Connect with us

Svijet

GOOGLE GASI MAILOVE! Provjerite da li je vaš račun na listi i KAKO GA SAČUVATI

Google mjesecima priprema korisnike na brisanje njihovih neaktivnih računa, uključujući i profile na Gmailu, Driveu, fotografije pohranjene na Googleovom servisu itd.
Kompanija je korisnicima dala rok do 1. decembra, a danas kreće u akciju i počinje brisati brojne profile koji su korisnici godinama otvarali na Googleu. Prije brisanja tim će korisnicima poslati obavijesti kako bi im dala još jednu šansu da spase svoje podatke.Neugodno iznenađenjeSvi koji svakodnevno koriste Gmail i ostale Googleove usluge nemaju razloga za zabrinutost i kompanija takve račune neće dirati, već su na udaru neaktivni računi, odnosno oni koji se nisu koristili najmanje dvije godine. Takvi računi, kako su ranije objasnili iz kompanije, mogu predstavljati sigurnosnu prijetnju jer se na takvim starim i nekorištenim računima često koriste zastarjele lozinke kojih su se hakeri možda već dokopali. Na njima se također ne koristi dvostepena autentifikacija, pa su puno lakša meta za hakere i kibernetičke kriminalce, koji ih mogu preuzeti i onda s njih slati phishing mailove, širiti prevare i slično.
Kako su ih korisnici često koristili samo za npr. prijavu na nenjslettere, forume i slično, kako za to ne bi koristili pravu e-adresu koja bi im onda mogla biti zatrpana spamovima, mnogi su i zaboravili da su uopće otvorili takve adrese, pa ovo brisanje neće ni osjetiti. S druge strane, ako su takve profile koristili kao nekakav dodatni backup za fotografije, videa i važne dokumente, njima će itekako biti u interesu da im Google ne izbriše te podatke.

Dvije godine

Na udaru su, dakle, profili na koje se korisnici nisu prijavili najmanje dvije godine. Stoga, ako želite sačuvati starije e-adrese, dokumente, fotografije i slično na koje ste možda već i zaboravili, sve što trebate napraviti jeste jednom se prijaviti na Google s tim podacima. Time ćete kupiti dodatne dvije godine korištenja tog profila i podataka na njemu, a nakon toga bit će potrebno ponovno se prijaviti na taj profil barem jednom u dvije godine. Osim ako Google s vremenom ponovno ne promijeni pravila, no o tome će korisnike sigurno obavijestiti na vrijeme.

Za slučaj da ste zaboravili podatke ili lozinku za stari profil na Googleu, postoje načini, odnosno alati pomoću kojih se mogu vratiti. Lozinku ćete moći saznati, odnosno promijeniti pomoću alata za oporavak lozinke, za što ćete trebati odgovoriti na određena pitanja. Ako ste pak zaboravili e-adresu, postoji rješenje i za to. Google, naime, ima poseban alat za povratak adrese, no uz njega će vam trebati i telefonski broj ili druga e-adresa koju ste odabrali upravo za takve situacije kada naiđete na probleme s mailom. Više informacija o načinu na koji ponovno možete pristupiti takvim računima pogledajte ovdje.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno