Connect with us

Društvo

Evo šta je pokazalo istraživanje o vršnjačkom nasilju u školama u RS: IZVJEŠTAJ USKORO PRED POSLANICIMA

Dobijene podatke o vršnjačkom nasilju Ombudsman će Narodnoj skupštini RS predstaviti kao glas djece o ovoj jako važnoj i kompleksnoj temi.

Ombudsman za djecu proveo je istraživanje o vršnjačkom nasilju među učenicima od 1. do 3. razreda srednjih škola u Republici Srpskoj, a prema rezultatima koje su dobili deset odsto srednjoškolaca od 5.700 ispitanih izjasnilo se da su bili žrtve vršnjačkog nasilja u prvom polugodištu, a 20 odsto je navelo da su bili žrtve tokom školovanja.

“Čak 40 odsto je reklo da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, a najzastupljenije je verbalno nasilje i socijalna isključenost. Učenici su navodili da se nasilje najčešće dešava u učionici”, navedeno je Posebnom izvještaju o vršnjačkom nasilju u vaspitno-obrazovnim ustanovama (možete ga pronaći u materijalima za sjednicu – LINK).

Pet odsto počinilaca su zaposleni u školi
Zabrinjavajuće je da je na pitanje „Ko je počinilac nasilja?“ 54 odsto učenika reklo da je počinilac bio učenik iz njihove škole, devet odsto da je to bio učenik iz druge škole, a čak pet odsto učenika je reklo da je to neko od zaposlenih u školi.

“Zanimljivo je da je u ovom pitanju ostavljena mogućnost da je nasilje počinjeno od strane zaposlenog i ono što nas zabrinjava je podatak da su učenici naveli da je u pet odsto slučajeva nasilje počinjeno upravo od onih koji bi trebali zaštiti, zaustaviti i spriječiti bilo koji oblik nasilja”, navodi se.

Porazni su i odgovori o reakcijama nakon prijavljivanja nasilja gdje se prema dobijenim podacima navodi da je njih 31 odsto reklo da nije bilo nikakve reakcije.

“Iz dostavljenih odgovora učenici su naveli da je najvećem broju slučajeva odreagovano i to od strane odjeljenskog starješine ili stručne službe, što je u pozitivnoj korelaciji i sa odgovorima na pitanje kome bi se povjerili i prijavili nasilje. Zabrinjava podatak iz odgovora učenika koji upućuje da se na prijavu nasilja ne reaguje. Zakonska regulativa je jasna u ovom dijelu, a akcenat se stavlja na adekvatnu i blagovremenu reakciju nadležnih organa i službi. Sam Protokol o postupanju u slučaju nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece propisuje dužnost svih zaposlenih u vaspitno – obrazovnim ustanovama za pojave nasilja nad djecom, te ih obavezuje na preduzimanje mjera radi otkrivanja i prijavljivanja problema i odgovarajuće pomoći djetetu”, stoji u Izvještaju koji će se pred poslanicima NSRS naći na 8. redovnoj sjednici koja će biti održana 12. marta.

Nema zvaničnih podataka
Na toj sjednici Ombudsman za djecu RS iznijeće i zaključak u kojem se navodi da i pored brojnih međunarodnih dokumenata, domaćih zakonskih i podzakonskih akata, koji uređuju oblast zaštite djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, nasilje nad djecom i među djecom je i dalje prisutno.

“Kada je u pitanju nasilje nad i među djecom poseban problem predstavlja činjenica da nema zvaničnih podataka, odnosno evidencija iz kojih bi se, pored toga, da li je i koji oblik nasilja u porastu, mogli pratiti i drugi parametri vezani za nasilje”, stoji u ovom izvještaju.

Ombudsman će predložiti i preduzimanje potrebnih mjera i aktivnosti radi zaštite djece od nasilja koje će biti upućene Ministarstvu prosvjete i kulture RS, Republičkom pedagoškom zavodu, svim vaspitno obrazovnim ustanovama i Ministarstvu porodice, omladine i sporta.

