Connect with us

Svijet

FON DER LAJEN “Cilj je ubrzanje proizvodnje municije”

EU namjerava da se udruži sa evropskom namjenskom industrijom radi povećanja brzine i obima proizvodnje municije koja je prijeko potrebna u Ukrajini, kao i da bi popunila domaće zalihe, rekla je danas predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Ona je u obraćanju na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji rekla da bi evropski blok trebao da uradi ono što je učinjeno tokom pandemije, kada se pripremio za masovnu proizvdnju vakcina protiv kovida 19.

“Moguće je zamisliti, na primjer, sporazume o avansnoj kupovini koji namjenskoj industriji daju mogućnost da sada ulaže u prizvodne linije, da bi bila brža i povećala količinu koju može da isporuči”, izjavila je Fon der Lajenova.

Ona je naglasila da Unija ne može da čeka mjesecima i godinama za popunjavanje svojih vojnih zaliha ili za slanje municije Ukrajini, poput granata kalibra 155 milimetara.

“Sada je zaista vrijeme da se ubrza proizvodnja, da se poveća obim proizvodnje standardizovanih proizvoda koji su Ukrajini očajnički potrebni, na primjer standardizovane municije”, rekla je ona.

Svijet

SIJARTO IZNIO CRNE PROGNOZE ” Zbog pogoršanja situacije u Ukrajini EU se SPREMA ZA SVJETSKI RAT”

Kao odgovor na pogoršanje situacije u Ukrajini, donosioci odluka u Briselu “spremaju se za svjetski rat uprkos neuspjehu strategije isporuka naoružanja”, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

Govoreći na marginama sastanka ministara spoljnih poslova EU u Luksemburgu, Sijarto je rekao da je Ukrajina sve više nazaduje u ratu sa Rusijom, što je, kako je ukazao “izazvalo opasan odgovor Brisela i očajničko isporučivanje svih vojnih zaliha”, prenosi agencija MTI.

“Riječ je o stotinama hiljada ili milionima komada municije i oružja u vrijednosti od više milijardi evra, iako znamo da je ta strategija u poslednjih nekoliko godina doživjela neuspjeh. Isporuke oružja nisu nas približile miru, naprotiv, one mogu samo da produže rat i povećaju prijetnju od eskalacije ovog sukoba u svjetski rat”, upozorio je Sijarto.

On je ponovio da je Mađarska došla do drugačijeg zaključka i zalaže se za koncept “osnaživanja mirovnih napora u kojima bi trebalo dopustiti da diplomatija zameni isporuke oružja”.

“Mi Mađari smo spremni da razgovaramo o mirovnim planovima. Istovremeno, moramo jasno staviti do znanja da mirovne konferencije mogu biti uspješne samo ako su sve zaraćene strane za pregovaračkim stolom”, rekao je Sijarto.

Sijarto je izrazio zabrinutost da će se u trenutku dok EU priprema 14. paket sankcija Rusiji, pojačati i pritisak na Mađarsku, navodi MTI.

Prema njegovim riječima, prethodne sankcije nanijele su više štete Evropi nego Rusiji, a građani evropskih zemalja su ti koji su platili cijenu, uključujući i Mađare koji nisu imali nikakve veze sa ratom.

“Još jednom jasno ponavljam da bez obzira na pritisak koji se vrši, nećemo podržati nikakve sankcije zbog kojih bi Mađari plaćali cijenu rata”, poručio je Sijarto.

On je rekao da je u korenu razlike između stavova Mađarske i nekih drugih zemalja EU to što “političari u Briselu i mnogim drugim glavnim gradovima rat (u Ukrajini) smatraju svojim”.

Nastavi čitati

Svijet

“CRVENI ALARM” za klimatske promjene: Evropa kontinent koji se NAJBRŽE ZAGRIJAVA

Evropa je kontinent koji se najbrže zagrijava, a rast prosječnih temperatura je dvostruko veći od globalnog prosjeka, upozorile su dvije organizacije za klimatski monitoring.

Najnoviji zajednički izvještaj Svjetske meteorološke organizacije Ujedinjenih nacija i Klimatske agencije Evropske unije “Copernicus” pokazuje da su temperature u Evropi 2,3 stepeni Celzijusa iznad preindustrijskog prosjeka, u poređenju sa svjetskim rastom od 1,3 stepena u odnosu na isti period.

