Connect with us

Region

GRAD U HRVATSKOJ postao pravi RAJ za prostitutke

Zadar je, izgleda, postao “raj” za prostitutke iz Južne Amerike. Vatrene Brazilke, Kolumbijke i Venecuelanke udomaćile su se u Donatovu gradu, dostupne su cijelu godinu, svoje usluge najčešće pružaju u iznajmljenim stanovima ili apartmanima po popularnim cijenama, uz opšte zadovoljstvo domaćih i stranih klijenata.

Tako bi se ukratko mogla opisati scena seksualnih usluga koja se na talasu turističkog rasta zadnjih godina razvila u Zadru. Zanimljivost scene je u tome, što je za razliku od prijašnjih godina, kad su njome dominirale djevojke iz Ukrajine ili drugih dijelova Istočne Evrope, sad na prvim mjestima ponude nalaze mlade djevojke iz Južne Amerike, piše Slobodna Dalmacija.

Na tu činjenicu ukazala je nedavna vijest iz Dubrovnika gdje je djevojka iz Venecuele nakon druženja prijavila jednog Dubrovčanina da ju je okrao. Oštećena djevojka i njene prijateljice iz Španije u istrazi su priznale da su prije dolaska u Dubrovnik nekoliko mjeseci radile u Zadru.

Policija je prošle godine u Zadru prijavila devet djevojaka iz Južne Amerike za prostituciju. Sve djevojke se uz prekršajne kazne (od 20 do 100 evra) za odavanje prostituciji dobile i mjeru izgona, odnosno obaveznog napuštanja Zadra i šengenskog prostora. Jesu li ga stvarno i napustile, u policiji nam nisu mogli potvrditi.

Kako taj “tihi obrt” izgleda u zadarskom susjedstvu, doznali smo iz prve ruke od jednog Zadranina (podaci poznati redakciji Slobodne Dalmacije) koji iznajmljuje stan u dijelu grada iznad mosta. Bio je početak juna kad je preko Booking.coma dobio rezervaciju iz Brazila na tri dana. Rezervacija je glasila na dvije osobe, no ispred stana se pojavila samo jedna djevojka u ranim dvadesetim godinama. Bila je Brazilka, imala je 25 godina, no pod njenim imenom nije bila napravljena rezervacija. Kad je tražio neki lični dokument zbog prijave u sistem eVisitor, poslala mu je boravišnu dozvolu izdanu u Portugalu 30. avgusta 2022. na rok od dvije godine.

Sve mu je to bilo pomalo čudno, ali ništa pretjerano sumnjivo, sve dok mu trećega dana mlada gošća nije tražila produženje boravka za još tri dana. Tad je odlučio lično provjeriti što se događa u njegovu stanu.

Veče prije isteka najma, ispred svoje zgrade primijetio je nekog nepoznatog muškarca zagledanog u telefon. Nervozno je pogledavao prema zgradi kao da provjerava nalazi li se na pravoj adresi. Nakon što je ušao u stubište, sagovornik Slobodne Dalmacije krenuo je za njim. Umjesto da uđe u lift, nepoznati muškarac krenuo je stubištem do četvrtog sprata. Vlasnik stana se za njim uputio liftom. Popeo se na peti sprat te kroz otvoreno stepenište čekao razvoj događaja. Nepoznati muškarac došao je pred vrata njegovog stana i pokucao na specifičan način. Vrata mu je otvorila mlada tamnoputa djevojka i on je ušao bez riječi.

Sad je bio sto posto siguran da se tu nešto neobično događa. Sutradan je mladoj Brazilki odbio produžiti najam. Došao je u stan, nije joj otvoreno govorio o svojim sumnjama, ali ju je zamolio da u roku od sat vremena napusti stan. Ona je pokupila svoje stvari za 20 minuta i nestala. Tad je primijetio da je zaboravila neke lične predmete. Nazvao ju je i ona se stvorila za nekoliko minuta, bez prtljaga i dobro raspoložena. Njeno ponašanje shvatio je kao da se već snašla, odnosno da je već negdje u blizini našla novi smještaj.

Čim je otišla, nazvao je policiju i prijavio što mu se dogodilo.

