Connect with us

Svijet

GODINU DANA SUKOBA IZRAELA I HAMASA: Mir ni na vidiku, a rat se širi

Godinu dana od početka rata Izraela i Hamasa izgledi za mir čine se manje vjerovatnim nego ikada.

Rat je počeo nakon napada Hamasa, 7. oktobra prošle godine, na Izrael, u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, uglavnom civila, i oteto oko 250 osoba.

Izrael je odmah pokrenuo masovno bombardovanje i kopnenu ofanzivu na Gazu, kako su naveli, sa ciljem da potpuno uništi Hamas.

U ovoj palestinskoj enklavi, koja je skoro sravnjena sa zemljom, do sada je ubijeno blizu 42.000 Palestinaca, a gotovo su svi raseljeni, od 2,3 miliona stanovnika, koliko ih je tu živjelo, podaci su Ministarstva zdravlja Gaze.

Dok su od međunarodne zajednice, uključujući SAD, kao glavnog saveznika Tel Aviva, stizali nebrojeni “pozivi objema stranama na uzdržanost”, rastao je intenzitet ratnih operacija Izraela i odmazdi iranskih saveznika u regionu.

Uprkos brojnim pokušajima američkih, egipatskih i katarskih diplomata da pregovaraju o prekidu vatre i oslobađanju talaca, sukob u Gazi nije riješen i širi se regionom, a u njega su se uključile i militantne grupe koje podržava Iran u Libanu, Jemenu i Iraku.

Izrael je posljednjih sedam dana naglo pojačao kampanju protiv libanske grupe Hezbolah, koju podržava Iran, a Iran je prošle sedmice raketirao Izrael.

Strahuje se da bi značajna eskalacija između Izraela i Hezbolaha mogla da se proširi na druge dijelove bliskoistočnog regiona.

Napadi su bili jaki i juče. Načelnik Generalštaba izraelske vojske Herci Halevi izjavio je juče da izraelska vojska bez predaha nastavlja sa napadima na Hezbolah u Libanu.

Komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice Filipo Grandi izjavio je juče da se Liban bori sa užasnom krizom dok se nastavlja bombardovanje izraelskih snaga.

Šef Izvršnog vijeća Hezbolaha Hašem Safijedin, glavni kandidat za novog lidera grupe, ubijen je u izraelskom napadu na Bejrut, javila je televizija Al Arabija pozivajući se na izvore.

U ovom napadu u četvrtak ubijeno je još nekoliko članova Hezbolaha visokog ranga i oficira iranske Revolucionarne garde, navodi se u izvještaju.

Dok saveznici Izraela, među kojima su i Sjedinjene Države, podržavaju pravo te zemlje na obranu, Izrael se suočava s velikom osudom međunarodne zajednice zbog svojih postupaka u Gazi, a odnedavno i zbog bombardovanja Libana.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odolijeva kritikama i tvrdi da njegova vlada mora djelovati da bi spriječila ponovni napad Hamasa, kao onaj koji se dogodio 7. oktobra 2023.

Međunarodna diplomatija koju predvode SAD dosad nije uspjela postići dogovor o prekidu vatre u Gazi. Hamas želi da se postigne sporazum kojim će se dogovoriti okončanje rata, dok Izrael smatra da borbe mogu prestati tek onda kada Hamas bude u potpunosti iskorijenjen, prenose 24sata.

Iran je 1. oktobra izvršio dosad najmasovniji raketni napad na Izrael, u odmazdi za napad na Liban i ubistvo lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha u Bejrutu, zajedno sa generalom Iranske revolucionarne garde Abasom Nilforušanom, prenosi Euronews.

Pomenuta je i osveta zbog ubistva političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea u Teheranu u julu, kao i podrška Palestincima i Libanu.

Iako Izrael nije priznao da stoji iza Hanijeove smrti, vjeruje se da je odgovoran.

Prethodno je Izrael napravio do sada neviđenu akciju – sabotirao je uređaje pripadnika Hezbolaha u Libanu, dignuvši u vazduh pejdžere i voki-tokije. U toj vojno-obavještajnoj akciji ubijene su desetine pripadnika Hezbolaha, a stotine su ranjene. Ipak, ubistvo Hasana Nasralaha najveći je udarac od svih. Više od 30 godina bio je srce i mozak Hezbolaha.

Za Izrael, Nasralahovo ubistvo je ogromna pobjeda.

Napad Irana 1. oktobra bio je drugi ove godine, nakon što je u aprilu ispalio stotine projektila i dronova na Izrael.

Procjene o broju projektila variraju od 180 do preko 400, a izraelska vojska zahtijevala je od građana da ne snimaju pogođene ciljeve, tako da se ne znaju prave razmjere štete.

Među poznatim metama su vojni aerodromi, naftne platforme, ali i sjedište obavještajne službe Mosad u Tel Avivu, dok se na snimcima vidi “kiša” raketa na noćnom nebu praćena desetinama detonacija i povremenim dejstvom PVO sistema.

Očekuje se da Izrael možda danas uzvrati taj udar Iranu, tačno na godišnjicu napada koji je izveo Hamas, prenosi N1.

Ne znaju se razmjeri tog napada, jer izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbija da kaže da neće gađati nuklearne objekte ili naftna polja Irana, na šta su ga pozvali mnogi zapadni zvaničnici, uključujući i američkog predsjednika Džozefa Bajdena.

Prije napada Irana, Izrael je pokrenuo kopnenu invaziju na Liban. Prema izvještajima, akcija je počela 30. septembra naveče “ograničenom prekograničnom operacijom”, nakon masovnog bombardovanja Bejruta i doline Beka sa ciljem da se oslabi otpor Hezbolaha.

