Connect with us

Politika

DVOSTRUKI ARŠINI NEDOPUSTIVI: Blagojević o Zakonu o nepokretnoj imovini

Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata je danas održala sjednicu na kojoj nije postigla saglasnost o Zakonu o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, pa je taj zakon upućen na odlučivanje Vijeću za zaštitu vitalnog interesa u Ustavnom sudu Republike Srpske.

U saopštenju koje su nakon toga istog dana prenijeli domaći mediji između ostalog je navedeno da je „jedna trećina delegata u Klubu Bošnjaka, koji je pokrenuo mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa, smatrala da nema povrede, dok je pet delegata iz istog kluba, ili dvije trećine, smatralo da je povrijeđen vitalni interes bošnjačkog naroda, zbog čega se ovaj zakon našao na usaglašavanju na Zajedničkoj komisiji“.
– S tim u vezi javnosti treba pojasniti da svaki od klubova konstitutivnih naroda u Vijeću naroda Republike Srpske ima po osam delegata, a da su na današnjoj sjednici tog vijeća troje delegata iz reda bošnjačkog naroda glasala da predmetnim Zakonom o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti nije povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka – napisao je u kolumni profesor ustavnog prava Milan Blagojević.

Kolumnu prenosimo u cijelosti:

U odnosu na osam, kao ukupni broj bošnjačkih delegata, troje tih delegata nije jedna trećina, kako su prenijeli mediji, nego više od jedne trećine. Stoga ni pet bošnjačkih delegata, koliko ih je glasalo suprotno od ostalih troje bošnjačkih delegata, nije dvotrećinska većina u odnosu na broj osam, već manje od toga.

Iz tih razloga zahtjev tih petoro delegata nije dvotrećinska većina koju propisuje Ustav Republike Srpske kao potrebnu da bi se mogla pokrenuti ne samo parlamentarna procedura za zakone koji se odnose na vitalni nacionalni interes, nego i procedura pred Ustavnim sudom Republike Srpske.

Naime, saglasno Amandmanu LXXVII na Ustav Republike Srpske, procedura za zakone koji se odnose na vitalni nacionalni interes može biti pokrenuta u Vijeću naroda, a zatim i u Zajedničkoj komisiji tog vijeća i Narodne skupštine, ukoliko je tako odlučila dvotrećinska većina jednog od klubova delegata konstitutivnih naroda u Vijeću naroda.

U konkretnom slučaju to znači da navedena većina ne postoji ako nju od ukupno osam delegata čini samo pet, jer je preostalih troje bošnjačkih delegata, što je više od jedne trećine od broja osam, glasalo da predmetnim zakonom nije povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka.

Ista pravila važe i za obraćanje Ustavnom sudu Republike Srpske, jer Amandman LXXVII na Ustav Republike Srpske propisuje da se tom sudu može obratiti u ovakvim situacijama samo u slučaju da to traži dvije trećine jednog od klubova konstitutvnih naroda u Vijeću naroda. A te većine u pogledu navedenog zakona nema u Klubu Bošnjaka, jer je troje bošnjačkih delegata, što je više od jedne trećine od ukupno osam bošnjačkih delegata u Vijeću naroda, glasalo da predmetnim zakonom nije povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka.

Zato u ovom slučaju Ustavni sud Republike Srpske (Vijeće tog suda za za zaštitu vitalnog interesa) navedeni zahtjev pet bošnjačkih delegata treba da odbaci kao nedopustiv.

Kao pandan svemu rečenom može poslužiti stav o dvotrećinskoj većini u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Tamo svaki od konstitutivnih naroda ima pet svojih delegata, ali u svakom od klubova tih naroda od ukupno pet delegata nisu dovoljna tri, već četiri glasa delegata da bi postojala dvotrećinska većina. Zato, pored već iznesenih razloga, i zbog toga nema valjanog pravnog osnova da se za pet delegata kaže da su dvije trećine od osam, jer se onda u sličnim, gotovo identičnim situacijama, postupa nejednako prema ljudima.

A to onda ne samo što nije pravno nego nije ni pravedno. Sve to tim više što preostala tri delegata nisu jedna trećina nego više od jedne trećine u odnosu na ukupan broj od osam delegata, koliko svaki od klubova konstitutivnih naroda ima u Vijeću naroda Republike Srpske.
Novosti.ba

Politika

JEDNA OD TEMA U NSRS! “Bezbjednost podignuta na viši nivo”

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je da je bezbjednost u Srpskoj već podignuta na viši nivo, ali i da je Narodna skupština Republike Srpske mjesto na kojem treba razgovarati o toj temi.

Višković je rekao da je sa tim ciljem sazvana posebna sjednici parlamenta Srpske, na kojoj će poslanici sutra razmatrati aktuelnu bezbjednosnu i političku situaciju u svijetu sa aspekta reperkusija na Srpsku.

“BiH trenutno nema saznanja o mogućim prijetnjama, ali ne smijemo se opustiti jer ima i ovdje radikalnih islamista koji čekaju priliku”, rekao je Višković.

On je pozvao građane na opreznost i saradnju, te da, ukoliko imaju bilo kakve informacije o sumnjivim radnjama, prijave najbližoj policijskoj stanici, kako bi mogli reagovati na vrijeme.

Kada je riječ o ekonomskoj i finansijskoj situaciji u Srpskoj, Višković je istakao da je budžet likvidan i da se izvršavaju sve obaveze koje se odnose na penzije, socijalna davanja, naknade i drugo.

“Imamo određena kašnjenja u vezi sa grantovima, te to plaćamo sukcesivno i nijedan od tih grantova nije zaustavljen u potpunosti”, napomenuo je Višković.

