Društvo
EU ŠALJE POLICAJCE U BIH Kontrola granica postaje strožija

Evropski policajci uskoro bi mogli biti poslani u BiH, s obzirom na to da je konačno spreman sporazum između EU i BiH, čime bi se ova zemlja, posljednja među zemljama regiona od kojih je Brisel tražio ovakav sporazum, konačno uskladila s novom mirovnom politikom EU.
Pitanje migracija u EU je postalo najvažnije političko pitanje, a brojne vlade suočene su s velikim pritiskom javnosti da se smanje migracioni tokovi i ograniči broj ilegalnih migranata koji ulaze u EU.
Kako su nam rekli u Evropskoj komisiji, kada ovaj sporazum stupi na snagu, EU i BiH će organizovati zajedničke patrole u miješanom sastavu.
“To znači da će timovi za granice Frontexa biti angažovani u BiH, kako bi omogućili da Frontex pomogne BiH u menadžmentu migracionih tokova, predupređivanju ilegalne migracije i rješavanju prekograničnog kriminala”, rekli su oni za “Nezavisne”.
Da bi Frontex mogao da djeluje van EU, mora sklopiti sporazum s trećom zemljom, na čijoj teritoriji bi trebalo da se angažuje, što je u ovom slučaju BiH. Frontex je odlukom EU 2019. dobio ovlaštenje da može da djeluje van EU, a 2022. godine je Savjet EU odobrio Evropskoj komisiji da započne pregovore s pet zemalja regiona – Albanijom, BiH, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Srbijom.
Da bi ovaj sporazum s BiH stupio na snagu, moraju ga odobriti još organi BiH i Evropski parlament, s obzirom na to da je Savjet EU ovaj sporazum odobrio u ponedjeljak. Nakon što je u BiH usvojen i Zakon o kontroli granice, i ova prepreka je uklonjena.
EU je nedavno usvojila značajne reforme u svojoj politici migracija i azila. U maju 2024. Savjet EU dogovorio je reformu Zajedničkog evropskog sistema azila (CEAS), kojim je predviđeno da će se tražioci azila ubuduće provjeravati i registrovati na spoljnim granicama EU. Osobe koje imaju malo izgleda na zaštitu treba tamo da prođu kroz ubrzani postupak azila i, ako budu odbijene, biće vraćene direktno sa spoljnih granica. Osim toga, uveden je obavezan mehanizam solidarnosti kako bi se odgovornost pravednije raspodijelila među državama članicama.
Ova odredba otvoriće put zemljama EU, koje će moći sklapati sporazume sa svojim susjedima o eventualnom otvaranju kampova za smještaj izbjeglica, ako ne žele otvarati kampove na svojoj teritoriji, a susjedne zemlje žele da ponude smještaj. Primjer takvog sporazuma je sporazum između Italije i Albanije, gdje će italijanska vlada platiti Albaniji da smjesti azilante na svojoj teritoriji dok traje procedura obrade azila.
Nova evropska migraciona politika će koštati milijarde evra, a dio novca će dobiti i zemlje zapadnog Balkana za opremanje policijskih snaga, graničnih prelaza, modernizaciju kampova i nabavku opreme.
BiH i EU su 18. decembra prošle godine parafirale Sporazum s Frontexom, a u Ministarstvu bezbjednosti BiH su tada naglasili da se ovim sporazumom jača operativno partnerstvo između Frontexa i Granične policije BiH. Nakon uspostavljanja pune saradnje s Agencijom EU za saradnju u sprovođenju zakona koje se desilo prošle godine, ovo je posljednji korak ka usklađivanju BiH sa zahtjevima EU u pogledu sigurnosti granica, prenose Nezavisne novine.
Društvo
DIVNE VIJESTI! Prikupljen novac za novi dom Igora iz Donjih Goleša

Prikupljen je novac za novi dom Igora Jankovića (36) iz Donjih Goleša kod Banjaluke.
Na humanitarni račun uplaćeno je ukupno 15.206,86 KM, od čega će biti kupljen stambeni kontejner i namještaj neophodan za njegovo opremanje.
Akcija koju su pokrenuli neformalna grupa građana “Humanitarci iz Bukvaleka”, Humanitarna organizacija „Budimo ljudi“ i Udruženje građana eTrafika trajala je dvije sedmice, a u tom periodu su se građani i pravna lica udružili kako bi Igor dobio sigurno mjesto za život.
Kompanija AdmiralBet, odnosno RSA Gaming, donirala je 10.000 KM i tako znatno ubrzala ovaj proces.
Igor trenutno živi u staroj i trošnoj kući, bez vode i kupatila. Ona za njega predstavlja opasnost jer se dio krova urušio tokom oluje a zidovi su napukli.
Zbog zdravstvenih problema, Igor je morao da odustane od studija novinarstva i već godinama ne može da se zaposli. Preživljava od socijalne pomoći.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura će ići i do 28 stepeni

Visinska strujanja su okrenula na jugozapadna i od danas kreće još jedan period izražene južine uz iznadprosječno toplo vrijeme, povremeno pojačan jugo i nestabilno vrijeme.
Sve to uz čestice saharskog pijeska i prašine u zraku pa će biti “prljave kiše”.
Objavljeno je ovo na stranici Bh meteo.
– Sljedeće sedmice skoro svakodnevno nas očekuje umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz lokalno kišu i pljuskove. Uz lokalne pljuskove u pojedinim danima može biti grmljavine. Prema trenutnim prognozama u srijedu(16.04.) bi trebalo biti najviše stabilnog vremena – iznose meteorolozi podatke i dodaju:
Što se tiče vjetra, uglavnom će biti slab do umjeren jugo, na planinama lokalno uz jake udare. Najjači vjetar se očekuje u utorak(15.04.) kada će i u nižim krajevima tokom dana imati jake do lokalno vrlo jake udare jačine do oko 50 km/h, a na planinama olujni udari.
Dnevna temperatura narednih dana 18 do 24, sredinom sedmice do lokalno oko 28 °C. Jutra relativno topla uz temperature većinom oko ili malo iznad 10 °C.
Izražena južina će potrajati do petka(18.04.) kada nas sa zapada očekuje prodor hladne fronte koja će donijeti blaži i kratkotrajan pad temperature.
Društvo
POČINJE STRADALNA NEDJELJA! Kojih pravila se treba pridržavati

Sutra počinje sedma nedjelja Vaskršnjeg posta, ujedno i posljednja, a svi dani u njoj nose naziv Veliki, pa je tako sutra Veliki ponedjeljak.
Posljednja nedjelja posta naziva se još i Strasna ili Stradalna nedjelja Velikog posta. Ime je dobila po staroslovenskoj riječi strast koja znači stradanje, trpljenje i bol.
Posljednja sedmica Vaskršnjeg posta od najstarijih vremena provodi se u najstrožem postu. Jede se hrana spremljena na vodi, a mnogi zapravo jedu samo hljeb, so i voće.
Ulje i vino dozvoljeni su samo na Veliki četvrtak, jer je toga dana ustanovljena Sveta tajna pričešća.
Svaki dan ove sedmice naziva se u bogoslužbenim knjigama svetim i velikim zbog svetih i velikih događaja koji su se zbili tih dana. Ponedjeljak, utorak i srijeda posvećeni su sjećanju na posljednje besjede Isusa Hrista.
Sjećanjima, molitvama i napjevima izdvajaju se posljednja tri dana. Na Veliki četvrtak, u crkvama vezuju se zvona, umjesto kojih se oglašavaju klepala. Na Veliki petak, crkva se sjeća brojnih događaja – od izvođenja Isusa Hrista pred sud Pontija Pilata, razapinjanja na krst, do polaganja njegovog tijela u grob.
Na taj dan najvažnije je bojenje jaja. Ko može, ne jede ništa cijeli dan, drugi ne jedu i ne piju do iznošenja plaštanice, odnosno do 15 časova. Suhojedenje, odnosno samo hljeb i voda, za mnoge i potpuno uzdržavanje od hrane, propisani su i za Veliku subotu, piše danas.rs.
Miješa se i uskršnjak, obredni kolač ukrašen bojenim jajima. Radni je dan, završavaju se svi poslovi i pripreme za Vaskrs.
U nedjelju pravoslavni vjernici slave Vaskrs, najveći i najradosniji od svih praznika.
-
Politika3 dana ago
“Mora da snosi posljedice svojih djela” Vukanović prokomentarisao Dodikov POZIV NA DIJALOG
-
Region2 dana ago
EU uvela sankcije Vulinu! Zabranili su mi ulazak u zemlje Unije!
-
Politika2 dana ago
TUGA U PORODICI VUKANOVIĆ: Preminula majka Nebojše Vukanovića
-
Politika2 dana ago
DODIK PRIJEDORU OBEĆAO STOTINE MILIONA! Vidno ljut na gradsku vlast, odlučio da DIJELI PARE IZ SVOG KABINETA
-
Politika2 dana ago
ŠTA ĆE NA KRAJU BITI? Zakoni Narodne skupštine služe Dodiku za trgovinu?!
-
Politika2 dana ago
ŠOKANTNO OTKRIĆE EŠDAUNA ŠAROVIĆU: Liste nisu pravili stranci, “Osvrni se oko sebe”
-
Svijet3 dana ago
ORBAN ZATVORIO GRANICE “Mađarska ne isključuje biološki napad”
-
Svijet1 dan ago
RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!