“Evropa se suočila sa još jednom godinom rasta temperatura i intenziviranja klimatskih ekstrema, uključujući rekordne vreline, požare, toplotne talase, gubitak glečera i nedostatak snežnog pokrivača”, izjavila je Elizabet Hemduš, zamenica načelnika odjeljenja za “Copernicus” u izvršnoj komisiji Evropske unije, prenosi Euronews.

Evropa treba da ubrza tranziciju ka obnovljivoj energiji
Svjetska meteorološka organizacija UN i “Copernicus” u zajedničkom izvještaju navode da kontinent ima priliku da razvije ciljane strategije i ubrza tranziciju ka obnovljivim izvorima, poput vjetra, sunca i hidroenergije, kako bi odgovorio na efekte klimatskih promjena.

Evropa je u prošloj godini generisala 43 posto svoje struje zahvaljujući obnovljivim izvorima, što je rast u odnosu na udio od 36 procenata iz 2022, navode agencije u svom Klimatskom izvještaju za prošlu godinu. Ovo je takođe druga godina zaredom u kojoj je Evropa generisala više energije iz obnovljivih izvora, nego iz fosilnih goriva.

Izvještaj dopunjuje dokument Svjetske meteorološke organizacije o globalnom stanju klime, koji se godišnje objavljuje već tri decenije, a ove godine stiže sa “crvenim alarmom” da svijet ne radi dovoljno, kako bi se borio protiv posljedica globalnog zagrijavanja.

“Copernicus” navodi da je mart bio deseti mjesec zaredom u kom su zabilježene rekordno visoke temperature, a prosječna temperatura na površini mora širom Evrope dostigla je najviši nivo u protekloj godini.

Sve je više smrtnih slučajeva povezanih sa klimatskim promjenama
Evropski izvještaj ove godine fokusira se i na uticaj visokih temperatura na zdravlje ljudi, dodajući da je broj smrtnih slučajeva koje se povezuju sa toplotom porastao širom kontinenta. U njemu se navodi da je više od 150 života izgubljeno direktno od posljedica oluja, poplava i požara tokom prošle godine.

Pored toga, ekonomski gubici povezani sa klimom i vremenskim uslovima u 2023. procenjuju se na više od 13,4 milijarde evra.

“Na stotine hiljada ljudi pogođeno je ekstremnim klimatskim događajima u 2023. godini, koji su orgovorni za velike gubitke na kontinentalnom nivou. Procjenjuje se da će iznositi najmanje u desetinama milijardi evra”, kaže direktor “Copernicus”-a Karlo Buontempo.

Visoke temperature doprinijele su i smanjenju glečera širom kontinenta, uključujući i onih na Alpima, koji su u posljednje dvije decenije izgubili oko deset procenata leda.

Iako je prosjek temperatura u Evropi bio viši nego ikad prije, postoje neki izuzeci i to u Skandinaviji i Islandu, gde se živa u termometru zadržavala na temperaturama čak i nižim od prosječnih.

Nastavi čitati

Svijet

ZAHAROVA ZABRINULA IZJAVOM “Skladišta sa američkim nuklearnim oružjem bila bi LEGITIMNA META”

Ukoliko Poljska odluči da skladišti američko nuklearno oružje, objekti u kojima ono bude skladišteno biće među legitimnim metama Rusije u slučaju direktnog sukoba sa NATO-om, upozorila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Ona je za RIA Novosti komentarisala izjavu poljskog predsjednika Andžeja Dude da je Poljska spremna da skladišti američko nuklearno oružje, ocijenivši da je takva izjava provokativna i da Rusija posvećuje posebnu pažnju učešću Varšave u zajedničkim nuklearnim misijama Alijanse.

“Međutim, čini se da Varšava opsesivno ulaže napore da dobije još više pažnje vojnih stratega u ruskom Generalštabu. Nije teško pretpostaviti da će u slučaju pojave američkog nuklearnog oružja na poljskoj teritoriji, relevantni objekti smjesta biti dodati na spisak legitimnih meta za napad u slučaju direktnog vojnog sukoba sa Alijansom”, rekla je Zaharova.

Nastavi čitati

Aktuelno