Connect with us

Region

DVANAESTI DAN BLOKADE NA KOSOVU I METOHIJI: KFOR tvrdi da je bezbjednosna situacija mirna, ali krhka

Policija samoproglašenog Kosova dvanaesti dan blokira zgrade srpskih institucija na sjeveru Kosova i Metohije.

Više stotina zaposlenih u srpskim institucijama i dalje ne može na svoja radna mjesta poslije upada policije 30. avgusta u zgrade privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Tokom jučerašnjeg dana, pripadnici specijalne jedinice policije samoproglašenog Kosova upali su u depo Narodne banke Srbije u Leposaviću, te iz trezora odnijeli dokumentaciju.

Trezor nije u funkciji od maja, kada su zatvoreni svi objekti Poštanske štedionice.

Nastavljeno je iseljavanje udruženja čije se prostorije nalaze u zgradi Privremenog organa u Leposaviću, nakon što je u taj objekat prije 11 dana upala policija samoproglašenog Kosova.

Prostorije su koristili Lovačko udruženje, Direkcija za gradsko građevinsko zemljište i puteve, Udruženje roditelja “Podrži me” i kancelarije Privremenog organa.

Na instituciji Privremenog organa od juče je istaknuta zastava samoproglašenog Kosova.

Policija samoproglašenog Kosova upala je 30. avgusta u zgrade Privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Upad je izvršen i u bolnički krug Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici, te zgradu u kojoj se nalaze prostorije Fonda PIO, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad, a uslijedila su saslušanja čelnika srpskih institucija.

U Beograd danas dolazi specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak koji će razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Lajčak je najavio da će, nakon Prištine, posjetiti Beograd, kako bi pripremio naredni sastanak “u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa” dvije strane.

Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je juče da se poslije dolaska Lajčaka u Beograd vrlo brzo očekuje i sastanak u Briselu i da će se tada čuti konkretnije stvari o postupcima Prištine.

“Mirno, ali krhko”
Bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji je mirna, ali krhku, posebno na sjeveru, saopšteno je iz KFOR-a.

“Pomno pratimo dešavanja i održavamo vidljivo i odgovarajuće prisustvo kroz redovne patrole i angažovanje sa lokalnim zajednicama”, navode iz KFOR-a.

Osim na sjeveru Kosova i Metohije, KFOR je u saopštenjima proteklih sedemica najavio patrole i u drugim gradovima.

“Sprovodimo svoj mandat UN u svakom trenutku i nepristrasno, kroz različite aktivnosti. To uključuje redovne patrole u različitim formatima, kao što su nezavisne patrole širom Kosova i duž administrativne linije, zajedničke patrole sa Kosovskom policijom i sinhronizovane patrole, paralelno sa srpskim oružanim snagama na svakoj strani administrativne linije”, dodaju iz KFOR-a.

Podsjeća se da su pripadnici KFOR-a izvršili patrole duž administrativne linije u Prištini i Istoku, kako bi “konsolidovali regionalnu stabilnost”, prenosi “Kosovo onlajn”.

“KFOR nastavlja da pomno prati situaciju. Imamo vidljivo i fleksibilno prisustvo koje nam omogućava da se efikasno pozabavimo svim značajnim bezbjednosnim dešavanjima u skladu sa mandatom UN”, navode iz KFOR-a.

Dodaju da KFOR nastavlja da djeluje na Kosovu i Metohiji kao treći odgovorni, poslije policije samoproglašenog Kosova i EULEKS-a.

Region

NAKON SVE VEĆIH INCIDENATA: Hrvatska uvodi posebne mjere zbog talasa mržnje prema Srbima

Vlada Hrvatske uvodi posebne mjere zbog incidenata na Danima srpske kulture u Splitu i Zagrebu, potvrđeno je za Indeks.

Iz Vlade ističu da je policija sinoć 7. novembra u Preradovićevoj ulici u centru Zagreba reagovala odmah i bila na mjestu događaja u vrlo kratkom roku.

Prema istom izvoru, pojačana prisutnost policije povezana je s dogovorom postignutim nedavno između Vlade i predstavnika srpske nacionalne manjine nakon incidenta u Splitu.

