Connect with us

Politika

GLASAČA KAO U ZGRADI: Načelničku fotelju osvajaju i sa 100 glasova

Kandidatima za načelnike u pojedinim manjim opštinama u BiH će biti dovoljno oko 100 glasova, pa i manje od toga, da bi u nedjelju ostvarili izbornu pobjedu.

Riječ je o lokalnim zajednicama koje broje registrovanih glasača onoliko koliko ima jedna veća stambena zgrada i gdje se svi mještani, manje-više, lično znaju.

Da oko 100 glasova može donijeti pobjedu, pokazuju i primjeri iz 2020. godine, a kako se sitne brojke mogu poigrati ljudskim sudbinama, svjedoče i slučajevi da jedan glas zna presuditi u izbornoj trci.

U opštini Kupres (RS), na lokalnim izborima 2020. godine, kandidat za načelnika Gojko Šebez pobijedio je Momčila Marića za jedan glas. Za Šebeza je glasalo 95 birača, a za Marića 94.

U istoj toj opštini i ove godine se za naklonost birača bore dva kandidata, što znači da su realne šanse da neko od njih odnese pobjedu sa manje od 100 osvojenih glasova. Momčilo Marić ponovo je u trci za načelničku poziciju, a na megdan mu je stao protivkandidat Srđen Petković.

“Takva je lokalna zajednica, ali nije lako doći ni do tih 100 glasova. Kada sam na prošlim izborima izgubio sa jednim glasom razlike, ja sam to prihvatio tako. I to je to”, rekao je Marić za “Nezavisne novine”.

U opštini Istočni Drvar, na lokalnim izborima održanim 2020. godine, pobijedila je Milka Ivanković i postala načelnica zahvaljujući 103 osvojena glasa, dok je drugi kandidat Željko Stevandić imao 48 glasova.

Ove godine, sudeći po brojkama, budućem načelniku Istočnog Drvara biće dovoljno i manje od 100 glasova, jer se troje kandidata bori za tu poziciju.

Pritom, vjerovali ili ne, pojedinim odbornicima je bilo dovoljno za njih glasa rodbina, pa da uđu u opštinsku Skupštinu. Recimo, upravo u Istočnom Drvaru. Jedna odbornica, koja sada sjedi u lokalnom parlamentu, na izborima 2020. osvojila je samo devet glasova, koliko je osvojio i jedan odbornik u Istočnom Mostaru.

Zanimljivo je bilo i nadmetanje za načelnika opštine Istočni Mostar, gdje je 2020. godine pravo glasa na ispravan način iskoristilo tek 157 birača. Božo Sjeran je sjeo u načelničku fotelju zahvaljujući 117 osvojenih glasova, dok je njegov protivkandidat Milorad Račić osvojio 40 glasova. Sjeran će ove godine pokušati da osvoji novi mandat.

Politikolog Nikolina Lozo ističe da su opštine poput Istočnog Mostara, Istočnog Drvara i Kupresa (RS) kao jedinice lokalne samouprave formirane zato što se nalaze na entitetskoj granici sa FBiH i iz tog razloga takve opštine postoje.

“Slična je situacija i sa opštinama koje se nalaze u FBiH, a blizu su entitetske granice sa RS. Nažalost, sudbina takvih opština je da su izrazito nerazvijene i susreću se sa mnogim problemima jer su često zapostavljene od republičkog nivoa vlasti, a te opštine nemaju mogućnost da isfinansiraju ni osnovne troškove”, kaže Lozo.

Prema njenim riječima, u opštinama koje su razvijenije nezahvalno je biti načelnik zbog velikih dugovanja, a još je teža u izrazito nerazvijenim opštinama kakve su Istočni Mostar, Istočni Drvar i Kupres (RS).

“Ono što mogu zaključiti jeste da ako se ovakav trend starenja i odliva stanovništva nastavi, a viši nivoi se ne pozabave izrazito nerazvijenim opštinama, takve sredine će izgubiti i status koji imaju”, upozorava Lozo u izjavi za “Nezavisne novine”.

Podsjetimo, lokalni izbori u BiH biće održani 6. oktobra, kada će se više od 26.000 kandidata boriti za glasove.

Politika

Bodiroga OŠTRO o “nacionalnom jedinstvu”! “SDS NE IDE u vlast sa SNSD-om!”

Klub poslanika SDS jednoglasno je zauzeo stav da neće da bude dio vlasti koju predvodi SNSD, saopštio je šef Kluba poslanika Srpske demokratske stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga povodom poziva aktuelne vlasti u Republici Srpskoj za formiranje vlade nacionalnog jedinstva.

On je poručio da Klub poslanika SDS neće učestvovati u toj inicijativi.