“U policiji su mi rekli da su baš tih dana imali tri-četiri slična slučaja. Djevojke pronalaze stanove preko platformi za iznajmljivanje, neki vlasnici provjeravaju stanove, a neki imaju self check-in i check-out uslugu, tako da gosti sami dolaze i odlaze, a da ih uopšte ne vide. Rekli su mi da se uglavnom radi o mladim ženama iz Južne Amerike, ali da oni ne mogu znati što se i gdje događa, sve dok ih netko ne prijavi”, govori Zadranin.

Iskustvo je podijelio s prijateljima i ubrzo je shvatio da je on “zadnja osoba u gradu” koja ne zna da se stanovi za najam relativno često koriste za prostituciju. U sezoni pogotovo. Tako je saznao da su nedaleko od njegovog stana gotovo dvije godine u jednom iznajmljenom stanu “radile” dvije djevojke iz Južne Amerike. Vlasnik stana kasnije je saznao što se događa, ali budući da su bile uredne platiše i nisu stvarale probleme susjedima, ostavio ih je na miru sve dok se nisu svojevoljno odselile.

“Slično je bilo i kod mene. Kad sam susjedima rekao što se događa, nitko nije mogao vjerovati. Neki su vidjeli moju gošću, ali nitko nije primijetio ništa sumnjivo. Niti su čuli išta neobično. Samo su radnici, koji su u to vrijeme radili na skalama za oblaganje fasade, shvatili da se radi o Brazilkama koje rade za novac. Vjerojatno su nešto vidjeli…”

No priča na tome nije stala. Niti mjesec dana nakon prve gošće iz Brazila, dobio je rezervaciju nove Brazilke, ali za pet dana.

“Budući da se rezervacija na Booking.comu ne može otkazati, morao sam primiti novu gošću. Kad je došla, tražio sam da mi pošalje osobni dokument zbog prijave u eVisitor. Poslala mi je fotografiju putovnice i podatke sam uredno upisao u sistem. Ni njeno ime iz dokumenata nije bilo isto kao i ime osobe koja je obavila rezervaciju. Međutim, kad sam malo bolje pogledao, uočio sam da je putovnica istekla 2020. godine. Odmah sam je nazvao da mi pošalje drugi dokument ili ću zvati policiju. Ubrzo mi je poslala novu putovnicu, također brazilsku, izdanu 2019. koja vrijedi do 2029. No moja reakcija ju je očito uspaničila jer me sutradan nazvala i rekla da neće ostati pet dana, nego samo tri. Otišla je nakon drugog dana”, kaže sagovornik.

Njenu uplatu je vratio, nije je htio primiti. Odlučio se obratiti Booking.comu i upozoriti što se događa kako bi oni upozorili vlasnike stanova da obrate pažnju na takve pojave. Oni su mu hladno odgovorili da oni iznajmljivanje stanova za prostituciju ne mogu spriječiti niti mogu znati ko ih i za šta sve koristi. Oni samo mogu – i to masno – naplaćivati svoju proviziju.

“Predložio sam im da provjere brojeve s kojih dolaze rezervacije jer je očito da se sve radi organizirano. Rezervacije su dolazile iz Portugala, a djevojke koje su dolazile u stan su imale druga imena. Ali uzalud, rekli su mi da se oni time ne smiju baviti…”

Na koncu je dobio i treću rezervaciju iz Brazila. Ovaj put je to bila Brazilka, ali s pasoše, izdatim u Poljskoj. Naš vlasnik stana uspio se izviniti da je ne može primiti jer ima nekih problema s Booking.comom i tako je njegova avantura s mladim prostitutkama iz Južne Amerike završila. Za ovu sezonu.

Ali nije za druge.

“Moje iskustvo nije jedino, ali drugi vlasnici stanova i apartmana za to puno ne mare. Ili ne znaju ili ne žele znati. Štoviše, saznao sam da se neki otvoreno hvale da svaku večer mogu provesti s drugom ‘mladom Latinom‘, koliko ih u Zadru ima. Pokazali su mi nekoliko internetskih stranica preko kojih se ostvaruju kontakti. Po tome ispada da ih u Zadru ima nekoliko desetaka i sve rade dobro. Imaju mušterija, u sezoni i izvan sezone. Sad je to nešto manje prisutno, jer nema toliko gostiju, zato su se neke i preselile u Dubrovnik, o čemu su mediji nedavno pisali i zbog čega sam mislio da se neke stvari o Zadru trebaju znati”, mišljenja je ovaj Zadranin, iz čije se priče može zaključiti nekoliko stvari.

