Politika
FADIL NAJAVIO POVRATAK Javne ličnosti u BiH nakon što odsluže kaznu u zatvoru, mogu se vratiti političkom životu

Političari u BiH koji su osuđeni ili se nalaze na izdržavanju kazne po odsluženju mogu se nastaviti baviti politikom.
Naime, Fadil Novalić, bivši premijer Federacije BiH, nalazi se na izdržavanju četverogodišnje kazne zbog zloupotrebe položaja u slučaju „Respiratori“. Ipak, čini se da ne planira stati s bavljenjem politikom.
To je poručio u objavi na njegovom Fejsbuk profilu, iako ne bi trebalo da ima pristup internetu i društvenim mrežama dok se nalazi u Vojkovićima.
Bez obzira na to što je protiv njega donesena i potvrđena presuda, zakon u BiH, barem u njegovom slučaju, kaže da Novalić neće imati prepreke u bavljenju politikom nakon što izađe iz zatvora.
To je za Klix.ba potvrdio i njegov advokat Senad Pećanin.
– U presudi bi jasno pisalo da se Novaliću zabrani obavljanje javne funkcije. On će biti u mogućnosti da se bavi politikom nakon što završi izdržavanje kazne – kaže Pećanin.
Njegove tvrdnje potvrđuje i Krivični zakon FBiH. Prema presudi Suda Bosne i Hercegovine, Novalić, kao i Fahrudin Solak i Fikret Hodžić, prekršili su član 383 KZ FBiH, Zloupotreba položaja ili ovlašćenja. Kršenje ovog člana nosi kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina, a u slučaju afere „Respiratori“, nosi kaznu od tri ili više godina, zbog količine pribavljene imovinske koristi od 200.000 KM, prema presudi Suda BiH.
Međutim, određene presude sa sobom nose zabranu političkog djelovanja, odnosno zabranu obavljanja dužnosti, kako to piše u Krivičnom zakonu BiH.
U tom pogledu je indikativan slučaj Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske. Njemu i v.d. direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću se sudi za član 203a KZ BiH, odnosno krivično djelo Neizvršavanje odluka visokog predstavnika.
milorad dodik i miloš lukićFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER/COMBO
Pored potencijalne zatvorske kazne, ova odredba KZ BiH nosi i mjeru bezbjednosti zabrane obavljanja dužnosti.
Pored ovog člana Krivičnog zakona BiH, zabranu obavljanja javne dužnosti dobit će sve osobe pravosnažno osuđene za članove Član 219.b (Podmićivanje na izborima i u službi koja se finansira iz javnih sredstava), Član 239 (Neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH, Doma za ljudska prava ili Evropskog suda za ljudska prava), Član 156 (Napad na ustavni poredak) i Član 157 (Ugrožavanje teritorijalne cjeline).
Važno je napomenuti još jednu važnu odredbu – ukidanje kazne odlukom višeg suda. Odluke Suda BiH mogu biti poništene ako tako kažu Ustavni sud BiH ili Evropski sud za ljudska prava.
Advokat Ifet Feraget pojašnjava šta bi se u tom slučaju desilo.
– Ako bi Ustavni sud BiH ili Evropski sud za ljudska prava ukinuli presudu, došlo do bi do poništenja cijelog postupka. Slijedio bi novi sudski proces, ako se implementira odluka ovih sudskih instanci – pojašnjava Feraget.
Treba istaći da Fadil Novalić, kao niti jedan drugi apelant pred Ustavnim sudom BiH, ne može tražiti očitovanje suda u Strazburu bez odluke najviše sudske instance u BiH.
Imajući u vidu da trenutno Ustavni sud BiH funkcioniše bez dvojice sudija iz Republike Srpske, te bez jednog iz FBiH, pitanje je kada će uopšte Novalićev slučaj, kao i slučaj drugih apelanata, biti razmatran.
Što se tiče bavljenja politikom, važno je reći i da je Izborni zakon poprilično nejasan u odredbama koje se tiču kandidovanja za zakonodavne funkcije.
Jasno je da osobe koje imaju na snazi zabranu obavljanja javne dužnosti ne mogu biti imenovani na izvršne funkcije (primjer: Premijer kantona ili entiteta). Isto tako, posljednjim promjenama Izbornog zakona BiH koje je 26. marta ove godine nametnuo visoki predstavnik, izričito je zabranjeno kandidovanje i imenovanje osobama protiv kojih je donesena pravosnažna presuda za ratne zločine.
Nejasno je da li osobe protiv kojih je donesena pravosnažna presuda u drugim sferama mogu biti kandidati na izborima te da li oni mogu preuzeti dužnost ako dobiju dovoljno glasova.
Mada, postoje odredbe u Izbornom zakonu BiH koje predviđaju ovakve slučajeve. Tako član 1.10 kaže da mandat izabranog člana vlasti može prestati ako se protiv njega donese pravosnažna presuda koja nosi kaznu zatvora od šest mjeseci ili više.
Primjeri iz BiH kažu da pravosnažne presude u sferama koje ne navode izričito da sa sobom nose zabranu vršenja javne dužnosti ne znače puno. Ramo Isak, aktuelni ministar unutrašnjih poslova FBiH, je dva puta bio pravosnažno osuđivan.
Sklon konfliktima
Prvi put je osuđen na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dva mjeseca 2011. godine na zbog ugrožavanja sigurnosti prijetnjom.
Odlukom Opštinskog suda u Zenici osuđen je na šest mjeseci uslovne kazne zatvora 2014. godine zbog nasilničkog ponašanja. Kazna nije izvršena jer u roku od godinu dana nije počinio novo kazneno djelo.
Bez obzira na ove javno dostupne presude, Isak je danas ministar u vladi FBiH.
Među političarima, koji su takođe bili osuđivani su, Zukan Helez, Salko Zildžić, Halil Bajramović, Jerko Ivanković Lijanović i drugi, piše Klix.
Politika
PUT U BEČ OTKRIO PRAVU SLIKU! Vukomanović: Korupcija, nepotizam i podobnost postali pravila čak i u učionicama

Skandal oko učeničkog putovanja u Beč najbolje pokazuje razmjere izopačenosti društva u koje nas ovaj put uvode oni koji nikako to ne bi smjeli, a to su pojedini direktori srednjih škola.
Rekla je ovo poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, reagujući na navode roditelja i profesora da su direktori pojedinih škola u Banjaluci na učenička putovanja slali svoje rođake ili djecu partijskih drugova, bez da ostali u školi znaju za ovo putovanje.
– Da se nepotizam nastanio u državne institucije koje počinju da liče na porodične firme odavno smo znali. Da partije kadruju javnim ustanovima od direktora do pomoćnog osoblja takođe nije tajna, ali da se đaci biraju po rodbinskoj ili političkoj vezi za putovanje otkrili su nam direktori nekoliko banjalučkih srednjih škola. Kada korupcija, nepotizam i podobnost postanu pravila čak i u učionicama, jasno je da smo kao društvo na putu da izgubimo još jednu, a možda i više generacija – navodi ona.
Podsjeća da se nije stišao ni poslednji skandal sa falsifikovanjem ponuda za učeničke ekskurzije u jednoj banjalučkoj školi, a imamo novi – nepotizmom probrana selekcija đaka za odlazak u Beč.
-Mladi najviše uče posmatrajući, i u kući i u školi, ali ako vide da je moguće poznanstvom doći do boljih ocjena, ako se za učitelje i nastavnike biraju lošije pozicionirani na konkursu, snaje i snahe državnih funkcionera, ako se sa katedri odašilju idolopoklonički politički govori našoj djeci – put budućih generacija je zaista neizvijestan – ističe Vukomanovićeva.
Dodaje da ovo nije samo moralni pad, već je zloupotreba položaja, gaženje prava i urušavanje budućnosti cijele zemlje.
-Jedini što sada može da bar malo vrati nadu u obrazovni sistem jeste da resorno ministarstvo reaguje, sankcioniše odgovorne i pokaže nam da je ovo izuzetak, a ne pravilo, te da je sistem zakazao, a ne da je stvoren da ovako funkcioniše. Pojedini direktori škola pokazali su da nemaju nikakve veze sa obrazovanjem, sada je na redu da vidimo da li ima Ministarstvo prosvjete i kulture – navodi ona.
Zaključuje da ako niko ne bude kažnjen, to znači da sistem direktno odobrava ovakvu nepravdu, te da kad sistem odobrava nepravdu prema djeci, profesorima, obrazovanju, tada dolazimo do tačke gdje morate birati: ili mijenjati zemlju u kojoj živite, ili mijenjati sistem.
Politika
SKANDALI, GUBICI I AFERE: Vlada Radovana Viškovića na optuženičkoj klupi

Vlada Republike Srpske, na čijem čelu se nalazi Radovan Višković, izvršnu vlast u Srpskoj obavlja već punih sedam godina.
U navedenom periodu, ako je vjerovati ocjenama opozicionara, sindikalaca, predstavnika pojedinih boračkih udruženja i ekonomista, malo je šta čime se Vlada “kontinuiteta”, kako mnogi nazivaju Vladu Republike Srpske koju predvodi Radovan Višković, može pohvaliti.
Izgubljen spor sa slovenačkim “Vijaduktom”, koji će poreske obveznike u Srpskoj koštati više od 100 miliona KM, peripetije oko koncesije koja je izdata kontroverznom ruskom tajkunu Rašidu Serdarovu u Ugljeviku i gubici mjereni desetinama miliona KM, otkup potraživanja IRB od strane bijeljinskog advokata Miloša Stevanovića, propast “Šuma RS” i “Željeznica”, čiji se akumulirani gubitak mjeri stotinama miliona KM, kao i brojne druge afere i skandali od kojih nijedan nije dobio sudski epilog, prema brojnim ocjenama predstavljaju dovoljan dokaz da je Vlada Srpske koju predvodi Radovan Višković najgora u dosadašnjoj istoriji Republike Srpske.
Inače, zanimljivo je da je aktuelni predsjednik Srpske, Milorad Dodik, nakon prošlih opštih izbora 2022. godine najavio da je Viškovićevoj vladi “oročen” mandat na dvije godine, te da bi, nakon toga, trebalo da dođe do izbora nove izvršne vlasti.
Kako bilo, o smjeni aktuelne Vlade gotovo da se više ne raspravlja u javnosti, a, po svemu sudeći, Radovan Višković i njegov kabinet “izguraće” do kraja svoj neuspješan mandat do izbora 2026. godine.
– Poznato je da smo mi najveći kritičari ovog sastava Vlade kojeg u kontinuitetu već sedam godina vodi Radovan Višković. Smatramo da je ovo najgori sastav Vlade u istoriji Republike Srpske. Najbolje je kad se hvale kako redovno isplaćuju plate i penzije. Najbolje bi bilo da ih ne isplaćuju ljudima koji redovno plaćaju poreze, kupuju namirnice od kojih se prikuplja PDV, kupuju gorivo i ostale stvari od kojih se naplaćuju takse, naknade i puni budžet – izjavio je za Srpskainfo predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić.
Sportskim žargonom rečeno, kada neki tim izgubi katastrofalnim rezultatom, i to kod kuće, prvo što slijedi jeste to da trener sam podnese ostavku ili biva odmah smijenjen. U Republici Srpskoj, izgleda, važe neka druga pravila i ekonomski “rezoni”.
– Izgleda da je aktuelnim vlastima u Srpskoj dovoljno reći to da vole Republiku Srpsku i sve im je oprošteno!? I mi volimo Srpsku i za nju smo dali naše živote, zdravlje i najbolje godine života, ali nije nam dozvoljeno da sklapamo štetne ugovore, koštamo Republiku Srpsku stotine miliona maraka i upropaštavamo budućnost naše djece i unuka – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžinskog rata RS”, Nedeljko Klincov.
Dodaje da bivši borci VRS jedino traže pravednije društvo, domaćinsko upravljanje prirodnim bogatstvima i javnim dobrima Srpske, kao i poštovanje onih koji su stvarali i odbranili Republiku Srpsku.
– Umjesto svega toga, svjedoci smo da se narodna imovina krčmi, a borci i njihov položaj postali su zadnja rupa na svirali ovoj vlasti – tvrdi Klincov.
Politika
DRINIĆ: SNSD koristi finansijske pritiske kao osnovne metode političke borbe u Banjaluci!

Šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, poručio je da vlast u Republici Srpskoj i skupštinska većina u Banjaluci svjesno blokiraju razvoj najvećeg grada Srpske, koristeći odugovlačenje i finansijske pritiske kao osnovne metode političke borbe.
“Još na početku mandata bilo je jasno da će SNSD i njihovi partneri odugovlačiti sa radom Skupštine, što se vidjelo već na konstitutivnoj sjednici koja je zakazana tek pred istekom zakonskog roka od 120 dana. To je strategija koja se nastavlja i danas, s ciljem da se na svaki mogući način spriječi razvoj grada i zaustave pozitivni procesi koje je pokrenula administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića”, izjavio je Drinić.
On je istakao da je politika SNSD-a i vladajuće koalicije zasnovana na opstrukcijama, bez ideja i konkretnih prijedloga, što se, kako kaže, jasno vidi u njihovom ponašanju na skupštinskim sjednicama.
“Banja Luka je na izborima rekla da želi promjene i konkretna djela. Mi smo to i pokazali kroz brojne mjere pomoći građanima — od besplatnih udžbenika i projekata za kuće, do senzora za mjerenje šećera u krvi i besplatnog gradskog prevoza. Svako domaćinstvo je osjetilo djelovanje gradske uprave pod vodstvom gradonačelnika Stanivukovića”, rekao je Drinić.
Prema njegovim riječima, uprkos urednom dostavljanju tačaka dnevnog reda i stalnim inicijativama za održavanje sjednica Skupštine, skupštinska većina konstantno opstruiše rad.
“U prethodnom mandatu imali smo čak osam mjeseci bez redovne sjednice. Sada se isti obrazac ponavlja. Namjerno odbijaju usvajanje važnih odluka za funkcionisanje grada, poput stope poreza na nepokretnosti, a oduzeli su nam i sredstva od PDV-a i naplate parkinga. Sve je jasno — cilj je finansijski ugušiti Banjaluku”, poručio je Drinić.
On naglašava da PDP i dalje insistira na dijalogu i kompromisu, ali da odgovornost za stanje u gradu leži isključivo na onima koji, kako kaže, odluke ne donose u interesu građana, nego po direktivama partijskih komiteta.
“U SNSD-u odluke se ne donose na osnovu volje naroda, već unutar stranačkih komiteta. Predsjednik SNSD-a je i sam rekao da svi odbornici moraju vratiti mandat stranci, a onda će on odlučivati ko će ih predstavljati. Takav pristup je suprotan svakom demokratskom principu, a posljedice najviše osjeća upravo Banja Luka”, zaključio je Drinić.
On je dodao i to da je Banjaluka po prvi put u svojoj istoriji dočekala Dan grada bez usvojenog bužeta, što jasno pokazuje loše namjere.
-
Svijet2 dana ago
NI TAMO NISU MOGLI BEZ SKANDALA! Zelenski i supruga prekršili STROGI KODEKS
-
Banjaluka2 dana ago
DRAMA U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI U BANJALUCI! Đaci optužili direktoricu da je poslala SVOG SINA u Beč
-
Politika3 dana ago
NAKON PREKIDANJA PROGRAMA ZBOG SNSD Savić-Banjac: RTRS simbol političke kontrole i urušavanja društva
-
Politika3 dana ago
“SELO SIMBOL SRPSKOG STRADANJA” Drinić u posjeti selu kod Novog Grada
-
Društvo3 dana ago
Stanivuković u Novom Gradu: Crkva posvećena Svetom Savi je simbol onoga što Sveti Sava jeste za nas
-
Politika3 dana ago
NOVE TVRDNJE DODIKA “CIK će SNSD-u zabraniti da učestvuje na izborima, oni su urušili i SDS!”
-
Politika2 dana ago
ORUŽANA POBUNA! BIVŠI SAVJETNIK ŽELJKE CVIJANOVIĆ: Karan je saizvršilac krivičnog djela sprečavanja SIPA-e u privođenju
-
Banjaluka2 dana ago
OPTUŽEN I DIREKTOR MEDICINSKE ŠKOLE! Sakrio dopis o putovanju u BEČ?