Od 23. septembra ubijeno je više od 1.000 ljudi, među kojima je 87 djece, prema izvještaju Ministarstva zdravlja Libana.

Sa juga Libana je raseljeno oko milion ljudi, dok je oko 60.000 moralo da napusti domove na sjeveru Izraela.

Izraelski Kabinet za nacionalnu bezbjednost je kopneni napad nazvao “sljedećom fazom” rata protiv Hezbolaha, dok je premijer Benjamin Netanjahu otišao korak dalje i zaprijetio Iranu, koji podržava Hezbolah, da će “promjena režima uslijediti mnogo ranije nego što ljudi misle”.

Svijet

DVOJICA LIDERA “OČI U OČI”: Peskov otkrio kada bi bio moguć sastanak Putina i Zelenskog

Ruski predsjednik Vladimir Putin i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski mogli bi da se sastanu ako delegacije u pregovorima postignu određene dogovore, rekao je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

– Takav sastanak, kao rezultat rada delegacija dvije strane, nakon postizanja određenih sporazuma između ovih delegacija, je moguć. (Mi) to smatramo mogućim – rekao je on, prenosi TASS.

Peskov je rekao su se dvije zemlje složile da razmijene liste uslova za prekid vatre, a rad na tome je u toku.

On je dodao da su pregovori između Rusije i Ukrajine u toku i trebalo bi da se održe iza zatvorenih vrata, a da se za sada razgovara o postizanju tih dogovora, prenosi RIA Novosti.

Peskov je istakao da će delegacija predvođena Putinovim pomoćnikom Vladimirom Medinskim nastaviti da vodi pregovore sa Ukrajinom, kao i da od pregovora u Istanbulu, koji su održani u petak, nije bilo kontakata između lidera Rusije i Sjedinjenih Država.

Ukrajinski ministar odbrane i šef ukrajinske delegacije Rustem Umerov potvrdio je nakon razgovora u petak da su ruska i ukrajinska delegacija danas razgovarale o mogućem susretu predsjednika tih država, Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina, kao i o prekidu vatre, a dogovorena je razmena po hiljadu ratnih zarobljenika.

Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je u petak da su se ruska i ukrajinska delegacija na pregovorima u Istanbulu ”u principu” saglasile da se ponovo sastanu.

Nastavi čitati

Svijet

TIJELA POD RUŠEVINAMA: U najnovijim napadima Izraela stradalo najmanje 58 Palestinaca

Izraelske snage ubile su najmanje 58 Palestinaca u novim napadima na Gazu, saopštile su lokalne vlasti.

Direktor Indonezijske bolnice na sjeveru Gaze Marvan Al-Sultan rekao je da je ispod ruševina veliki broj žrtava i da je situacija unutar bolnice katastrofalna.

Izraelska vojska saopštila je danas da je izvela snažne napade i mobilisala trupe u okviru priprema za proširenje operacija u Pojasu Gaze i radi postizanja “operativne kontrole”.

Eskalacija, koja uključuje gomilanje oklopnih snaga duž granice, dio je početnih faza “Operacije Gideonovi vagoni”, za koju Izrael kaže da joj je cilj poraz Hamasa i oslobađanje talaca.

Stručnjaci UN upozoravaju da u Gazi predstoji glad nakon što je Izrael blokirao isporuke pomoći prije 76 dana, a šef UN za pomoć Tom Flečer je ove sedmice pitao Savjet bezbjednosti da li će djelovati kako bi “spriječio genocid”.

Američki predsjednik Donald Tramp priznao je juče rastuću krizu gladi u Gazi i potrebu za isporukama pomoći, dok raste međunarodni pritisak na Izrael da nastavi pregovore o prekidu vatre i okonča blokadu Gaze.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDALOZNE SCENE: Nekadašnji direktor FBI saslušan zbog poziva na ubistvo Trampa

Američka Tajna služba saslušala je bivšeg direktora FBI-ja Džejmsa Komija u vezi sa objavom na društvenim mrežama koju su republikanci protumačili kao poziv na ubistvo američkog predsjednika Donalda Trampa, izjavio je izvor iz bezbjednosnih službi.

Tramp je juče rekao da će odluku o mogućim optužbama donijeti državna tužiteljka Pem Bondi, prenio je AP.

Komijeva objava odnosi se na post na Instagramu, u kojem je on napisao – “kul formacija školjki na mojoj šetnji plažom”, uz sliku školjki koje su djelovale kao da formiraju brojeve “86 47”.

Prema rječniku ” Merriam-Webster “, broj 86 je sleng izraz koji znači “izbaciti” ili “otarasiti se” a, kako je navedeno, među novijim značenjima tog broja je i “ubiti“, iako se to značenje ne koristi često.

Broj 47 mogao bi da se odnosi na Trampa, s obzirom na to da je on 47. predsjednika SAD.

Mnogi zvaničnici Trampove administracije, uključujući sekretarku za unutrašnju bezbjednost Kristi Noem, rekli su da je Komi pozvao na ubistvo Trampa.

Na pitanje tokom intervjua za “Foks njuz”, Tramp je rekao da je Komi tačno znao šta to znači.

– To zna čak i dijete. Ako ste direktor FBI-ja i ne znate šta to znači – to znači ubistvo. I to jasno piše – rekao je Tramp.

Komi je bio direktor FBI-ja kada je Tramp došao na vlast 2017. godine.

Njega je na tu funkciju postavio tadašnji predsjednik SAD Barak Obama, a pre toga je bio viši zvaničnik u Ministarstvu pravde tokom mandata predsjednika Džordža Buša.

Tramp je otpustio Komija u maju 2017. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno