Banjaluka
DUH TRADICIJE ŽIVI! Otvorena manifestacija „Noć tvrđava“
Kroz organizovanu edukativnu radionicu i naraciju, te predstave i dokumentarne filmove, danas se u Kamenoj kući na tvrđavi Kastel treći put održava manifestacija „Noć tvrđava“.
Kako je rekla Aleksandra Simić, ovlašteni potpisnik Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj, osnovni cilj jeste da naše mališane, ali i sve prisutne upoznaju sa Kastelom, njegovim značajem i bogatom istorijom, ali istovremeno da se kroz ovaj projekat dodatno radi na promociji, kako turizma, tako i naše bogate, kulturne baštine.
-Ove godine, baš kao i prethodne dvije, manifestacija „Noć tvrđava“ će zaista ponuditi bogat program. Sadržaj je interesantan i svako ko ovu manifestaciju posjetić će moći da nađe nešto za sebe. Predviđene su različite prezentacije upravo na temu tvrđave Kastel, kao i na temu srednjeg vijeka, a upravo tu prezentaciju će održati predavači iz našeg Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske. Dodatno, mališani iz dvije banjalučke osnovne škole pripremili su zanimljive predstave. Tu je i niz kreativnih radionica za naše najmlađe sugrađane i još mnogo drugog sadržaja- kazala je Simić.
Poručila je i to kako će u toku dana za naše najmlađe sugrađane svakako najinteresnatnija biti radionica koja se tiče demonstracije i promocije viteških vještina.
-Grad Banja Luka je i ove godine kroz kalenda turisitčkih manifestacija podržao ovaj događaj, koja se, kao što je već poznato, u našem gradu održava treći put, a ove godine u ovaj događaja uključile su se i druge institucije. Cilj, između ostalog, jeste da se programski povežu lokacije sa značajnim tvrđavama u jednu cjelinu, a sa ciljem promocije kulture i turizma, odnosno jačanja saradnje sa graadovima i organizacijama koji upravljaju spomenicima i baštinama. Moram da naglasim da je ova manifestacije značajna za naš grad, jer naše sugrađane kroz niz aktivnosti podsjećamo na naše kulturno-istorijsko znamenje, a posebno je bitno jer edukujemo i naše najmlađe sugrađane. Uključujemo se u jednu evropsku priču jer na današnji dan „Noć tvrđava“ se obilježava na 54 lokacija širom Evrope – poručila je ovlašteni potpisnik Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj.
Naglasila je i to kako je odziv građana prošlih godina bio zaista velik, te da nema sumnje da će tako biti i ove godine.
Pozvala je se zainteresovane da se danas priključe ovoj manifestaciji, koja traje do 21.00 čas.
Podsjećamo, Grad Banja Luka je i ove godine, uz brojne druge gradove, domaćin regionalne manifestacije „Noć tvrđava“.
Cilj ove manifestacije jste da se povežu i promovišu programi na fortifikacijskim lokacijama širom Evrope.
Banjaluka
ZBOG OBILNIH SNJEŽNIH PADAVINA! Banjalučki vatrogasci imali pune ruke posla
Zbog snježnih padavina banjalučki vatrogasci su juče imali pune ruke posla, te su uklanjali stabla koja su zakrčila saobraćajnice.
Oni su juče (22. novembra) oko osam časova imali tehničku intervenciju uklanjanja stabla u Trapistima, a takođe i oko 13.20 u Krčmaricama.
I u Dragočaju su 18.35 uklanjali stablo, kao i na Banj brdu u 10.05. Osim toga, zbog stabla su imali i tehničku intervenciju u 12.50 u Ulici Dr Vojislava Đede Kecmanovića, a u 14.15 u Ulici Milunke Savić.
Takođe su juče intervenisali zbog požara trafo stanice u Ramićima oko 15 časova.
Banjaluka
“VLADA SE PONOVO ZADUŽUJE, A BANJALUKA ČEKA BLOKIRANE PROJEKTE” Poručuje menadžer grada Mirna Savić Banjac
Vlada Republike Srpske donijela je novu odluku o emisiji obveznica putem Banjalučke berze, kojom planira da se zaduži 40 miliona maraka, uz ostavljenu mogućnost da taj iznos bude povećan i do 50%.
Istovremeno, dok se na republičkom nivou krediti podižu bez zadrške, u Banjoj Luci mjesecima nema sjednica. Blokirani su ključni projekti – od kreditnog zaduženja za rješavanje vodosnabdijevanja u potkozarskim selima, preko kredita za most u Docu, pa do ulaganja u saobraćajnice i infrastrukturu u Motikama, Priječanima i Kuljanima.
