Connect with us

Društvo

EVO ŠTA SU POKAZALI SISTEMATSKI PREGLEDI UČENIKA! Gojaznost, loše držanje i slab vid

Sistematski pregledi učenika u svim banjalučkim osnovnim i srednjim školama ukazali su da su najzastupljeniji problemi zdravlja na lokomotornom sistemu, rečeno je Srni u banjalučkom Domu zdravlja.

Sistematski pregledi koje su obavili timovi porodične medicine koji rade u banjalučkom Domu zdravlja Banjaluka pokazali su da je dominantno loše tjelesno držanje, a kao rezultat toga i krivljenje kičme čak kod trećine učenika 33 odsto.

Uočeni su problemi ravnog stopala kod 26,78 odsto učenika, problemi neadekvatne uhranjenosti, odnosno gojaznosti kod 13 odsto učenika , te problemi vida kod 3,53 odsto učenika.

Iz Doma zdravlja navode da je donedavno bio visok procenat djece i sa karijesom, ali je taj problem zdravlja đece znatno smanjen u novije vrijeme, zahvaljujući izuzetno dobroj stomatološkoj zaštiti u ovoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno vrlo razvijenoj mreži stomatoloških ambulanti kako u gradskim, tako i u prigradskim osnovnim školama, koje provode pravovremenu i preventivnu zaštitu zdravlja zuba kod djece.

Ono što zabrinjava, kažu u banjalučkom Domu zdravlja, jeste činjenica da je i dalje nezadovoljavajući procenat vakcinisane djece redovnom vakcinacijom protiv bolesti koje se ovom mjerom mogu spriječiti, a ujedno predstavljaju i zakonsku obavezu.

“Zabrinjava i da sve više uočavamo u školskoj dobi porast broja slučajeva rizičnog ponašanja – vršnjačko nasilje, konzumiranje alkohola i duhana, kao i nedovoljna briga o reproduktivnom zdravlju”, navode iz banjalučkog Doma zdravlja.

Iz ove zdravstvene ustanove ističu da su uzroci nastanka uočenih problema lokomotornog sistema teške školske torbe, neadekvatan školski namještaj, dugo sjedenje u nepravilnom položaju i nagli rast djece u toj dobi.

Uzroci nastanka gojaznosti su, kako navode iz Doma zdravlja, brza hrana, grickalice, dugo sjedenje za računarima i fizička neaktivnost, dok su uzroci problema slabog vida dugi boravak đece za ekranima, pogotovo u svakodnevnom nekontrolisanom višesatnom korištenju mobilnih telefona.

“Uzroci slabog obuhvata vakcinisane djece je mogućnost, a bez sankcija da se nestručne osobe pogotovo putem društvenih mreža oglašavaju ‘sa svojim mišljenjima o vakcinaciji’, što je vrlo često suprotno od onoga što dokazuje struka i nauka, pa i višedecenijska praksa o značaju vakcinacije. Naravno, brojna oglašavanja putem društvenih mreža i medija koji nerijetko naglašavaju rizična ponašanja, a bez njihove osude, često su uzrok znatno povećanog broja slučajeva rizičnih ponašanja djece”, navode iz banjalučkog Doma zdravlja.

Iz ove zdravstvene ustanove ukazuju na potrebu da i dalje svi počev od zdravstvenih radnika, roditelja, prosvjetnih radnika, medija i društva u cjelini treba u budućnosti da što više radimo na edukaciji o značaju očuvanja zdravlja upravo mlade populacije.

“To je jedan od osnovnih preduslova da se umanji broj oboljenja i komplikacija koje mogu narušavati kvalitet života tih budućih odraslih ljudi, a time i povećati njihov doprinos društvu i sredini u kojoj žive i djeluju”, kažu iz Doma zdravlja Banjaluka.

Za sve učenike osnovnih i srednjih škola obavezni su sistematski pregledi, a rade se svake druge godine.

Sistematski pregledi obavljaju se za učenike trećih, petih, sedmih i devetih razreda osnovne i trećih razreda srednje škole.

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno