Connect with us

Društvo

EVO KADA TAČNO STIŽE zahlađenje i PRVI snijeg

Nakon rekordno toplih ljetnih mjeseci sredinom septembra sačekalo nas je pravo jesenje vrijeme uz naglo zahlađenje i kišu.
Meteorolog amater Ivan Ristić i prof. dr Aleksandar Valjarević sa Geografskog fakulteta dali su sezonsku prognozu za jesen i zimu, ali i objasnili zašto smo sredinom ovog mjeseca imali naglu promenu vremena.

Krajem avgusta i početkom septembra došlo je do promjene cirkulacije na planeti Zemlji, sve je počelo nesvakidašnjim poplavama u Sahari, prestankom stvaranja uragana na Atlantiku iako okean bilježi rekordne temperature od kada se vrše moderna mjerenja. Takođe u isto vrijeme sa meteo mapa nestaje islandski ciklon koji je u sprezi sa afričkim anticiklonom vladao skoro 14 mjeseci i donio rekordne temperature Balkanu, koji je bio među najtoplijim regionima na planeti.

Ta promjena cirkulacije dovela je do prodora hladnog arktičkog vazduha u srce Еvrope, osim jakog zahlađenja i snijega na planinama usljed ogromne količine padavina došlo je do poplava na skoro svim rijekama koje imaju svoja izvorišta na Karpatima i Alpima. Srećom mi nismo imali većih problema jer smo se nalazili u centru jakog ciklona nazvanog Boris, a i relativno smo udaljeni od ovih planinskih masiva – navode oni i dodaju da su atmosferske cirkulacije to jest njene oscilacije glavni pokretač dešavanja na planeti što se tiče vremena, ali i same klime.
Objasnili su i da su sezonsku prognozu imali klimatski model koristeći originalnu metodu GIS telekonekciona metoda raščlanjivanja atmosferskih oscilacija (AO) koji je razvio prof. dr Valjarević, a da je do sličnih zaključaka došao i Ristić sa svojom teorijom o klimatskim promjenama:

“Tajna veza između klime, vulkana i zemljotresa, gdje se govori u velikom uticaju Pacifika i Indijskog okeana na cirkulaciju atmosfere i njegove oscilacije kroz konvektivne faze opisane u MJO indeksu”.

Njihovu sezonsku prognozu prenosimo u cjelosti:
“Na vrijeme od oktobra do kraja februara uticaće sprega Azorskog i Sibirskog anticiklona. Između njh se otvara prostor za povremene prodore hladnog arktičkog vazduha direktno sa Sjevernog pola koji će donositi pad temperature i padavine, a kako vrijeme bude odmicalo kišu će zamijeniti snijeg. Prema ECMWF srednjoročnom modelu postoji evidentna orjentacija kraka polarnog vrtloga prema našem kontinentu u sklopu koga će se dešavati povremeni prodori hladnog arktičkog vazduha.

Početak oktobra uz smjenu sunca i oblaka koji mogu donijeti kišu biće svježiji najviše temperature između 17 i 22 stepena. Prema kraju prve dekade doći će i do postepene stabilizacije vremena i porasta vazdušnog pritiska tako da ćemo ući u takozvano miholjsko ljeto, period baš oko Miholjdana 12. oktobra. Najviše temperature u tom periodu biće oko 25 stepeni. U drugoj polovini oktobra i prvoj polovini novembra ulazimo u hladniji period i što se tiče jutarnjih koje će se kretati od pet stepeni do deset stepeni i maksimalnih koje će biti između 10 i 15 stepeni, u pojedinim danima biće maglovito pogotovo u kotlinama i rječnim dolinama, gdje se magla može zadržati veći dio prijepodneva. Takođe, u pojedinim danima biće i kiše, a na planinama po neka pahulja”.

Prognoza za novembar

“U drugoj polovini novembra sa jačim prodorom hladnog arktičkog vazduha biće i puno padavina uglavnom kiše na planinama snijeg, pojava snijega se krajem novembra očekuje i u nižim predjelima južnije od Save i Dunava. Najniže temperature na kraju novembra biće od -2 do pet stepeni, a maksimalne od tri do osam stepeni”, navodi se u prognozi i dodaje:

“U decembru promjenjivo vrijeme sve će više ličiti na pravo zimsko. Početkom i sredinom mjeseca dva kraća otopljenja sa maksimumima oko 10 stepeni kao prethodnica dolaska hladnog fronta koji će donijeti snijeg u većem dijelu zemlje i pad temperature na blizu nula stepeni. Krajem decembra stvaranje i snježnog pokrivača tako da je velika šansa da dočekamo poslije ko zna koliko godina novu godinu u pravom zimskom ambijentu sa snježnim pokrivačem”.