Prvo, neke žene koje se bave prostitucijom u Zadar dolaze kao turistkinje, ali s privremenim boravišnim dozvolama iz zemalja EU kao što su Portugal ili Španija. Boravišne dozvole izdane u zemlji članici EU djevojkama iz Južne Amerike omogućuju nesmetano kretanje unutar šengenskog prostora.

Drugo, Booking.com, ali i drugi portali za iznajmljivanje, ne pružaju nikakvu zaštitu vlasnicima stanova niti provjeru rezervacije. Slično je i sa sistemom eVisitor za prijavu i odjavu turista. Sistem registruje samo osnovne podatke osobe koja je došla u destinaciju te vrijeme prijave i odjave iz objekta u kojem je boravila.

Treće, kad policiji prijavite sumnje na prostituciju u vašem stanu ili apartmanu, oni ne mogu bogzna šta napraviti, jer cijelu pojavu nije jednostavno pratiti, ali ni dokazati. O tome govori i relativno mali broj policijskih prijava, svega devet u prošloj godini u Zadru. Sudeći prema oglasnicima na internetu, naime, u Zadru se prostitucijom bavi stotinak raznoraznih Južnoamerikanki.

Četvrto, neke od tih žena koriste nevaljale dokumente, moguće i krivotvorene, pa je pitanje kako su uopšte dobile radne i boravišne dozvole, piše Slobodna Dalmacija.

Peto, upuštaju li se te žene u prostituciju svojom voljom ili su pod prisilom? Jesu li dio organizovanog kriminala, odnosno jesu li podvođene kao seksualno roblje? Neuredna dokumentacija često sugeriše da se može raditi i o trgovanju ljudima. Ova otvorena pitanja stoje nadležnim tijelima za razmišljanje, no cijela priča ima i ličnu, gorku notu. Naime, činjenica da mu je stan služio za prostituciju nije dobro sjela ovom građaninu. Na dijelovima namještaja pronašao je tragove voska i svijeća, iz čega je zaključio da su mlade dame stvarale poseban ugođaj za svoje klijente. Neke predmete je zbog toga odmah izbacio iz stana jer su mu prizivali neželjene asocijacije.

Tokom 2023. godine na području Zadra, Policijska uprava zadarska prekršajno je sankcionisala devet stranih državljanki, od kojih pet državljanki Brazila, dvije državljanke Kolumbije te po jednu državljanku Venecuele i Španije.

Žene prijavljene za prostituciju nisu imale radne i boravišne dozvole izdane u Zadru. U Hrvatsku ulaze kao turistkinje, što znači da se bez boravišne dozvole mogu zadržati najviše tri mjeseca.

Osobama iz zemalja Južne Amerike, muškarcima i ženama, u 2023. godini zadarska policija izdala je ukupno 58 dozvola za rad i boravak i to: 21 dozvola državljanima Argentine, 12 dozvola državljanima Brazila, 8 dozvola državljanima El Salvadora, 7 dozvola državljanima Venecuele, 4 dozvole državljanima Kolumbije te po dvije radne dozvole državljanima Čilea i Meksika.

Prema statističkim pokazateljima u 2023. godini, PU zadarska izdala je 10.053 dozvola za boravak i rad stranim državljanima koji dolaze iz 53 zemlje. U najvećem broju dozvole su izdane državljanima Bosne i Hercegovine, Nepala, Sjeverne Makedonije te Srbije.

Kako utvrditi koliko se žena iz Južne Amerike u Zadru bavi prostitucijom? S obzirom na to da u pravilu dolaze kao turistkinje s pravom boravka tri mjeseca bez dozvole boravka, pokušali smo nešto više o tome doznati analizirajući podatke o dolascima i noćenjima za prošlu godinu.

Tokom prošle godine, od svih gostiju iz Južne Amerike, u Zadru su najduže boravili državljani Venecuele, pokazuju podaci iz e-visitora Turističke zajednice grada Zadra.