Komentarišući štrajk radnika u pravosuđu, on je napomenuo da je republički budžet usvojen prije nešto više od dva mjeseca, te da je u ovom trenutku teško planirati povećanje plata.

Višković smatra da se taj problem može riješiti sporazumom ili memorandumom, te onda donositi i određena zakonska rješenja u narednih godinu ili dvije, kao što je to učinjeno sa zahtjevima sindikata radnika u prosvjeti i kulturi za radnike sa visokom stručnom spremom.

Govoreći o odgovornosti u radu rukovodilaca javnih preduzeća, Višković je rekao da ostaje pri stavu da treba mijenjati određena zakonska rješenja kako bi se povećao nivo odgovornosti i discipline direktora tih preduzeća.

“Direktori javnih preduzeća su odgovorni nadzornom odboru, koji je odgovoran skupštini akcionara, te nigdje u zakonu nemate da, ako taj nadzorni odbor ne dobije prolaznu ocjenu za svoj rad od vlasnika, u slučaju javnih preduzeća Vlade Srpske, po automatizmu treba da bude smijenjeno kompletno rukovodstvo na čelu sa nadzornim odborom”, naveo je Višković.

On je dodao da sličan problem predstavljaju i državni službenici koji dođu na posao te, iako ništa ne rade, ne mogu biti sankcionisani.

Višković je rekao za ATV da je cilj Vlade da napravi analizu rada javnih preduzeća, kao i da je od nezavisne stručne institucije dobio izvještaj o radu “Elektroprivrede Republike Srpske”, koji će biti predstaljen i javnosti.

“Cilj nam je da to uradimo i u ostalim javnim preduzećima, u kabinetu predsjednika formirana je jedinica za nadzor javnih preduzeća i oni će od završnih računa za 2023. godinu krenuti sa analizama”, rekao je Višković.

Nastavi čitati

Politika

Vukanovića pitali “PRIZNAJE LI GENOCID U SREBRENICI”, evo šta je odgovorio

Lidera liste Za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, koji je gostovao u Kliks Studiu, pitali su, u federalnim medijima neizbježno pitanje, „da li priznaje genocid u Srebrenici“.

Vukanović, koji je poslanik u Narodnoj skupštini Srpske, rekao je da “ne može poštovati presude Međunarodnog suda pravde u Hagu u kojima su Srbi jedini krivci”.

– Neko sam ko iskreno osjeća patnje ljudi. Ne mogu prihvatiti Sud ispred kojeg niko nije odgovarao zbog zločina nad Srbima u Hrvatskoj. Ni jedan hrvatski general nije osuđen za zločine nad Srbima, niko”, rekao je i dodao da su Bošnjaci najveće žrtve rata.

Vukanović je zatim rekao da su Srbi doživjeli genocid, koji je osporavan.

– Srbi su nestali s dobrog dijela NDH. Ja poštujem svaku žrtvu, ali ne mogu reći da su Srbi najveći zločinci – kazao je on.

Emela Burdžović, koja je vodila razgovor sa Vukanovićem, potom je rekla “da je u Srebenici ubijeno više od 8.000 Bošnjaka i da je Sud donio presudu o genocidu”.

– To je tragedija i velika sramota. Ja ne osporavam tu veliku tragediju. Je li mislite da Srbi trebaju biti jedini narod koji je osuđen za genocid? Tu se stavlja kolektivna krivica. Imate primjer Nasera Orića koji je bio tamo. Imate stotinu dokaza o ubijanju srpskih civila. Da li je iko odgovarao? Nije. Je li Naser oslobođen? Jeste. Sud u Hagu nije pravedan. Šta je bilo sa Srbima u Sarajevu? Ne mogu prihvatiti retoriku koja kaže da su Srbi najgori i da su svi ostali žrtve. Nestalo nas je s Kosova, iz Hrvatske, iz većeg dijela Federacije i opet smo mi najgori – kazao je Vukanović, a razgovor je potom preusmjeren na druge teme.

Nastavi čitati

Politika

VULIN TVRDI “Postoji jasan plan o hapšenju Dodika, ZAPAD ŽELI UKINUTI SRPSKU”

Nakon pokušaja Kristijana Šmita da iskoristi bonska ovlašćenja i da nametne Republici Srpskoj izmjene i dopune Izbornog zakona pokazala se samo notorna činjenica da Republiku Srpsku Zapad doživljava kao remetilački faktor i kao nešto što treba ukinuti i poraziti, izjavio je za ATV senator Republike Srpske Aleksandar Vulin.

Vulin ističe da Zapad posmatra Srpsku kao nešto što treba poraziti, a ne kao nešto što je faktor razvoja i stabilnosti, što Srpska jeste i mora da bude.

On ističe da u sklopu toga postoji i jasan plan o hapšenju predsjednika Dodika.

“Ali postoji i problem što se Republika Srbija nikada sa tim neće složiti i što predsjednik Aleksandar Vučić tako nešto neće dozvoliti dok god je predsjednik Republike Srbije”, rekao je Vulin, prenosi ATV.

Vulin ističe da ne postoji nikakva krivica predsjednika Srpske Milorada Dodika zbog čega bi bio hapšen.

“Ovo više nije hapšenje, ovo je pokušaj otmice. Zato je Srbija tu i predsjednik Vučić i sve što ćemo mi kao političari i država Srbija raditi jeste smirivanje i pokušaj pronalaska riješenja, ali nećemo dozvoliti da se bilo koji građanin Republike Srpske otima, da se krše i ruše njegova prava, a posebno ne predsjednika Dodika”, jasan je Vulin.

Nastavi čitati

Aktuelno