Kako nezvanično za Index izvor iz Vlade kaže, dogovoreno je da policija i nadležna tijela preventivno obezbjeđuju događanja predstavnika srpske manjine kako bi se unaprijed odvratile moguće provokacije te spriječili eventualni incidenti ili neredi.

Podsjetimo, sinoć se u Zagrebu okupila grupa od 50 do 100 maskiranih muškaraca, uglavnom mladića. Došli su pred Srpski kulturni centar u Preradovićevoj ulici u Zagrebu gdje se održavalo otvaranje izložbe.

Pokušali su ući u prostorije, ali su u tome spriječeni.

Nakon toga su počeli skandirati “Nezavisna država Hrvatska”.

Izložbu je otvorio saborski poslanik i predsjednik Samostalne srpske demokratske stranke Milorad Pupovac kojem je nadavno na društvenim mrežama prijećeno smrću.

Za danas je od 11 sati, kako navodi Index, na splitskoj rivi održati protest Torcide zbog hapšenja maskiranih muškaraca koji su u ponedjeljak naveče upali na Dane srpske kulture u Splitu i prekinuli ih.

Svih devet muškaraca koje je splitska policija privela i krivično prijavila dobili su jednomjesečni pritvor.

Nastavi čitati

Region

BEOGRAD U ŠOKU: Djeca žrtve nasilja, djevojčica preminula na treningu

Tri maloljetnika su žrtve nasilja, dva dječaka brutalno su prebijena od strane vršnjaka, dok je djevojčica iznenada preminula.

Incidenti su koji su izazvali šok među roditeljima i stanovnicima beogradskog nasilja Palilule.

Lokalna zajednica apeluje na veće prisustvo nadležnih i hitno poboljšanje bezbjednosti djece.

Dječaka (14) opljačkali i skinuli vršnjaci ispred igraonice
Dječak od 14 godina pronađen je 6. novembra gotovo go ispred jedne igraonice u Ulici Kraljice Marije.

Prema saznanjima, grupa vršnjaka napala ga je, tukla i opljačkala.

Nakon napada, dijete je zatečeno samo u donjem vešu.

Prolaznici su odmah pozvali policiju i Hitnu pomoć.

U Dečijoj bolnici u Tiršovoj konstatovane su lake tjelesne povrede. Dječak je poslije ukazane pomoći pušten kući uz pratnju oca.

Četvorica napadača pretukla dječaka
Još jedan slučaj nasilja dogodio se iste večeri u ulici Darinke Jevrić.

Četvorica napadača, od kojih su trojica nosila fantomke, brutalno su pretukla četrnaestogodišnjaka. Dječak, učenik OŠ “Barili”, zadobio je više udaraca u glavu i zadržan je na posmatranju u bolnici. Njegov drug je lakše povrijeđen.

Policija traga za napadačima, a svjedoci tvrde da su prije napada nosili nož i govorili o nasilju.

Preminula na treningu
Istog dana, oko 22 časa, djevojčici (14) naglo je pozlilo tokom treninga u Borči. Nakon dužeg čekanja na Hitnu pomoć, prevezena je u Tiršovu, gdje je, nažalost, preminula.

Građani izražavaju ogorčenje zbog sporog dolaska ekipe Hitne pomoći, a služba navodi da su u Borči na raspolaganju samo dva sanitetska vozila za 24 sata.

Apel zajednice i stručnjaka
Sva tri događaja izazvala su duboku zabrinutost lokalne zajednice. Roditelji zahtjevaju pojačano prisustvo policije u blizini škola i sportskih centara. Stručnjaci upozoravaju da su potrebne sistemske mjere kako bi se spriječile slične tragedije i unaprijedila bezbjednost djece, prenosi Palilula. info.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Poslaćemo pismo amerikancima o ODLAGANJU SANKCIJA ZAJEDNO SA RUSIMA”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o NIS-u prilikom gostovanja na RTS 1.

Kad je u pitanju NIS, smatra da je sljedeća sedmica za nas od izuzetnog značaja.

Ja očekujem da u ponedjeljak ili utorak zajednički s Rusima i još nekima koje će ruska strana da pronađe pošaljemo pismo američkoj vladi i da vidimo da li prihvataju mjesec, dva ili tri da nas izuzmu od sankcija jer smo počeli s promjenama u menadžmentu – naveo je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno