Connect with us

Društvo

Godišnjica “Oluje” – 27 godina od progona Srba iz Hrvatske

Na današnji dan, pre 27 godina, hrvatska vojska je na području tadašnje Republike Srpske Krajine počela operaciju “Oluja”. Ubijeno je ili nestalo oko 2.000 Srba, a proterano više od 220.000. Dan sećanja na sve stradale i prognane u oružanoj akciji “Oluja” biće obeležen u 20 časova u Novom Sadu, na Trgu slobode.

Napad je počeo rano ujutro 4. avgusta, a dan kasnije hrvatska vojska ušla je u gotovo potpuno napušten i prethodno žestoko granatiran Knin, u kojem je pre “Oluje” živelo više od 90 odsto Srba.

Sa teritorije Republike Srpske Krajine krenuo je talas izbeglica u kojem je bilo više od 200.000 ljudi.

Meštani su sa najosnovnijim stvarima, prevoznim sredstvima koja su imali, krenuli da se iseljavaju, a na putu ka Srbiji i Republici Srpskoj izbegličke kolone su stalno napadali hrvatska artiljerija i vojno vazduhoplovstvo.

Izbeglima nije bio dozvoljen ulazak u Beograd, već samo prolaz Bulevarom Arsenija Čarnojevića.

U Krajini su ostali samo civili, koji su bili izloženi teroru i posle formalnog završetka operacije “Oluja” 7. avgusta, skovanoj pod patronatom Franje Tuđmana.

U nastavku akcije u BiH, operacijom “Maestral”, hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika iz Bosne i Hercegovine.

Srbi koji su odlučili da se vrate na svoja ognjišta, uglavnom danas žive bez struje, kvalitetne infrastrukture.

Hrvatski generali osuđeni, pa oslobođeni

Haški tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, koji je bio komandant te operacije. Gotovina je od tada bio u bekstvu sve do hapšenja u Španiji 7. decembra 2005, kada je izručen Tribunalu.

Godinu dana ranije, tom sudu su se predala druga dvojica generala, Ivan Čermak i Mladen Makrač, koji su optuženi za progon, deportacije i prisilno premeštanje, pljačku, bezobzirno razaranje naselja, ubistva, nehumana dela i okrutan tretman tokom i nakon operacije “Oluja”.

Optužnica protiv Gotovine je odlukom Pretresnog veća Tribunala spojena sa optužnicom protiv druge dvojice generala.

Aprila 2011, Gotovina je osuđen na 24, a Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je general Ivan Čermak oslobođen krivice. U presudi Anti Gotovini, Haški tribunal je utvrdio da je operacija “Oluja” u leto 1995. bila udruženi zločinački poduhvat s predsednikom Franjom Tuđmanom na čelu, smišljen da protera srpsko stanovništvo iz Kninske Krajine, što je bio navod optužnice.

U novembru 2012, Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske Krajine 1995. poništivši prvostepenu presudu, nakon čega su oni pušteni iz pritvora.

Prema konačnoj presudi, operacija “Oluja” nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju proterivanja Srba iz Kninske Krajine.

Oslobađajuća presuda izazvala je euforiju u Hrvatskoj, a hrvatski gradovi su se utrkivali u dodeljivanju titule počasnog građanina Anti Gotovini.

Srpska javnost ovu vest dočekala je sa razočaranjem.

Poginuo ili nestao 1.881 Srbin, prognano više od 220.000

U akciji “Oluja”, koja je trajala četiri dana, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, poginuo je ili nestao 1.881 Srbin.

Sa teritorije tadašnje Republike Srpske Krajine koju je zauzela hrvatska vojska, izbeglo je više od 220.000 Srba.

U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao “Dan pobede i domovinske zahvalnosti”, dok je u Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust, kada je 1995. počela akcija “Oluja”, dan žalosti.

Izvor: RTS

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.

Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.

Nastavi čitati

Društvo

EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiše iz Rusije! (VIDEO)

Meteorolozi sa stranice BH Meteoa oglasili su se sa novim informacijama u vezi sa vremenskim uslovima koji nas očekuju u narednim danima.

Prema najavi meteorologa, iz pravca Rusije uskoro dolazi do osjetnog zahlađenja.
“Topli dani za sada su na čekanju”, poručuju meteorolozi.
“U periodu oko 6. aprila sve izvjesniji hladni prodor iz Rusije uz osjetan pad temperatura. Ono što je idalje nepoznanica hoće li zahlađenje proći suvo uz pojavu mraza, ili će biti praćeno padavinama u ovom slučaju snijegom”, najavili su ranije.
Na njihovom Fejsbuk profilu možete pogledati animaciju i prikaz kretanja temperature na 1.500 metara nadmorske visine u narednih 10-ak dana iznad Еvrope.

Nastavi čitati

Aktuelno