Grad Banja Luka je u proteklom periodu vratio više miliona kredita i danas ima stopu zaduženosti od svega 11%, dok zakon dozvoljava do 18%. To je, kako ističu gradske vlasti, jasan pokazatelj stabilnosti, odgovornosti i urednog finansijskog poslovanja.
U poređenju s republičkim nivoom, razlika je drastična. SNSD se, prema javnim podacima, zadužuje kad god poželi i bez jasnog objašnjenja građanima – dok gubici u javnim preduzećima dostižu vrtoglave iznose: Šume RS preko 100 miliona, Željeznice tonu iz dana u dan, a novo zaduživanje se samo nastavlja.
Menadžerka grada Banje Luke Mirna Savić Banjac ističe da se prema najvećem gradu Republike Srpske postupa selektivno i politički motivisano, i da takav odnos koči razvoj cijele zajednice:
„Banja Luka je u mandatu gradonačelnika Stanivukovića smanjila dug sa 135 miliona, koliko je iznosio 2020. godine, na 26 miliona manje danas. Činjenica da smo to postigli u situaciji kada se guše gradski prihodi i kada mjesecima nema sjednica jasno govori da radimo savjesno i odgovorno, iako su nam uskraćena osnovna prava. Dok se Republika bez ikakvog plana zadužuje kad god poželi, Banja Luci – najvećem gradu i privrednom centru – ne dozvoljavaju ni da diše, ni da se razvija. Da li je to politika koja treba da bude dominantna u Republici Srpskoj? Politika koja podiže kredite bez plana, a blokira projekte koji unapređuju život građana? Zaslužili smo bolje!“
Prema riječima menadžerke, ovakve odluke Vlade RS predstavljaju otvoreni udar na lokalni razvoj, dok građani Banje Luke ostaju taoci političkih obračuna i blokada koje nemaju nikakvo opravdanje.
Banjaluka
VIŠEKRUNA “Spomen-park u Šargovcu biće svjedočanstvo jednog od NAJTRAGIČNIJIH DOGAĐAJA”
U toku je Međunarodni opšti javni konkurs za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja Memorijala (spomen-parka) posvećenog stradalim učenicima Šargovca. Konkurs je otvoren do 21. decembra 2025. godine.
-Ovaj konkurs nije samo arhitektonsko ili urbanističko pitanje, on je prije svega trajno svjedočanstvo jednog od najtragičnijih događaja iz naše istorije — zločina nad nevinim učenicima, počinjenog u Osnovnoj školi u banjalučkom naselju Šargovac 7.
februara 1942. godine – kazao je ovlašteni potpisnik Odjeljenja za prostorno uređenje Vuk Višekruna.
Kako je istakao -cilj je da se dobije spomen-park koji će na dostojanstven, emotivan i savremen način sačuvati sjećanje na nevine žrtve, ali i pružiti mjesto tišine i pijeteta, kao i prostor za edukativne sadržaje koji će mladima približiti značaj očuvanja istorijskog pamćenja, uz poštovanje ambijenta škole u kojoj se zločin dogodio.
-Pozivam sve zainteresovane da uzmu učešće, da svojim stvaralaštvom doprinesu izgradnji prostora koji će čuvati uspomenu i učiti nas humanosti, kao i da bismo dobili što veći broj kvalitetnih ideja – kazao je Višekruna.
Podsjećamo, konkurs je otvoren još mjesec dana, odnosno do 21. decembra 2025. godine, a kompletna konkursna dokumentacija je dostupna na www.banjaluka.rs.ba/konkurs-memorijal-sargovac. Vrijednost prve nagrade je 4.500 evra (protivvrijednost u KM).
BLINK
-
Društvo2 dana agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoIGOR DODIK ŠIRI UTICAJ? Tiha operacija preuzimanja Auto-Moto Saveza RS uzdrmala sektor, DEMOS gurnut u stranu
-
Politika3 dana agoĐAJIĆEV DILER KORISTAN ZA SISTEM! Đurovići godinama tvrde da je Radinković robijao umjesto Stanislava Čađe
-
Politika2 dana agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika2 dana agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika2 dana agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
-
Hronika2 dana ago“TO JE BUDUĆI SILOVATELJ” Učiteljica prijavila policiji učenika prvog razreda ZBOG PIPKANJA
-
Svijet2 dana agoUKRAJINA JE ZAVRŠENA PRIČA? Tramp poručio Zelenskom “IMATE ROK DO 27. NOVEMBRA”
