Connect with us

Banjaluka

GRAD PODRŽAVA SPORT: Prijave sportista za gradsku stipendiju i za sufinansiranje članarina u sportskim organizacijama

Do 15. jula sportisti sa područja grada Banje Luke imaju mogućnost da se, na osnovu ostvarenih rezultata, prijave za gradsku stipendiju.

Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti podsjećaju da se za gradsku stipendiju mogu prijaviti sportisti, koji imaju najmanje tri godine prebivalište na teritoriji grada Banje Luke prije ostvarenog sportskog rezultata, te da je potrebno da zahtjev za kategorizaciju – Obrazac KS sa pratećom dokumentacijom u periodu od  od 1. do 15. jula 2024. godine, dostave putem protokola Gradske uprave Banja Luka (Prijemna kancelarija 16) Odjeljenju za društvene djelatnosti.

Kategorizacija sportista se vrši na osnovu postignutih rezultata u periodu od 1. jula protekle godine do 1. jula tekuće godine, a kategorisani sportisti će u narednoj budžetskoj godini primati sportsku stipendiju.

Sportisti koji se prijavljuju za kategorizaciju mogu prijaviti postignute sportske rezultate u skladu sa gore navedenim periodom prijave, s tim da u izabranom periodu moraju ostvariti rezultate iz trenutne ili veće dobne kategorije kojom su obuhvaćeni u sistemu takmičenja pripadajućeg republičkog sportskog saveza, odnosno u dobnoj kategoriji u kojoj se takmiče, danom podnošenja prijave za kategorizaciju.

Sportisti se na osnovu ostavrenih rezultata razvrstavaju u četiri kategorije, i to:

  • zaslužni sportista,
  • sportista internacionalnog razreda,
  • sportista prvog razreda i
  • sportista drugog razreda.

Uz zahtjev za kategorizaciju (Obrazac KS), pored dokaza o ispunjenosti opštih uslova iz člana 10. Pravilnika, sportista je dužan dostaviti i :

  1. uvjerenje o državljanstvu,
  2. uvjerenje matičnog sportskog saveza kojim dokazuje da sportista nema potpisan profesionalni ugovor sa sportskom organizacijom,
  3. uvjerenje o prebivalištu,
  4. uvjerenje da je aktivan član sportske oranizacije u kojoj je ostvario sportski rezultat, odnosno ispunjenje uslova za kategorizaciju,
  5. zapisnik sa takmičenja ili službeni bilten međunarodne sportske federacije i nadležnog pripadajućeg sportskog saveza, ili podatke sa službenih internet stranica pripadajuće međunarodne federacije u skladu sa odredbama člana 3. Pravilnika, (napomena: kao dokument kojim se dokazuje ispunjenost uslova ne može biti screenshot sa telefona),
  6. kopiju tekućeg račna i broja računa banke koja ima sjedište u Republici Srpskoj.

Dokumenta se dostavljaju u originalu ili ovjerenoj kopiji.

U nastavku preuzmite Obrazac KS,  a integralni tekst Pravilnika preuzmite u nastavku:

Pravilnik o kategorizaciji sportista Grada Banja Luka 

Važno je napomenuti da se Obrazac KS može preuzeti i u kancelariji broj 25 Gradske uprave Grada Banja Luka, ali i putem elektronske pošte, s tim da se zahtjev za dostavljanje Obrasca uputi na sljedeće adrese elektronske pošte: boris.aljetic@banjaluka.rs.ba ili nikola.vidovic@banjaluka.rs.ba

Za sve dodatne informacije kontakt osobe su Boris Aljetić i Nikola Vidović, Odjeljenje za društvene djelatnosti, telefon 051/244-444, lokal 714.

Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti podsjećaju da je do 15. jula otvoren i Javni poziv za učešće u realizaciji projekta “Sport dostupan djeci“ za 2024. godinu, koji podrazumijeva sufinansiranje članarina u klasifikovanim sportskim organizacijama I i II kategorije sportova.

Sportovi prve kategorije su: atletika, košarka, odbojka, plivanje, rukomet, fudbal, a druge kategorije su: boks, biciklizam, vaterpolo, gimnastika, kajak-kanu, karate, stoni tenis, tenis, džudo i šah.

Iz Odjeljenja obavještavaju sve klasifikovane sportske organizacije I i II kategorije sportova sa teritorije grada Banje Luke, da se prijave na navedeni javni poziv.

Prijave se podnose u zatvorenoj koverti, putem protokola u kancelariji broj 14 Gradske uprave (radnim danom od 8-15 časova) ili poštom na adresu: Grad Banja Luka, Gradska uprava, Odjeljenje za društvene djelatnosti, Trg srpskih vladara 1, 78000 Banja Luka, sa naznakom: „Prijava na Javni poziv za učešće u realizaciji projekta „Sport dostupan djeci“ u 2024. godini.

Za učešće u realizaciji projekta “Sport dostupan djeci“, odnosno sufinansiranju članarina za dvije najniže uzrasne kategorije koje se nalaze u sistemu takmičenja matičnog sportskog saveza, neophodno je podnijeti prijavu na javni poziv putem obrasca SČ – Sportske članarine – Zahtjev za učešće u realizaciji projekta “Sport dostupan djeci“, koji se može preuzeti na internet stranici Grada Banje Luke: www.banjaluka.rs.ba.

Projekat “Sport dostupan djeci“ sprovodiće se od mjeseca avgusta do decembra 2024. godine, a za ovu namjenu Grad Banja Luka je obezbijedio sredstva u ukupnom iznosu od 70.000 KM.

Javni poziv i obrazac preuzmite OVDJE.

Banjaluka

GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo

Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.

Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.

Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.

-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.

Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.

-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.

Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.

-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.

Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.

-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.

Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu d‌jelatnost bez dodatnih troškova za građane.

-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC “Bilo bi korisno da je jednaka ZAINTERESOVANOST ZA BUDŽET SRPSKE, kao što je slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke”

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić Banjac, istakla je kako bi bilo izuzetno korisno da se građani više zainteresuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke.

– Za sve nas bilo bi više nego korisno da se ljudi bar desetim dijelom interesuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj za Nacrt Banjaluke – rekla je ona.

Postavila je pitanje da li je ključ interesa za Nacrt budžeta u tome što se o njemu raspravlja sa pet mjeseci zakašnjenja. Takođe, izrazila je zabrinutost zbog toga što problemi i interesovanja vezana za Banjaluku često postaju dominantna tema, dok se značajni problemi, poput milijardi dugovanja, stotina miliona arbitraža i neisplaćivanja davanja iz republičkog budžeta, prećutkuju.

– Svaki problem i svako interesovanje vješto su postali problem i tema Banjaluke, dok milijarde dugovanja, stotine miliona arbitraža i neisplaćivanje mnogih davanja iz republičkog budžeta o kojima mi građani šapuću i govore ispod glasa, ostaju negdje u magli – naglasila je Savić Banjac.

Ukazala je na to da nema čovjeka u Republici Srpskoj koji nema stav o gotovo svakoj, pa i najmanjoj sitnici u gradu: –

– Smeće, klupa, krošnja, soba 16, radnik na parkingu, semafor, dopis…neka, i treba – navela je ona.

Prema njenim riječima, interesovanje i analiza su osnov za bolje djelovanje, ma koliko pritisci često bili neobjektivni i utemeljeni na stvarima koje su daleko od istine.

– Onda, uključite mozak, saberite informacije i donesite stav. Sami i samo svoj – poručila je Savić Banjac.

Takođe, istakla je važnost toga da građani razumiju realnost situacije i postave prava pitanja.

– I prije nego što vam kažu da na javnim raspravama upisujete želje i pozdrave za trošenje, znajte da su Banjaluci uskraćeni: cca 7 miliona od PDV-a, cca 5 miliona od parkinga, cca 3 miliona od poreza na nepokretnost – dodala je.

Savić Banjac je zatim pozvala građane da se ne bave zabavnim crtanjima želja i pozdrava, već da se fokusiraju na ozbiljne probleme koji utiču na grad. Takođe, podsjetila je na redovan budžet Republike Srpske i dva rebalansa godišnje, a najnoviji rebalans najavljen je sa iznosom od 6,5 milijardi.

– Priupitajte šta je sa subvencijama za stambene kredite, šta je sa pojedinim stipendijama, šta je sa kulturom i nastavite niz – pozvala je menadžerka Banjaluke.

Zaključila je kako je, iako sve pripada građanima i cijeloj Republici Srpskoj, za Banjaluku uvijek tu da odgovori na svaki destruktivan potez sa pet produktivnih mjera.

– Ne znam zašto SNSD u Banjaluci svaki put radi istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat – zaključila je ona.

Blink

Nastavi čitati

Banjaluka

ODATA POČAST POLOŽENI VIJENCI I CVIJEĆE: Predstavnici Grada na obilježavanju Dana policije Republike Srpske

U Banjoj Luci je danas obilježen 4. april – Dan policije Republike Srpske.

Tim povodom, odata je počast i položeni su vijenci i cvijeće na Centralno spomen-obilježje poginulim i nestalim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, odnosno za 782 pripadnika MUP-a, koji su položili živote za slobodnu Republiku Srpsku.

U ime Grada Banje Luke cvijeće su položili portparol Gradske uprave Adriana Basara i predstavnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.

Basara je, uz čestitku svim pripradnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, istakla i to da je velika čast obilježiti ovaj važan jubilej.

-Danas sam imala priliku da prisustvujem obilježavanju Dana policije Republike Srpske. Dan osnivanja policije jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji Republike Srpske, koji obilježavamo s ponosom, dubokim uvažavanjem i zahvalnošću prema svima koji su svoj život posvetili zaštiti bezbjednosti građana i očuvanju mira. Ovo je prilika da se prisjetimo njihove hrabrosti, žrtve i posvećenosti, ali i da iskažemo podršku svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti naših porodica, ulica i zajednice – istakla je ona.

Policija Republike Srpske formirana je 4. aprila 1992. godine i izvršna je institucija, operativni i istražni organ Ministarstva unutrašnjih poslova.

Nastavi čitati

Aktuelno