Vrijeme za prva dva mjeseca naredne godine

“Januar i februar prema sadašnjoj prognozi pravi zimski, povremeno će padati uglavnom snijeg, a najviša dnevna temperatura kretaće se od nule do pet stepeni minimalna temperatura u pojedinim danima i do -10 stepeni Celzijusovih. Kraj zime i otopljenje stiže krajem februara i početkom marta. Sve u svemu ova zima bi mogla da bude najhladnija u posljednjih 10 godina”, tvrde meteorolozi, prenosi “Kurir”.

Društvo

DOBRA VIJEST ZA SVE PUTNIKE! Ryanair objavio popust na letove iz Banjaluke

Niskobudžetni avionski prevoznik Ryanair objavio je posebne povoljne ponude za letove iz Banjaluke.

Ponude važe za letove od aprila ako se sad rezervišu, a uključuju letove za Beč, Karlsrue, Memingen, Brisel, Štokholm i Geteburg.

Prema podacima na njihovom sajtu, najjeftinije karte za Beč mogu se kupiti za već od 17 evra, Karlsrue od 25 evra, Memingen 29 evra, Brisel za 30 evra, Štokholm 41 evro, te Geteburg 43 evra.

Ukoliko kupujete povratnu kartu, ponude se kreću od 35 evra za povratnu kartu do Beča, dok se povratne karte do ostalih destinacija mogu kupiti za cijene od oko 50 evra, u zavisnosti od termina i datuma.

Ponude ove kompanije možete provjeriti na ovom linku.

Nastavi čitati

Društvo

NE SPAVA ZIMSKI SAN! Snimljen medvjed kako trči oko kuća na Vlašiću (VIDEO)

Na društvenim mrežama kruži snimak medvjeda koji je zalutao u malo selo na Vlašiću.

Profil na Instagramu koji je objavio ovaj snimak tvrdi da je medvjed pobjegao iz kaveza, a na snimku se on vidi kako trči kroz snježnu mećavu.

Takođe se može primijetiti da medvjed bježi od automobila iz kojeg je i snimljen.

Trenutno nije poznato šta se desilo sa medvjedom i kako je uopšte završio u ovom selu, prenosi Radio Sarajevo.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 072info (@072info)

Nastavi čitati

Društvo

VELIKI JAZ! Pogledajte koliko zarađuju VISOKI DUŽNOSNICI I DIREKTORI, a evo čiji je rad najmanje plaćen

Prosječna godišnja bruto plata, sa svim bonusima, za 2022. godinu iznosila je 22.897 KM.

Pri tome, bruto zarada muškaraca iznosila je 23.758, a  bruto zarada žena 21.979 KM.

To je pokazala analiza Republičkog zavoda za statistiku o strukturi zarada, prema kojoj je prosječna bruto zarada po plaćenom času iznosila 11,39 KM.

Bruto zarada po času kod muškaraca u 2022. iznosila je 11,67, a kod žena 11,09 KM.

Platni jaz između žena i muškaraca iznosio je 4,97 odsto, što ukazuje na to da su u 2022. godini žene bile manje plaćene od muškaraca za 4,97 odsto.

Udio zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju zaposlenih iznosi 20,06 odsto, što znači da je petina zaposlenih ostvarila bruto zaradu manju od 6,53 KM po času.

Najveći dio zaposlenih, njih 30,2 odsto, ostvario je godišnju zaradu u intervalu od 10.000 do 15.000 KM, a  19,3 odsto zaposlenih zaradilo je između 15.000 i 20.000 KM. Godišnju zaradu manju od 10.000 KM primilo je 1,3 odsto zaposlenih, a veću od 40.000 KM 7,3 odsto zaposlenih.

„Najviše su zarađivali zaposleni u grupi Zakonodavci, visoki dužnosnici i službenici, direktori, u prosjeku 37.225 KM, što je i očekivano, s obzirom na to da postoji pozitivna korelacija između visine zarade, stepena obrazovanja i grupe zanimanja. Najmanje su zarađivali zaposleni u grupi Jednostavni poslovi, u prosjeku 14.997 KM“, navodi se u pomenutoj analizi.

Nastavi čitati

Aktuelno