Službeni podaci za 12 država Južne Amerike pokazuju da je iz pet država – Brazila, Argentine, Kolumbije, Čilea i Venecuele – u Zadar prošle godine došlo 7268 gostiju, što je 92 odsto svih gostiju iz Južne Amerike kojih je ukupno bilo 7874. Oni su ostvarili 92 odsto svih noćenja gostiju iz Južne Amerike, tačnije, 15.002 od ukupno 16.248 noćenja.

Iskače podatak da su gosti iz Venecuele u Zadru u prošloj godini u prosjeku proveli više od pet dana. Kad se podaci stave u kontekst turističke sezone, Venecuelanci nisu bili najbrojniji u špici sezone, kad je bilo najviše gostiju iz Brazila, Argentine, Kolumbije i Čilea, nego u posezoni, odnosno septembru, oktobru i novembru.

Konkretno, u septembru su 22 gosta iz Venecuele ostvarila 96 noćenja, u oktobru ih je bilo samo 18, ali su imali 148 noćenja, najviše tokom cijele godine, da bi u novembru njih devet ostvarilo 102 noćenja, u prosjeku dakle 11,3 dana!

Što će više od 11 dana raditi turisti iz Venecuele u Zadru u novembru, kad u gradu “nema ni psa”? Moguće se, recimo, baviti prostitucijom.

Korisnici usluga mladih prostitutki iz Južne Amerike u Zadru za komunikaciju, odnosno dogovor, u pravilu koriste platforme Telegram i Viber. Prethodno ih najčešće pronalaze preko stranica Secrethostess.com i Eurogirlsescort.com. Na njima se nalazi stotinak djevojaka koje nude različite seksualne usluge u prosjeku za cijenu od 100 do 250 evra za jedan sat, plus dodatne usluge za koje je, ovisno o željama, potrebno izdvojiti od 50 do 200 evra.

Za djevojke dostupne u Zadru navodi se da su iz Kolumbije, Brazila, Venecuele, Argentine, a značajan broji ih je iz Ukrajine i Rusije te zemalja zapadne Evrope, poput Irske ili Nizozemske.

Većina djevojka je u dvadesetim godinama, predstavljaju se serijom eksplicitnih fotografija (selfija ili profesionalno snimljenih fotografija), nekad u kombinaciji s kratkim videima. Na ni jednom profilu od više desetina pregledanih nismo pronašli fotografiju koja je snimljena u nekom prepoznatljivom lokalnom, odnosno zadarskom ambijentu. Uglavnom se radi o interijerima ili eksterijerima u strogo kontrolisanim uslovima kako bi se postigla njihova lokacijska neutralnost.

Fotografije kojima se predstavljaju djevojke u pravilu ne odgovaraju stvarnim slikama djevojaka s kojima mušterije kasnije stupaju u kontakt. Kad se uđe u profil neke djevojke, naime, kao mjesto boravka navodi se Zadar s kontakt adresom te osobni podaci o godinama, izgledu te vrstama seksualnih usluga koje pružaju. Nekoliko Zadrana koji su koristili njihove usluge potvrdili su da slike djevojaka na internetskim stranicama nemaju veze s djevojkama s kojima su imali kontakt, ali to im nije pretjerano smetalo.

Svjesni su da je sve to dio biznisa i da su stranice i fotografije na internetu zapravo reklame kojima je cilj privući mušterije. Usluga se plaća u gotovini, a korisnici kasnije djevojku mogu ocjenjivati ili komentarisati na njihovim profilima. U vjerodostojnost komentara teško je povjerovati, kao i u ukupan broj escort djevojaka koje se nude preko tih stranica na zadarskom području.

Naime, u trenutku nastanka ovoga teksta na stranici Eurogirlsescort.com stoji da ih je u Zadru 96 (Zagreb 397, Split 194), no neke od tih djevojaka imaju iste kontakt telefone, ali različita imena i fotografije. Sve to sugerira da je prostitucija u Zadru, ali i diljem Hrvatske, ako je suditi po adresaru djevojaka, prilično raširena, no u stvarnosti je to puno skromnije, što mušterije lako dovodi u zabludu. Postove nezadovoljnih korisnika, naime, nismo uspjeli pronaći, što ne znači da ih nema.
Nezavisne

Region

HRVATI PLAĆAJU VELIKU CIJENU! Evo koliko košta sat vremena policajca na Thompsonovom koncertu

Rukovodstvo policije i Ministarstvo zdravlja Hrvatske juče su konačno potvrdili na koji način će naplatiti od organizatora koncerta Marka Perkovića Thompsona troškove policijskog obezbjeđenja i medicinskih usluga.
Istakli su da je riječ o najvećem javnom okupljanju u Hrvatskoj koje predstavlja veliki izazov.

O visini troškova za sada je teško nagađati, ali oni su propisani, te se cijena jednog sata rada policijskog službenika ili angažovanja policijske opreme množi sa brojem odrađenih sati.

Prema posljednjim javno dostupnim podacima, radni sat interventnog policajca koštao je oko 7,5 evra, ali je izvjesno da su cijene sada porasle, prenosi Index.hr.

Koliko će ljudi biti angažovano?
Za sada je poznato da će na obezbjeđenju koncerta biti angažovano 14.370 ljudi, među kojima: 6.523 policajca, 4.993 redara, 70 profesionalnih vatrogasaca i 26 timova hitne pomoći.

Na Bundeku će biti angažovani spasioci, ronioci i policijska plovila, dok će na Velesajmu biti formiran Centar za hitne medicinske intervencije sa 400 kreveta, a još oko 50 kreveta biće postavljeno na Bundeku.

Uz to, u paviljonu 25 na Velesajmu biće uspostavljena improvizovana policijska stanica za prijavu izgubljenih, ukradenih stvari ili u slučaju bilo kakvih problema.

Helikopteri, vozači, čistači…
Obezbjeđenje obuhvata i dva helidroma: jedan na Velesajmu i jedan između Savskog nasipa i rijeke Save, za prijem medicinskih i policijskih helikoptera.

Ranije smo već pisali i o mjerama koje će sprovoditi Grad Zagreb, od javnog gradskog prevoza do angažovanja zaposlenih iz Čistoće. I dok Grad Zagreb i Zagrebački holding nisu na upit Indexa odgovorili na koji način će naplatiti svoje dodatne usluge, Rukovodstvo policije i Ministarstvo zdravlja juče su dali podatke na osnovu kojih će se izrađivati fakture za organizatora.

Kako se naplaćuje trošak?
“Prema Zakonu o javnom okupljanju organizator mora nadoknaditi sav onaj angažman koji je izvan redovnih aktivnosti na osiguranju. Zato je organizator sklopio ugovor s Policijskom upravom zagrebačkom. Naplata ide nakon obavljenog osiguranja i to za sve one mjere koje su izvanredno poduzete da ovo javno okupljanje prođe u redu”, objasnio je zamjenik direktora policije Damir Barić.

Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Marija Bubaš rekla je da će se usluge medicinskih timova naplatiti na isti način kao usluge policijskih.

Problemi s naplatom obezbjeđenja
Inače, Ministarstvo unutrašnjih poslova često je imalo problema s naplatom troškova obezbjeđenja, posebno od sportskih klubova.

Neplaćeni iznosi postali su milionski, pa je MUP redovno pokretao postupke na privrednim sudovima kako bi naplatio dugovanja.

Uz tužbe su prilagali detaljne troškovnike, broj angažovanih policajaca po rodovima i detaljnu satnicu. U tim sudskim postupcima klubovi su pokušavali da ospore tvrdnjom da MUP-ove računice nisu tačne. Biće zato zanimljivo vidjeti kako će proteći naplata obezbjeđenja Thompsonovog koncerta.

Sudski problem s dugom za troškove obezbjeđenja imao je prije nekoliko godina i Miroslav Škoro, odnosno organizator njegovog koncerta u Splitu u decembru 2016. godine. Nakon što su MUP-u ostali dužni nešto više od 4.000 tadašnjih kuna, završili su u izvršnom postupku na Privrednom sudu u Zagrebu. Spor je u međuvremenu pravosnažno rješen.

Dugove je MUP morao da potražuje preko suda i za obezbjeđenje Ultra Europe festivala 2016, kao i od organizatora Rujanfesta održanog iste godine.
Nezavisne

Nastavi čitati

Region

SET LEŽALJKI I DO 300 EVRA: Ovo su najskuplje plaže u Crnoj Gori

Cijene ležaljki i pića paprene su ove godine na crnogorskom primorju.

