BiH.
Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.
Glas Srpske
Politika
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži “X” i istakao kako je spreman za dijalog i razgovor.
“Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav. Međutim, naivno je vjerovati da se na nepravdu samo treba pokazati da bi se riješila. Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Kristijana Šmita i svih rješenja koja je nametnuo”, naveo je Dodik i dodao:
“U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrznemo zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini.
Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.”
Inače, ovo se dešava nakon diplomatske aktivnosti koja je pokrenuta u EU, ali i nakon razgovora predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Francuske Emanuela Makrona, gdje je naglašeno da je nedopustivo rušenje ustavo pravno poretka BiH.
BN
Politika
NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.
Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.
Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.
Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.
Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.
Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.
Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.
“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.
On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.
Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.
“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.
-
Politika3 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”