-Mi ne želimo da budemo paravan za prikrivanje katastrofalnih rezultata njihove dugogodišnje vladavine koja je dovela do urušavanja institucija Republike Srpske, namještenih konkursa, legalizacije kriminala i korupcije, nezapamćenog iseljavanja građana i organizovane pljačke svih javnih preduzeća, fondova i prirodnih resursa – istakao je Bodiroga.
On je dodao da se Vlada nacionalnog jedinstva može praviti samo bez SNSD-a koji je godinama vodio politiku zasnovanu na kupovini, ucjenama i podjeli srpskog naroda.

–Jedan čovjek nije, niti će kad biti Republika Srpska, a mi kao predstavnici državotvorne stranke imamo dužnost da sačuvamo Republiku Srpsku od daljeg moralnog, ekonomskog i demografskog urušavanja – naveo je on.

Ipak, vršilac dužnosti predsjednika SDS-a Jovica Radulović rekao je medijima da u ovom momentu nemaju zvaničan stav o formiranju vlade nacionalnog jedinstva, s obzirom na to da se radi o ozbiljnom pitanju, te da takvu odluku donose nadležni organi stranke, ali je i dodao da je njegov lični stav, kao lidera SDS-a i načelnika opštine Modriča, “da ne postoje uslovi za formiranje takve vlade”.

Nastavi čitati

Politika

ČOVIĆ PROTIV DODIKA “Presuda Suda BiH se mora poštovati”

Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH u razgovori za Raport komentarisao je pravosnažnu presudu Miloradu Dodiku i poručio da je to veliki problem za sve u BiH. “Naravno da je veliki problem za sve nas u BiH. To je novi izazov s kojim ćemo se morati iznijeti. Svako od nas ima različito mišljenje o toj presudi, pa i ja. Nisam je komentarisao uopšte, niti želim. Ona se mora provesti, bez obzira ko šta mislio oko nje”, jasan je Čović.

Kako kaže, pravosudne institucije se moraju do kraja poštovati, bez obzira što kažem da nismo nekada zadovoljni odlukama, načinom rada.

“Ne želim da upadam u zamku da na bilo koji način vršim pritisak, a vidjeli ste da je bilo pritisaka, ako ne bude presuda ovakva ili onakva pozvaće se ljudi na ulice.

Sve su to omče, na isti način, samo iz drugih pozicija. Ja želim da se poštuje Ustav i da se zaštite osnovni elementi funkcioniranja BiH i to je tačka na to”, naveo je Čović.

(Raport)

Nastavi čitati

Politika

REJTING OSTAO ISTI! BiH zadržala OCJENU “B+” prema međunarodnoj agenciji

Međunarodna rejting agencija “S&P Global Ratings” zadržala je kreditni rejting Bosne i Hercegovine, ‘B+’ sa stabilnim izgledima.
U izvještaju za Bosnu i Hercegovinu, analitičari S&P navode da konsolidovana fiskalna pozicija opšte vlade u BiH i dalje predstavlja snagu rejtinga, saopštila je Centralna banka BiH.

Predviđa se da će budžetski deficiti u prosjeku biti ispod 1% BDP-a godišnje u periodu 2025-2028, što će rezultirati stabilizacijom neto duga opšte vlade na 21% BDP-a do 2028. godine. Nešto manje od 60% konsolidovanog bruto duga opšte vlade otpada na službene bilateralne i multilateralne kreditore s dugim rokovima dospijeća i povoljnim kamatnim stopama. Shodno tome, analitičari predviđaju da će troškovi servisiranja duga u BiH ostati ograničeni do 2028. godine, u prosjeku 2,6% vladinih prihoda, što je nisko u globalnom poređenju.

Analitičari dalje navode da je ekonomski rast usporen usljed slabe potražnje glavnih trgovinskih partnera BiH u EU, te se očekuje skroman realni rast od 2,5% ove godine, prije blagog oporavka od sljedeće godine. Deficiti tekućeg računa, kako se očekuje, ostaće niski u naredne četiri godine, u prosjeku nešto iznad 3% BDP-a. Prema ocjeni analitičara, Bosna i Hercegovina će zadržati aranžman valutnog odbora, koji predstavlja i važno političko sidro za lokalnu ekonomiju.

Prema navodima analitičara, S&P bi mogao sniziti kreditni rejtinga ukoliko dođe do eskalacije političkih i institucionalnih rizika koji bi mogli ugroziti osnovno funkcionisanje države ili oslabiti sposobnost vlade da servisira svoje dugove. S druge strane, do povećanja kreditnog rejtinga može doći ukoliko donošenje politika zasnovano na konsenzusu ubrza strukturne reforme, uključujući i one koje se odnose na pristupanje zemlje Evropskoj uniji.

Nastavi čitati

Aktuelno