Connect with us

Društvo

GRAĐANI PRIJEDORA OGORČENI: Zašto nadležni godinama puštaju da vodena bujica RUŠI DOMOVE?

Većina vodostaja u Republici Srpskoj je u opadanju.

Stanovništvo poplavljenih područja u više lokalnih zajednica može konačno malo da odahne, jer bar ta vijest, nadaju se, otiče sa milionima litara vodene bujice koja je u prethodnih desetak dana uništila skoro sve što su imali.

Ali, za vodom koja im je u domove dotekla iz obližnjih rijeka, kanala, kanalizacija i iz svih mogućih pravaca, ostaće mnogo veći problemi.

Mulj, smeće, prljavština, zmije, glodari – sve će to vrijedni domaćini Prijedora, Kozarske Dubice, Gradiške, Kostajnice, Teslića, Banjaluke, Novog Grada, Laktaša i svih mjesta pogođenih poplavama očistiti i urediti. Ali, nažalost, samo do neke nove kiše.

Nadležni kažu, ukinuto je vanredno stanje. Ali, u stvari, građani Republike Srpske su konstantno u vanrednom stanju, jer kako drugačije opisati situaciju da sa prvim kapima kiše mora da se strepi ne kada će, nego za koliko će voda doći do domova.

Jedanaest punih godina prošlo je od katastrofalnih poplava koje su pogodile BiH i Republiku Srpsku. Nadležni nisu naučili ništa.

Te 2014. godine stradali su nevini ljudi. Nadležni nisu naučili ništa.

Poplave su potom došle i 2019. Nadležni nisu naučili ništa.

Pa 2023, nadležni nisu naučili ništa.

Godine 2024. poplavljeno je pet opština u FBiH. Desila se i Donja Jablanica, nadležni nisu naučili ništa.

Je li sada suvišno i pitati da li će se konačno nešto preduzeti, odnosno da se počnemo baviti uzrocima koji dovode do ovakvih posljedica?

Oko 800 domaćinstava u Prijedoru pogođeno je poplavama koje su pogodile ovaj grad u prethodnih deset dana, a tačan broj znaće se nakon što komisija obiđe kompletan teren.

U ponedjeljak je iz Štaba za vanredne situacije rečeno da su vodostaji Sane i Gomjenice u opadanju, pa je komunalna služba počela sa odvozom kabastog otpada sa poplavljenih područja. Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Prijedor počela je sa dezinfekcijom stambenih objekata, sa kojih su visile i zmije, u šta se uvjerila i ekipa “Nezavisnih novina” koja je tokom prethodnog vikenda obišla pojedina pogođena područja.

Prijedorski vatrogasci imali su 185 intervencija, uključujući evakuacije i podjele hrane i pića građanima, a iz Doma zdravlja izdate su preporuke s ciljem prevencije pojave zaraznih bolesti u poplavljenom području.

Grad Prijedor u proteklim danima branjen je na nekoliko desetina lokacija. Izgrađeno je više od pet kilometara zaštitnog nasipa, koji je, za razliku od prethodnih puta, uspio od poplave sačuvati nekoliko prijedorskih naselja.

Međutim, nasip, nažalost, nije izdržao na nekoliko mjesta. Na sreću, ljudskih žrtava nije bilo.

No, kako su za “Nezavisne” ispričali Prijedorčani, ovo se nije smjelo ponoviti.

“Da smo svake godine pravili zaštitni bedem od 30 metara, do sada bismo imali sigurnost i ne bismo ponovo strahovali”, rekao je jedan od mještana.

A planovi za odbranu Prijedora od poplava su bili višestruki i dugo najavljivani.

U martu 2021. godine, predstavnici JP “Vode Srpske” i tadašnji gradonačelnik Dalibor Pavlović najavili su da počinje realizacija mjera zaštite od poplava na području Prijedora.