Za cijene ležaljki u Crnoj Gori potrebno je izdvojiti i do 300 evra, a na nekim plažama plaća se i ulaz. Cijene suncobrana, pića pa čak i samog ulaza na pojedinim plažama astronomske.

Crna Gora se sve više pozicionira kao “nova Monako” regije, gdje su prestiž i status važniji od praktičnosti. Ovo su samo neke od plaža na kojima su cijene ležaljki i pića paprene:

Sveti Stefan
Plaža ispred čuvenog ostrva-hotel kompleksa Sveti Stefan važi za jednu od najskupljih u regionu. Iako je deo plaže tehnički dostupan javnosti, najbolji dio je rezervisan za goste jednog rizorta – a ukoliko želite samo da uđete, to će vas koštati i do 100 evra po osobi.

Dnevni set ležaljki sa suncobranom na luksuznom dijelu plaže može da dostigne i 300 evra, u zavisnosti od perioda i raspoloživosti. U cijenu je uključena posteljina, flaširana voda i peškiri, ali i osjećaj da ste u društvu svjetskih milijardera.

Maestral Beach – Pržno
U zalivu pored Svetog Stefana, nalazi se i ekskluzivna Maestral plaža, vezana za istoimeni hotel-kazino. Ovde se za set dvije ležaljke i suncobran dnevno plaća između 120 i 200 evra, a u “premium zoni” cijena ide i do 250 evra.

Ulaz je besplatan, ali bez rezervacije – teško da ćete pronaći mjesto. Kokteli su u prosjeku 20–30 evra, dok je boca vina od 100 evra naviše. Ipak, gosti dolaze upravo zbog mira, diskrecije i luksuznog tretmana.

Ploče
Iako se ne radi o pješčanoj plaži već o betonskim platoima, Ploče kod Budve su postale kultno mjesto za one koji žele dnevnu zabavu i hedonizam. Međutim, zabava ima cijenu – i to paprenu.

Ulaz se naplaćuje 20 evra po osobi, dok se ležaljke kreću od 50 do 150 evra, u zavisnosti od pozicije i termina. Flaširano pivo u baru je 10 evra, flaša prosečnog vina od 120 do 200 evra.

Dobreč
Plaža Dobreč, između Herceg Novog i Rose, dostupna je isključivo čamcem ili brodićem. Taj faktor ekskluzivnosti se odražava i na cijene. Ležaljke koštaju između 60 i 120 evra, dok je ulaz simboličan – 10 evra, ali samo ako konzumirate nešto u restoranu.

Nastavi čitati

Region

“SKUPLJAJU SE KAO ČOPOR, SVE NAKA IH POPIŠU”: Vučević govorio o blokadama studenata, istakao da akcija nije uspjela

Savjetnik predsjednika Srbije i predsjednik SNS Miloš Vučević izjavio je da je jutros u Srbiji 3.681 čovjek učestvovao u blokadama i, kako je rekao, maltretiranju građana, i istakao da današnja akcija studenata u blokadi nije uspjela.

Oduzimaju pravo drugima da se kreću, fizički ih napadaju, bježe nevjerovatnom brzinom rekao je Vučević za TV Pink komentarišući blokade u Srbiji.

On je naveo da kada “blokaderi napadaju policiju istovremeno napadaju Srbiju, jer je posao policije da brani javni red i mir, zbog čega su položili zakletvu”.

Dodao je da je dobro što policija legitimiše učesnike blokada.

– Opkoljavaju policijske stanice, skupljaju se kao čopor, sve neka ih popišu, red mora da se zna.

Ovo nigdje ne možete da radite. Da to radite u Madridu, Londonu, Vašingtonu kako biste prošli? Ovo je odnos prema građanima Srbije. Kako bi bilo da oni, zgubidani vode državu? Od čega oni žive, šta radite u životu, osim što se bavite kontejnerima? – upitao je Vučević.

Grupe studenata koji blokiraju fakultete i građana koji ih podržavaju blokirali su jutros u Beogradu, Novom Sadu i još nekim gradovima pojedine saobraćajnice, piše Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno