Connect with us

Svijet

EKSPLODIRALA LIMUZINA iz “Putinovog voznog parka” blizu sjedišta FSB-a u Moskvi

Limuzina “aurus” iz Putinovog “zvaničnog voznog parka” dignuta je u vazduh je u velikoj eksploziji sjeverno od sedišta moskovske tajne službe FSB-a u Lubjanki.

Snimci su pokazali da se požar koji je počeo u motoru “aurus senata” od 275.000 funti proširio na unutrašnjost vozila, prenosi britanski “San”.

Radnici iz obližnjih restorana i barova izašli su na ulicu kako bi pokušali da pomognu prije nego što su stigle vatrogasne službe.

Zapanjeni posmatrači gledali su kako se crni dim širi iz prednjeg djela uništenog vozila dok je vatra nastavila da bjesni.

Izvejštaji nisu otkrili ko je koristio automobil – za koji se vjeruje da je u vlasništvu Putinovog predsjedničkog odjeljenja za upravljanje imovinom – kada se dogodio incident.

Nije ni napravljen izvještaj o tome šta je možda izazvalo iznenadni požar, ali oni koji su bili u automobilu nisu povređeni.

Putin redovno koristi automobile ruske proizvodnje i poklonio je ovu limuzinu severnokorejskom diktatoru Kim Džong Unu.
Ruska “zvjer” na četiri točka

“Aurus senat” je “zver” u svijetu automobilizma: dug je neverovatnih sedam metara, težak čak šest tona i pokreće ga hibridni V12 motor od najmanje 600 (a možda čak i 800) konjskih snaga sa devetostepenim automatskim menjačem.

Od nule do “stotke” “senat” stiže za samo šest sekundi, dok je maksimalna brzina ograničena na oko 250 kilometara na čas. Pneumatici “aurusa” izrađeni su specijalno za predsjednika Ruske Federacije, a čak i pri njihovom oštećenju ili gubitku pritiska, vozilo i dalje može da nastavi da se kreće zahvaljujući posebnim unutrašnjim potporama.
Za potrebe ruskog predsednika, “aurus senat” je opremljen po najvišim standardima zaštite, a njegova karoserija je neuništiva u slučaju bilo kakvih nepredviđenih okolnosti ili pokušaja neprijateljskih napada, piše RT.

Automobil je blindiran sa svih strana, rezervoar je zaštićen posebnom tehnologijom kako bi se spriječilo eventualno curenje goriva, a u vozilu postoji i izlaz u slučaju opasnosti ili blokade vrata. Putnici u vozilu su zaštićeni i od trovanja opasnim gasovima zahvaljujući sistemu distribucije svežeg vazduha u enterijer, a limuzina ima i sopstveni sistem za gašenje požara.

Zanimljivo je i da je onemogućena sinhronizacija multimedijalnih uređaja “senata” sa pametnim telefonima – a sve sa ciljem zaštite podataka i sprečavanja “hakovanja” sistema. Na portalu jednog auto dilera navodi se da ukupno postoji čak 14 specijalnih bezbjednosnih komponenti.

Svijet

IDF ZAPOČEO VELIKU OFANZIVU: Cilj „osvajanje Gaze“

Izraelska vojska (IDF) saopštila je da je započela prvu fazu velike ofanzive u Pojas Gaze, nazvane “Gideonova kolica”.

Prema saopštenju vojske, tokom prethodnog dana, IDF je izveo napade i mobilisao snage kako bi preuzeo strateške oblasti u Gazi, piše Tajms of Izrael.

To je, dodaje se, dio početnih koraka operacije “Gideonova kolica” i širenja kampanje u Gazi, čiji su ciljevi oslobađanje talaca i poraz Hamasa.

Trupe IDF-a u južnoj komandi nastaviće sa operacijama kako bi zaštitile izraelske građane i ostvarile ciljeve rata- navedeno je u saopštenju, prenosi Tanjug.

Prema izraelskim zvaničnicima, ofanziva “Gideonova kolica” podrazumijeva “osvajanje” Gaze i zadržavanje teritorije, premještanje palestinskog civilnog stanovništva ka južnom dijelu Pojasa Gaze, napade na Hamas, kao i sprečavanje te grupe da preuzme kontrolu nad humanitarnom pomoći.

Nastavi čitati

Svijet

IZ ZATVORA POBJEGLO 11 ZATVORENIKA: Drama u Americi, izdato hitno upozorenje građanima

Čak 11 zatvorenika pobjeglo je iz zatvora u Nju Orleansu

Iz zatvora u Nju Orleansu u Sjedinjenim Američkim Državama pobjeglo je danas čak 11 zatvorenika, piše “ABC News”. Naoružani su i proglašeni su opasnim, a jedan je uhapšen.

Operacija potrage je u punom jeku. Šerif je saopštio da će biti odgovoran svako ko pomogne zatvorenicima.

Nestanak zatvorenika primijećen je tokom prebrojavanja. Akcija potrage je u toku.

Nastavi čitati

Svijet

DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa

Doručak, kao prva jutarnja hrana, oslikava bogatstvo kultura i tradicija širom svijeta. Od obilnih obroka do laganijih izbora, običaji doručka variraju zavisno o geografskom, kulturnom i ekonomskom kontekstu. Kroz ovaj tekst istražićemo šta ljudi doručkuju u pet različitih zemalja, od Britanije do Jemena.

Britanija: Tradicionalni engleski doručak je izuzetno popularan u Britaniji. On obično uključuje pečene kobasice, slaninu, jaja (kuvana, pržena ili kao omlet), pečurke, paradajz, grašak, grašak, pečene pasulje u paradajz sosu, tost i čaj ili kafu. Ovo obilno jelo pruža energiju za početak dana.

Rusija: U Rusiji, doručak se često sastoji od jela kao što su kasha (kaša od raznih žitarica), sirniki (palačinke od sira), tvorog (domaći sir), krompirski kolači ili blini (palačinke) servirani sa kiselim vrhnjem ili džemom, uz čaj ili kavu.

Kina: U Kini, doručak varira od regiona do regiona, ali zajednički elementi uključuju jela poput mantou (parnih peciva od tijesta), jiaozi (kineski knedlići), jajčane nudle, congee (rižina kaša) ili youtiao (prženi tijesto). Takođe, čaj ili sojino mlijeko često prate ova jela.

Srbija: Tradicionalni srpski doručak često se sastoji od hljeba ili kajzerica sa ajvarom, sirnim namazom, kajmakom ili proja (kukuruzni hljeb), uz dodatak domaćih kobasica, jaja ili jogurta. Ova kombinacija pruža hranljiv početak dana.

Jemen: U Jemenu, doručak se obično sastoji od tradicionalnog jemenskog hlava (flaširani hljeb), serviranog sa zelenim začinima, maslacem i medom. Takođe se često poslužuje fūl (kuvani pasulj) i jaja. Čaj sa začinima ili kafa često prate ova jela.

Iako se doručak razlikuje od zemlje do zemlje, on ostaje ključan obrok koji osigurava potrebnu energiju za početak dana i reflektuje kulturno nasljeđe i preferencije svake zajednice.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Aktuelno