“Obezbijeđena su sredstva za najprioritetnije mjere. Počinjemo sa saniranjem rijeke Miloševice u vrijednosti od 3,1 miliona KM i regulacijom vodotoka rijeke Gomjenice u dužini od četiri kilometra u vrijednosti od 6,4 miliona KM. Po ubrzanom postupku intenziviraju se aktivnosti za finansiranje i drugih prioritetnih mjera zaštite od poplava u Prijedoru u ukupnoj vrijednosti od oko 11 miliona KM. Riječ je o rekonstrukciji obodnog kanala u Tukovima od 5.286 m, izgradnji pločastih propusta na željezničkom mostu na pruzi Prijedor – Ljubija, izgradnji nasipa na desnoj i lijevoj obali rijeke Sane u dužini od po 2.287 m, čišćenju korita rijeke Sane u granicama Prijedora i opštine Oštra Luka, kao i drugim aktivnostima”, glasio je dogovor gradonačelnika i rukovodstva “Voda Srpske”.

Samo mjesec dana kasnije, Milorad Dodik, tada u svojstvu srpskog člana Predsjedništva BiH, obećao je 15 miliona KM za kompletan projekat odbrane Prijedora od visokih voda.

“Kamuflaža u smislu krpljenja malih sitnica koje uopšte nisu dovoljne da riješe problem neće se više podržavati. Kompletan projekat odbrane Prijedora od visokih voda košta 15 miliona KM. Ja kažem, 15 miliona KM Prijedor dobija za tu vrstu priče”, poručio je Dodik.

Projekat je trebalo da bude završen do 2023. godine, ali kako za “Nezavisne” tvrde poznavaoci prilika, nije urađeno ništa osim saniranja rijeke Miloševice.

“Ne znamo da li je grad dobio obećanih 15 miliona KM. Ali ne zato što je Dodik nekoga prevario, već sumnjamo da je rukovodstvo grada uopšte poslalo dokumentaciju i projekte. Jer da jeste, ne bi se desilo ovo što se desilo”, ističe naš izvor.

Da li je grad zaista dostavio projektnu dokumentaciju i kada, šta je od projekata kada je u pitanju zaštita Prijedora od poplava urađeno od 2021. godine, neka su od pitanja koja smo uputili prema Gradskoj upravi. Kada dobijemo odgovore, uredno ćemo ih objaviti.

Više puta smo pokušali i da stupimo u kontakt sa gradonačelnikom Prijedora Slobodanom Javorom. Pošto nam se na mobilni telefon nije javljao, pokušali smo ga dobiti u Kabinetu, odakle nam je rečeno da obilazi poplavljena područja.

O materijalnoj šteti, u ovom momentu, tvrde poznavaoci prilika, teško je govoriti, ali sumnjaju da se radi o desetinama miliona maraka.

Samo ćemo podsjetiti da je šteta od poplava u Prijedoru 2014. godine bila preko 15 miliona KM, dok je 2019. procijenjena na više od četiri miliona KM.

Dok su u Prijedoru Sana i Gomjenica napravile probleme, u Kozarskoj Dubici slično je uradila i rijeka Una.

“Od nedjelje ujutru vodostaj Une je pao za 50 cm, ali je i dalje stanje vanrednih mjera odbrane od poplava. U užem dijelu grada nije bilo poplavljenih objekata, ali imali smo nekih 50 objekata u seoskim područjima koji su poplavljeni zbog izlijevanja rijeka Mlječanice, Moštanice… Potencijalna opasnost je ovaj vodeni val sa Save, ali mislim da neće biti velikih problema. Na nasipu smo imali četiri problematične tačke, ali su nam pomogli ljudi iz ‘Voda Srpske’, koji su odmah došli”, rekao je za “Nezavisne” načelnik Kozarske Dubice Igor Savković.

Istakao je da su, zahvaljujući preventivnim mjerama, prošli mnogo bolje nego 2014. godine.

“Reagovali smo, nismo čekali do zadnjeg dana. Angažovali smo sve službe”, naveo je on.

Na pitanje da li Kozarska Dubica, kada su u pitanju poplave, ima problem koji može da ugrozi grad, Savković priznaje da postoji nekoliko kritičnih tačaka.

“Nama su najveća oštećenja na nasipima. To je prioritet i parapetni zid od hotela ‘Zepter’ do kraja Zelene pijace u dužini od 220 metara. Taj dio je ostao nekonstruisan, ne znam zbog čega. To je prioritet za odbranu grada. Takođe, treba komplet da se očisti rijeka Binjačka, koja može ugroziti grad. Ali za to trebaju ogromna sredstva”, pojasnio je Savković.

I situacija u Kostajnici, na sreću, bolja je nego prethodnih godina.

“Voda je do sada ušla u šest objekata, nemamo tačan podatak za pomoćne objekte. Pozvali smo građane da prijave štetu. Iduće sedmice ćemo formirati komisiju za procjenu štete u poljoprivredi, jer tada očekujemo da se Una povuče”, rekao je za “Nezavisne”, Nikola Janjetović, načelnik opštine Kostajnica.

Što se tiče Gradiške, vodostaj Save je u porastu, zbog čega je proglašen drugi stepen pripravnosti u redovnim mjerama odbrane od poplava. Počela je i sanacija štete na putnoj infrastrukturi koja je nastala tokom bujičnih poplava, a u potkozarskim selima uništeno je 10 mostova na lokalnim saobraćajnicama i više putnih pravaca.

Nove poplave koje su pogodile pojedine krajeve Srpske, nadležni su komentarisali na identičan način kao i ranije, a to je da treba pružiti pomoć ljudima koji su pretrpjeli štetu, posebno onima u najpogođenijim dijelovima.

Dok ističu da su svjesni da svaka malo jača kiša izaziva strah građana zbog onoga što se desilo 2014. godine, krajnje je vrijeme da saslušaju te građane kojima obećanja i poruke podrške ne znače ama baš ništa, jer će na kraju u tim poplavljenim domovima oni opet stvarati svoju koru hljeba.

Društvo

TRGOVCI IZ FEDERACIJE NEĆE DA RADE NEDJELJOM! U obzir ne dolaze ni vikend ni praznik

Trgovci u Federaciji BiH poručili su juče na proestu u Sarajevu da nisu saglasni da se uvede 16 do 18 radnih nedjelja, kao i da ni pod kojim uslovima ne prihvataju mogućnost rada u dane praznika.

Učesnici protesta nosili su transparente “Ne damo nedjelju”, “Nećemo smjenu, hoćemo mir, ne kupujte nedjeljom, jer to je hir”, “Nedjelja je za odmaranje dan, nije za radni plan”.

Protest je organizovao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u FBiH čiji je predsjednik Mersiha Beširović istakla je da je nedjelja neradna za trgovce, kao i da se namjerno zaboravlja i ne pominje praznik.
“Neću pominjati imena, znamo ih, to su oni eksperti koji su govorili da će propasti zemlja, biti krah ekonomija, a mi svi biti na ulici – zbog neradne nedjelje. Kako nije bilo svega toga, onda su iskopali inflaciju kako bi i nju fakturisali neradnoj nedjelji”, istakla je Beširovićeva.

Prema njenim riječima, Sindikat neće dozvoliti da im se iznosi jedan plan, a onda iza zatvorenih vrata, bez predstavnika trgovaca, pravi drugi.

Ona je istakla da je ovo vrijeme protesta uvod u štrajk i bojkot, naglasivši da neće dozvoliti da se radnicima oduzme ono što su čekali 30 godina. Učesnici protesta okrivili su pojedine parlamentarce i ekonomiste da su lobisti velikih tržnih lanaca i da rade protiv interesa radnika.

Okupljene je podržao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je poručio da se bez njih neće donijeti nijedna odluka.

Ispred zgrade “Doma sindikata” bili su i mališani sa transparentom “Ne dam mamu nedjeljom”.

Nastavi čitati

Društvo

UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.

U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.

Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.

Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.

Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.

Nastavi čitati

Aktuelno