Connect with us

Banjaluka

Gradonačelnik čestitao početak nove školske godine: Besplatni udžbenici, obnovljene škole, najveće stipendije

Povodom početka nove školske godine, gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković posjetio je danas Osnovnu školu „Ivan Goran Kovačić“ u Lazarevu.

On je svim đacima u Banjoj Luci, ali i u Republici Srpskoj, poželio srećan početak nove školske godine, da bude uspješan, da i ove školske godine mnogo toga novog nauče i steknu iskustva i da to bude na dobrobit i našeg grada i cijele Republike.

-Potrudili smo se da ovaj početak školske godine bude najljepši i najjednostavniji, pa smo tako obezbijedili besplatne udžbenike za naše osnovce, te uložili milion KM za obnovu i rekonstrukciju osnovnih škola i kabineta srednjih stručnih škola – kazao je gradonačelnik.

Konkretno, kako je kazao – u OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Grad je uložio 220.000 KM za obnovu stolarije.

-Nastavljamo dalje sa tim aktivnostima. Pred početak školske godine, obnovljena je horizontalna i vertikalna signalizacija za bezbjednost đaka. Danas smo raspisali i konkurs za učeničke stipendije, koje su, zajedno sa studentskim, najveće u istoriji našeg grada – naglasio je gradonačelnik.

U planu su, kako je najavio i uređenje školskih dvorišta, poput gradnje igrališta kako bi ih učenici mogli korisiti i nakon školskih aktivnosti.

-Dakle, sa besplatnim udžbenicima, obnovljenim školama, najvećim stipendijama pripremili smo sve za uspješan početak nove školske godine – zaključio je gradonačelnik.

Izrazio je zadovoljstvo što su i druge lokalne zajednice počele sa praksom dodjele besplatnih udžbenika svojim školarcima, ali i drugim inicijativama i odlukama koje su potekle iz Banje Luke a sada se prelijevaju na Republiku Srpsku.

U posjeti školi „Ivan Goran Kovačić“ i školskoj priredbi prisustvavali su i gradski menadžer Bojan Kresojević, savjetnica za medije Tanja Vukomanović i saradnik za privrednu i regionalnu saradnju Nebojša Drinić.

Gradski menadžer kazao je ovom prilikom da ukoliko želite pomoći jedan dan nekome date mu 100 KM, ali ukoliko želite nekome pomoći za cijeli život – dajte mu dobro obrazovanje.

-To je ključna poruka koju želim poslati danas na prvi dan nove školske godine – kazao je on.

Kako je naglasio – zato sve institucije vlasti trebaju da daju podršku obrazovanju kako u materijalnom aspektu u vidu obnove škola i obezbjeđenju udžbenika, tako i u onom što je još važnije a to je dobar primjer i institucionalna podrška razvoju obrazovanja.

-Kvalitetno obrazovanje je najvažniji zalog za budućnost naših budućih generacija – poručio je gradski menadžer.

Direktor OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Dragiša Grmuša kazao je da ovu školsku godinu 570 đaka ove škole započinje u boljim uslovima jer je zajedničkim sredstvima Grada Banja Luka i Kabineta predsjednika Republike Srpske sanirana vanjska stolarija.

-U planu je da u okviru republičkog projekta Energetske efinasnosti uradimo novu fasadu i krov na objektu, te zamjenimo kotlovnice. Uz pomoć dodatnih sredstava iz gradskog budžeta u planu je uređenje unutrašnjosti školskog objekta – kazao je on.

Obilazak škola

Predstavnici Grada obišli su više škola na području grada i prisustvovali učeničkim priredbama.

Savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo posjetila je školu „Stanko Rakita“ u Vrbanji, u koju je iz budžeta Grada uloženo 86.000 KM za zamjenu dotrajale stolarije i postavljanje termoizolacije.

Predstavnici Grada obići će danas i škole „Georgi Stojkov Rakovski“, OŠ „Milan Rakić“ u Karanovcu i područno odjeljenje ove škola u Novoseliji.

Banjaluka

TRINAEST GODINA OD TRAGEDIJE U ZALUŽANIMA: Za pogibiju pet mladića niko nije odgovarao

Prošlo je trinaest godina od stravične avionske nesreće koja je šokirala Banjaluku i region, a u kojoj su poginuli pilot Alen Crnalić (1988), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980), instruktor Stefan Karanović (1989) i padobranci Nikola Stević (1993) i Srđan Kostić (1994).

Pad i tragičnu smrt sinova, uz zastrašujući vrisak, posmatrali su roditelji, a zatim su svojim vozilima bezuspješno pokušali da guraju olupinu aviona kako bi izvukli svoje najmilije.

Nesreća se dogodila 20. maja u 14 časova, a avion je pao samo nekoliko minuta nakon polijetanja, a nakon čega se zapalio.

Istraga koja je tada otvorena do danas nije završena, i za tu nesreću još niko nije odgovarao.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno