Connect with us

Politika

Gradonačelnik: Regulacioni plan smo naslijedili, ponovo sam došao među narod jer želim da NAĐEMO KOMPROMIS

Poručio je kako će, na zahtjev mještana, još jednom sagledati sve procedure i rješenja koja su izdata, da vidi da li je sve ispoštovano.

Gradonačelnik Draško Stanivuković obišao je danas ponovo stanare na ulica Sime Šolaje i Aleje Svetog Save, kako bi ponovo razgovarali o svim onim izazovima sa kojima se susreću, kako  oni, tako i Grad Banjaluka.

Mještani ovih ulica pobunili su se oko izgradnje saobraćajnice, ali, napominje gradonačelnik, ovaj izazov je naslijeđen, a Regulacioni plan, koji predviđa pomenutu saobraćajnicu, usvojen je 2018. godine.

-Mi se zaista trudimo da izađemo u susret svima. Kada govorimo o ovom problemu, moram da naglasim da je ovo zatečena situacija, što znači da imamo Regulacioni plan koji je na snagu stupio prije četiri godine, dakle, 2018. godine. On je predvidio dvosmjernu ulicu na ovom lokalitetu, predvidio je i zgradu sa mogućnošću visine od 13 spratova i velikih gabarita u samom podnožju – kazao je on.

Dodatno, kako kaže, Grad može da na postojeće činjenično stanje nađe kompromisno rješenje, što su i radili sve ovo vrijeme.

-To je razgovor sa investitorom da odustane od velikih temelja zgrade, kako bi dobili dodatno zelenilo, zelene površine i parking mjesta, dakle sve ono što je potrebno za kvalitetniji životni prostor. To smo uspjeli i smatram da je to jedan mali ustupak koji je moguće napraviti u datim okolnostima sa Regulacionim planom koji smo, napominjem, naslijedili – dodao je on.

Poručuje kako su kroz razgovore postigli da tu ne bude dvosmjerna ulica, nego jednosmjerna.

-Uz sve to, sagledavamo i to da aleje drveća ne ispaštaju, koliko god je to moguće. To je maksimalno što je Grad mogao da uradi sa nasljeđenim Regulacionim planom, a to smo postigli kroz razgovore sa većinskim dijelom sugrađana. Ima dio ljudi koji imaju svoje potrebe i zahtjeve, a ja uvijek želim da porazgovaram sa svima i da se pojavim gdje treba – rekao je on.

Poručio je kako će, na zahtjev mještana, još jednom sagledati sve procedure i rješenja koja su izdata, da vidi da li je sve ispoštovano.

Gradonačelnik je sa mještanima razgovarao danas preko dva sata, a sve kako bi našli zajedničko rješenje.

-Potreban je kompromis. Napominjem, Regulacioni plan je investitoru dao maksimalno – dakle, dvosmjernu ulicu, gabaritnu zgradu. Mi smo to umanjili za 50 posto, ako on i sada može da iskoristi svoja prava – rekao je gradonačelnik.

Dodaje kako građani moraju da iskažu svoje potrebe, baš kao i investitor.

-Mi želimo kompromis jer ne možemo sebi da dozvolimo višemilionske tužbe. Ako nekom uskratite stečeno pravo, slijedi velika odgovornost. Mi smo se našli u situaciji gdje su naši službenici odugovlačili procedure oko izgradnje, a ova radnja je trabalo da počne prije godinu i po dana – rekao je gradonačelnik.

Još jednom je napomenuo da traži određeno razumijevanje, jer, kako kaže- ukoliko uzmete stvari koje ste naslijedili, imate određene okvire u kojima se morate kretati.

-Prije mene su bili i drugi ljudi, ja se ne mogu ponašati kao da nisu bili. Ne mogu da, kao osoba koja vodi ovaj grad, dozvolim da imamo višemilionske tužbe. Ispitaćemo sve, a ja ću željeti uvijek maksimalno da udovoljim svome narodu što i radim. U ovom kriznom periodu razgovarao sam sa narodom, izašo pred njih. Ipak, svi zajedno smo trebali biti kritičniji prije četiri godine, kada je usvojen Regluacioni plan, zaustaviti sve na vrijeme, a ne sada kada je došlo do posljedica – zaključio je gradonačelnik Stanivuković.

Izvor: Blink

Politika

ANA BRNABIĆ “Sada je važnije nego ikada DA SE DRŽIMO ZAJEDNO”

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je na mitingu “Srpska te zove” u Banjaluci da je Srbija uvijek uz Republiku Srpsku.
– Važno je da se držimo zajedno i okupljamo – poručila je Brnabićeva.

Ona je istakla da je Srbija uvijek bila za poštovanje Dejtonskog sporazuma.

Brnabićeva je rekla da su srpski zvaničnici jedini u regionu iskazali žaljenje zbog žrtava drugih naroda na Balkanu, podsjećajući da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić napadnut u Srebrenici i da do danas niko nije odgovarao za taj napad.

Ona je rekla da je rezolucija o Srebrenici koja se prirema u UN uperena protiv srpskog naroda, ali da je Srbija uložila diplomatske napore da se tome suprotstavi.

– Pokazaćemo duh prkosa i ponosa. Srbija će biti uz Srpsku dok je svijeta i vijeka – poručila je Brnabićeva.

Nastavi čitati

Politika

ĐURĐEVIĆ STAMENOVSKI “Kakvi bismo bili Srbi da nismo uz SRPSKU KADA JOJ JE NAJTEŽE”

Predsjednica Srpske stranke “Zavetnici” Milica Đurđević Stamenkovski rekla je na mitingu “Srpska te zove” da su Srbi iz Srbije i Republike Srpske danas okupljeni u Banjaluci kako bi poslalo poruku sabornosti i jedinstva.

– Kakvi bismo mi bili Srbi da nismo uz Republiku Srpsku kada joj je najteže – upitala je Đurđević Stamenkovski.

Ona je istakal da iza zloglasne rezolucije o Srebrenici u UN stoji Njemačka koja u nasljeđu ima najteže i najusrovije elemente genocida u Evropi.

– Ova rezolucija je inicirana od strane onih koji umjeso da se zagledaju u svoju prošlost i preispitaju svoju istoriju, kopaju po našoj prošlosti – rekla je Đurđević Stamenkovski.

Ona je rekla da se iza toga krije namjera dehumanizacije i uništenja Republike Srpske

– Republika Srpska nije rezultat genocida, nego odbrane od genocida, nije akt napada, već čin odbrane, nije plijen rata već plod mira – poručila je Đurđević Stamenkovski, dodajući da je Republika Srpska zaštita srpskog naroda od genocida.

Ona je pozvala srpski narod u Republici Srpskoj na jedinstvo i slogu, poručujući da je Srbija uz Srpsku i njen narod.

Nastavi čitati

Politika

PARLAMENT SRPSKE usvojio izvještaj Nezavisne komisije o Srebrenici

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine.

Skupština je usvojila i zaključke u vezi izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine.

Za izvještaj i zaključke su glasala 73 poslanika, nije bilo suzdržanih ni glasova protiv, prenosi RTRS.

Narodna skupština Republike Srpske podržava stavove iznesene u zaključcima izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, te potvrđuje da je termin “genocid” za Srebrenicu netačan i da se ne može prihvatiti, piše u prijedlogu zaključaka.

Narodna skupština tu kvalifikaciju trajno odbacuje imajući u vidu da je minimalan broj pripadnika muslimanskih snaga, ratnih zarobljenika, zarobljenih i pogubljenih između 1.500 i 2.000, a maksimalan broj do 3.000, navodi se u prijedlogu zaključaka.

Narodna skupština konstatuje da će izvještaj Komisije doprinijeti objektivnom i nepristrasnom sagledavanju stradanja svih naroda u regiji Srebrenice i posebno ističe činjenicu da je Komisija radila u potpuno neutralnim uslovima, bez bilo kakvih zahtjeva ili nametanja od institucija Republike Srpske ili pak bilo kakvih političkih zahtjeva.

Nastavi čitati

Aktuelno