(Mondo)

Društvo

STANIVUKOVIĆ U OBILASKU MANASTIRA U DALMACIJI “Imamo obavezu da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive!” (FOTO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković obilazeći Dalmaciju posjetio je srpske svetinje na ovom području.

-Ostao sam zadivljen ljepotom pravoslavnih manastira i crkava, kao i samog krajolika, obilazeći prelijepu Dalmaciju. Ljepota ovih svetinja oduzima dah. Malo gdje možete vidjeti ovoliki broj srpskih svetinja kao što možete u Dalmaciji. Od Krke i Krupe, do Crkve Svetog Petra i manastira Dragović, svako mjesto govori o vjekovnom prisustvu, istrajnosti i snazi našeg naroda-istakao je Stanivuković.

Ipak, navodi nije sve tako blistavo kao što se čini.

-Pored svetinja koje plijene svojom duhovnom i istorijskom vrijednošću, sreo sam i ono što boli, razrušeni domovi, zapuštene crkve, i tragovi stradanja koje je naš narod ovdje proživio. Upravo zbog toga, sa sveštenicima i narodom sam razgovarao o obnovi, kako lično, tako i institucionalno, pružićemo podršku da se svako naše svetište podigne i obnovi. Najviše me raduje to što se ljudi vraćaju. Iako su bili progonjeni i preživjeli golgotu, obilaze svoja ognjišta, vraćaju se u svoje manastire, svoje korijene. Iako korijeni moje porodice nisu iz ovih krajeva, duboko osjećam snagu korijena našeg naroda ovdje. I zato ova posjeta Lici i Dalmaciji zauzima posebno mjesto u mom srcu – kazao je on i poručio:

-Imamo obavezu, kao narod i kao institucije, da ne dozvolimo da ovi hramovi tišine ostanu sami. Da glas zvona ponovo odjekuje ovim krajevima. Da se naše svetinje ne samo obnove, već i ožive. Dalmacija nije samo prostor, ona je dio identiteta našeg naroda.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno oblačno uz moguće lokalne pljuskove

Prema najavama meteorologa se u većem dijelu Bosne očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. U Hercegovini će preovladavati sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost.

Tokom dana mogući su rijetki i slabi lokalni pljuskovi, posebno u centralnim, istočnim i jugozapadnim krajevima Bosne.

Vjetar će biti slab: u Bosni će duvati iz smjera sjevera i sjeveroistoka, dok će u Hercegovini, tokom većeg dijela dana, preovladavati zapadni i jugozapadni vjetar.

Jutarnje temperature kretat će se između 7 i 13 stepeni Celzijusa, na jugu do 15 °C. Najviše dnevne temperature bit će između 15 i 21 °C, a na jugu zemlje do 25 °C.

Stanovnicima se preporučuje slojevito odijevanje, s obzirom na svježija jutra i moguće kratkotrajne pljuskove tokom dana.

Nastavi čitati

Društvo

DOŠLO JE 5 DO 12! U nedjelju protest nezadovoljnih roditelja djece sa invaliditetom, žele da ISPRAVE NEPRAVDU!

Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje MNRL Laktaši najavili su mirno okupljanje građana koje će se održati 11. maja na Trgu Krajine s početkom u 11:55 časova.

Cilj protesta je iskazivanje nezadovoljstva zbog ukidanja naknade za roditelje-njegovatelje nakon navršeih 30 godina djeteta, te poziv na izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti Republike Srpske.

-Ne možemo više dopustiti nepravdu i diskriminaciju nad nama i našom bolesnom djecom koju nam Republika Srpska radi godinama. U Federaciji BiH je taj isti zakon potpuno drugačiji. Zato vas pozivam, da nam se pridružite, da nas podržite, da budete glas onih koji ne mogu pričati, da budete borci za one koji to ne mogu samostalno uraditi. Treba nam pomoć svih vas – poručila je je članica UG “Glas Tišine” Bobana Miljević,

Ona je pozvala i zvaničnike od lokalnih do republičkih vlasti da se pridruže.

– Posebno pozivam ministra Šeranića da nam se pridružite na Trgu i poručujem vam da odustati nećemo. Pokažite nam da nismo sami! – poručila je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno